ادامه اعتراضات در جمعه شب در سرتاسر ایران

ادامه اعتراضات جمعه شب در تهران
در ویدیوی جدیدی که گفته شده مربوط به یکی از اعتراضات در تهران و در جمعه شب است، جمع بزرگی از جوانان ضمن روشن کردن آتش دور هم جمع شده‌اند و به نظر می‌رسد با میله‌های آهنی بر صفحه فلزی می‌کوبند که هم صدای تیراندازی را تداعی می کند و هم صدای کف زدن محکم به سبک ایسلندی که در ورزشگاه‌های فوتبال مرسوم است. آنها صوت و کف می زنند و صدای بوق خودروها هم شنیده می‌شود.
یک شاهد عینی: «تهران شلوغ‌تر از شب‌های قبل، مامور هم کمتر شده»شاهدان عینی از بیشتر شدن تجمعات در تهران در روز جمعه خبر دادند هر چند به علت محدودیت شدید اینترنت امکان ارسال تصاویر کمتر شده استبه نظر می‌رسد با ورود اعتراضات به هفته سوم، معترضان راه‌های جدیدی برای برگزاری تجمعات و همچنین ارسال تصاویر و پیام پیدا کرده‌اند. یک شاهد عینی از تهران جمعه شب برای ما نوشته:‌

«تهران خیلی شلوغ شده. مردم موبایل نمی‌برن با خودشون. شلوغی‌ها ده برابر روزهای اوله. امشب هم شلوغه و مامور کمه چون احتمالا دارن برای فردا شارژ میشن».

کمی بهتر شدن دسترسی به اینترنت از ساعت ۱۲ شب به بعد هم امکان ارسال تصاویر بیشتری از اعتراضات را تا حدودی فراهم کرده است. برخی از این تصاویر تازه را به زودی همینجا منتشر می‌کنیم.

یک شاهد عینی دیگر روز جمعه از شاهین شهر اصفهان خبر داد که:‌

«شاهین‌شهر الان سه روزی است که دیگه هیچ اعتراضی نیست. هیچکس تو خیابون نیست. همه میدان‌های اصلی را بستند. خیابان‌ها رو بستند. تا چهار نفر کنار هم جمع می‌شن مامورها میان... شاهین شهر چون کوچک است تونستن خیلی زود جمع کنند همه چی رو. خیلی‌ها را کشتند، خیلی‌ها را دستگیر کردند و خیلی‌ها هم ناپدید شدند و هیچ کس خبری از اونها نداره. امروز هم چند نفر رو که با تیر تفنگ جنگی زده بودن تو سرشون خاکسپاری کردن. همشون ١٨ ساله، ١٩ ساله و ٢٠ ساله بودن».

خبر کشته شدن معترضان در شاهین‌شهر اصفهان تاکنون از منابع دیگری مخابره نشده و بی‌بی‌سی هنوز نتوانسته مستقلا صحت این گزارش‌ها را تایید کند.
حمایت وریا غفوری از حسین ماهینی، فوتبالیست بازداشت شده توسط نیروهای امنیتی
در پی بازداشت حسین ماهینی به دست نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی، وریا غفوری نیز از بازیکن سابق تیم فوتبال پرسپولیس حمایت کرد.
کاپیتان پیشین تیم استقلال خواستار آزادی فوری حسین ماهینی شده و گفته است: «انسانی که درد مردمش را درد خودش بداند مجرم نیست!!! شریف است.»
وریا غفوری همچنین تاکید کرده است که «طبق اصل ۲۷ قانون اساسی مردم حق اعتراض دارند».
رسانه‌های ایران روز پنجشنبه هفتم مهر گزارش دادند که حسین ماهینی به اتهام «تشویق به اغتشاش و همصدایی با دشمن» در اعتراضات به جان باختن مهسا امینی، بازداشت شده است.
ادامه اعتراضات در آبادان و اهواز با وجود تلاش شدید حکومت برای ایجاد رعب و وحشت در جنوب
روز جمعه تصاویری در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که نشان می‌دهد معترضان در آبادان جمعه شب به خیابان‌ها رفته‌اند.
 
این معترضان شعار «آبادانی باغیرت، حمایت، حمایت» سر می‌دهند.
آبادانامروز اهواز هم شاهد اعتراضات خیابانی آن هم در روشنایی روز بود و در بخشی از آن دختران جوان بدون روسری در میان خیابان رقصی سماع‌گونه می‌کردند.
 
طی دو هفته گذشته شاهدان عینی بارها از حضور گسترده نیروهای امنیتی و مامور سرکوب در خیابان‌های شهرهای جنوبی آبادان، بوشهر و بندرعباس خبر داده بودند. با این حال اعتراضات در این مناطق که هنوز خاطرات سرکوب خونین سال ۱۳۹۸ در بندر ماهشهر که به «کشتار نیزار» شهرت یافته را به یاد دارند، ادامه دارد.
 
روز گذشته هم تصاویری از یک بازار محلی در بندرعباس مخابره شده که در آن معترضان علیه حکومت شعار سر می‌دادند.آبادان
وزارت اطلاعات ایران می‌گوید ۹ تبعه خارجی در جریان اعتراض‌ها بازداشت شده‌اند
وزارت اطلاعات ایران روز جمعه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که ۹ تبعه خارجی در جریان اعتراض‌ها در داخل کشور بازداشت شده‌اند.
 
به گفته این وزارتخانه بازداشت‌شدگان «اتباع آلمان، لهستان، ایتالیا، فرانسه، هلند، سوئد و ...» هستند. وزارت اطلاعات ایران افزوده است که به دیپلمات‌های چند کشور از جمله «آلمان، فرانسه، انگلیس، سوئد و ...» به دلیل «دخالت یا ورود به صحنه‌ی اغتشاشات» تذکر داده شده است.
الن دی‌جنرس، مجری مشهور آمریکایی، حساب اینستاگرام خود با ۱۲۵ میلیون فالور را یک روز به اعتراضات ایران اختصاص می‌دهدالن دی‌جنرس، مجری و کمدین مشهور آمریکایی در پستی از اعتراضات سراسری ایران حمایت کرده و نوشته فردا، شنبه، نهم مهرماه در حمایت از «روز جهانی اقدام برای ایران»‌ استوری حساب اینستاگرام خود را در اختیار نازنین نور، بازیگر و مدل، قرار می‌دهد تا «درباره آنچه که در ایران می‌گذرد و آنچه که ما برای کمک می‌توانیم انجام دهیم»، آگاهی‌رسانی کند.

به این ترتیب صفحه اینستاگرام این سلبریتی سرشناس که ۱۲۵ میلیون دنبال کننده دارد، روز شنبه و همزمان با تجمعات سراسری ایرانیان در سراسر جهان به مخاطبان اغلب انگلیسی زبان او درباره جان باختن مهسا امینی و اعتراضات زنان ایران اطلاعاتی خواهد داد.
+67
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.