بی حرمتی به ایرانیان در بلغارستان/ برخورد فیزیکی و ممنوعیت ۵ ساله

به گزارش خبرنگار مهر، کشور بلغارستان در دوران قبل از کرونا هر ساله تعداد زیادی مسافر ایرانی جذب می‌کرد. مسافرانی که شهر وارنا را انتخاب می‌کردند تا بتوانند تاریخچه ویزاهایی که در پاسپورت شأن زده شده را معتبرتر کنند. به همین دلیل شاید بتوان گفت هدف ۵۰ درصد مسافران ایرانی به وارنا همین است چون ویزای معتبری دارد و پس از سفر به این کشور اتحادیه اروپا راحت‌تر می‌تواند ویزای شینگن صادر کند.
۲۹ هزار ایرانی به بلغارستان رفتند؛ هزار بلغاری به ایران آمدند
در سال ۹۷ کریستو پولنداکوف سفیر بلغارستان در ایران به خبرنگار مهر گفته بود: سال گذشته بیش از ٢٩ هزار نفر از اتباع ایرانی درخواست ویزا کردند که ٩۵ درصد آنها ویزای توریستی بوده است آمار امسال هم باید شبیه به سال گذشته بوده باشد.

سفیر بلغارستان در ایران همچنین در این مصاحبه درباره همکاری با ایران در توسعه گردشگری دو کشور نیز صحبت کرده و گفته بود: در نظر داریم تا فرصتهای گردشگری دو کشور را برای ایران و بلغارستان معرفی کنیم چون در حوزه گردشگری تجربه‌های زیادی به خصوص درباره آموزش داریم می‌توانیم در این باره نیز همکاری کنیم ما برای فرستادن گردشگران ایرانی به بلغارستان از شرکتهای توریستی ایرانی استفاده می‌کنیم که با آژانس‌های بلغاری مشارکت می‌کنند این ارتباط مستقیمی که آنها بین یکدیگر ایجاد می‌کنند به حضور بیشتر گردشگران کمک می‌کند.

در حال حاضر بعد از بازگشایی مرزها و آغاز سفرهای دوباره به این کشور؛ دو ایرلاین ایرانی هر هفته به وارنا مسافر می‌برند. در عین حال یکی از آژانس‌های مسافرتی مشهور در ایران حجم زیادی از این سفرها را هماهنگ می‌کند آن هم با یک کارگزار در شهر وارنا. اما این سفرها با اتفاقات ناخوشایندی رو به روست. مسافران ایرانی گزارش می‌دهند که در فرودگاه این کشور برخوردی با آنها می‌شود که برایشان عجیب است.
در تازه‌ترین اتفاق که هفته گذشته رخ داد. توری از کشور ایران با هماهنگی آژانس ایرانی که همیشه به این کشور تور برگزار می‌کند. راهی وارنا شد. مرتضی موسوی راهنمای گردشگری که خودش از مسافران حاضر در این تور بوده و البته آژانس مسافرتی نیز دارد و کارگزار کشورهای آفریقایی، آسیای شرقی و آمریکای جنوبی است این اتفاقات را روایت کرده و به خبرنگار مهر گفت: ما در ایران بابت گرفتن تور و حتی ویزا و انگشت نگاری هیچ مشکل خاصی نداشتیم. تور سفر را به قیمت ۳۰ میلیون تومان خریدیم. البته همان جا جلوی در سفارت بلغارستان می‌دیدیم که برخورد نامناسبی با متقاضیان می‌شود با این حال سفر انجام شد و به فرودگاه وارنا رسیده و حتی مهر ورود به کشور نیز در پاسپورت ما زده شد.
ضربه زدن به سینه افراد و تهدید با اسلحه
او ادامه داد: یک باره به ما گفتند به اتاقی بروید در آنجا فردی ایرانی در کنار پلیس فرودگاه نشسته و از افراد مصاحبه می‌گرفت. به من می‌گفت چرا لیوان تاشو داری. به مسافر دیگری گفت چرا موهایت را انقدر کوتاه زده‌ای. من متوجه شدم که حدود ۲۵ نفر منتظر مصاحبه هستند. از این تعداد افراد حدود ده نفر باقی ماندند با آنها مانند مسافران خطاکرده رفتار می‌شد. چندین ساعت در فرودگاه ماندیم. می‌خواستیم تعیین تکلیف شویم. اما پلیس فرودگاه برخورد نامناسبی با افراد داشت. به ما تنه می‌زدند و هل می‌دادند. حتی به سینه یکی از مسافران خانم ضربه‌ای وارد کردند و به عقب انداختند. در نهایت گفتند که پلیس مرزی تشخصی داده که دیپورت شوید. هواپیمای ایرانی را یک ساعت و نیم درحالی که پر از مسافر بود نگه داشتند تا ما سوار شدیم و با همان پرواز برگشتیم.

