اخبار کوتاه اعتراضات و ناآرامی های ایران؛ هدیه تهرانی: راه ارتباط من با مردم «خیابان» است

هدیه تهرانی: راه ارتباط من با مردم «خیابان» استیادداشتی منسوب به هدیه تهرانی، هنرپیشه سینمای ایران در صفحه ریحانه طراوتی، عکاس، منتشر شده، که در آن خانم تهرانی خطاب به نهادهای امنیتی می‌گوید که خود بخشی از مردم است و نه رهبر آنها، و تنها راه ارتباطش با مردم «خیابان» است.
حدیث نجفی در تیراندازی نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی کشته شد
حدیث نجفی، معترض کرجی که ویدیوی بستن موها و آماده شدنش برای شرکت در اعتراضات در شبکه‌های اجتماعی بارها بازنشر شده بود، به گفته خانواده‌اش به ضرب گلوله نیروهای امنیتی کشته شده است.
 
خداحافظی ستاره تیم ملی هندبال در «همراهی با مردم ایران»
سجاد استکی، کاپیتان و ستاره تیم ملی هندبال ایران در اعتراض به سرکوب معترضین به جان باختن مهسا امینی از تیم ملی خداحافظی کرد.
 
آقای استکی در حساب اینستاگرامش نوشت: «هر بار که برای تیم ملی بازی کردم، با تمام جانم بود چرا که اولین و آخرین دلیل برای پیروزی خوشحالی مردمان سرزمینم بود و هست و حال که در این شرایط مردم سرزمینم مورد بی احترامی قرار گرفته اند، وظیفه خود می‌دانم که همدلی و همراهی خودم را با آنها اعلام کنم. من به احترام مردان و زنان سرزمینم از تیم ملی ایران برای همیشه خداحافظی می‌کنم.»
 
سجاد استکی یکی از پرافتخارترین بازیکنان تاریخ هندبال ایران است که قبلا مرد سال هندبال ایران شده و مقام نایب‌قهرمانی آسیا را همراه با تیم ملی ایران بدست آورده است. او که در حال حاضر بازیکن دینامو بخارست است، همراه با این تیم قهرمان لیگ و جام حذفی رومانی شده است.
 
 
سپاه: یک بسیجی در ارومیه کشته شد

به گفته سپاه پاسداران یکی از بسیجیانی که در سرکوب اعتراض‌های اخیر در ارومیه دست داشت و در جریان درگیری‌ها زخمی شده بود، کشته شده است.

سپاه «شهدای آذربایجان غربی» روز یکشنبه در بیانیه‌ای «اغتشاشگران مزدور» را مسئول مرگ این بسیجی به نام عباس فاطمیه دانست.

به نوشته خبرگزاری جمهوری اسلامی عباس فاطمیه عضو گردان بیت‌المقدس حوزه ۲۴ نوشین‌شهر ارومیه بود و با «ضربات میله فلزی و سنگ مورد هجمه» قرار گرفته است.
«حمله با کوکتل مولوتوف به سفارت ایران در آتن»
خبرگزاری آتن گزارش داده که بامداد امروز،‌ یکشنبه یک کوکتل مولوتوف به سمت سفارت ایران در شهر آتن پرتاب شده است.
 
به گزارش بخش مونیتورینگ بی‌بی‌سی فارسی به نقل از این خبرگزاری حوالی ساعت ۱ بامداد امروز دو نفر سوار بر موتورسیکلت با صورتهای پوشیده به سمت دیوار ساختمان سفارت ایران کوکتل مولوتوف پرتاب کردند.
بعد از ظهر دیروز هم تجمعی در مرکز شهر آتن در حمایت از اعتراضات اخیر در ایران برگزار شد. در این تجمع سرکوب معترضان در ایران را محکوم کردند.
 
تعدادی از زنان حاضر در این تجمع در حمایت از مهسا امینی موهایشان را قیچی کردند.
آمار شبکه حقوق بشر کردستان: ده‌ها کودک در میان کشته‌شدگان و مجروحان اعتراض‌ها
شبکه حقوق بشر کردستان می‌گوید که طی اعتراضات یک هفته گذشته در شهرهای مختلف کردستان دستکم ۱۶ نفر کشته،‌ ۴۳۵ نفر مجروح و بیش از ۵۷۰ نفر بازداشت شدند.

