سلمان رشدی زیر دستگاه تنفس مصنوعی است / فیس بوک ضارب با تصاویر خمینی و خامنه ای

بی بی سی: اندرو وایلی، مدیر برنامه‌های سلمان رشدی می‌گوید «خبرهای خوبی ندارد» چون این نویسنده شناخته شده «زیر دستگاه تنفس مصنوعی است و قادر به تکلم نیست.»

بر اساس بیانیه آقای وایلی انتظار می‌رود که آقای رشدی یکی از چشمان خود را از دست بدهد، عصب یک بازوی او آسیب دیده و کبدش چاقو خورده و آسیب دیده است.

پلیس هنوز انگیزه حمله و یا اتهام رسمی ضارب در این حمله را مشخص نکرده و در تلاش برای کسب حکم بازرسی کوله پشتی و تجهیزات الکترونیکی است که در محل حمله پیدا شده است.

سلمان رشدی، نویسنده ۷۵ ساله کتاب آیات شیطانی و برنده جایزه لحظاتی قبل از شروع سخنرانی اش در موسسه‌ای در شهر شاتاکووا در غرب ایالت نیویورک، مورد حمله قرار گرفت.

پلیس می‌گوید هادی مطر، مظنون دستگیر شده، مانند هر شرکت ‌کننده دیگری به محل سخنرانی رفته و مجوز ورود گرفته بود.

به گفته پلیس مظنون روی صحنه پریده ودست‌کم یک بار به گردن و شکم سلمان رشدی، حمله کرده است.‍

هنوز انگیزه مهاجم مشخص نیست و اتهامی توسط پلیس متوجه مهاجم نشده است. پلیس در حال دریافت حکم بازرسی برای بررسی کوله پشتی و وسایل الکترونیکی کشف شده در محل حمله است.

آقای رشدی بعد از انتقال به بیمارستان جراحی شده و در حال حاضر زیر دستگاه تنفس مصنوعی است.

یک ویدیو که بر روی اینترنت منتشر شده لحظه هجوم مردم به صحنه در پی حمله به آقای رشدی را نشان می‌دهد و به گفته پلیس پزشکی که در میان جمعیت بوده به کمک این نویسنده آمده است.

یک شاهد عینی گفته است آقای رشدی بلافاصله بعد از حمله زنده بوده و مردم می‌گفتند «نبض دارد! نبض دارد».
جزئیات بیشتر از حمله به سلمان رشدی در نیویورک
دویچه وله: پلیس آمریکا اعلام کرد ضارب سلمان رشدی نویسنده کتاب "آیات شیطانی" هادی مطر نام دارد و اهل اهل فیرویو در ایالت نیوجرسی است. به گفته پلیس او ۲۴ سال دارد و از "طرفداران" جمهوری اسلامی است.

یک مقام پلیس آمریکا به "ان‌بی‌سی نیوز" گفت در بررسی‌های اولیه مشخص شده است که هادی مطر در صفحه فیس‌بوک خود در حمایت از جمهوری اسلامی،‌ سپاه پاسداران و شیعه‌گری مطالبی منتشر کرده‌ است. این مقام پلیس می‌گوید هیچ پیوند قطعی بین او و سپاه پاسداران وجود ندارد اما ارزیابی اولیه نشان می‌دهد که او با حکومت ایران همدل است. ضارب دارای یک گواهینامه با نام جعلی "حسن مغنیه" است.
تصاویری از آیت‌الله خمینی و علی خامنه‌ای به همراه نیروهای سپاه پاسداران نیز در شناسه اکانت فیس‌بوک او دیده می‌شود.

یوجین استانیشفسکی از مقامات پلیس ایالت نیویورک گفته است که انگیزه ضارب مشخص نیست. او بلافاصله پس از جنایت دستگیر و اکنون در بازداشت به سر می‌برد. طبق یافته‌های اولیه احتمالاً او هیچ همدستی نداشته است.
سلمان رشدی، نویسنده مشهور هندی ـ بریتانیایی روز جمعه ۱۲اوت در یک مراسم کتابخوانی در "انستیتوی شاتوکوا" در نیویورک مورد حمله یک مرد قرار گرفت. در زمان معرفی رشدی، مهاجم به صحنه هجوم برد و با چاقو به رشدی ۷۵ ساله حمله کرد.
وضعیت کنونی سلمان رشدی 
اندرو ویلی، سخنگوی سلمان رشدی که خود در حمله به رشدی مجروح شده گفت: «وضعیت نویسنده بعد از عمل جراحی معلوم نیست. سلمان احتمالاً یک چشم خود را از دست خواهد داد. اعصاب بازویش قطع و کبدش سوراخ شده و آسیب دیده است. او تنفس مصنوعی دارد و نمی‌تواند صحبت کند.» 
واکنش سیاستمداران آلمانی
بیژن جیرسرایی، دبیر کل حزب دمکرات آزاد (لیبرال‌ها) جمهوری اسلامی ایران را هم مسئول حمله به سلمان رشدی دانست.
جیر سرایی شامگاه جمعه در توییتر نوشت: «رژیم ملاهای ایران نیز مسئول این حمله بزدلانه است. همه کسانی که خواهان روابط عادی با این رژیم هستند باید این را بدانند.»

