نیروهای طالبان «مولوی مهدی» فرمانده متواری قوم هزاره را در حین فرار به ایران کشتند

مهدی مجاهدیورونیوز: وزارت دفاع دولت طالبان روز چهارشنبه اعلام کرد که مولوی مهدی، از فرماندهان پیشین حکومت طالبان که مدتی است متواری شده، در زمان فرار به خارج از این کشور کشته شده است.

مولوی مهدی که گفته می‌شود تنها فرمانده هزاره عضو طالبان بوده، پس از جدا شدن از طالبان «در نقاط مرزی ولایت هرات و ایران، در حال که می‌خواست به طرف ایران فرار کند» توسط نیروهای طالبان شناسایی و کشته شده است.

در پیام توییتری که از سوی این وزارتخانه منتشر شده، به تاریخ کشته شدن مولوی مهدی اشاره‌ای نشده و بار دیگر از او به عنوان بغاوت‌گر (طغیانگر) یاد شده است.
به نوشته خبرگزاری آناتولی ترکیه، مولوی مهدی پس از آغاز حکومت طالبان بر افغانستان، رئیس سازمان اطلاعات ولایت بامیان بوده اما درنهایت به دلیل اختلافاتی که میان او و طالبان روی داده، پس از چند ماه از مقامش برکنار و فاقد صلاحیت اعلام شده است.

برخی رسانه‌های افغان، دلیل این اختلاف را اعتراض مولوی مهدی به «تک‌قومی» بودن حکومت طالبان می‌دانند و می‌نویسند که او پس از ترک طالبان، به همراه نیروهایش در زادگاهش در ولسوالی بلخاب واقع در ولایت سرپل مستقر شده است.

حکومت طالبان در اواخر ماه ژوئن با هدف دستگیری این فرمانده ناراضی، به ولسوالی بلخاب حمله کرد و در زمانی کمتر از یک‌هفته توانست او و نیروهایش را شکست دهد.

در پی این شکست مولوی مهدی متواری شد و نیروهای طالبان نیز قتل و غارت ساکنان بلخاب را آغاز کردند.

در نتیجه این قتل و غارت بسیاری از غیرنظامیان بلخاب که جمع بزرگی از آنها زنان و کودکان و میانسالان بودند، مجبور به فرار به مناطق کوهستانی آنهم بدون داشتن هیچ توشه‌ای برای ادامه زندگی شدند.

گزارش‌های محلی حاکی از آن بود که تنها در اولین هفته تسلط طالبان بر ولسوالی بلخاب، دست‌کم ۵۰ غیرنظامی کشته شدند و بیش از ۳۰ کودک آواره نیز به دلیل گرسنگی و سرمای کوهستان جان باختند.

هنوز هیچ واکنشی از سوی نزدیکان مولوی مهدی در رد یا تایید این خبر منتشر نشده است.
+64
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۲
  نسل بی سواد - اسلو، نروژ
  به درک اسفالاسافلین. یه کثافت با بو گند مستراب مسجد کمتر
  5
  23
  ‌چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۵:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۰
  آلترناتیو - فرانکفورت، آلمان
  جنگ مذهبی یک طرف، جنگ طایفه‌ای طرف دگر، افغانستان با این رویه یک روز خوش هم در آینده نخواهد داشت! سیستم قبیله‌ای و مردسالاری دست بدست حکومت اسلامی! 😖
  2
  15
  ‌چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۷:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  . دستشون درد نکنه یک خوک پرست توله خمینی را سقط کردند،یک زمانی مزاری رهبری گروهک سقت پرست هزاره که دست راست سپاه تروریستی در قتل و عام مردم سیستان بلوچستان هستند را گرفتند و با احترامات طالبانه باهاش برخورد کردند گوش بینیاش را بریدند و داخل خمرش کردند،شاید پست از اخوند طالبان باشند ولی پست تر و وخیتر از هر دو این ته مونده های مغل هزاره ها هستند،قومی کثیف و خرافی. ملتی کر رسم بر این است در شب عروسی ریش سفید انها داخل ظرفی ادار میکند و ادار او را برای تبرک کردن غذای عروسی روی ان میپاشند ،عروس هم شب زفاف باید در خدمت شیخ باشد،شاید باورتون نسه این رسم هزارها در سال ۲۰۲۲است.
  6
  5
  ‌چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۰:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.