واکنش‌ها به اظهارات شهبانو فرح پهلوی همچنان ادامه دارد

شهبانو فرح پهلوی همچنین به امکان ولیعهدی شاهدخت نور پهلوی در صورت بازگشت نظام پادشاهی به ایران اشاره کرده است.صدای آمریکا: شهبانو فرح پهلوی با تأکید بر این که مردم ایران خواهان بازگشت پادشاهی پهلوی به کشور هستند، اعلام کرد که او نیز آماده است به ایران بازگردد. اظهارات او با موجی از واکنش‌ها در میان کاربران رسانه‌های اجتماعی روبه‌رو شده است.

شهبانو فرح در حاشیه سفرش به مصر برای مراسم یادبود چهل و دومین سال درگذشت محمدرضا شاه پهلوی با روزنامه ایتالیایی لیبرو گفتگو کرد. روز سه‌شنبه ۲۵ مرداد، حساب توییتری شهبانو فرح پهلوی با انتشار تصویری از این مصاحبه با لیبرو نوشت، ایرانیان می‌خواهند پادشاهی پهلوی به ایران برگردد.

شهبانو فرح پهلوی مهم‌ترین مسئله را «آزادی ایران و ایرانیان» دانسته و تأکید کرده است: «شادی بزرگی برایم خواهد بود اگر روزی بتوانم به کشورم بازگردم.»

او با اشاره به اعتراضات معلمان و کارگران به «فقر شدید» اکثریت ایرانیان اشاره کرده و با تأکید بر سیاست‌های زن‌ستیزانه جمهوری اسلامی گفته که اغلب مردم ایران حکومت دینی نمی‌خواهند و جوانان بسیاری خواهان استقرار نظام پادشاهی هستند.

شهبانو با استناد به تکرار شعار «رضا شاه، روحت شاد» در اعتراضات سراسری سال‌های گذشته در ایران افزوده، «تکان‌دهنده است» که بسیاری از مخالفان آن سال‌ها پس از «این همه حرف که علیه ما زدند»، اکنون متوجه شده‌اند «خدمات شاه برای کشور ما» چه بوده است.

او همچنین به امکان ولیعهدی شاهدخت نور پهلوی در صورت بازگشت نظام پادشاهی به ایران اشاره کرده است.

انتشار این سخنان شهبانو فرح پهلوی، موجی از واکنش‌ها در رسانه‌های اجتماعی برانگیخته است.

برخی کاربران با به کار بردن هشتگ‌های «برای ایران»، «بازگشت مشروطه»، و «ReturnToMonarchy4iran» (بازگشت پادشاهی برای ایران)، و برخی نیز بدون اشاره مستقیم، از اظهارات ملکه پیشین ایران حمایت کرده‌اند.
نسیم بهروز، فعال سیاسی پادشاهی‌خواه، اظهارات شهبانو فرح پهلوی را موجب ایجاد «موجی از شور و امید» در دل ایرانیان دانسته که «در اوج رنج بارها در خیابان شاهان پهلوی را فراخوانده‌اند.»
سعید قاسمی‌نژاد، پژوهشگر ارشد در بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها در توییتی نوشته است: «شهبانو به خاطر گفتن این سخن مورد حمله پنجاه و هفتی‌ها است، می‌توانست کناری بنشیند و چیزی نگوید اما در این به میدان آمدنش درسی نهفته است.»

