سه سناریویی که بعد از مرگ خامنه‌ای محتمل است / کدام سناریو به نظرتان واقعی تر است؟

ساعاتی پس از مرگ خامنه‌ای، میلیون‌ها ایرانی در شهرهای بزرگ به خیابان‌ها می‌آیند و شعار مرگ بر ولایت فقیه سر می‌دهند.ایندیپندنت فارسی: علیرضا نوری زاده
سرنوشت نسل ما و نسل‌های پس از ما در گرو یکی از سه سناریو زیر است که یکی با حمایت روسیه، دومی با توپ و تانک و مسلسل، و سومی با اراده ملت و قیام ملی، یا ما را یا به پگاه روشن آزادی خواهند برد یا به عهد سیاه استبداد نظامی با دایره‌ای محدود از آزادی‌های اجتماعی یا سناریو سوم که استبداد و ارتجاع، تخلف و تبعیض نژادی و مذهبی و جنسیتی عمده‌ترین نشانه‌هایش خواهد بود.

این سناریوها سرنوشت نه یک نسل، بلکه سرنوشت نسل‌های بسیاری را ترسیم خواهند کرد. بگذارید تک‌تک این سناریوها را بدون ارائه درصد آماری بخت هر کدام، برایتان تصویر کنم.
سناریو اول
یک روز زمستانی با تدارکاتی که از ماه‌ها بعد از متاستاز [گسترش بیماری سرطان] در اعضا و جوارح سید علی الحسینی ترتیب داده شد، حداد عادل در اتاق پیشدری بیت به همراه مجتبی و مصطفی و علی‌اکبر ولایتی مشغول نوشتن اطلاعیه رحلت نائب امام زمان‌اند. مسعود و میثم به همراه صادق خرازی و سید ابراهیم رئیسی به مشهد رفته‌اند تا به‌ اتفاق علم‌الهدی، مقبره ولی فقیه ثانی را برای مراسم تدفین آماده کنند. علی‌اکبر ولایتی قبل از این جلسه، پنهانی با سفیر روسیه ملاقات کرده و ضمانت‌های لازم را گرفته است.

حداد عادل به‌ اتفاق علی‌اکبر ولایتی اطلاعیه را می‌نویسد: «بسم‌الله الرحمن الرحیم، انالله و انا الیه راجعون. از آنجا که جامه مرگ پوشیدنی و شربت لقاءالله نوشیدنی است، با قلبی شکسته و روحی آزرده عروج ملکوتی رهبر معظم انقلاب حضرت آیت‌الله امام سید علی حسینی خامنه‌ای را به اطلاع مردم شهیدپرور سرفراز ایران اسلامی و امت وفادار و عاشق ولایت می‌رساند...»

هرجور شده آقای بابان را پیدا می‌کنند که اعلامیه را بخواند. بهروز رضوی با همه وعده‌وعیدها راضی نمی‌شود و ثناگوی طالقانی، مرثیه‌خوان سیدعلی نمی‌شود. در فاصله چند ساعت، شهرها سیاه‌پوش می‌شوند. صداوسیما پیام تسلیت ولادیمیر پوتین، بشاراسد، امیر قطر، ملا آخوند طالبانی و تنی چند از رهبران عراق را به همراه آه و ناله حسن نصرالله و عبدالملک حوثی، اسماعیل هنیه، زیاد نخاله و شماری از سرسپردگان ولایی پخش می‌کند و به اطلاع امت همیشه در صحنه می‌رساند که نماینده ویژه رئیس‌جمهوری بورکینافاسو و جمهوری اریتره برای خاکسپاری «پیکر مطهر امام خامنه‌ای» پس‌فردا جمعه به تهران و سپس مشهد مقدس سفر خواهند کرد. ساعت ۸ صبح فردا پنجشنبه مجلس محترم خبرگان برای گزینش مقام معظم رهبری به ریاست حضرت آیت‌الله سید احمد خاتمی که در دوران نقاهت آیت‌الله‌العظمی احمد جنتی ریاست خبرگان را عهده‌دارند، تشکیل جلسه خواهد داد.
گزارش زنده صداوسیما
توجه! توجه! هموطنان عزیز هم‌اکنون همکار ما برادر زینعلی غاصب‌الکرسی گزارش زنده‌ای از مجلس محترم خبرگان به اطلاع دل‌های عزادار و چشمان گریان می‌رساند (صدای هق‌هق برادر زینعلی به همراه ناله‌های خواهر الهام چرخنده فضا را تسخیر می‌کند). برادر زینعلی سرانجام اعلام می‌کند با توجه به وصیت «مقام معظم رهبری» و اظهارات حضرت حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید حسن خمینی، مدظله‌العالی، که فرمودند حضرت امام، نورالله‌ مضجعه، در زمان کودکی او و حضرت حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید مجتبی حسینی خامنه‌ای، هر بار آن‌ها را مشاهده می‌کردند با لبخندی توام با تحسین می‌فرمودند: «حسن جان! این سید مجتبی مثل پدرش فره الهی دارد.» و اینکه امام می‌دانستند که فرزند خلف مقام معظم رهبری راحل رهبری انقلاب را پس از رحلت والد معظمشان عهده‌دار خواهند شد، سرانجام از ۸۴ نماینده خبرگان، ۸۲ تن حضرت حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید مجتبی خامنه‌ای را به رهبری برگزیدند.