موسوی در ادامه گفت: پس از آمدن به ایران متوجه شدیم مهری که روی پاسپورت ما به عنوان مهر ورود زده شده دارای چهار خط است به این معنی که تا ۵ سال نیز نمی‌توانیم به اتحادیه اروپا برویم و ویزای شینگن بگیریم. فرد ایرانی که از ما مصاحبه می‌گرفت نیز همان کارگزار ایرانی بود که آژانس مسافرتی با آن همیشه کار می‌کرد. به آژانس مراجعه کردیم و گفتند که پول شما سوخت شده و ما دیگر کاری نمی‌توانیم انجام دهیم. به انجمن صنفی دفاتر مسافرتی و وزارت میراث فرهنگی نیز رفته و شکایت کردیم. ولی با این وجود هم دیگر نمی‌توانیم پول مان را پس بگیریم و هم اینکه شأن و شخصیت مان را لگدمال کردند و از طرفی به بهانه‌ای که نمی‌دانیم چیست دیپورت شده ایم.
علامت ممنوعیت سفر به کشورهای اتحادیه اروپا پس از مهر ورود به کشور بلغارستانوی بیان کرد: ما قبل از سفر می‌دانستیم که نمی‌توان از وارنا به شهر دیگری رفت. حتی در قرارداد ما سفر به شهر دیگر هم تعریف نشده بود ضمن اینکه آنقدر سفر کرده بودیم که سابقه سفرمان را سفارت داشته و می دانسته که از سفر به ایران برمی گردیم. به همین دلیل هم ویزا گرفتیم اما با چنین برخوردهایی در فرودگاه مواجه شدیم.

زیبا فرزانه از دیگر مسافرانی بود که روز ۲۰ مرداد ماه از بلغارستان دیپورت شد. او هم به خبرنگار مهر گفت: من دیدم که پلیس فرودگاه بلغارستان دست به اسلحه یک زن و شوهر ایرانی را تهدید کرد و آنها را به عقب انداخت. من از آژانس دیگری تور را خریدم ودرحالی که باید ۳۰ میلیون تومان پول می‌پرداختم اما چون در اتاق سینگل باید اقامت می‌کردم از من ۴۵ میلیون تومان هزینه گرفتند.

سربندی نیز از مسافران دیگری بود که او هم از سفر به اروپا به مدت ۵ سال منع شده است او نیز در گفتگو با خبرنگار مهر از برخورد فیزیکی، تهدید و رفتار نامحترمانه پلیس فرودگاه بلغارستان با مسافران ایرانی و مصاحبه کارگزار ایرانی با افراد خبر داد.
هشدار مسافرتی سفارت ایران در بلغارستان
حالا با گذشت یک هفته از این اتفاق سفارت جمهوری اسلامی ایران در بلغارستان با توجه به برخی مشکلات به وجود آمده برای تعدادی از هموطنانی که اقدام به خرید تور وارنا از طریق آژانس‌های گردشگری کرده و با پروازهای چارتر ایرانی به وارنا سفر کرده اند، هشدار داده: ویزای گردشگری بلغارستان دریافتی از این طریق صرفاً مختص استفاده در شهر وارنا و در محدوده‌های در نظر گرفته شده از سوی تورگردان بوده و امکان استفاده از این ویزا برای سفر به دیگر شهرهای بلغارستان وجود ندارد؛ همچنین حسب مقررات موجود الزامی است کلیه مسافران محترم در بدو ورود و استقرار در هتل گذرنامه‌های خود را تحویل هتل کنند؛ در زمان مدت اقامت گذرنامه‌ها نزد هتل باقی می‌ماند و در پایان تور و هنگام بازگشت به کشور گذرنامه‌ها تحویل مسافران محترم می‌شود.

