علی کریمی؛ «هرکسی را حکومت حذف کرد عزیز مردم شد»

دویچه وله: یک اظهارنظر علی کریمی درباره نذری دادن و بعد فحاشی یک روحانی به او و پس از آن جمع شدن بیلبوردهای علی کریمی از سطح شهر تهران؛ ماجرای "عزت" یک سلبریتی در میان مردم و "خفت" او از سوی حکومت.

همه چیز از یک استوری علی کریمی، ستاره فوتبال ایران در اینستاگرامش آغاز شد. در روزهای عزاداری ماه محرم او نوشت: «میلیاردها تومان خرج می‌کنیم نذری بدهیم و در پایان… آرزوی شفای بیماری را داریم که برای نداشتن پول می‌میرد.»

بعد از این استوری یک روحانی به نام حامد رضا معاونیان در سخنرانی‌اش با کلماتی توهین‌آمیز و زننده به علی کریمی تاخت و او را "بی‌شرف"، "احمق" و "الدنگ سلبریتی" نامید.

علی کریمی اما این توهین‌ها را بی‌پاسخ نگذاشت و جواب این روحانی را در اینستاگرامش داد.
این سخنان و واکنش علی کریمی در شبکه‌های اجتماعی بازتاب زیادی داشت و بسیاری از کاربران با توییت یا پست‌های اینستاگرامی از او حمایت کردند.

رضا عقیلی، کارتونیست در این باره کارتونی با نام "شوت جادوگر فوتبال به خرافات" طراحی و آن را در توییترش منتشر کرد.
برخی دیگر از کاربران در واکنش به آن بخشی از سخنان معاونیان که خطاب به علی کریمی گفته بود: «تو خودت برای فقرا و مریض‌های فقیر چه کار کردی؟» عکس‌ها و متن‌هایی را منتشر کردند که حاکی از فعالیت‌های علی کریمی برای کمک به فقرا بود.

از جمله "تماشاخانه ایران" در صفحه فیس‌بوکش به خرید تبلت برای دانش‌آموزان سیستان و بلوچستان در دوران شیوع کرونا توسط علی کریمی و به "تریلی تریلی" لوازم بیمارستانی که او در زمان کرونا راهی بیمارستان‌های کشور کرد، اشاره کرد.
حذف بیلبوردهای علی کریمی
ماجرا اما به اینجا ختم نشد؛ شهرداری تهران پس از هتاکی سخنران روحانی به علی کریمی در اقدامی پرسش‌برانگیز بدون هیچ توضیحی تمامی بیلبوردهای علی کریمی را از سطح شهر جمع‌آوری کرد.

این اقدام با واکنش اعتراض‌آمیز کاربران شبکه‌های اجتماعی روبرو شد و هشتگی با عنوان "علی کریمی تنها نیست" به راه افتاد. بسیاری از کاربران این اقدام شهرداری را غیرقانونی دانستند چرا که با این کار در حقیقت علی کریمی بدون برگزاری محکمه یا صدور حکم، مجازات شده است.

کمپین حقوق بشر ایران نیز این اقدام شهرداری تهران را محکوم کرد و آن را نشان‌دهنده "رویکرد حاکمیت به آزادی بیان" دانست و نوشت این کار "نشان می‌دهد که جمهوری اسلامی چگونه در صدد تخریب یا حذف کسانی است که صدای مردم ایران و محبوب آنها هستند".
اکانتی به نام "خط قرمز" نیز نوشت: «علی کریمی با بیلبورد، علی کریمی نشده که حالا با پایین آوردنش از یادها برود.»
سابقه علی کریمی در تعارض با حکومت
این اولین بار نیست که موضع‌گیری‌های علی کریمی علیه حکومت برایش دردسر ساز می‌شود. اولین بار اقدام او در بستن مچ‌بند سبز در هنگام حضور در زمین فوتبال پس از اعتراضات جنبش سبز بود که برایش پیامدهای زیادی داشت.

۲۶ خرداد ۱۳۸۸ در بازی مقابل کره جنوبی برای انتخابی جام جهانی ۲۰۱۰ علی کریمی به همراه پنج بازیکن دیگر مهدی مهدوی‌کیا، جواد نکونام، حسین کعبی، مسعود شجاعی و محمد نصرتی در ترکیب اصلی و وحید هاشمیان و خسرو حیدری روی نیمکت با مچ‌بند سبز به میدان آمدند.