باقی حکایت هم معلوم است؛ ادامه استبداد و ارتجاع و عزلت ایران و البته عشوه‌های آشکار و پنهان ولی فقیه ثالث برای دولت علیه روسیه و اعلان تاسیس سلسله جلیله حسینی الی ظهور المهدی.
سپاه؛ مرحله آماده‌باش
سیدعلی خامنه‌ای برخلاف خمینی که تا آخرین لحظه عمر بر توده‌ها و جاذبه مذهبی و شخصیت خود تکیه داشت، چون نه جایگاه دینی و انقلابی خمینی را داشت و نه از نظر شخصیتی اعتمادبه‌نفس خمینی و قدرت و جاذبه او دارا بود، تکیه‌گاه خود را بر دو محور امنیتی و نظامی قرار داد. ورود دو تن از معاونان وزارت اطلاعات (محمدی گلپایگانی و اصغر حجازی) به دفتر رهبری و اعطای بالاترین مقام‌ها به آنان نخستین نشانه‌های تغییر تکیه‌گاه‌ها با رفتن خمینی و آمدن خامنه‌ای بودند.

رهبر جمهوری اسلامی که در دوران نمایندگی خمینی در وزارت دفاع و سپس دوران ریاست‌جمهوری با ارتشی‌ها روابط نزدیکی برقرار کرده بود و شماری از ارتشی‌ها از قبیل علی صیاد شیرازی، قاسم علی ظهیرنژاد، حسنی سعدی، علی شهبازی، محمد سلیمی و... با او روابطی بسیار نزدیک داشتند، در مقام «ولایت عظما»، در چرخشی ۱۸۰ درجه‌ای، به سپاه دل بست و به تحبیب و تقدیر از فرماندهان سپاه پرداخت.

در این مرحله، مرتضی رضایی، محسن رضایی، محمدباقر ذوالقدر، غلامعلی رشید، علیرضا افشار، سیف‌اللهی، ایزدی، حسین علایی، احمد وحید و احمدی موسوی در کنار سرلشکر بسیجی دامپزشک فیروزآبادی و کمی دیرتر سرلشگر محمد باقری در جایگاه فیروزآبادی و علی شمخانی- که اولین سپاهی بود که با درجه دریاداری فرماندهی نیروی دریایی ارتش را عهده‌دار شد- و در مرحله بعد از انتخاب رفسنجانی در دوره دوم ریاست‌جمهوری‌اش، قالیباف و سردار حجازی، فرمانده بسیج، و قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس، به جمع حاضران جلسات پنجشنبه‌شب خامنه‌ای پیوستند؛ جلساتی که در ساعت آخر، با خروج غیرنظامی‌ها و پیوستن چند چهره امنیتی (سعید امامی، مصطفی پورمحمدی و اصغر حجازی و بعد از جریان قتل‌های زنجیره‌ای و از بین رفتن سعید امامی، یک‌چند دری نجف‌آبادی و جواد آزاده و سپس ایروانی و محسنی اژه‌ای و البته مجتبی خامنه‌ای و محمدی گلپایگانی) به‌مرور عنوان «اتاق فکر رهبری» به آن اطلاق شد.

