یادداشت رضا پهلوی در وال‌استریت ژورنال؛ سلمان رشدی و خطر ادامه‌دار ایران

ایندیپندنت فارسی: سلمان رشدی در شاهکار «آیات شیطانی» از مردانی می‌نویسد که از خدا برای برای توجیه ناموجه‌ها استفاده می‌کنند. شاید حتی آقای رشدی نمی‌دانست این موضوع چقدر در زندگی خود او صادق خواهد بود. چند ماه پس از انتشار رمان، آیت‌الله روح‌الله خمینی به نام خدا از مسلمانان جهان خواست او (آقای رشدی) را بدون اتلاف وقت به قتل برسانند. هفته گذشته، هادی مطر، ظاهرا در پاسخ به درخواست آیت‌الله، به سلمان رشدی حمله کرد و او را تا آستانه مرگ برد.

درحالی که رژیم اسلامی در کشور من و حمله کننده‌ای که (از فتوای خمینی) الهام گرفته است، مسئول این حمله‌اند، این سیاستگذاران غربی بودند که به آنها توانایی (انجام چنین حمله‌ای را) دادند.

ما که تجربه دست‌ اول از تباهی تهران داریم، مدت‌ها درباره سیاست خشنودسازی غرب در مقابل این تهدید‌ها هشدار دادیم. رژیم از روز اول دست به ترور زد که شامل شهریار شفیق، پسرعمه من می‌شود.

زمانی که خمینی برای نخستین‌بار بی‌شرمانه از خدا برای خواسته غیرموجه قتل آقای رشدی در سال ۱۹۸۹ استفاده کرد، من با رسانه‌ها و رهبران غربی درباره پاسخگو کردن رژیم درمورد فرمان گستاخانه به خشونت گفت‌و‌گو کردم.

دولت وقت بریتانیا هوشمندانه اقداماتی برای حفاظت از آقای رشدی و پاسخگو کردن جمهوری اسلامی انجام داد. لندن در واکنش به این فتوا، روابط دیپلماتیک خود را با تهران قطع کرد. سه سال بعد، دولت آلمان در واکنش به قتل ایرانیان مخالف در داخل مرزهای این کشور، اقدام مشابهی انجام داد و رژیم در انزوا قرار گرفت.

این روند موجب شد جمهوری اسلامی احتیاط بیشتری به خرج دهد. شهروندان بریتانیایی تا حدود زیادی از دسیسه‌های رژیم در امان ماندند. پاسخ قوی غرب، امیال مخرب تهران را تغییر نداد، اما آن را محدود کرد.

اکنون به‌نظر می‌رسد قدرت‌های غربی در دو سوی آتلانتیک، درس‌هایی که موجب شد شهروندان آنها و ایرانیان مخالف در این کشورها در امان بمانند را فراموش کرده‌اند. باوجود آنکه جمهوری اسلامی از انقلابی‌گری و اصول خود دست نکشیده‌ است، رژیم در دهه اخیر از انزوا بیرون آمده است. مقامات اکنون در نشست‌ها و اجلاس‌های بین‌المللی پرزرق و برق شرکت می‌کنند و در مذاکراتی که در کانون توجه است، در شیک‌ترین هتل‌های اروپا حضور دارند.

این پذیرش، به رژیم حس بی‌سابقه هم‌سنگی با غرب را داده است که شایسته آن نیست. این رویکرد اعتماد‌ به‌نفس تندروها در تهران که رژیم را منبع الهام انقلابی برای اقدامات رادیکال می‌دانند، تقویت کرده است.

این تغییر رویکرد به سمت خشنودسازی هیچگاه، هیچ‌یک از مسائل جهان با جمهوری اسلامی را حل نمی‌کند. مشکل رژیم با غرب، موجودیت غرب است که راهش به سوی خلافت جهانی را سد می‌کند. هرگونه تلاش برای تطبیق با رژیم رادیکال، نمایانگر ضعفی است که تهران می‌تواند از آن بهره‌برداری کند.

در چند هفته اخیر، اینجا در آمریکا، سه شهروند آمریکا شامل مقامات عالی‌رتبه، به دلیل سیاست‌های خام غرب جان خود را در معرض خطر دیدند. یک روزنامه رژیم که به انعکاس دیدگاه‌های دیکتاتور کنونی کشورم، علی خامنه‌ای مشهور است، پس از حمله به آقای رشدی نوشت، «تیری که خمینی شلیک کرد روزی به هدف خواهد خورد». در واقع (این تیر) به هدف خورد و اکنون سلمان رشدی در بیمارستان است.