مجدداً تأکید می‌شود هموطنان گرامی از هرگونه رفتار مغایر با مقررات مذکور جداً خودداری کنند؛ بی اعتنایی به این مقررات پیگرد قانونی مقامات محل (بازداشت، اخراج و ممنوعیت ورود به بلغارستان و اتحادیه اروپا از ۳ تا ۵ سال) را به همراه خواهد داشت.
+107
رأی دهید
-16

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۶
  من و تو باهم - لندن، انگلستان

  تو روحت خمینی که با این ملت چه ها که نکردی . حرام لقمه ها آخوند زاده ها لطفاً منفی یادتان نرود
  12
  150
  ‌چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۱:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  پنیر بلغارستان، تحریم باید گردد!
  11
  72
  ‌چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۳:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۰
  agha_ehsan - تهران، ایران

  کسی که به ما نرفته بود کلاغ کان دررفته بود . جالبه من در همه سفرهای اروپایی که داشتم فقط یک بار در فرودگاه ترکیه از یه زنیکه احمق بی احترامی دیدم که تعجب کرده بود با پاس ایرانی بین اروپایی ها چکار میکنم . ولی همه کشورهای سطح بالا رفتارشون هم فارغ ازین بود که من کجایی هستم . و اینم بگم بهترین رفتاری که در عمرم دیدم فقط و فقط فرودگاه تبریز بوده با اختلاف زیاد از کل اروپا . به قدری که با کلاس و خوش برخورد بودن
  36
  64
  ‌چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۴:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۰
  agha_ehsan - تهران، ایران

  این بلوک شرقی اروپا که از فرهنگ هم هنوز مثل بربرهای جانی پونصد سال پیش میمونن جالبه خودشون رو عددی هم تصور میکنن درحالیکه تماما بار بیخود روی دوش اروپا بودن و فقط جنایت رو به بقیه بخشهای اروپا سوق دادن
  29
  92
  ‌چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۴:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  حق گو لندن - لندن، انگلستان

  کسیکه که ما خرابکاری نکرده بوذ کلاغ یک جاش دریده بود. بلغارستان گدا گشنه قاچاقچی دزد کلاش دیگه چه کثافتی است که‌با ما اینکارو بکند . مردهاشون که اکثرا دلال زن‌هاشون هستند . واقعا این را راست میگویم . ببین چقدر دربو داغون بودند که اینگلیس بخاطر اینها که به اینجا نیایند از اتحادیه خارج شد .
  7
  86
  ‌چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۴:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Momiji0 - توکیو، ژاپن

  خاکبرسرت آخوند با این مملکت داریت !! همون اوائل فلاکت پنجاه و هفت ، دخترای بلغاری واسه یه نخ سیگار وینستون یه شب تا صبح سرویس میدادن ، مارلبورو که دو یا سه روز !! حالا همون بلغار ریق ماسی این رفتار رو با ایرانی داره !! البته از ماست که بر ماست . دارالخلافه مشهد هم واسه عربا ، پاتایا درست کرده !!! محمد رضا شاه روحت شاد .
  35
  77
  ‌چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۶:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  Negin.uae - دوبی، امارات متحده عربی
  agha_ehsan - تهران، ایران
  اگه باهات بیاحترامی کردن دلیلش اینه که شماهم به همه ما بی احترامی میکنی.چون شما حتما توی تهران وایران نیستی و تواون کادرمحل زندگی نوشتی تهران.اینم بی احترامی حساب میشه.جالبه به اون آقا ازژاپن هم میگم قطعا از ژاپن نیستی میاد فحش میده.یکسوم ایران اینترنتش ١٠روز مختل بود.ولی شماچندنفراینجاحاضر بودید.
  33
  14
  ‌چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۶:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  احتراز - دورف، آلمان

