ماجرای استوری‌های سردار آزمون: از «فدای یک تار موی زن ایرانی» تا «شرمنده‌ام آرامش تیم را بهم زدم»

بی بی سی: سردار آزمون، مهاجم تیم ملی فوتبال ایران حمایتش از اعتراضات سراسری مردم ایران در واکنش به جان باختن مهسا امینی در اینستاگرام را که موجب «اذیت شدن دوستان» شده و «آرامش» تیم ملی را بهم زده «عجولانه» خواند و گفت: «شرمنده‌ام»

سردار آزمون البته مدتی پس از انتشار این استوری، با انتشار پستی در اینستاگرام که در آن تصویر تیم والیبال زنان سریک گنبد کاووس که متعلق به خودش است، به چشم می‌خورد، نوشت به زنان افتخار می‌کند به این دلیل «که شماها زنانی هستین که تو بدترین شرایط و تو بدترین جاها که اصلا به عنوان ورزشکار بهتون توهین می‌شد (مسئولین) ولی با جان دل برای مردمتون می‌جنگیدین و دیده نمی‌شدین.»

مهاجم باشگاه بایر لورکوزن آلمان، قبل از بازی مقابل سنگال با انتشار یک «استوری» در اینستاگرام نوشته بود: «بخاطر قانون تیم ملی تا الان نتونستیم چیزی بگیم تا اردو تموم شه، ولی دیگه طاقت نیاوردم. تهش می‌شه خط خوردن من از تیم ملی که فدای یه تار موی زنان ایرانی. به هیچ عنوان این پاک نمی‌شه، بخوان هرکاری بکنن. شرم بر شماها که آدم رو براحتی می‌کشین. زنده‌باد زنان ایرانی.»

همان شب و ساعاتی پس از انتشار این استوری، سردار آزمون آن را حذف کرد. پاک شدن این استوری در کنار انتشار و حذف استوری مجید حسینی، دیگر ملی‌پوش ایران موجب شد بسیاری از «حذف دستوری» این دو مورد بگویند.

روز بعد از این اتفاق نیز شایع شد که سردار آزمون به دلیل «مصدومیت» مقابل سنگال بازی نخواهد کرد. خبری که با توجه به جضور آزمون در تمرینات تیم ملی، مشخص شد که واقعیت نداشته است.

آزمون گرچه در ترکیب اصلی ایران مقابل سنگال نبود، اما در ادامه به بازی آمد و گل تساوی ایران را وارد دروازه قهرمان آفریقا کرد.

آزمون حذف کردن واکنش نسبت به کشته شدن مهسا امینی را تصمیم خودش و بدون اجبار بیرونی خواند و نوشت: « قسم می خورم هیچ فشاری برای گذاشتن یا برداشتن استوری روی من نبوده. هم نوشتن و هم حذف کردنش تصمیماتی بود که خودم گرفتم... هیچ اختلاف و دو دستگی در تیم ملی وجود ندارد.»

«ما همه اعضای یک خانواده هستیم و کسانی مطالب تخیلی نوشتند که برای نوشتن استوری بین ما دودستگی شده است. کسانی که این جوک‌ها را نوشتند تا برای تیم ملی حاشیه درست کنند را به خدا واگذار می‌کنم. یک جلسه هم به علت مصدومیت جزئی با صلاحدید کادر فنی، تمرین نکردم و باز هم دروغ نوشتند که خط خورده‌ام.»

در حالی که بسیاری از ورزشکاران و هنرمندان مانند دیگر اقشار جامعه ایران با اعتراضات سراسری مردم ایران همراهی کرده‌اند، بازیکنان تیم ملی فوتبال ایران نسبت به این موضوع بی‌تفاوت بوده‌اند.

ضمن این که گرفتن جشن تولد برای علیرضا بیرانوند در اردوی تیم ملی و شادی گل بازیکنان پس از گلزنی مهدی طارمی به اروگوئه موجب به وجود آمدن انتقادات گسترده در شبکه‌های اجتماعی شد.

سردار آزمون که در استوری اول نوشته بود «به هیچ عنوان» نوشته‌اش را پاک نمی‌کند و خط خوردن از تیم ملی را «فدای یک تار موی زن ایرانی» نامیده بود، این بار نوشت: « باید از بازیکنان تیم ملی عذرخواهی کنم چون این کار عجولانه من باعث اذیت شدن دوستان عزیزم شدم و از جانب بعضی کاربران اهانت‌هایی به ملی پوشان شده که به هیچ وجه منصفانه نبود و اشتباه از من بوده است. در این خصوص خودم را مقصر می دانم و مقابل همه اعضای تیم ملی و کادر فنی که باعث شدند نظم و آرامش تیم به هم بخورد، شرمنده‌ام.»
اینستاگرام سردار آزمون
مدتی پس از انتشار این استوری، آزمون این بار در یک پست اینستاگرامی با انتشار تصویر تیم والیبال زنان سریک گنبد کاووس از مهسا امینی و زنان ایرانی حمایت کرد: «من قلبم واقعا شکست در مورد مهسا امینی و امثال مهسا امینی‌ها که بی‌گناه از این دنیا رفتن و داغی رو دل مردم گذاشتن که هیچ موقع تاریخ فراموش نکرد.»