آقای خامنه‌ای نیزه‌های بیشتری تیز کرده است و از امتیاز ساده‌لوحی سیاستگذاران غربی برای پرتاب آن به سوی بی‌گناهان بیشتری استفاده خواهد کرد. مذاکرات با واشینگتن بر سر توافق هسته‌ای که در وین ادامه دارد به آقای خامنه‌ای و دسیسه‌گران تبهکار او نشان می‌دهد که می‌توانند از آدم‌کشی‌هایشان بگریزند.

فقدان استراتژی سیاسی غرب همچنین وضعیت را برای قدیمی‌ترین قربانیان و آسیب‌دیدگان رژیم، یعنی مردم ایران، وخیم‌تر می‌کند. این روند به تهران امکان می‌دهد با فرار از مجازات، منتقدان رژیم را که نگرانند غرب بزدل‌تر از آن باشد که از آنها حمایت کند، دلسرد ‌کند.

برای آقای رشدی آرزوی بهبودی سریع و کامل دارم. این حمله پست، تنها تجاوز به او نبود، حمله به غرب و همه متفکران آزاد بود. زمان آن رسیده است که جهان به صدای مردم ایران گوش فرا دهد و با این رژیم به عنوان حکومت یاغی که هست برخورد کند و به هم‌میهنان‌ام در تلاش برای آزادی کمک کند.

شما باید مانند رهبران دهه ۱۹۹۰ به تهران نشان دهید که غرب برای اصول و شهروندان خود ایستادگی می‌کند. اگر این اقدام را انجام ندهید، نگرانم که تیرهای بیشتری، مردم بیگناه بیشتری را به نام خدا هدف بگیرد.

این یادداشت برگردان به فارسی از مقاله‌ای است که به قلم شاهزاده رضا پهلوی در تاریخ ۱۸ اوت ۲۰۲۲ در روزنامه وال استریت ژورنال منتشر شده است.
+228
رأی دهید
-22

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۲
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان

  امت ریش. چپی .۵۷ اتی .قجار . بازرگانی . بنی صدر همه با هم. خرس به جان زندانی ها. بستن به پنکه. جنایت خون آتش. بعضی از شما دست کم کوشش چاخان‌ها سال ۵۷ را به عنوان افسانه بنویسید. دست کم چاخان‌ها شما یک استفاده پیدا می‌‌کند. مثلا کتاب کودکان.روزی نیست که تکرار نکنید و فکر می‌‌کنید چقدر زیبا هستید. درک نمی‌‌کنید که کاراکتر شما چقدر زشت شده ؟ ما ایرانی‌‌ها باید یاد بگیریم که عصبی به خاطر ارتجاع سرخ و سیاه در سال ۵۷ نشویم. هدف کوتاه مدت با دروغ سرنوشتی ندارد. باید با یک چمدان پر از آنتی ۵۷ آرام آرام از کنار شما عبور کنیم. شانس اوردیم که فریب شما در سال ۵۷ نور مثل خورشید تولید و پرتاب نمی‌‌کند. وگرنه امروز ما در ایران دست کم ۸ میلیون مغز نورانی مثل خورشید داشتیم
  14
  51
  جمعه ۲۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۹:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۰
  آلترناتیو - فرانکفورت، آلمان

  در سرزمین ما از ۴۰ و اندی سال، «از کران تا به کرانش، لشکر ظلم است»! 😖 غربیها بین، تلاش برای حمایت از ایرانیان بر ضد حکومت اسلامی و منافع ملیشان، سخت در پی توافق فی مابینی (کومپرومیس) هستند!🤝 متاسفانه، در بعضی موارد و اوقات به خطا میروند!
  5
  59
  جمعه ۲۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۹:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۰
  آلترناتیو - فرانکفورت، آلمان

  اعتراض به حمله فیزیکی به سلمان رشدی، اعتراض به جرم نامیدن نقد به‌اصطلاح «مقدسات»، اعتراض به ترور انسان، به هر دلیل و به هر شکل، مسئولیت ما ست. 🤝 تقدس و حماقت پایه دین‌سالاری و دین‌سالاری پایه انسان‌ستیزی ست!! 😖
  4
  54
  جمعه ۲۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۹:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۲
  arian1 - ابادان، ایران

