آیا تزریق همزمان واکسن‌های کووید و آنفلوآنزا بی‌خطر است؟

دویچه وله: به‌گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده ((CDC، موارد ابتلا به آنفلوآنزا در ماه اکتبر شروع می‌شود و اوج آن دسامبر تا فوریه اتفاق می‌افتد.

به‌گزارش هافینگتون‌پست؛ این بدان معنی است که با رفتن به ماه‌های سردتر، خطر ابتلا به بیماری شدید ناشی از هر دو ویروس آنفلوآنزا و کووید افزایش می‌یابد. بنابراین، به‌گفته کارشناسان CDC اهمیت مضاعف دارد کهواکسن‌‌های کووید و آنفلوآنزا را به‌موقع دریافت کنید.

اما آیا می‌توان هر دوی این واکسن‌ها را به‌طور همزمان دریافت کرد؟ بله. هیچ خطری در دریافت همزمان واکسن کووید و آنفلوآنزا وجود ندارد. پس اگر تصمیم دارید در یک روز واکسن‌های خود را دریافت کنید، توصیه می‌شود در هر بازو یک شات واکسن تزریق کنید. به خاطر داشته باشید که دو هفته طول می‌کشد تا هر دو واکسن به‌طور کامل روی بدن تاثیر بگذارند.

این دو واکسن برای همه مهم است، به‌ویژه برای کسانی که در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های شدید هستند، مانند افراد مسن، افراد مبتلا به آسم و سایر بیماری‌ها، که باید در اسرع وقت در برابر هر دو بیماری محافظت شوند.

به هر ترتیب، افرادی که دو واکسن را همزمان تزریق می‌کنند، ممکن است عوارض جانبی بیشتری را تجربه کنند که برای هر دو واکسن مشابه است: حساسیت در محل تزریق، سردرد، خستگی. تعداد کمی از افراد ممکن است دچار تب شوند.

با‌این‌حال در شرایطی که متخصصان می‌گویند دریافت همزمان واکسن‌ها مشکلی ندارد، اگر تردیدی دارید، همچنان باید با پزشک خود مشورت کنید. برخی از افراد ممکن است هنوز واجد شرایط دریافت هر دو واکسن نباشند.

بهترین زمان برای تزریق واکسن آنفلوآنزا در ماه اکتبر یا دو هفته اول نوامبر است. این به شما کمک می‌کند تا اطمینان حاصل کنید که محافظت شما در طول فصل آنفلوانزا تا ماه مارس ادامه خواهد داشت. اگر چند ماه از آخرین دوز واکسن کووید شما گذشته باشد، محافظت شما در حال کاهش است. البته به یاد داشته باشید که برای تزریق دوز بوستر جدید واکسن کووید، باید حداقل ۲ ماه از آخرین دوز واکسن کووید شما یا حداقل ۳ ماه از بهبودی شما از عفونت کووید گذشته باشد.
+2
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.