  بلغار و رومانی شد کشور بلند میشید میروید. اینها کولی‌های اروپا هستند کسی اینها رو اصلا آدم حساب نمی‌کنه. تو آلمان که یا تو مترو موزیک میزنند یا دزدی میکنند زنها‌شان هم تن فروشی میکنند
  5
  59
  ‌چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۷:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  حق گو لندن - لندن، انگلستان

  [::احتراز - دورف، آلمان::]. تو لندن خدا شاهده دارم‌مگویم که مردهاشون دلال زن‌هاشون هستند . من یادم میاید ۴۲ سال پیش زمینی میرفتیم با پدرم فرانسه ، ویزای ۳۶ ساعته میداد که از بلغار ردبشویم برویم یوگوسلاوی . بدبخت بودند و هنوز هم همان هستند . پلیسش که دزد است و باج بگیر بدتر از پلیس ترکیه ! پشت درخت‌ها قایم میشدند چون ویزای توریست برای توقف در جاده نبود ، اگر می ایستادی که مثلا بچه یک جیشی بکند یا مثلا باد لاستیکت را نگاه کنی مثل اجل از پست درخت می پرید و یک لوا میخواست وگرنه ۵ لوا جریمه می‌کرد ، یک لوا برابر یک ۵۰ سنت بود آن موقع . یعنی خطرناکن اینجا در انگلیس بلغاری و رومانیایی ! هرچی قاچاقچی هست از این دو جماعت است .
  4
  48
  ‌چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۹:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Ashkan60 - لندن، انگلستان