او تأکید کرده است: «آدمی چه در سیاست و چه در رفاقت باید به دوستدارانش گوش فرا دهد، از آنان حمایت کند و دلگرمشان کند. آن که دوستان را از خود براند اسیر دشمنان خواهد شد.»
علی افشاری، فعال سیاسی جمهوری‌خواه، یکی از منتقدان این مصاحبه، بازگشت پادشاهی به ایران را «توهم» خوانده و ادعا کرده «فرح پهلوی پروژه بازسازی سلطنت مطلقه پهلوی» را «علنی» کرده و «نه باوری به دمکراسی دارد و نه انتخاب مردم.»
اما بهزاد مهرانی، پژوهشگر و فعال رسانه‌ای جمهوری‌خواه، با اشاره به اظهارات مخالفان نوشته است: «از چه ناراحتید؟ شما که می‌گویید به رأی مردم گردن می‌گذارید و می‌دانید که مردم هم خاندان پهلوی را نمی‌خواهند، چرا نگران سخنان شهبانو فرح پهلوی هستید که از بازگشت به ایران پادشاهی گفته.»

او با کنایه گفته است: «صندوق رأی در ایران آزاد می‌آید و مردم شما ملی‌مذهبی‌ها و دینی‌ها را سر کار خواهند آورد. کمی ریلکس کنید!»
کاربری به نام مجتبی نجفی نیز در انتقاد از این سخنان، نوشته است: «بعد از الغای سلطنت، ایران در حال گذر از حکومت دینی است. جمهوریت سرنوشت زیبای ایران خواهد بود، روزی که حاکمیت ملی جای قیمومیت‌های مذهبی و درباری را بگیرد.»
نوید جمشیدی، تحلیلگر مسائل ایران، نیز شعری را یادآوری کرده و با اشاره به «توییت خاص امشب ایشان»، نوشته است: «جهان گوید که بازآ ای بهاران، که از ظلم خزان صد داغ دارم، بگردان ساقیا جام خزانی، که از عشق بهار اندر خمارم.»
رهبر جمهوری اسلامی روز چهاردهم خرداد به‌طور غیر مستقیم هشدار داده است که بازگشت سلطنت به ایران غیرممکن نیست. او با اشاره به انقلاب‌های تاریخی روسیه و فرانسه گفته است: «در فرانسه پس از انقلاب، همان خانواده‌ای که انقلاب علیه آن‌ها انجام شده بود به دلیل حضور نداشتن مردم در صحنه، به قدرت برگشتند.»
+236
رأی دهید
-38

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۸
  گور دجال زار می بینم - نیده، ترکیه

  این ملت یکبار حالتان را گرفتند و آواره دنیا شدید! هنوز انگار برایتان درس عبرت نشده! این شیعیان وقیح تر از آن سالیان شده اند و دریده تر! بیا تا قشنگ حالت را بگیرند ، تا آخر عمرت نقره داغ شوی و دیگر دل برایشان نسوزانی! اگر این ملت فقط دو روز آخوند نبینند مریض میشوند!
  181
  39
  ‌پنجشنبه ۲۷ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  گور دجال زار می بینم - نیده، ترکیه

  مشاور اوباما که جامعه شناسی هم بود، به اوباما گفته بود ، خیال نکن که این ملت به آخوندها فحش میدهند، اگر یک تیر سمت این ملت شلیک کنی، همه‌ شان پشت آخوند می ایستند!!!
  162
  37
  ‌پنجشنبه ۲۷ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۲
  arian1 - ابادان، ایران

  تاریخ همیشه بهترین داور و قاضی بوده است و تاریخ خانواده پهلوی همیشه روشن و افتخار آمیز بوده است. پس رآی من بعنوان یک ایرانی بدون تردید به بازگشت پهلوی هاست.
  87
  170
  ‌پنجشنبه ۲۷ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  samisan - توکیو، ژاپن

  پدر و پسر دو بزرگ مرد پهلوی یک ملت عقب مانده و وحشی را پنجاه هفت سال طول کشید تا ادم کردن تا اینکه این اخوندها در عرض چهل ساله همون ملت ادم شده رابه یک ملت وحشی و کار نکن و احمق تبدیل کردن شمابرو ایران کارت بیافته به ثبت احوال یا شهرداری یا پلیس یا هر جای دیگه ببین چه ملت زبون نهم و وحشی شدن از سر این اخوندها فرح جان این ملت احمق همین اخوندها از سرشون زیاد هست
  28
  158
  ‌پنجشنبه ۲۷ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  arya_japan - توکیو، ژاپن

