هشدار ۸۰۰ فعال فرهنگی درباره سوء‌استفاده رژیم ایران از کودکان در سرکوب

العربیه: در پی انتشار تصاویری از کودکان و نوجوانان و سوءاستفاده ابزاری رژیم ایران از آن‌ها به‌عنوان نیروی سرکوب، 800 نفر از نویسندگان و فعالان حوزه فرهنگی و هنری کودکان و نوجوانان، طی بیانیه‌ای درباره تداوم نقض گسترده حقوق کودکان در ایران هشدار دارند.

در این بیانیه که پنج‌شنبه 7 مهرماه منتشر شده، این فعالان فرهنگی ضمن اعلام همبستگی با اعتراضات ضد‌حکومتی مردم ایران، اعلام کرده‌اند که مطابق قوانین بین‌المللی حقوق کودک که جمهوری اسلامی نیز آن‌ها را پذیرفته و قانون حمایت از کودکان و نوجوان ایران، «پاسخ هیچ معترضی، به‌ویژه نوجوان معترض گلوله و جای او در زندان نیست.»

این فعالان همچنین خواستار آزادی فوری نوجوانان دربند و توقف سرکوب مردم معترض شده‌اند.

در ادامه این بیانیه، این 800 فعال فرهنگی کودکان، ضمن هشدار درباره سوء‌استفاده ابزاری رژیم ایران از کودکان و نوجوانان به‌عنوان نیروی سرکوب، نوشته‌اند: «به صف کردن عده‌ای نوجوان مسلح با پوشش نظامی در برابر مردم معترض، مصداق بارز نقض حقوق کودک و استفاده ابزاری از آن‌هاست.»

این فعالان فرهنگی در پایان نیز، به رژیم ایران هشدار داده و نوشته‌اند: «این شیوه برخورد با نوجوانان، برای آمران عواقبی ناگوار و غیرقابل جبران در پی خواهد داشت.»

پیش از این تصاویر و ویدیوهایی از سوءاستفاده حکومت ایران از کودکان و نوجوانان بسیجی برای سرکوب معترضان منتشر شده است.
تحلیل‌گران می‌گویند که حکومت ایران به این دلیل که نیروی سرکوب تازه‌نفس نیاز دارد برای جبران کمبود نیرو از نوجوانان برای سرکوب معترضان استفاده می‌کند.

همچنین گزارش‌هایی از کشته و زخمی‌شدن نوجوانان در اعتراضات ایران منتشر شده است. به‌گواه تصاویری که از اعتراضات ضد‌حکومتی ایران منتشر شده، جوانان دهه 70 و کودکان و نوجوانان متولد دهه 80 شمسی، یکی از گروه‌های عمده حاضر در اعتراضات کنونی ایران هستند.
+87
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۸
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان
  خیانت و جنایت بر علیه بشریت در لباس دین و مذهب. در لباس اعتقادات بی مایه. در لباس جهل و جنون . ای تف بر ان شرف نداشته شما ها
  0
  1
  جمعه ۰۸ مهر ۱۴۰۱ - ۰۹:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.