امید نوری پور، یکی از رهبران حزب سبزها نیز ضمن محکوم کردن حمله به سلمان رشدی از "بدترین ثمره نفرتی که برای دهه‌ها توسط رژیم ایران دامن زده شده" سخن گفته است.
واکنش جهانی
چاک شومر، سناتور و رهبر اکثریت سنا در توییتر نوشت که این اقدام "حمله به آزادی بیان و اندیشه" است. امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه نیز گفته است رشدی مورد "نفرت بربریت" قرار گرفته است.

نویسندگان مشهور جهان چون جی. کی. رولینگ نویسنده "هری پوتر" و استیون کینگ نیز حمله به سلمان رشدی را به شدت محکوم کردند.
+122
رأی دهید
-7

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۲
  arian1 - ابادان، ایران

  تف و لعنت بر روح پلید و ناپاک خمینی هندی زاده که با مرتد خواندن یک نویسنده، نام کشور ما را در بالای لیست کشورهای تروریستی قرار داد. دین آنها چز پلیدی و نفرت و آدم کشی هیچ چیز دیگری نداشته است.
  30
  148
  شنبه ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Hooloo7 - گوتنبرگ، سوئد

  ما ایرانیها با این انقلابِ منحوس و لعنتی هم خودمونو بدبخت کردیم هم دنیا رو به لجن کشیدیم! تاریخ به خود ندیده که یه مردمی کشورش رو دو دستی تو سینی طلا بده به قاتل‌ها و چاقو کش‌ها و ترریستها و از بختِ بدتر یه کشور ثروتمند رو!!
  10
  153
  شنبه ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  حق گو لندن - لندن، انگلستان

  یعنی از دیروز بی بی سی و رفیقا یکله ایران ایران‌دارند می‌کنند . با یک خانواده خارجی در تعطیلات هستم . هرچی از ایران بافته بودم برایشان پنبه شد با این کار این عوضی ! بر شرف خمینی لعنت که ابرو بمان را بعد از مرگ هم هنوز میبرد .
  8
  118
  شنبه ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۹
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک

  درس عبرتی باشد برای این قاسموس پالودن دانمارکی. طبق کلام علما اگر به دیوانگی خودش اعتراف و توبه کند، مورد بخشش قرار خواهد گرفت.
  160
  36
  شنبه ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۲
  راستگوی بی طرفدار - سالزبورگ، اتریش

  [::Hooloo7 - گوتنبرگ، سوئد::]. اولین قسمت حرفت، درست است. ما با انقلاب خودمان را بدبخت کردیم. ولی قسمت دوم حرفت را یک آدم احمق می‌زند. ما هیچ کجا را در دنیا به گند نکشیدیم.اگر تو گند به خودت و اطرافت زدی از خودت حرف بزن. اکثریت مطلق ایرانیها در اروپا بخصوص نسل بعد از انقلاب آدمها محترم و تحصیل کرده و بسیار مورد احترام هستند. پس تربیت ..... را با یک عذر خواهی به شش میلیون ایرانی نشان بده و حرف آخ ندهای اشغال را تکرار نکن
  66
  7
  شنبه ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۰
  Sayet uk - ناتینگهام، انگلستان
  اوایل حمایت گسترده از ایشان در تمام رسانه‌ها و مراسم و کنفرانسهای جهانی شد و حتی به درجه Sir مفتخر شد. ولی اشخاص زیادی از رقم میلیونها پوند برای حفاظت جان ایشان خشنود نبودند وقتی بدون حمایت به خرگوش میگی بدو حتما به تازی میگی بگیر نتیجه این می‌شود .
  4
  9
  شنبه ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۵
  hassan1326 - تهران، ایران

