بیانیه جمعی از مدرسین و طلاب حوزه‌های علمیه: علی خامنه‌‌ای مجتهد و مرجع تقلید نیست

 عکس آرشیوی استرادیو فردا: بیانیه‌ای منسوب به «جمعی از طلاب و مدرسین حوزه‌های علمیه قم، مشهد و تهران» در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که در آن آمده است «علی خامنه‌‌ای مجتهد و مرجع تقلید نیست».

نویسندگان این بیانیه همچنین از حکومت جمهوری اسلامی خواسته‌اند که به کشتار مردم معترض در خیابان‌ها پایان دهد.

در بیانیه این طلاب که روز جمعه، هشتم مهر، منتشر شده آمده است: «به‌عنوان کسانی که عمر خود را در راه تحصیل علوم دینی صرف کرده‌ایم، قاطعانه و با اطلاع کامل عرض می‌کنیم که در این حکومت موسوم به اسلامی، هیچ‌ یک از صاحب‌منصبان تأثیرگذار و افراد دارای تریبون مجتهد نیستند و تحصیلات حوزوی درخوری ندارند: نفر اول حکومت، یعنی آقای علی خامنه‌ای، به هیچ‌ وجه مجتهد محسوب نمی‌شود، تا چه رسد به مرجع تقلید.»

در ادامه این بیانیه آمده است: «بر فرض پذیرش ولایت ابتدایی او، با توجه به جنایات و تقصیرات متعددی که در طول حکومتش مستند به اوست و تکبر و تفرعن و استبداد رأی و طغیانی که در او موج می‌زند و مشهود همگان است، از ولایت منعزل است و احکام صادره از او و منصوبانش از جمله رئیس قوه قضائیه و قضات محاکم، نامشروع و فاقد نفوذ و رجوع به ایشان، مصداق رجوع به طاغوت است.»

این طلاب در این بیانیه همچنین از ارسال نامه از دفتر قمِ آقای خامنه‌ای (تحت مدیریت مجتبی خامنه‌ای) به دفتر مراجع تقلید خبر داده و گفته‌اند که در این نامه مراجع تهدید شده‌اند که به حوادث جاری «واکنش انتقادی» نشان ندهند و با «حربه نخ‌نماشده‌ توهین به مقدسات» از مراجع علیه اعتراضات بیانیه بگیرند.

در این بیانیه ضمن دعوت از مراجع برای شکست سکوت، از حکومت خواسته شده است تا «به خشونت علیه معترضان پایان دهد و دست از کشتار مردم بکشد، بازداشت‌شدگان را آزاد کند و هر چه سریع‌تر زمینه برگزاری همه‌پرسی تحت نظارت سازمان‌های بین‌المللی را فراهم نماید.»

طلاب معترض به جمهوری اسلامی در پایان با اشاره به «حق اعتراض و دفاع مشروع مردم ایران در مقابل سرکوبگران» گفته‌اند که رفراندوم سال ۱۳۵۸ با توجه به مرگ بیشتر رأی‌دهندگان و در نتیجه عدم شرکت اکثریت جمعیت فعلی مردم ایران در آن، برای زمان کنونی فاقد اعتبار است.
+184
رأی دهید
-13

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۲
  iraneviran - ازبکستان، ازبکستان

  لعنت به آخوند از خوب و بدش. لعنت به دینی که بخواد حکومت کنه
  6
  123
  جمعه ۰۸ مهر ۱۴۰۱ - ۰۸:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  arya_japan - توکیو، ژاپن

  حالا که چهل سال گذشته یادتان افتاده ؟؟؟؟ حالا که به درک واصل شده یادتان افتاده ؟ آخوند خوب رنگ عوض میکنه .........
  6
  131
  جمعه ۰۸ مهر ۱۴۰۱ - ۰۸:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۲
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان

  خب این هم یا جعلی است یا اگر جعلی نباشه معلومه که دارند آینده نگری میکنند که وقتی گداعلی افتاد اینها بگن ما از قبل با گداعلی مخالف بودیم نه اسمی میبینیم و نه مشخصاتی که اینها کی هستند
  6
  105
  جمعه ۰۸ مهر ۱۴۰۱ - ۰۸:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Momijii - توکیو، ژاپن

  این بیشرفها هم که حالا ، هوا رو پس دیدند ، دارن به رهبر پفیوزشون پشت میکنند !! بیش از سه دهه از رهبری این قاتل بی الفطره ضحاک مفعول گذشته ، این مزدورای علمیه نشین خفه خون گرفته بودند ، حالا یکدفعه زبون باز کردند !! جالب اینجاست که تقریباً همزمان با مرگ الیزابت ، دوره آخوند و ملای انگلیسی هم در این مملکت بپایان رسید !!
  6
  101
  جمعه ۰۸ مهر ۱۴۰۱ - ۰۸:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۲
  arian1 - ابادان، ایران