بعد از جنگ و مرگ خمینی و صاحب درجه و لقب تیمساری شدن حدود ۹۰ تن از فرماندهانش و بالا گرفتن کار اطلاعات سپاه با همدلی و همکاری کامل علی فلاحیان، وزیر سابق اطلاعات، سپاه و ارگان‌هایش با ماموریت‌های تصفیه سران و فعالان اپوزیسیون در خارج که به دست عوامل سپاه قدس و اطلاعات سپاه صورت گرفت، میخ خود را بر زمین کوبیدند.

بدون نفی نقش هاشمی رفسنجانی در روند سرکوب‌ها و قتل‌ها در داخل و خارج ایران، امروز کاملا آشکار شده است که سپاه و دستگاه اطلاعات آن در قتل زنده‌یاد دکتر عبدالرحمن قاسملو که در حال مذاکره با نمایندگان رفسنجانی بود و دکتر شاپور بختیار، در شرایطی که فرانسوا میتران، رئیس‌جمهوری فرانسه، برنامه سفر خود به تهران را اعلام کرده بود، بدون مشورت با رئیس‌جمهوری وقت و با اذن مستقیم رهبر عمل کرد و بعدها- طبق اعتراف‌های سعید امامی و اکبر خوش‌کوشک و مرتضی قبه- مشخص شد فلاحیان که ظاهرا خود را بی‌اطلاع نشان داده بود، در تمام مراحل طرح‌ریزی و اجرای ترورهای اشاره‌شده، مشارکت مستقیم داشت.

طرح دیگری که اطلاعات سپاه و وزارت اطلاعات بدون اطلاع دولت انجام داد و رفسنجانی نیز بعد از قتل‌های زنجیره‌ای به آن اشاره کرد، موضوع انتقال یک خمپاره‌انداز بزرگ به بلژیک برای ارسال آن به آلمان یا فرانسه با هدف حمله به ستاد مجاهدین خلق بود.

بعد از دوم خرداد، فرماندهی سپاه که با شگفتی، رای دادن ۹۰ درصد از سپاهیان به نفع خاتمی را شاهد بود، در برابر ملامت و توبیخ خامنه‌ای به فکر چاره‌جویی افتاد و با این تصمیم که زمان ورود سپاه به میدان سیاست و تشکیل یک بازوی مردمی قدرتمند که بتواند در کارزارهای سیاسی نظرهای فرماندهی و رهبری را عملی کند، فرا رسیده است، هم‌زمان با بایکوت محسن رضایی توسط خاتمی و اصلاح‌طلبان، او را از فرماندهی سپاه کنار گذاشت و جایش را به یحیی رحیم صفوی داد که هم در میان بچه‌های سپاه از رضایی محبوب‌تر بود و هم حساسیت‌هایی که درباره محسن رضایی وجود داشت، در رابطه با او، به چشم نمی‌خورد. بعد از او، جعفری فرمانده سپاه شد و بعد حسین سلامی معروف به «حسین خرفت».

در خصوص بازوی مردمی پرتوان (بسیج)، فرماندهان سپاه در هماهنگی با حسن فیروزآبادی و محمد باقری و غلامعلی رشید و عبدالله نجفی در ستاد کل نیروهای مسلح، نخست با برگزاری دوره‌های آموزش سیاسی و امنیتی، بخشی از نیروهای کادر بسیج را برای ایفای نقش تازه خود آماده کردند. بخش دیگری از بسیجی‌ها هم در مرحله بعدی به‌عنوان زنبورهای کارگر کندوی قدرت در دو نقش سرکوب‌گر و وحشت‌آفرین سیاهی لشکر قدرت ظاهر شدند.
سناریو دوم
با این پیشینه، ظهر روزی زمستانی با اعلام خبر رحلت «مقام معظم رهبری»، پیش از تشکیل جلسه خبرگان اطلاعیه‌ای از صداوسیما پخش می‌شود و هم‌زمان، واحدهای سپاه مراکز حساس از جمله مجلس شورای اسلامی، مجلس خبرگان، ریاست جمهوری، صداوسیما و ۵۰ مرکز مهم سیاسی، نظامی، اقتصادی و تبلیغاتی و مذهبی را در تهران، قم، مشهد و... تحت کنترل می‌گیرند.

