رئیس سابق سازمان حفاظت محیط زیست: دریاچه ارومیه احیا نشود حکومت سقوط خواهد کرد

 دریاچه ارومیهصدای آمریکا: عیسی کلانتری رئیس سابق سازمان حفاظت محیط زیست گفت:«اگر دریاچه ارومیه اصلاح نشود پیامد امنیتی خواهد داشت. اگر دریاچه ارومیه احیا نشود، هیچ حکومتی نمی‌تواند در کشور دوام بیاورد چرا که نمی‌شود در برابر سیل مهاجرت میلیون‌ها نفر مقاومت کرد.»

او با بیان اینکه کارشناسان کشور از اواسط دهه ۷۰ درباره خشک شدن دریاچه ارومیه هشدار داده‌بودند افزود: « تقریبا همه مسئولان کشور با سطحی‌نگری و بدون توجه به هشدارهای کارشناسان به سادگی از کنار این هشدارها گذشتند.»

عیسی کلانتری تصریح کرد: «اگر دریاچه ارومیه کاملا خشک شود و از بین برود، شهر تبریز باید تخلیه شود و در صورتی که این تخلیه امکان‌پذیر باشد حداقل ۱۰۰۰ میلیارد دلار هزینه در پی خواهد داشت.»

رییس سابق سازمان حفاظت محیط زیست، میزان نمک موجود در بستر دریاچه ارومیه را ۱۳ میلیارد تن اعلام‌ کرد و افزود:‌ «اگر دریاچه آب نداشته باشد، ضمن آنکه بخش بزرگی از ساکنان استانهای همجوار مجبور به کوچ خواهند شد، زمستانها نیز حداقل ۳ تا ۴ درجه سردتر و تابستان ۳ تا ۴ درجه گرم‌تر می‌شود که این ۷-۸ درجه اختلاف دما تمام اکولوژی منطقه را بهم می‌ریزد.»

مدیر اجرایی سابق ستاد احیای دریاچه ارومیه با تاکید بر اینکه توسعه سدسازی‌ها و انتقال آب از چاهها عامل اصلی خشکی دریاچه ارومیه است گفت:‌ «موضوعاتی همچون انتقال آب از دیگر مناطق ایران همچون دریای خزر به دریاچه ارومیه نشدنی و بی‌فایده است و آب دریاچه باید از آب‌های حوزه خودش تامین شود.»

گفتنی است براساس آمار منتشره در وبسایت آب منطقه‌ای آذربایجان‌شرقی، «تراز» دریاچه ارومیه با ۴۴ سانتی متر کاهش نسبت به مدت مشابه در سال گذشته، به «۱۲۷۰.۵۶» رسیده که «۹ سانتی‌متر» نیز نسبت به ابتدای سال آبی (مهرماه ۱۴۰۱) افت کرده و با میانگین بلندمدت «۳.۹۴ متر» هم فاصله دارد.

در حالی که روند نابودی دریاچه ارومیه از سال‌های میانی دهه ۸۰ آغاز شده‌است، حالا خبر رسیده که این دریاچه بزرگ و زیبای ایران در حال نابودی کامل است.

مدیرکل بحران آذربایجان غربی با بیان اینکه‌ فقط ۵ درصد از دریاچه ارومیه زنده باقی مانده گفت :‌ «در بیش از ۲ دهه گذشته، هر سال به طور متوسط ۴۰ سانتی متر از ارتفاع دریاچه ارومیه کاسته شده و اکنون ۹۵ درصد از آب این دریاچه خشک شده است.»
+97
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۰
  آلترناتیو - فرانکفورت، آلمان

  او با بیان اینکه کارشناسان کشور بویژه از طرف شادروان بختیار، از اوایل انقلاب ۵۷ درباره حاکم شدن "دین‌سالاری" هشدار داده‌ بودند افزود: «تقریبا همه مسئولان کشور با سطحی‌نگری (بخصوص از طرف رفسنجانی و خامنه‌ای) و بدون توجه به هشدارهای کارشناسان فراری از مملکت به سادگی از کنار این هشدارها گذشتند و آنچه نباید میشد، شد، همانا حکومت ضد انسانی اسلامی بر علیه محیطزیست و هر انچه سرمایه این مرز و بوم است.» 😖
  2
  66
  ‌سه شنبه ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۲
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان

  از نظر آخوندها به ویژه رئیسی دریاچه ارومیه که هیچ کل ایران فدای یک وجب خاک فلسطین و لبنان
  5
  46
  ‌سه شنبه ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  بینوایان1 - دوسلدورف، آلمان

  آخوند کثیف ترین موجود وحشی کره خاکی میباشد
  6
  53
  ‌سه شنبه ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  sahandogli - لندن، انگلستان
  او نمی تواند واضح بگوید . مطمئن باشید مردم آذربایجان مجبور خواهند شد دست به اسلحه ببرند برای نجات خود. چون فهمیده اند که رژیم فارس این کار را برای نابودی آذربایجان خوب برنامه ریزی کرده است. 40 سد ح.رزه دریاچه پر از آب است و نیازی نیست کاری شود فقط نصف آن آبها باز شود مشکل دریاچه حل می شود و به خصوص کردها هم در این کار با فارسها همکای می کنند . ما آن را فراموش نخواهیم کرد . چون فرادیی هست و از همه خاینان خواهیم پرسید
  9
  8
  ‌سه شنبه ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۹:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۲
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان
  اون زمانیکه داشتند با حفر چاه و زدن پل و زدن سد این دریاچه رو ازبین میبردند شما آذربایجانی ها نشستید و تماشا کردید با اینکه تعداد زیادی از کارشناسان گفتند که اینکارها دریاچه رو نابود میکنه حالا که داره نفسهای آخرش رو میزنه تو و هم ولایتیهات جنگ مسلحانه که هیچ فقط میتوانید چادر سرتون کنید و از ترس بسیج از زیر چادر زر مفت بزنید
  7
  2
  ‌سه شنبه ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۱:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.