  رهبر چلاق هم فهمیده که بازگشت پادشاهی به ایران نزدیک هست . رضا شاه روحت شاد لرزه به دل آخوندها می اندازد ..
  23
  151
  ‌پنجشنبه ۲۷ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۲
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان

  این علی افشاری افتاده دنبال چهار تا جمهوری خواه فسیل که سال 57 از طرفداران خمینی بودند و فکر میکنه که مردم برای چندمین بار به اینها اعتماد میکنند ولی از من به این پسربچه نصیحت اینها اگر عرضه داشتند تنبان خودشان را بالا نگه میداشتند و آن موقع که اکثریت مردم در داخل ایران به اینها امید بسته بودند باید کاری میکردند که نکردند پس دنبال چه موقعیتی هستند در آینده تا بخواهند کار رهبری را به دست بگیرند و این نظام را سرنگون کنند
  23
  102
  ‌پنجشنبه ۲۷ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان

  آخ آخ دوباره چه اتشی به جان همه انداخته. چرت همه را پاره کرد.امام زده‌ها دوباره به صحنه مبارزه آمدند. این همه که این‌ها صرف مبارزه با پهلوی می‌‌کنند اگر صرف مبارزه با آخوندا می‌‌کردند. ما امروز ۱۰ بار آخوند نداشتیم. بامزه یکی‌ از چپی این سایت که اسم خود را دمکراسی گذاشته است می‌‌بود. طرف دلیل می‌‌وارد .بله مچ این دو نفر را گرفتم .این می‌‌گوید پادشاه و سلطنت پسرش می‌‌گوید جمهوری. دیدید دیدید. هر دو فریبکار هستند. آقای دمکراسی. دمکراسی یعنی‌ چه؟ مگر در دمکراسی هر کسی‌ نظر خود را ندارد؟ مشگل شما همین بود .؟ نمی‌‌شود دو انسان بالا ۶۰ سال دو نظر متفاوت داشته باشند؟ آقای دمکراسی شما خودتان برا ابراز عقیده اول می‌‌روید پیش مامان خودتان؟ به چه کسی‌ در امروز ایران ابله می‌‌گویند ؟ سرخ و سیاه که بعد از ۴۲ سال هنوز درک نکرده،
  25
  80
  ‌پنجشنبه ۲۷ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  khyar - اوپسالا، سوئد

  خب چرا نمیره ؟ راهش تهیه تیکت تهرانه ، راه باز جاده هم دراز ، جرات داره بره .
  135
  35
  ‌پنجشنبه ۲۷ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۰
  آلترناتیو - فرانکفورت، آلمان

  ملاک حقوق انسانی جدای از جنسیت و عقیده است بعلاوه اصل مهم ملی‌گرایی! ✌️ آزادی در رای و نظارت جامعه جهانی بر آن، راهگشای انتخاب سیستم حاکم است! مجلس مؤسسان متشکل از حقوقدانان، متخصصان اجتماعی و اقتصادی و فرهنگی بدون گزینه ایدئولوژیکی مامور پایه‌گذاری قانون اساسی خواهندبود! در این مهم جایی برای غیرمتخصص اعم از آخوند و توده‌ای نخواهد بود، چون آنها حداقل حق شهروندی را برنمی‌تابند و قانون اساسی انسانی به محاق خواهد رفت!!✌️
  10
  66
  ‌پنجشنبه ۲۷ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۰
  agha_ehsan - تهران، ایران