اطلاعیه کم‌وبیش به این شرح است: ملت قهرمان ایران! در این شرایط حساس که با رحلت حضرت آیت‌الله سید علی خامنه‌ای دست‌های خیانت از آستین سرسپردگان بیگانه بیرون آمده، فرزندان غیور و وطن‌پرست شما در سپاه پاسداران که مراتب اخلاص و ایثار خود را در دفاع مقدس به وجه احسن آشکار کرده‌اند و طی ۴۵ سال گذشته، با ازخودگذشتگی و به گوش جان شنیدن سخن حضرت فردوسی که «چو ایران نباشد تن من مباد»، برای آنکه ایران ایرانستان نشود، در نشست بامداد امروز شورای انقلاب، تا تشکیل مجلس موسسان و انتخابات آزاد مجلس شورای ملی، تصمیم‌های موقت زیر را اتخاذ کرده‌اند:

الف- شورایی متشکل از فرماندهان نیروهای مسلح به ریاست سپهبد غلامعلی رشید برای یک سال امور کشور را عهده‌دار خواهد شد.

ب- از آنجا که مبنای سیاست ما بی‌طرفی و آشتی با جهان است، علاقه خود را برای تجدید رابطه با ایالات متحده و کلیه همسایگان اعلام می‌داریم.

ج- فعلا برای یک ماه، وضع فوق‌العاده در کشور برقرار است. پیکر آخرین رهبر انقلاب فردا صبح بنا به تقاضای فامیل محترمشان، در مشهد مقدس به شکل خصوصی به خاک سپرده خواهد شد.

د- شورای انقلاب سپهبد عطاءالله صالحی را به‌عنوان فرمانده نیروی مشترک سپاه و ارتش، دریادار علی شمخانی را به‌عنوان نخست‌وزیر موقت، سرلشکر یحیی رحیم صفوی را به‌عنوان رئیس صداوسیما برگزیده است؛ سایر انتصاب‌ها را دریادار علی شمخانی اعلام خواهد کرد.

ه- با توجه به علاقه ملت ایران به پرچم سه‌رنگ شیروخورشیدنشان، از این پس این پرچم جاودانه نماد دولت ملی موقت ما خواهد بود. پاینده ایران و ملت ایران!

امضا: سپهبد غلامعلی رشید، رئیس شورای انقلاب
سناریو سوم
ساعاتی پس از مرگ خامنه‌ای، میلیون‌ها ایرانی در شهرهای بزرگ به خیابان‌ها می‌آیند و شعار مرگ بر ولایت فقیه سر می‌دهند. سپاه با نقشه‌هایی که کشیده است، در مرحله‌ای، رویاروی مردم قرار می‌گیرد اما ساعتی بعد، با ورود ارتش به صحنه و پیوستن شمار کثیری از واحدهای سپاه به ارتش، وضع دگرگون می‌شود. مردم با حمایت ارتش، صداوسیما را تسخیر می‌کنند. نخستین اطلاعیه شورای ملی ایران آزاد را خانم فاطمه سپهری از رادیو قرائت می‌کند. شورا با حمایت از نظام پادشاهی مشروطه، از خاندان پهلوی می‌خواهد هرچه زودتر به میهن بازگردند. (رویایی به نظر می‌رسد اما آیا پیروزی خمینی هم یک وهم نبود که تحقق یافت؟)

دو ماه پیش که شاهزاده رضا آن پیام جانانه را داد و بعد، در سالروز مشروطیت، با استناد به کتاب «مشروطه ایرانی» محقق فرزانه، دکتر ماشاءالله آجودانی، آشکار کرد که همه آرزویش تحقق خواست سوم مشروطه‌خواهان یعنی دموکراسی است، عده‌ای از آن‌ها که هویتشان با کینه‌جویی از پهلوی‌ها عجین شده است، در ذهن‌های خالی‌ خود صدای پای فاشیسم را شنیدند و ۲۳.۵ فرد در شش حزب واهی، از یاد بردند که ملت فریاد می‌زند: «رضا شاه! روحت شاد!» و کسی را با پدربزرگ و شوهرعمه جان آن‌ها کاری نیست.