«من همیشه حامی شماها خواهم بود وقتی به شماها آسیبی برسه، من اولین نفر می‌خوام که حس کنین کنارتونم شماها عین خواهرای منین من افتخار میکنم بهتون که کنارتونم و امیدوارم روزی بشه جایگاه شماها تو این کشور به حق واقعه‌ایش برسه»

تیم ملی ایران که در جام جهانی قطر با انگلیس، آمریکا و ولز هم‌گروه است، دو بازی تدارکاتی مقابل اروگوئه و سنگال در اتریش انجام داد. این دو بازی بدون حضور تماشاگران ایرانی برگزار شد.

با این حال در بازی دوم شمار قابل توجهی از ایرانیان ساکن وین در اعتراض به سرکوب مردم ایران از سوی حکومت، بیرون ورزشگاه جمع شدند و شعار‌های اعتراضی آن‌ها در طول بازی با سنگال در تصاویر تلویزیونی شنیده می‌شد.
+18
رأی دهید
-57

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۶
  آلونا ازنامنسکایا - اورلاندو، ایالات متحده امریکا

  ما این حکومت را می شناسیم حتما خانواده او را تهدید کردند و سردار هم مجبور شده استوری اش را پاک کنه ولی تا همین جا هم سردار کار مهمی کرد همین که این استوری را پخش کرد و بعد از گلی هم که زد به احترام مردم ایران خوشحالی نکرد کار مهمی بود
  6
  46
  ‌چهارشنبه ۰۶ مهر ۱۴۰۱ - ۱۵:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  piruzie nazdik - پاریس، فرانسه
  اه پس همین بود `` اینا به هیچ وجه پاک نمیشن هات!! تو هم که .....از اب در اومدی.!!!!
  25
  21
  ‌چهارشنبه ۰۶ مهر ۱۴۰۱ - ۱۵:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  Attila14 - استکهلم، سوئد

  piruzie nazdik - پاریس، فرانسه
  زود قضاوت نکن !. خیلی از ما خارج نشینا با شنیدن و خوندن بعضی خبرها میخواییم گلوی سفیرای سیدعلی گدا رو جر بدیم چه برسه به خوک توله های ج ا!. ولی این احساس اینکه داداش و خواهرمون اونجان مثل گروگان!. چه برسه به بچه های تیم ملی مطمین باش دلشون اتیشه ولی خانواده شونو دارن که نگران باشن
  2
  25
  ‌چهارشنبه ۰۶ مهر ۱۴۰۱ - ۱۶:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  rey kasravi - لندن ، انگلستان
  دم علی آقا کریمی گرم .درود بر علی دایی و بقیه ورزشکارانی که از مطرح بودن خودشون و از شانس محبوب بودن خود در راستای بهتر شدن زندگی هم نوعانشان استفاده می کنند . این ملی پوش دو سال دیگه پنج سال دیگه کلا از فوتبال و روزنامه ها پاک و محو می شه چقدر خوب بود اگر توی این مدت کوتاه قدم کوچیکی برای فردای بچه های ایران ور می داشتید و کلا از بازی کردن برای تیم ملی کنار گی می کردید .
  4
  22
  ‌چهارشنبه ۰۶ مهر ۱۴۰۱ - ۱۶:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  paksan - ایران، ایران
  همه هنرمندا همه ورزشکارا و همه کسانی که مردم بهتون اعتماد دارند آگاه باشید که وزارت فاسد اطلاعات در حجم وسیع در حال پخش اخبار جعلی توسط سایبری هاش و نفوذی هاش مثل عوامل نایاک و آقازاده های خارج نشین هستش و تمرکزش روی اخبار افراد مهمی که از اعتراضات مردم حمایت کردند و یا به حجم خشونت رژیم اعتراض کردند. هدف این کار ضد اطلاعاتی و پخش اخبار جعلی درباره این افراد اینه که این افراد رو مقابل دروغهایی که خودشون پخش کردند بگذارند و از یک طرف اعتبار اخبار خشونت ها و جنایات رژیم در خیابانها رو زیر سوال ببرند و از طرف دیگه به این افراد و حتی مردم عادی اینطور القا کنند که اسیر شبکه اطلاعاتی آمریکا یا غرب و حالا مجاهدین قرار گرفتند و گول خوردند و اطلاعیه ای که دادن یا حمایتی که کردند بر اساس اخبار دروغ بوده و حالا یا طرف شرمنده میشه و خودش اظهار پشیمانی و گول خوردن میکنه ( مثل سردار آزمون) یا با فشارها و ساخت برنامه های تلویزیونی و گذاشتن دروغهایی که خودشون در رسانه های جهانی پخش کردند در مقابل مثل مصاحبه یا سوال از فرد مورد نظر تبلیغ میکنند که اینها فریب خورده هستند و شک نکنید مثلا اخبار جعلی پلمب
  3
  15
  ‌چهارشنبه ۰۶ مهر ۱۴۰۱ - ۱۶:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۲
  Maghshoosh - میامی، ایالات متحده امریکا
  ممنون سردار، با این کاری کردی که احترام بیشتری برای علی کریمی کسب کردی!
  4
  6
  ‌چهارشنبه ۰۶ مهر ۱۴۰۱ - ۲۳:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.