  یه عده احمق متوهم چه توهماتی در مورد داخل ایران میزنن . بابا ماییم که داخل ایران زندگی میکنیم و اتفاقا نه مذهبی هستیم و نه وصلیم به جایی . ولی خداییش دیگه تا این حد متوهم نیستیم که نبینیم مردم و مخصوصا نسل جدید دیگه اون احمق های 57 نیستن که کشور رو به آتش بکشن و فکر کنن خوشبخت شدن . در یک کلام خانم شهبانوی سوخته : زززرررررشششششششککککککک !
  122
  19
  ‌پنجشنبه ۲۷ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  فانتوم2 - فالکنبری، سوئد

  اظهار نظر فرحی‌ در مورد نور گوگولی به دو دلیل می باشد:دلیل اول اینکه جنسش ناب بوده و کارش رو درست انجام داده، و اما دلیل دوم اینکه جنسش نامرغوب و قاطی داشته و باعث شده که فرحی‌ قاط بزنه، به نظر شما کدام گزینه صحیح می باشد?
  82
  14
  ‌پنجشنبه ۲۷ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۰
  تنها در اینجا - کپنهاگ، دانمارک

  جاوید شاه پاینده ایران. منافقان و چپول‌ها بسوزید بسوزید که نصف حق تون هست ایران رو به گند کشیدید و فرار کردید خأئنین
  25
  102
  ‌پنجشنبه ۲۷ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  سیمرغ ایران - برلین، آلمان

  روسیه امکان نداره که پشت آخوندها رو رها کنه بعد از سالها تونسته از این آخوندها سواری بگیره تا بتونه ایران رو چپاول کنه و ملای بی صفت هم برا تو قدرت موندن حاضره مملکت رو که هیچ مادر خودش رو هم بفروشه مگر اینکه روسیه در اثر جنگ اکراین خیلی ضعیف بشه
  12
  88
  ‌پنجشنبه ۲۷ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۲
  iraneviran - ازبکستان، ازبکستان

  agha_ehsan - تهران، ایران
  تمام خانواده خودم و همسرم و دوستانم و خانواده های آنها همگی در ایران منتظر قدوم مبارک شهبانو و اعلیحضرت رضا شاه دوم به وطن هستیم. شما ساندیس خور نا محترم نظام و سایبری و دوزاری وطن فروش، بدان که دوران شوم حکومت ظلم و جور جمهوری ننگین انگلیسی اسلامی تموم شده.
  13
  71
  ‌پنجشنبه ۲۷ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۲
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان

  agha_ehsan - تهران، ایران
  حالا کی به تو گفته که این مردم هستند که باید تصمیم بگیرند که چه کسی برشون حکومت کنه؟ مثل اینکه نمیدونی دنیا دست کیه؟ دیدی خودت توهم زدی
  10
  44
  ‌پنجشنبه ۲۷ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  منتظر الزورو - کپنهاگ ، دانمارک

  اینجاست که دوباره, خمینی چی ها, رجوی چی ها, تفاله های پس مانده از چپی ها و متعصبان طرفدار حکومتهای قومی قبیله ای و از این قبیل دوباره همه با هم بر علیه این خانواده متحد میشوند.
  11
  59
  ‌پنجشنبه ۲۷ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  آزادی دموکراسی برابری - لندن ، انگلستان

  بیایید بحث تیوریو حرف و حدیث رو‌کنار بزاریم . من طرفدار و یا عضو هیچ گروهی نیستم . کمونیسم از بین رفته . نظام فیودالی ( پادشاهی ) برای قبل از انقلاب فرانسه هست و طرفدارن این نظام در ایران حتی جرات کوچکترین مخالفت مسلحانه هم نداشته اند و اکثرا خارج نشینهای پولدار ند که .....،. مذهبیها هم که دیگه مردم نمیخوانشون و همین حکومتن . مای مذهبیها هم که یه عده ادم مخالف دفاع مسلحانه ان . فقط در عمل مجاهدین خلق هستند که هم جراتشو دارن هم سازماندهی دارن هم نشون دادن پای حرفشون وامیستن . نمیگم کاملا ولی تنها از لحاظ عملی مجاهدین میتونن ‌مبارزه کنن . 
  41
  5
  ‌پنجشنبه ۲۷ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۵:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  sahandogli - لندن، انگلستان