دو تصویر سناریو اول و دوم را دیدید. حالا تصویر سناریو سوم را هم ببینید. شهبانو فرح از هواپیما پیاده می‌شود. صدها تن از شخصیت‌های برجسته ایران از زن و مرد در فرودگاه مهرآبادند. شاهزاده رضا پهلوی و خانواده‌اش به همراه خواهرش، به سوی استقبال‌کنندگان می‌رود که پیشاپیش آن‌ها خانم فاطمه سپهری قرار دارد. شهبانو و نوادگانش او را می‌بوسند. شورای موقت اداره کشور تا تشکیل مجلس موسسان قدرت را به دست می‌گیرد. گارد نظامی سرود «ای ایران» را می‌نوازد و سه فرمانده ارشد ارتش و دو فرمانده سپاه خوشامد می‌گویند.

در نخستین اطلاعیه شورا که فریدون فرح‌اندوز و آذر پژوهش قرائت می‌کنند، برابری ایرانیان فارغ از نژاد و تیره و مذهب و جنس، اعلام می‌شود. انوشیروان کنگرلو بیانیه دعوت از همه ایرانیان برای بازگشت به کشور را از صداوسیما قرائت می‌کند و مهندس رضا قطبی می‌پذیرد که برای یک سال حکومت موقت، سرپرستی صداوسیما را عهده‌دار شود.

من جز این سه سناریو پیش رو چیزی نمی‌بینم و سومی را انتخاب می‌کنم. گزینه شما را نمی‌دانم!
+144
رأی دهید
-23

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۲
  Maghshoosh - میامی، ایالات متحده امریکا

  یه آشغال دیگه از تو جوب آب پیدا میکنن و اسمشو میذارن رهبر معظم انقلاب! و سرنوشت هشتاد و خورده یی میلیون ایرانی رو میدن رو دستش! نگین نه! سابقه داره!
  9
  132
  جمعه ۲۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۳:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۰
  آلترناتیو - فرانکفورت، آلمان

  خامنه‌ای مانند خمینی بی‌شعور که تا آخرین لحظه عمر بر توده‌ها یا امتی‌ها و جاذبه مذهبی خود تکیه داشت، متکی‌ست و از نظر شخصیتی اعتمادبه‌نفس خمینی و قدرت او را دارا ست. فرق ایندو اما در سواد حوزوی خامنه‌ای‌ست که خمینی آنرا هم نداشت. خامنه‌ای تا حدودی قادر به صحبت کردن بزبان فارسیست که خمینی برعکس به هیچ زبانی مسلط نبود! 🥴 اما در دوره خامنه‌ای آن ملت خاموش و هاج و واج دوره خمینی دگر ساکت و خاموش نیست، دومن هرروز از تعداد امتی‌ها کم و به ملت می‌پیوندند تا روزی دین‌سالاری را به انحطاط بکشانند! ✌️
  7
  107
  جمعه ۲۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۳:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۲
  مطالبه گر - تورنتو، کانادا

  گزینه سوم
  4
  79
  جمعه ۲۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۳:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۱
  آزاذه - تهران، ایران

  من که نخواندم
  55
  17
  جمعه ۲۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۳:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۵
  hassan1326 - تهران، ایران

  سناریوی سوم ، سید حسن خمینی خواب نما میشود که ولایت فقیه شورایی شود ، و سه تا آخوند ((کمتر رسوا) را بعنوان اعضای شورا معرفی خواهد کرد . خر ..وزید کرایه باطل شد !؟!
  7
  54
  جمعه ۲۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۴:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  ab5534 - هلسینکی، فنلاند

  گزینه اول محتمل تر است. جو بسیار شدید و دایره بر مردم تنگ تر خواهد شد
  5
  45
  جمعه ۲۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۵:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  ab5534 - هلسینکی، فنلاند

  نمی خوام نا امیدتان کنم! مردم حریف این رژیم نمی شوند و اپوزیسیون قوی هم نداریم حمله نظامی خارجی‌ هم که نیست. این رژیم از درون فرو خواهد پاشید. حالا کی‌ ؟ بعد از مرگ آقا. ان هم به مرور زمان و نه یک شبه
  6
  67
  جمعه ۲۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۶:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۲
  لشکر ۹۲ زرهی اهواز - اهواز، ایران