  نه تنها آخوند فاسد خامنه ای مرجع تقلید ما ایرانیان نبوده و نیست ،بلکه هیچ کدام از شما اخوندهای مفتخور و جنایتکار لیاقت مرجع دانستن را ندارید. از میمونها تقلید کردن هزاران بار بهتر از تقلید از شما موجودات اهریمنی و فاسد خواهد بود
  32
  98
  جمعه ۰۸ مهر ۱۴۰۱ - ۰۸:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  machan - لس انجلس، ایالات متحده امریکا

  تو این سی سال خفه خون گرفته بودن، الان که خامنه ای مرده و مردم دارند بساط مفت خوری را از دستشون در می آورند صداشون در آمد. همه ما تقیه شیعه را خوب شناختیم. تا ایران با خون آخوندها آبیاری نشود آرام نمی نشینیم.
  2
  90
  جمعه ۰۸ مهر ۱۴۰۱ - ۰۹:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  کاپیتان لیچ. - لندن ، انگلستان

  همه از یک قماشید. الان سمبه رو پرزور و نزدیک ....احساس میکنید، احساس خطر کردید. چرا این ۴۴ سال لال مونی گرفته بودید و مفت میخوردید میچاپیدید و اراجیف ۱۴۰۰ سال پیش رو تحویل مردم میدادید.
  2
  83
  جمعه ۰۸ مهر ۱۴۰۱ - ۰۹:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  SydneyWater - سیدنی، استرالیا

  مرجع نیست یا هست، اونش برامون مهم نیست، در اون‌ شهر نوی که شما توش هستید با مراجع تقلید اصلی یا دروغی همش باید تخته بشود!!! دوران مفت خوری تمام شد!!
  18
  79
  جمعه ۰۸ مهر ۱۴۰۱ - ۰۹:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  SydneyWater - سیدنی، استرالیا

  حجت السلام، مجتهد، لواط کار، مرجع تقلید، مفسد اقتصادی، سلطان قند، بی رساله با رساله همه و‌همه باید گمشید برید!!!
  18
  82
  جمعه ۰۸ مهر ۱۴۰۱ - ۰۹:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  KTLIEBE - کاونتری، انگلستان

  پر واضح است که برای بخشی از متحجران روشن شده که این حکومت دوام چندانی نخواهد داشت. از این رو بقولی دست پیش گرفته اند که در فردای نابودی جمهوری منحوس اسلامی پس نیافتند و همچنان با خوردن خون ملت ایران به نام خمس و ذکات بتوانند ارتزاق کنند. اما کور خوانده اید، در فردای نابودی جمهوری اسلامی نامی از شما نخواهد بود. شما قرنهاست که به تحمیق ملت ایران مشغولید. آنروزیکه دیگر قدرتی نداشته باشید به همگان نشان خواهیم داد که چه موجودات پست فطرت و عقب افتاده ای هستید. شما را به زباله دان تاریخ خواهیم ریخت و هرگز نخواهیم گذاشت بار دیگر قدرتی بدست بیاورید.
  4
  74
  جمعه ۰۸ مهر ۱۴۰۱ - ۰۹:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  ضد خدا - لندن، انگلستان

  رژیم دارد میرود اسلام متعفن را میخواهند نجات دهند. اسلام را مانند .....باید از این مملکت سیفون کرد.
  19
  81
  جمعه ۰۸ مهر ۱۴۰۱ - ۱۰:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  مستانه شرق - هایدلبرگ، آلمان

  در آینده نزدیک دیگه مدرس و طلاب و حوزه علمیه ای وجود نخواهد داشت که از حالا بیانیه صادر میکنید ارواح خیک های گنده نجستون ، همتون باید جمع کنید و بزنید به چاک
  4
  65
  جمعه ۰۸ مهر ۱۴۰۱ - ۱۰:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  نوش دارو بعد از مرگ سهراب . حالا که سقط شده و به فنا رفته دمب در آوردید و رنگ عوض کردید. ما که اون اسگل عربو آدم هم حسابش نمیکردیم چه برسه به مرجع. خود شیرینی نکنید که اون تویله ای که توش هستید بزودی بسته میشه
  3
  41
  جمعه ۰۸ مهر ۱۴۰۱ - ۱۴:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  ManiRastin1981 - استانبول، ترکیه

  هیچ مذهب و عقیده ای حق ندارد حکومت داری کند....
  3
  40
  جمعه ۰۸ مهر ۱۴۰۱ - ۱۴:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.