ایران خواهان دریافت غرامت در صورت خروج رئیس‌جمهوری بعدی آمریکا از برجام است

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامیرادیو فردا: شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان روز سه‌شنبه ۲۵ مرداد از قول یک منبع دیپلماتیک در منطقه گزارش داد که ایران در جدیدترین واکنش خود به متن نهایی توافق احیای برجام، خواستار تضمین‌هایی شده است که در صورت خروج رئیس‌جمهوری بعدی آمریکا از این توافق، غرامت دریافت خواهد کرد.

ایران دوشنبه شب به متن نهایی پیشنهاد اتحادیه اروپا پاسخ کتبی داد. هر چند این پاسخ به صورت علنی منتشر نشده است ولی مشاور ارشد هیت مذاکره کننده ایران در توئیتی نوشت: «توافق هنوز نهایی نشده ولی بیش از هر زمان دیگری به توافق نزدیک شده‌ایم».

یک دیپلمات ارشد کشورهای منطقه که از «تازه‌ترین تحولات» در این مذاکرات اطلاع دارد به شبکه خبری «سی‌ان‌ان» گفت: یکی از نگرانی‌های اصلی ایران احتمال خروج مجدد دولت آمریکا از برجام، همچون تصمیم دونالد ترامپ در اردیبهشت سال ۹۷ و از سرگیری تحریم‌های شدید علیه آن کشور است.

این دیپلمات افزود: «به نظر می‌رسد که در حل اختلافات طرفین به خصوص موضوع تحریم‌های غیرمستقیم شرکت‌های ایرانی که در خارج از آن کشور فعالیت می‌کنند پیشرفت‌هایی صورت گرفته است».

او می‌گوید: «مهمترین مانع بر سر راه احیای توافق، شرط ایران برای دریافت غرامت در صورت خروج مجدد دولت آمریکا از برجام و عدم ارائه یک راه حل موثر برای حل چنین معضلی است».
محمد مرندی، یکی از مشاوران ارشد تیم مذاکره کننده ایران در وین، نیز به شبکه خبری «سی‌ان‌ان» گفته که ایران به دنبال دریافت تضمین‌هایی است که در صورت خروج مجدد آمریکا از برجام، «آن کشور مجبور شود هزینه این تصمیم را بپردازد».

آقای مرندی روز دوشنبه نیز در توئیتی نوشته بود که اختلافات در دو زمینه دیگر حل نشده‌اند ولی حاضر نشد در این مورد توضیح دهد.
در حال حاضر اتحادیه اروپا و قطر نقش میانجی در گفت‌وگوها بین ایران و آمریکا را ایفا می‌کنند. معاون وزیر خارجه قطر روز شنبه برای ملاقات با علی باقری کنی، مذاکره‌کننده اصلی ایران، به تهران رفت.

سخنگوی اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه در تماس رادیو فردا تایید کرد که پاسخ تهران به متن پیشنهادی اروپا در زمینه احیای برجام دریافت شده است.

نبیله ماسرالی همچنین در واکنش به این خبر که برخی منابع در تهران می‌گویند اروپا برای واکنش ۴۸ ساعت فرصت دارد، گفت: «اتحادیه اروپا هم اکنون در حال بررسی این پاسخ، و مشورت با سایر اعضای برجام و ایالات متحده درباره مسیر پیش رو است».

دولت آمریکا تاکنون در مورد پاسخ ایران به متن پیشنهادی اتحادیه اروپا اظهار نظر نکرده است ولی سخنگوی وزارت خارجه این کشور روز دوشنبه گفت: «اگر ایران می‌خواهد که تحریم‌ها لغو شوند باید رفتار خود را که باعث وضع این تحریم‌ها شد تغییر دهد».

حسین امیر عبدالهیان، وزیر خارجه ایران، روز دوشنبه گفت اگر آمریکا به پیشنهاد ایران واکنش واقع‌بینانه و منعطفی نشان دهد «دو طرف در آستانه توافق نهایی خواهند بود».

او افزود که در صورت پذیرفته شدن این پیشنهاد ایران آماده است در جلسه‌ای در سطح وزیران خارجه توافق نهایی را امضا کند. او خاطر نشان کرد که روزهای آینده بسیار مهم هستند.