بر اساس این گزارش دستکم ۱۶ نفر از مجروح شدگان کودک هستند و ده‌ها تن از مجروح‌شدگان به دلیل نگرانی از بازداشت، از مراجعه به مراکز درمانی خودداری کردند.

شبکه حقوق بشر کردستان می‌گوید که در بین کشته شدگان ۴ کودک ۱۵ و ۱۶ ساله به نام‌های عبدالله محمودپور، امین معرفت، ذکریا خیال و امیر فولادی دیده می‌شوند. تا کنون پیکر ۱۳ نفر از کشته‌شدگان به خانواده‌های‌ آنها تحویل داده شده است.

شبکه حقوق بشر کردستان می‌گوید که به دلیل «قطعی و اختلال شدید اینترنت» در ایران و هم‌زمان با آنچه که «فضای نظامی و امنیتی به وجود آمده در شهرهای مختلف» ارتباط با منابع موثق میدانی برای مستندسازی نقض حقوق بشر از سوی جمهوری اسلامی ایران در جریان این اعتراض‌ها به سختی امکان‌پذیر است.
وزارت خارجه ایران سفیر نروژ در تهران را در رابطه با سخنان رئیس پارلمان نروژ احضار کرد
وزارت امور خارجه ایران از احضار زیگوالد هاگ سفیر نروژ در تهران خبر داد.

به نوشته سایت وزارت خارجه ایران علت احضار سفیر نروژ، اظهارات مسعود قره‌خانی، رئیس پارلمان نروژ درباره مرگ مهسا امینی و اعتراضات اخیر در ایران بوده است.

وزارت خارجه ایران سخنان مسعود قره‌خانی را «مداخله‌جویانه» خواند و گفت «این اظهارات غیر سازنده به منزله دخالت در امور داخلی کشورمان تلقی می‌شود.»

آقای قره‌خانی با انتشار یک ویدئو گفته بود «نتیجه ۴۳ سال حکومت جمهوری اسلامی مهسا امینی و بقیه کسانی هستند که در این چند سال کشته شدند. جوانان ایران در خیابان برای‌ آزادی و دموکراسی فریاد می‌زنند.»

وزارت خارجه ایران سفیر بریتانیا را هم احضار کرده است.
انجمن اسلامی دانشگاه تهران و علوم‌پزشکی: کارمندان حراست متحد با نهادهای امنیتی، دانشجویان معترض را ربوده و سپس به مکان‌های نامعلومی منتقل کرده‌اندانجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهرانانجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران با صدور بیانیه‌ای درباره اعتراض‌های اخیر ایران گفته است: «گزارش‌های دریافتی نشان‌دهنده آن است که کارمندان حراست نیز متحد و همگون با نهادهای امنیتی، دانشجویان معترض را ربوده و سپس به مکان‌های نامعلومی منتقل کرده‌اند. یا در برخی از خوابگاه‌های دانشجویی تهران، با کمین کردن و حمله مسلحانه به محیط امن دانشگاه، دانشجویان را شبانه دستگیر نموده‌اند».

این دو نهاد دانشجویی نوشته‌اند: «اقلیتی جاهل و نالایق که سالهاست زمام‌دار امور کشور شده‌اند، این بار دانشگاه و حریم امن آن را "حصر" نموده و به گروگان برده‌اند؛ غافل از آنکه با سایه‌ها می‌جنگند».

این دو انجمن گفته‌اند که تا روز پنجشنبه دست کم ۲۰ نفر از اعضای این تشکل‌ها بازداشت شده‌اند.

در ادامه این بیانیه نوشته شده «اکنون از انذار و هشدار گذر کرده‌ایم، و به موعد عمل رسیده‌ایم» و «چفیه‌ها و ریش‌هایی که مقرر بود ریشه امنیت مردم شوند، امروز هم رکاب با طالبان و با نام‌های لباس شخصی و بسیجی، مشت و باتوم بر سر شجاع‌ترین زنان و مردانمان می‌کوبند».
اصغر فرهادی خواهان همبستگی با معترضان در ایران شد
اصغر فرهادی، فیلمساز ایرانی با انتشار ویدیویی به زبان انگلیسی از «هنرمندان، سینماگران، روشنفکران، فعالین حقوق مدنی در سراسر دنیا و هر کس که به کرامت انسان و آزادی باور دارد» در سراسر دنیا خواسته است که به هر طریق ممکن با معترضان ایرانی همبستگی نشان دهند.

