خودکشی زن زندانی سیاسی که به تازگی فرزندش را در زندان به دنیا آورده بود

 
دویچه وله: سعدا خدیرزاده، زندانی سیاسی در زندان ارومیه اقدام به خودکشی کرد. این زندانی از سوی ماموران تهدید شده بود، چنانچه مقابل دوربین ظاهر نشود، پرونده‌ای پزشکی در خصوص سلامت روانی او تشکیل داده و فرزندش را به بهزیستی می‌سپارند.

به گزارش سایت حقوق بشری هه‌نگاو، سعدا خدیرزاده، زندانی سیاسی کرد که بیش از ۱۰ ماه است در زندان ارومیه به سر می‌برد، در پی تهدید ماموران اداره حفاظت اطلاعات زندان اقدام به خودکشی کرد.

در روز ۲۵ مرداد اعلام شد، او برای بازجویی مجدد احضار شده است و در این بازجویی تحت فشار بوده تا راه ارتباطی بند زنان زندان ارومیه با سازمان‌های حقوق بشری را فاش کند.

دستگیری سعدا خدیرزاده چند روز پس از ترور مردی در پیرانشهر انجام شد که از سوی فعالان حقوق بشر خارج از ایران "مامور وزارت اطلاعات" معرفی شد.

سعدا خدیرزاد همچنین از سوی ماموران تهدید شده بود، چنانچه مقابل دوربین ظاهر نشود و تن به اعتراف اجباری ندهد، پرونده‌ای پزشکی در خصوص سلامت روانی او تشکیل و فرزندش را به بهزیستی تحویل می‌دهند.

گفته شده است، سعدا خدیرزاده در روز پنجشنبه ۲۷ مرداد، دو روز پس از آخرین بازجویی با بستن روسری به دور گردنش قصد داشت، خود را حلق آویز کند.

وبسایت "هه‌‌نگاو" می‌نویسد او همچنین با خوراندن قرص به نوزادش نیز می‌خواسته به زندگی او پایان دهد اما دیگر زندانیان متوجه اقدام او شده و مانع شدند.

این زندانی سیاسی و نوزاد دخترش که آلا نام دارد، پس از اقدام به خودکشی نافرجام به بهداری زندان منتقل شده‌اند.

به گزارش سایت حقوق بشری هه‌نگاو، سعدا خدیرزاده در حال حاضر مجددا در زندان است و فرزندش در بهداری زندان تحت مراقبت است.

سعدا خدیرزاده در مهرماه ۱۴۰۰ در حالی که باردار بود، دستگیر شد. او اوایل اردیبهشت ۱۴۰۱ فایلی صوتی از داخل زندان به بیرون فرستاد و در آن شرح داد که ۲۲ مهرماه ۱۴۰۰ توسط ماموران وزارت اطلاعات در پیرانشهر دستگیر شده و به مدت ۲۵ روز در مکانی در وزارت اطلاعات بوده است.

این زندانی سیاسی در این فایل صوتی از آزار کلامی و جنسی ماموران وزارت اطلاعات گفته بود و اینکه بازجویان از او ‌خواستند، اعتراف کند که در فرار شوهرش از ایران به او کمک کرده است.

همسر سعدا خدیرزاده یک روز پیش از دستگیری او ایران را ترک کرده بود.

تا پنج ماه پس از بازداشت، این زندانی تفهیم اتهام نشده بوده و بعد از آن به او گفته بودند که اتهامش "عضویت در یک گروه معارض با امنیت ملی" و "همدستی در قتل" است. منظور از این گروه حزب دموکرات کردستان ایران است. سعدا خدیرزاده این اتهامات را رد کرده است.

سعدا خدیرزاده که در زمان دستگیری باردار بود، در ۳۰ خرداد از طریق سزارین زایمان کرد و یک روز بعد به زندان بازگردانده شد. این قدام ماموران امنیتی در ایران با اعتراض بسیاری از سازمان‌ها حقوق بشری هم چون عفو بین‌الملل روبه‌رو شد.

پیش از این اعلام شده بود، اولین جلسه دادگاه سعدا خدیرزاده، زندانی سیاسی کرد محبوس در زندان ارومیه دوم شهریور برگزار خواهد شد.
+53
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۰
  آلترناتیو - فرانکفورت، آلمان

  هر روز خبری از جنایات حکومت ضد انسانی ج.ا. پخش می‌شود و پایانی بر آن متصور نیست! 😖
  11
  46
  جمعه ۲۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۳:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  کو حق - ولینتون، نیوزلند

  فاطی و خیار و ملا دوستان که مدتی بخاطر خورم زیادی نذری همش اسهال بودیدو کم پیدا خوب بخونید ظلمی که به این شیر زن شده ۲درصدشم به حسین نشده بعد میگید مظلوم ابو لفضل
  13
  41
  جمعه ۲۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۶:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Ahmad_Jeni - برلین، آلمان

  قیافش تابلو هست از این کردهای کمله تجزیه طلب هست، چه الکی اسمشونو عوض میکنن به مبارز سیاسی خخخخ اینا رو بدید دست ترکیه حالشونو جا میارن
  37
  17
  جمعه ۲۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۹:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.