  اصولا ماهیت حکومت آخوندی اسلامی است و ماهیت و ذات اسلام بر دو گروه از مردم تقسیم بندی شده است. گروه اول پیروان الله و مومنان هستند و گروه دوم کافران و دشمنان اسلام، و تمام فلسفه این دین بر جنگیدن و کشتن دشمنان اسلام و کافران است. در بسیاری از آیات کتاب قرآن از کشتن و جنگیدن با کافران گفته شده است و فقط ترویج خشونت و تفرقه می کند. در ۴۳ سال گذشته از حکومت اسلامی چه چیزی بغیر از خشونت و فساد دیده ایم؟ ما در مقابل یک دین به شدت خونخوار و جنگ طلب ایستاده ایم و بایستی بدانیم که آنها زبان منطق و صلح آمیز را نمی شناسند و فقط با زور می توان آنها را نابود کرد.
  14
  59
  جمعه ۲۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۹:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Ahmad_Jeni - برلین، آلمان

  رضا دماغ چقدر پول دادی که این مصاحبه رو انجام بدی، بابا شماها تموم شدید رفتید، چرا از رو نمیرید؟ بابا بزرگتو که انگلیس آورد سر کار و با یه اردنگی پرت کرد جزیره موریس، بابات رو که آمریکا گذاشت نوکر دست به سینه باشه و به اون طرز وحشتناک حتی حاضر نشدند راهش بدن آمریکا، خودتم که با دماغت یوگا کار میکنی، خجالت بکش دیگه دهن ما رو از این بیشتر باز نکن.
  89
  24
  جمعه ۲۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۹:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  آزادی دموکراسی برابری - لندن ، انگلستان

  لطفا ایشان بفرمایند در این چهل سال کجا بودند ؟! چه مبارزه ای کردند ؟! زمانیکه مبارزان و مردم ایران جان میدادند ، ایشان و خانواده اشان با پول چپاول شده ملت ایران مشغول عیش و‌نوش بودند ، چرا به میدان نیامدند ؟! چرا الان به میدان نمیایند و فقط گهگاهی یک بیانیه !!!!! چرا ؟ . چون ایشان و خانواده اشان خوشگذران و عادیند . حرفی نیست خوش باشید و با ارزوی موفقیت . ولی ادای مبارزان و رهبران مبارز را در نیاورید لطفا .
  82
  15
  جمعه ۲۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  Iryana2014 - بیتالمقدس، فلسطین

  دوباره هار شد شروع به .... کرد ، رضا دماغ
  84
  27
  جمعه ۲۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۲
  iraneviran - ازبکستان، ازبکستان

  غرب باید بفهمد که اگر ایران خانم با روسیه و چین باشد، روی آرامش به خود نخواهد دید. پس حکومت را که از خاندان ایرانساز پهلوی دزدیدید و به خمینی گجستگ هندی زاده دادید رو باید به صاحب اصلیش برگردانید و الا با آتشی که خود به جان ایرانیان انداختید خودتان هم خواهید سوخت .
  16
  59
  جمعه ۲۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  فانتوم2 - فالکنبری، سوئد
  [::zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان::]. اینا رو بی خیال،کسی می‌دونه پست اول فرانکفورتیون چی نوشته?زبان میخی?جان دماغ از اول ی بار دیگه پستش رو بخوانید.
  25
  12
  جمعه ۲۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::آزادی دموکراسی برابری - لندن ، انگلستان::]. نه که من و شمای شجاع وسط میدان ایستادیم و لشکری برای راندن آخوند تشکیل دادیم، اینه که ایشان هم عنقریب به پیشنهاد سرکار خواهد آمد به میدان و شکست آخوند را رهبری خواهد کرد. پیشنهاد دیگه ای ندارید؟ چطوره من پاشم برم ایران رو آزاد کنم و شما رو دعوت کنم بیایین نخست وزیر بشید، خوبه؟!
  6
  18
  جمعه ۲۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::Ahmad_Jeni - برلین، آلمان::]. این دهان بود که شما باز کردی؟ بنظر میرسد که صدای دیگه ای مثل زار زدن از حلق سرکار تراوش میکرد. زر بزن جانم، این چرت و پرت هایی که نوشتی خبر جدید بود، قبلاً نشنیده بودیم.
  7
  22
  جمعه ۲۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۷
  Esperanto - لندن، انگلستان
  متاسفانه همه اپوزیسیون خارج از کشور چشم امید دارند کشورهای غربی رژیم ایران رو سرنگون کنند و حکومت رو به ایشان بدهند. رضا پهلوی هم غرب رو میترسونه اگر کاری نکنید( حکومت ایران رو ساقط نکنید و به ما نسپارید) منتظر حمله های بیشتری باید بشید. یعنی از آب گل آلود دارند ماهی میگیرن
  13
  5
  جمعه ۲۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۹:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.