«سایت مجلس شورای اسلامی هک و شماره موبایل نمایندگان منتشر شد»
گروه انانیموس می‌گوید سایت مجلس شورای اسلامی را هک کرده و اطلاعاتی از آن را درز داده است.

سندی در توییت مربوط به این خبر به صورت پی‌دی‌اف منتشر شده که در آن مشخصات تمام نمایندگان مجلس و شماره موبایل آنها دیده می‌شود.

گروه انانیموس که مشهورترین گروه هکرهای جهان است در واکنش به سرکوب اعتراض‌ها به جمهوری اسلامی اعلان جنگ کرده و تاکنون چندین سایت دولتی و حکومتی را هک کرده است.
+108
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۶
  وکیل مدافع - لندن، کانادا

  آغاز سرنگونی حکومت دینی فاسد٬ منحوس٬ بی رحم، آدمکش، نجس، رذل، پلید، کثیف، شرور، ضد ایران و ایرانی، شیطان صفت اسلامی آخوندهای عرب زاده اشغالگر ایران آریایی
  5
  53
  یکشنبه ۰۳ مهر ۱۴۰۱ - ۱۲:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  rahjoo - مازندران، ایران
  خامنه ای که اگر امروز نیاد زر نزنه یقینن تلف شده و الان بدن کریح اش ضیافت حشرات هست.اما خطابم به پسرش مجتبی و امثال بسیجی های سایت هست که گورتون کنده شده .ایران برای شما تمام شد.برگردین به صحاری و بیابانهای اجدادتون تو عراق و سوریه و عربستان. امروز نشد فردا رفتین. مردم ایران هر چه بیشتر بگذره عبرت آموزتر شما را خواهند کشت
  246
  233
  یکشنبه ۰۳ مهر ۱۴۰۱ - ۱۲:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  piruzie nazdik - پاریس، فرانسه

  همینطور است. ما و شما جلادان ......بر سر درختان خیابان پهلوی خواهیم اویختتان!!!
  36
  149
  یکشنبه ۰۳ مهر ۱۴۰۱ - ۱۳:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  rahjoo - مازندران، ایران
  سوزشی که کامنت شما در وجود نحس مزدورها ایجاد میکند در تعداد منفی هایی که نثار کامنتتان کرده اند مشخص است. وحشتی که به دلشان افتاده پیش از محاکمه آنها را ذوب و نیست خواهد کرد.
  26
  39
  یکشنبه ۰۳ مهر ۱۴۰۱ - ۱۵:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  rahjoo - مازندران، ایران

  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  گرامی شاید دوسه روز دیگه با زور سرنیزه قیام ما مردم بخوابه ولی بعدش چی؟رژه پیروزی حکومت با توپ و تانک؟!!چه سودی داره براشون.؟باور کن خودشون هم فهمیدن رفتنی هستن.یکی مثل مهران مدیری(که از خودشونه) وقتی کپ می کنه برمیگرده سمت مردم که اصلن فکرشم نمی کردم، باید شامه قوی کرد و بو کشید که خبرهایی هست و ما هنوز بی خبریم.بنظرم روزهای آینده خبرهای مهمتری میاد بیرون
  58
  25
  یکشنبه ۰۳ مهر ۱۴۰۱ - ۱۵:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  rahjoo - مازندران، ایران
  یقیناً همینطور است که میفرمایید. هیچ قدرتی یارای مقاومت در برابر سیل خروشان ملت را ندارد، حتی اگر دُوَل خارجی این سرکوب را حمایت کنند. البته کاملا مشخص است که حکومت آخوندها این حمایت را کاملاً از دست داده است.
  0
  14
  یکشنبه ۰۳ مهر ۱۴۰۱ - ۱۶:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  golden remix - استکهلم، سوئد
  پیام حمایت افراد مشهور ایران از طریق فضای مجازی خوب است که در دل مردم جا داشته باشند, ولی الان مردم شما را فقط در خیابان لازم دارن! وقتی اپو زسییونی داخل ایران نیست رهبری نیست همین افراد مشهور , در سر نگونی نظام نقش بزرگی دارن.
  0
  5
  یکشنبه ۰۳ مهر ۱۴۰۱ - ۲۰:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.