  خلاف و دزدی و فحشا و انواع تبهکاری در کشورهای بلوک شرق و‌بخصوص بلغارستان و رومانی که معروف به گیپسی یا کولیهای دربدر هستند بقدری زیاده که غربیها حتی برای رفتن به مأموریت کاری با درصد بالاتر حق مأموریت حاضر به سفر به این کشورها نیستند و نزدیک ایستگاه مرکزی قطار و‌مرکز شهر اکثر کشورهای اروپایی هر گدا و یا معتاد و یا دزدی که ببینید نود درصد متعلق به بلغار و رومانی هستند ، از برکت ملاهای بیشرف و پفیوز هموطنان عزیز من که زمانی روی چشم تمام کشورهای متمدن دنیا جا داشتند باید منت این پفیوزهای کولی را بکشند.
  10
  34
  ‌چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۹:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  Abukhalid - دبی، امارات متحده عربی
  ای خاک بر سرتون, بی شخصیتین واقعا. نه خودتون شخصیتی دارین تو دنیا و نه هم برای کسی ابروی کذاشتین. وقتی که بحرین که جزوی از استان ایران بوده زمانی , زر میزنه و تهدید میکنه. کل بحرین نصف یکی از استانهای ایران هم نمیشه. کشور یلغارستان که جای خودش. جی بود و به کجا رسید؟. البته خلایق را هر جی لایق
  3
  22
  ‌چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  farokhzad - کنت، انگلستان
  بله کشور کولی هاست خلافکارن ملت ما نیاز دارن که با ویزا شینگن انجا یا هرجای دیگر بتوانن بیان برن یا یکجا پناهنده بشن ! نشستی تو لندن میگی چرا میرن نیاز نیاز دارن یکماه برو ایران ببین چی شده انگار زامبی هستن همه فکر کلاهبرداری هستن انسانیت دیگه تموم شده جاش رو به فقر و بدبختی و بیکاری اعتیاد داده ! دیگه اینقدر هم رو نکوبیم مقصر خائن های ٥٧ خارج نشینن که همین امروز هم نمیزارن اتحادی برای انداختن اخوند بشه چون دنبال رو حزب خائن خودشونن و هیچکس هم قبولشون نداره ببینید با پهلوی چه میکنن گویی شوهر ننه اشون میخواهد قدرت بدست بیاره
  3
  19
  ‌چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  samisan - توکیو، ژاپن
  اینکارها که این کشورها میکنن از سر اخوندهای بیشعور و یکسری ایرانیهای بیشعور مثل اخوندها هستن دیگه که میرن اونجا دزدی میکنن وو کارهای دیگر من هم سال ۸۸ میلادی رفتم بلغارستان خیلی هم احترام میگذاشتن چه هتل و چه رستوران و چه قسمت گذرنامه و خیلیمنطقه خوب در وارنا و خیلی رستورانهای خوب و غذاهای بسیار خوب داشت رفتیم داخل غذا سفارش دادیم دیدم میگه اول پول غذا را بدین تعجب کردیم و گفتم چرا تازه فارسی هم بلد بودن خود بلغاریه که مستخدم رستوران بود گفت ایرانی ها میان ایجا غذا میخوران فرار میکنن همین پیش پای شما سه نفر فرار کردن گفتم واقعا گفت بله با لهجه ای جالب که فارسی بلد بود حالا غذا چند بود یک پرس کامل با نوشابه و کباب خوب گفتم چند میشه دونفرمون گفت شانزده ۱۶ دلار ارزان و خوب گفتم اون سه نفر چقدر شده بود گفت بیست یک دلار چهل دلار دادم گفتم بقیش انعام دوستم گفت چیکار میکنی گفتم برای من تو شاید خیلی زیاد نباشه ولی برای رستوران تو کشور کمونیستی زیاد هست مستخدم تعجب کرد و سرپرست رستوران امد کلی تشکر کرد دو نوشابه هم اضافه داد با کلی تشکر رفتن چند نفر احمق به تمام حثیت یک ملت ضربه میزنن
  5
  20
  ‌چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  samisan - توکیو، ژاپن
  زیاد دیدم بیشعور دلیل بی احترامی کشورهای اروپایی و دیگر کشورها همین هست زیاد سفر کردم و همچین کاری از ایرانیها زیاد شنیدم در رستوران و فروشگاها یکم انسان باشد انسانیتم ارزوست
  2
  13
  ‌چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۹
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  در زمان نوجوانی من با 45 میلیون تومان میشد یک بانک را خرید و حالا ارزش پول ایران هیچ شده است.
  1
  18
  ‌چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  sahandogli - لندن، انگلستان
  پس چی شد می گفتید ایرانی ها را خیلی تحویل می گیرند و ایرانی در دنیا برتر است . وقتی پامان رسید اروپا فهمیدیم که ایران و ایرانی یک ضد ارزش محسوب می شود و همه آنها برای فریب مردم و برای تسلی دادن و توجیح عقب ماندگی ایران و ایرانی گفته می شود
  4
  10
  ‌چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۵:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۰
  agha_ehsan - تهران، ایران
  [::Negin.uae - دوبی، امارات متحده عربی::]. اتفاقا ساکن تهرانم . بی احترامی من فقط نسبت به کسایی بوده که ایران ستیزی میکنن . فرقی نداره کجا باشن
  1
  3
  ‌چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۷:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  حق گو لندن - لندن، انگلستان
  عرایقی میاد مشد تو خاک ایران نه تنها به مرد ایرنی توهین میکنه بلکه جلوی چشم ایرانی سوار ناموسش میشه فیلم هم میگیره و ملت ایران هم سال ۱ میلجون میرن سر قبر مردک مردار حسین تا به خاطر این همه بی حرمتی براش صدای سگ در بیارن و ناموسشون را هم به فامیلهاش بدن که براشون حسین چه بسازه، شما از ملت بلغار مینالید!
  6
  13
  ‌چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۰:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۹
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  خلایق هر چه لایق. تا وقتی بجای دنبال کردن اصول ته ریش مذهب را چسبیده اید به سختی از عقب ماندگی های 1400 سال قبل فاصله میگیرید
  1
  2
  ‌پنجشنبه ۲۷ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۵:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  حق گو لندن - لندن، انگلستان
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  اینکه برویم عراق و صدای سگ در بیاوریم غلط است ! اینکه عراقی بیاید ایران سوار ناموس شما بشود غلط است . امت عراقی که در عراق به ایرانی توهین‌نمیکنذ‌. ما خودمان به خودمان در آنجا توهین می‌کنیم .
  0
  1
  شنبه ۲۹ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.