  [::حق گو لندن - لندن، انگلستان::]. تمام رسانه ها و دولت ها باید حساب جمهوری نکبت اسلامی را از ملت ایران جدا کنند ، نباید در مذاکرات هسته ای و غیر هسته ای از کلمه ایران استفاده کنند ، چون اکثریت قاطع ایرانیان ج.ا را نماینده خودشان نمیدانند ، بعد از صقوط ج.ا در تمام قراردادها و روابط ج.ا با دولتها تجدید نظر خواهد شد.
  5
  37
  شنبه ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۲
  میلاد2020 - داخائو، آلمان

  این مردک چه خدمتی به دنیا و انسانیت کرد؟ غیر از اینکه دانسته نفرت و خشونت را ترویج داد.. حالا اگر هم سقط بشه هیچ منفعت یا ضرری برای انسان‌ها نداره... در حقیقت مثل یک ویروس آمد و مثل باکتری داره میره
  64
  10
  شنبه ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۹
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  خمینی پس از یکعمر عربی خواندن سواد عربی نداشت و در مصاحبه با حسنین هیکل و یاسر عرفات مترجم داشت، چه رسد به سواد انگلیسی (کتاب سلمان رشدی بانگلیسی نوشته شده بود و خیلی بعد ها بفارسی ترجمه شد.). هدف انگلیس از این فتوی توسط عاملش حاج روح الله مدرس قم (که پس از فتنه 15 خرداد 41 آفت الله شریعتمداری مدرک آیت الهی بوی داد تا از مرگ حتمی نجات یابد) این بود که خمینی را در دنباله پروژه 4-5 قرنی خود رهبر مسلمانان شیعه کرده و تعداد شیعیان جهان را از 11/5 % به 50 % برساند. و تا اندازه ای هم موفق شد. در طول این مدت گویا 10 میلیون شیعه فقط در نیجریه تولید شده اند! حساب کنید بقیه کشورها را. مراکز یا دفاتر همه سکت های اسلامی در لندن است! (نوشته از:جاوید شاهافرد)
  3
  39
  شنبه ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  فانتوم2 - فالکنبری، سوئد

  [::حق گو لندن - لندن، انگلستان::]. زیاد ناراحت نباش،برای خانواده‌ خارجیه از استعمار و ظلم انگلیس براشون بگو حل میشه داستان، همین که گذشته و اکنون ننگین انگلیس استعمارگر پیر رو یادآوری کنی کافیه،بهشون بگو ف اونها اگه تاریخ خونده باشن، . بهت میگن:فرحزاد.
  40
  8
  شنبه ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  [::فانتوم2 - فالکنبری، سوئد::]. [::میلاد2020 - داخائو، آلمان::]. [::Sayet uk - ناتینگهام، انگلستان::]. [::راستگوی بی طرفدار - سالزبورگ، اتریش::]. به کسانی که به خاطر یک لقمه نان حرام حاضرند شرف خود را بفروشند “حرام خور” اطلاق میشود.
  4
  29
  شنبه ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۵:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Hooloo7 - گوتنبرگ، سوئد

  [::راستگوی بی طرفدار - سالزبورگ، اتریش::]. اولا که احمق خودِ عزیزت هستی جوان! من به هیچ شخصی توهین نکردم، دوما مردمِ یک کشور در مقابلِ عملِ حکومت شون مسول هستن، ما ایرانیها مسولِ مرگ و اوارگی خیلی‌ها تو خاورِ میانه هستیم مخصوصا سوریها، ۴۰ سال چشممون رو رو همه چیز بستیم و فقط اطاعتِ امر کردیم، خودمون سوختیم و دیگران رو هم سوزوندیم، درک می‌کنم ۲۲ سال زیاد نیست برای فهمِ روزگار، سعی کن غذات رو به موقع بخوری که زودتر بزرگ بشی، در ضمن شب‌ها هم زود بخواب واسه رشد خیلی واجبه.
  1
  26
  شنبه ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۵:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۰
  آلترناتیو - فرانکفورت، آلمان
  دین یا ایدئولوژیی، که زنده نگاهداشتن خودش را یا کتابش را یا سنتش را از جان آدمیزاد و از ارزش‌های اخلاقی انسانی بالاتر حساب میکند، جایی در دنیای انسانی ندارد! جان انسان و موجودیت تمام موجودات روی کره خاکی به‌مراتب بالاتر از رتبه دین و ایمان افراد است!! 🙏 اگر چنین نباشد، آن دین و مذهب بدرد لای جرز دیوار هم نمی‌خورد! 😬
  0
  18
  شنبه ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۶:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  حق گو لندن - لندن، انگلستان
  [::hassan1326 - تهران، ایران::]. ای کاش می‌کردند . الان وقتی از المان‌زمان‌هیتلر نام‌میبرند میگویند دولت نازی و اسمی از المان نمی اورند اما خدا نکنه‌یکی یک جای دنیا یک خیار بدزدد و به‌ایران‌مرتبط باشد ، این بیشرفها کل تاریخ و فرهنگ غنی ایرانی را با تمام‌قوا می کوبند. اینها دشمن فرهنگ و تاریخ ایران هستند و به همین دلیل اخوند بیشرف متحجر دگم را آوردند سر کار .
  2
  7
  شنبه ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۷:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  حق گو لندن - لندن، انگلستان
  [::فانتوم2 - فالکنبری، سوئد::]. [::فانتوم2 - فالکنبری، سوئد::]. ان‌هم‌گفته ام‌. اما بودم‌بثدم‌مهم‌نیست . الان چی هست مهم‌است‌. شرمنده کم‌نشدم‌
  0
  2
  شنبه ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۷:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۰
  تنها در اینجا - کپنهاگ، دانمارک