  گزینه چهارم: عراق بعد از صدام حسین ویا لیبی بعد از معمر قذافی یا سوریه این رو هم فراموش کردین بنویسید
  60
  16
  جمعه ۲۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۶:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۲
  iraneviran - ازبکستان، ازبکستان

  با این بخاری که در ملت دیده میشود، گزینه دو محتمل تر است. ای کاش که گزینه سه زودتر اتفاق می افتاد در هر صورت روزی خواهد رسید که این ملت از خواب بیدار میشوند و گزینه سوم بعد از گزینه دوم رقم خواهد خورد.
  6
  46
  جمعه ۲۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۷:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۲
  iraneviran - ازبکستان، ازبکستان

  البته از نکته انحرافی علیرضا عربی زاده هم غافل نشویم. بعد از مرگ خامنه ای ملعون، دیگر برای تغییر حکومت توسط مردم خیلی دیر است و زمان زیادی خواهد برد که ملت بفهمند که جمهوری اسلامی جدیدی با همون آدمهای سابق ولی رنگ و لعاب جدید و کمی آزادی اجتماعی بهشان قالب شده. امیدوارم قبل از مرگ خامنه ای ، ابر و باد و مه و خورشید و فلک دست در دست هم بدند و ملت با یک قیام بزرگ ، ریشه اسلام و فساد رو کاملا از جا بکنند.
  7
  49
  جمعه ۲۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۷:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  سیمرغ ایران - برلین، آلمان

  سناریو اصلی به دست پوتین نوشته شده
  10
  32
  جمعه ۲۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۷:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  vg2000 - اسلو، نروژ

  این حیفه به درک واصل بشه
  6
  34
  جمعه ۲۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۹:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  آزادی دموکراسی برابری - لندن ، انگلستان
  فراتر از هر عقیده و مرام سیاسی میگم اینو خداییش :. کثافت تر ، منافقتر ، بدتر ، کریه تر ، وابسته تر ، .....از این علیرضا نوری زاده جاسوس ، بعمرم ندیدم . خیلی حال بهم زنه . لعنت به تو .
  22
  9
  جمعه ۲۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  Vafadar - برلین، آلمان

  ایشان ظاهرا فانتازم های عجیب و غریبی دارند.سناریوی سوم که خنده دارترین بود.به هرحال آب و هوای لندن مغز نوریزاده لندن نشین را سردوترکرده و به ظاهردیگر مغزاوکارنمیکند.چای هل ودارچین فراموش نشودآقای نوریزاده.
  31
  9
  جمعه ۲۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  Vafadar - برلین، آلمان

  سناریوی بعدی را من مینویسم:فرح پهلوی وشازده رضا وسیدحسین نصروعباس پهلوان وبقیه دارودسته درجه اول پیروان سلطنت،بدلیل زلزله درآمریکا،در یک روزبسوی خدا(ببخشید بسوی شیطان)رفته ومی میرند.همانشب علیرضا نوریزاده اینفارکت مغزی میکندودردوزخ به هفتادودوحوری ترانسگندر میپیوندد.واماایران همیشه زیرپرچم خوشرنگش باقی خواهدماند.
  39
  9
  جمعه ۲۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  کامنت من - هپروت، سائوتوم و پرینسیپ