همچنین علی کریمی پس از بازگشت از کره جنوبی پیراهن خود را به "اشکان سهرابی" یکی از کشته‌شدگان اعتراضات سال ۱۳۸۸ تقدیم کرد.

اشکان سهرابی، دانشجوی مهندسی در جریان اعتراضات خیابانی سال ۱۳۸۸ در روز ۳۰ خرداد هدف سه گلوله قرار گرفته و کشته شده بود.

در بهمن سال ۱۳۹۷ نیز زمانی که محمد جواد ظریف، وزیر خارجه وقت گفته بود به دفاع از مردم فلسطین افتخار می‌کند و افزوده بود: «امروز همه ما زیر فشار هستیم»، علی کریمی در اینستاگرام خود در واکنش به این سخنان نوشت: «آقاى دکتر کدوم (ما) تحت فشارند؟ (ما) ما یا (ما) شما دقیقا؟»

کوتاه زمانی بعد علی خامنه‌ای در سخنرانی‌اش بدون نام بردن از کسی گفت: «برخی کسانی که از امنیت کشور استفاده می‌کنند و کار و ورزش و... خود را انجام می‌دهند و بعد نمکدان می‌شکنند، بدانند امنیت از این راه به‌دست می‌آید. یادمان نرود که امنیت چطور به دست می‌آید».

بار دیگر تیرماه امسال بود که حسن عباسی، عضو سپاه پاسداران و یکی از سخنرانان حکومتی در سخنرانی‌اش بازیکنان فوتبال را "افرادی بی‌ارزش" خواند که فهمی از دین و سیاست و "اصول اخلاقی و اسلامی" ندارند. او همچنین به این نکته اشاره کرد که هیچیک از بازیکنان فوتبال تا کنون "شهید" نشده‌اند.

علی کریمی در پاسخ به او در استوری صفحه اینستاگرامش نوشت: «حداقل ما دل چند نفر را شاد کردیم. تو چکار کردی آدم دوزاری؟»

شاید مجموعه این‌ها بود که باعث شد چهارشنبه شب ۲۶ مرداد (۱۷ اوت) طوفان توییتری با هشتگ "علی کریمی تنها نیست" به راه افتد و کاربران بنویسند: "هر کسی را که شما خواستید حذف کنید عزیز مردم شد".
+312
رأی دهید
-12

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۰
  آلترناتیو - فرانکفورت، آلمان

  تقدس برای مروجانش شوخی بردار نیست چه رسد به انتقاد! 😤 تقدس و حماقت پایه دین‌سالاری و دین‌سالاری پایه انسان‌ستیزی ست!! 😖
  7
  143
  ‌پنجشنبه ۲۷ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  khyar - اوپسالا، سوئد

  زمان ثابت خواهد کرد که تو عزیز میشی یا به زباله‌دان خواهی پیوست .
  232
  11
  ‌پنجشنبه ۲۷ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  محسن ۵۵ - گنت، بلژیک

  دمت گرم،برجکشون زدی ولی اینا آخوندن و بزرگترین درسی که یاد می گیرند،پرروئی هست. به امید روزی که یه دونه آخوند توی ایران نتونی پیدا کنی
  7
  184
  ‌پنجشنبه ۲۷ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Ashkan60 - لندن، انگلستان

  [::khyar - اوپسالا، سوئد::]. زنده باد علی کریمی که با رفتار و‌حرفهایش از قهرمان فوتبال تبدیل به پهلوان ملی شده و به حق با مرام انسانی و شجاعتش الگوی بسیاری از جوانان ایرانیست، مطمئناً خیارهای گندیده که همان حامیان پفیوز حاکمیت تبهکارند در مقابل سیل خروشان ملت و محبوبیت پهلوانان ایرانی جایی جز سطل آشغال برای پنهان شدن ندارند .پاینده ایران جاوید شاه
  9
  119
  ‌پنجشنبه ۲۷ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  سیمرغ ایران - برلین، آلمان

  [::khyar - اوپسالا، سوئد::]. تو هم نه دلت برای اسلام سوخته نه اون ملای پفیوز داری از بغل آخوندا میخوری وگرنه هر مونگلی هم دیگه فهمیده ملاها چه بر سر این مملکت که نیاوردند تو از این می‌ترسی که اگه اینا برند کی میاد برا چهار تا کامنت گذاشتن بهت پول بده
  8
  98
  ‌پنجشنبه ۲۷ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  faloodeh - ایکسل، بلژیک