هفته گذشته یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به سی‌ان‌ان گفت: «واشینگتن آماده است براساس متن پیشنهادی اتحادیه اروپا به سرعت به توافق برسد».

متن پیشنهادی اتحادیه اروپا برای احیای برجام در آخرین دور از مذاکرات وین به هیئت‌های مذاکره‌کننده ارائه شده بود و این هیئت‌ها روز ۱۷ مرداد به پایتخت‌های خود بازگشتند تا درباره این متن با رهبران کشورهای خود مشورت کنند.

مقام‌های اتحادیه اروپا قبلاً گفته بودند که متن تدوین‌شده در مذاکرات وین «نهایی» است و طرف‌های حاضر می‌بایست درباره آن تصمیم بگیرند.
+38
رأی دهید
-132

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۱
  آزاذه - تهران، ایران

  غرامت ٫ ادم‌فروشی دزدی ترور تجاوز کار پست دیگری مانده که شماها نکرده باشید؟
  9
  55
  ‌چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۲:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  توییت انگلیسی وزیر امور خارجه رو فقط ببینین "???? a price"
  10
  43
  ‌چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۴:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  vg2000 - اسلو، نروژ

  ایران افتاده دسته یه مشت تروریست آدم کش و بی سواد این ها ایرانی نیستند اینها برای نابودی ایران آمده اند و دارند نابود می کنند امیدوارم مردم ایران یه روزی از خواب بیدار شن این فرقه کثیف اسلامی و سرنگون کنند
  8
  46
  ‌چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۶:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  Iryana2014 - بیتالمقدس، فلسطین

  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  اقای بی سواد a deal. a price تو ....بشو نمیخواد انگلیسیت به رخ بقیه بکشی هنوز deal مشخص نیست که تاکید کنه کدام deal ،
  28
  6
  ‌چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۹:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  Iryana2014 - بیتالمقدس، فلسطین

  vg2000 - اسلو، نروژ
  سواد تو با حمید ۴۱۱ همه خدا را شکر دیدند و افتخار کردند
  28
  7
  ‌چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۹:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::Iryana2014 - بیتالمقدس، فلسطین::]. خیلی بیسوادی پس. البته شکی نداشتم همه اتون عین هم هستین 😀😀 یه عده مالیاتی
  5
  19
  ‌چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  Iryana2014 - بیتالمقدس، فلسطین
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  هیکل خودت ....کردی نمیتونی جمعش کنی راجب a deal بگو فیض ببریم بدجور خراب کردی تو این سایت تریپ گرفته بودی که خودت ......کردی تو فقط راجب اوبر و تاکسی نظر بده چون مربوط به شغلت هست
  18
  7
  ‌چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::Iryana2014 - بیتالمقدس، فلسطین::]. هر وقت فرق اسم عام و خاص رو فهمیدی بیا با هم حرف میزنیم. وقتی این الدنگ میگه a price, یعنی امریکا دو سنت هم بده قبوله. گفتم یه سری مالیاتی هستین که بیرون از ورامین گم میشین. فعلا همین رو بگیر تا بعد خودت سرچ کنی ببینی از نظر حقوقی حالا چه معنی داره. تو از دیل فقط …. رو میگیری
  2
  6
  ‌چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۵:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::Iryana2014 - بیتالمقدس، فلسطین::. ضمنا اونهم چشم، بیا خونه امون خواستی بری برات اوبر میگیرم، چون بعد از استفاده ارزش درایو و راید نداری. خوب شد؟ اینهم راجع به اوبر. ضمنا هر کسی که راجع به رو "راجب" مینویسه کسی أست که حتی دو خط کتاب هم نخونده که ببینه لااقل توی کتاب چطوری مینویسن. بندازنت توی همون طویله تهران تا مشهد دمت از تهران میزنه بیرون سرت از مشهد
  1
  4
  ‌چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۵:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  احمقی نجس هم میخواست از انگلیس بخاطر اشعال ایران غرامت بگیره
  2
  0
  ‌چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۰:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.