  یعنی ما مردم اگه بعد از سقط شدن این شیطان، یه روز فقط یه روز به ادامه این ننگ تن بدیم،شرف نداریم و سزاوار خفه خون و تحقیر تا ابدیم..
  4
  28
  جمعه ۲۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  sahandogli - لندن، انگلستان
  بیشتر به یک جوک شبیه است این نوشته. بعد از مرگ خامنه ای خبر را چند روز مخفی خواهند کرد تا بتوانند تمام ارگانهای نظامی و اطلاعاتی و خبرگان را در کنترل امنیتی بگیرند و بعد خیلی راحت خبر پخش می شود و یک ماه حکومت موقت بدست اطلاعاتی ها تشیکل می شود و بعد خبرگان مجتبی را به رهبری انتخاب می کند. فرح و و دار دسته خاندان دزد و کودتایی پهلوی ها را کی آدم حساب می کند . اما بعد از خامنه ای مجبور خواهند بود با غرب و به خصوص رابطه برقرار کنند ...
  20
  4
  جمعه ۲۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۶:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۵
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  سناریوی چهارم که »دعوای اصلی« گرگها از مشروطیت تا به امروز است را »عمدا« یادش رفت! و آن جمهوری است، بدون پسوند و پیشوند! دموکراسی( آزادی احزاب سراسری)، تشکیل مجلس ملی، انتخابات آزاد برای یک رئیس جمهور از دل »مردم«، خیلی ساده! و اما برای این سناریو که مادر همه ی سناریوهاست، جنگ ها بر پا شده است و چه خونهایی که بر زمین ریخته نشد، این سناریو اما پایانی بر همه ی دردها خواهد بود
  4
  2
  جمعه ۲۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۹:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  بینوایان1 - دوسلدورف، آلمان
  خامنه ای باید بدست مردم زجر کشیده بالای دار برود تماممممم
  5
  7
  جمعه ۲۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۲:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  تحت تعقیب وزارت - لندن، انگلستان
  درود بر شما دکتر علی رضا نوری زاده که از خیلی سال پیش است که پرچمدار رسوا کردن پشت پرده و ور رفتن با سازمان های امنیتی جمهوری اسلامی هستین و مخالفانتان بدجوری از برنامه ها و نوشته هایتان سوزش می گیرند . پاینده ایران و زنده باد ایرانیان وطن پرست
  6
  2
  جمعه ۲۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۳:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  rahjoo - مازندران، ایران
  [::sahandogli - لندن، انگلستان::]. مثل اینکه هنوزم که هنوزه چوب تو آستین پیشه وریها خوب جواب میده که میسوزه بدجور نه؟!.
  4
  5
  شنبه ۲۹ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  princeari - استکهلم، سوئد
  گزینه چهارم: هیچ اتفاقی‌ نمیفته و مجتبی‌ رو خیلی‌ راحت می‌کنن تو پاچه ملت پخمه ایران.
  2
  1
  شنبه ۲۹ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۳:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۵
  millionaire - منچستر، انگلستان
  انشاالله هر کی میاد بیاد فقط رضا پهلوی بی عرضه تر از پدرش نیاد ، اسناد کودتای ۲۸ مرداد ، رو شده ، همش هم کار ml6 و سیا بود انگلیس تصمیم گرفت کودتا شه انگلیس تصمیم گرفت ممرضا شاه شه انگلیس تصمیم گرفت فاطمی اعدام شه انگلیس تصمیم گرفت مصدق تبعید شه انگلیس انگلیس انگلیس ، همش انگلیس برای کشور ماتصمیم گرفت ، حالا هم اگه انگلیس تصمیم گرفت برگردیم به دوران ستم شاهی بالاخره برمیگردیم فقط خدا کنه اگه تصمیم گرفت برای دلخوشی سلطنت طلبها سُنبل انتخاب کنه ، یه سُنبل درست و حسابی انتخاب کنه ، وقتی قراره فقط سُنبل باشه و تو حکومت دخالت نکنه خب چه فرقی میکنه کی باشه بهتر نیست نوه یک عزیزی چون ستارخان باشه ؟ که همه ۱۰۰٪ دوستش دارن و هیچ بحثی هم پیش نمیاد ، یا نوه باقرخان ، یا از نوادگان امیرکبیر یا بگردند تو کامپیوتر یکی از بازماندگان و نوادگان بابک خرمدین رو پیدا کنند بگن آقا ما معطل یک سُنبلیم بیا و شما که نوه زاده فلانی هستی سُنبل ما شو ، ها ؟ بهتر نیست ؟
  2
  1
  یکشنبه ۳۰ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۲:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۵
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  millionaire - منچستر، انگلستان
  همه شون سرو ته یک کرباس اند! انهم جنس ترک!، چرا جمهوری نباشد؟!
  2
  1
  یکشنبه ۳۰ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  مسعود راستگو - تهران، ایران
  بیچارگی در این حد که بشین تا سناریو محقق بشه. داستان بدهکاری که می خواست تو بیابون خار بکارد که پشم گوسفندها بهشون گیر کنه بعد پشم هارو جمع کنه بفروشه. حکایت اپوزیسیون مفلوک الان شبیه این حکایته.
  1
  3
  ‌سه شنبه ۰۱ شهریور ۱۴۰۱ - ۰۹:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.