  محسن ۵۵ - گنت، بلژیک
  برادر ساوا بینça va bien؟hoe gaat het?به امیدروزیکه همه حالمون خوب باشه البته ازما که گذشت.
  41
  8
  ‌پنجشنبه ۲۷ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۲
  iraneviran - ازبکستان، ازبکستان

  علی کریمی واقعا یک اسطوره تمام و کمال است. با اینکه فوتبالی نیستم، شیفته شخصیت این مرد بزرگ هستم.
  9
  88
  ‌پنجشنبه ۲۷ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  دو کلمه حرف حساب - حصار، ایران

  دست حامد رضا معاونیان درد نکنه. این بابا با این درگیری ضربه ای که به رژیم زد هیچ مخالفی نمیتوانست به این آسانی باعث نفرت میلیون ها جوان این ملت و مملکت نسبت به جماعت آخوند بشود. خوشبختانه این آخوند جماعت عرضه مملکت داری را ندارند، از سیاست و روانشناسی جامعه بویی نبردند. اینجا باید خوشحال باشیم که دوشمنان ملت ما روز بروز باعث روسوایی خودشان میشوند و نسل جوان لحظه به لحظه از این گروهک ها دور میشوند.
  10
  80
  ‌پنجشنبه ۲۷ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  Vejdanebidar - آمستردام، هلند

  ببند اون پوزت رو، تو هم مثل اربابت علی چلاق دوزاری هستی.علی کریمی اسطوره مرام و معرفت
  7
  82
  ‌پنجشنبه ۲۷ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  ولش کن - تهران، ایران

  آخوندی دوزاری همون با اردنگی باید شوتشون کرد داخل مستراح
  8
  61
  ‌پنجشنبه ۲۷ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  khyar - اوپسالا، سوئد

  [::Ashkan60 - لندن، انگلستان::]. الان توی بابا بزرگ که پات نزدیکی های گوره شدی جوون؟ یا داری از طرف جوون‌ها ... میکنی ؟ . فرقه تبهکار و طرفداراش چهل و اندی ساله به زباله دان تاریخ پیوسته ، بوو‌و‌مممم
  68
  9
  ‌پنجشنبه ۲۷ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  khyar - اوپسالا، سوئد

  [::سیمرغ ایران - برلین، آلمان::]. تو هم نه طرفدار علی کریمی هستی نه دلت برای مردم سوخته ، یه لاشخوری که عین کرکس توی مجازی میچرخی تا یک خبر بد از ایران بشنوی و شیحه بکشی .
  69
  7
  ‌پنجشنبه ۲۷ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  [::khyar - اوپسالا، سوئد::]. خوب جنسی میزنی. خیار میکشی؟ جنس جدیده؟ ماذا فازا!؟ . بذار گوشه لبان بکش ببینیم کجا رو میگیری
  4
  34
  ‌پنجشنبه ۲۷ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۶:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  [::khyar - اوپسالا، سوئد::]. بیسواد جان! میخوای یه چیزی بنویسی لااقل یه بار چشم کورت رو باز کن برو ببین چه جوری مینویسن بعد بیا زر زر مفت بکن. شیهه است نه شیحه. همه اتون رو باید بست به یه گاری منتها توبره های جدا که لگد نندازین
  4
  36
  ‌پنجشنبه ۲۷ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۶:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Ashkan60 - لندن، انگلستان
  [::khyar - اوپسالا، سوئد::]. برات یک شغل خوب سراغ دارم خیار گندیده که از این خودفروشی و بیچارگی نجات پیدا کنی ! میدانم که شما حامیان سید علی گدا از بدبختی و پستی و بیچارگی به این کار و ماله کشی و حمایت از چند ملای دوزاری و افراد پست تر از آنها افتادین اما در آینده نزدیک خیار بیا با همان آفتابه رهبرت آب توبه سرت بریزیم و مانند یک خیار باشرف نگندیده در یک میوه فروشی به فروشت برسانیم ...... حامی هر چی ملای تروریست و پفیوزه
  2
  20
  جمعه ۲۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۰:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  Azadi hame - تهران، ایران
  علی کریمی تو توی قلب ملتی. چشم آخوند ها کور.
  2
  12
  جمعه ۲۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۰:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.