  دو نفر در شهرهای فارس نشین گقته اند رضاخان روحت شاد این ها هم فکر کرده اند ایران آماده پذیرش این خاندان کودتایی انگلیسی و دزد و مفت خود است. اگر بر گردی مردم ازت بابت آن پولهای دزدی که 43 سال مفت زندگی کردید خواهند پرسید. من ایران واحد را بعد از این رژیم نمی توانم تصور کنم
  45
  6
  ‌پنجشنبه ۲۷ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۶:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  ایرانی دبش - تهران، ایران

  آهای مردمی که میگید پادشاهی تمام شده ! اگر تمام شده پس از چی می‌ترسید ؟؟ به جای مردم حرف نزنید و تصمیم نگیرید ، درود بیکران به شهبانو دلها بزرگ بانوی ایران
  6
  31
  ‌پنجشنبه ۲۷ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۷:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۰
  agha_ehsan - تهران، ایران

  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان
  آی کیو ! دقیقا شهبانوته که توهم زده که مردم تصمیم گرفتن ایشون و پسرک احمقش بیان ایران و بهشون حکومت کنن که فرمودن اماده هم هستن ! زززررررشششک !
  41
  8
  ‌پنجشنبه ۲۷ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۸:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۲
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان
  agha_ehsan - تهران، ایران
  آی کیو این تویی که مردم مردم میکنی !! مثل اینکه نوشته خودت رو هم نمیخونی
  8
  19
  ‌پنجشنبه ۲۷ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۹:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۲
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان
  sahandogli - لندن، انگلستان
  یک خورده کمتر مطالب مسخره بنویس تا فارسها کمتر برات جوک بسازند!!!
  11
  20
  ‌پنجشنبه ۲۷ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۹:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۵
  millionaire - منچستر، انگلستان
  [::sahandogli - لندن، انگلستان::]. مواظب حرف زدنت باش یعنی چه « ایران واحد رو بعد از این رژیم نمیتونم تصور کنم » !!!!!!!!!!!!!! تو نمیتونی واحد تصور کنی ؟؟!!! چکاره ای ؟! واحد نگهش میداریم ، بیش از ۷۰٪ مردم ایران فارسند ، از کشور بیرون انداختن چهار تا شپش پان ترک زیاد هم سخت نیستا
  4
  19
  جمعه ۲۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۰
  agha_ehsan - تهران، ایران
  این درست نیست ادمین کامنت منو بعدا حذف میکنه . یه کاربر به کامنت من جواب داده . پس حتما دیده که جواب داده . بعد جواب دادنش کامنت من ناپدید شده !
  8
  1
  جمعه ۲۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۷:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۹
  رها از جهل - اوین، ایران
  37 سال حکومت پهلوی وطن فروش که بحرین, تکه ای از خاک ایران زمین را به اجانب فروخت و مردم را آنقدر در فقر و فلاکت و بدبختی نشانده بود که آرزوی انفلابیشان شده بود آب و برق مجانی, دیگر فرصتی نخواهد یافت تا اینبار دیگر جزایر ایران را برای حفظ تاج و تحت به فنا دهند. شاه و شیخ هر دو طی 4 دهه امتحان حکومت ننگین خود را پس داده اند. فرقه رجوی پرستان هم با اینکه کاره ای نبودند ولی امتحان وطن فروشی و مردم ستیزی خود را پس داده اند. استالین پرستان هم که در کره شمالی و کوبا و چین و روس منحوس معرف جهانند. فردای ایران متعلق به خود مردم و رهبرانی از جنس خود مردم با شایستگی های رهبری و نه فقط وارث بودن خواهد بود. ننگ بر شاهان و رهبران دیکتاتور.
  2
  1
  ‌سه شنبه ۰۱ شهریور ۱۴۰۱ - ۰۹:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.