  [::یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک::]. فات فات بپا چی‌ میگی‌ حرفت به گوش پ ‌ای تی برسه خشتکت کندست
  1
  22
  شنبه ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۷:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  SydneyWater - سیدنی، استرالیا
  [::میلاد2020 - داخائو، آلمان::]. امیدوارم یک شیر مرد در المان پیدا بشه و عکس متن تورو به پلیس المان بفرسته و به حرم ترویج خشونت و تروریست گرایی، از المان بندازنت بیرون !!!!!
  1
  15
  شنبه ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۰:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  فانتوم2 - فالکنبری، سوئد

  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. به کسانیکه از فلان بایدن یا ترامپ میخورند،چبز خور اطلاق می شود.
  25
  1
  شنبه ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۱:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  فانتوم2 - فالکنبری، سوئد

  [::حق گو لندن - لندن، انگلستان::]. کی بود کی بود من نبودم تقصیر آستین بود منظورم نبود،همین جنایات اخیر انگلیس رو یادآور بشی خود این خانواده به قول تو خارجکی خودشون بلدند،بهشون بگو ی، بهت میگن مردم مظلوم یمن.
  27
  1
  شنبه ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۱:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  فانتوم2 - فالکنبری، سوئد

  [::SydneyWater - سیدنی، استرالیا::]. چی میگی بابا، تو هپروت سیر میکنی، ی سر بیا اروپا ببین چه خبر، خدا را شکر مسلمانان این جا رو قرق کردن، کار از این حرفها گذشته،دیگه خیلی دیره، ای ولا به همه مسلمانان جهان مخصوصا اروپا.
  24
  1
  شنبه ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۲:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۹
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک

  [::تنها در اینجا - کپنهاگ، دانمارک::]. من پی ای تی نمی‌شناسم، تی بی تی، میشناسم. ولی اینجا شعبه ندارن.
  22
  1
  یکشنبه ۲۳ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۵:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۰
  تنها در اینجا - کپنهاگ، دانمارک
  سخنی با دوستان,عزیزان برای امثال فاطی یا فانتوم،رها، و غیرو وقت نذارید این‌ها رو نادیده بگیرید این‌ها یک مشت ....فرو مایه هستند که در جامعه هیچ کسی‌ تحویل شون نمیگیره اینا رو وقتی‌ تو مغازه‌ها بیبینید مثل موش هستند جرات ندارند سرشون رو بالا بگیرند اکثرا فرزند روس‌ها هستند ولی‌ اینجا که میان دم در میارند چون دیده نمیشند.ممنون از لطفتون.
  1
  17
  یکشنبه ۲۳ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۶:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۰
  تنها در اینجا - کپنهاگ، دانمارک
  [::یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک::]. غصه نخور خودم ترتیب آشنأئی تو میدم
  1
  16
  یکشنبه ۲۳ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۷:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  فانتوم2 - فالکنبری، سوئد
  [::تنها در اینجا - کپنهاگ، دانمارک::]. مگه قرار نشد ی ادرس بدی ...گازش رو بگیرم کمتر از سه ساعت اونجام، ....
  21
  2
  یکشنبه ۲۳ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۷:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۰
  تنها در اینجا - کپنهاگ، دانمارک

  [::فانتوم2 - فالکنبری، سوئد::]. خیلی‌ گازش رو نگیر از پهلوت میزنه بیرون
  1
  21
  یکشنبه ۲۳ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۹:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  فانتوم2 - فالکنبری، سوئد
  [::تنها در اینجا - کپنهاگ، دانمارک::]. مگه تو پست بالاتر نگفتی هیچ کس جواب فانتوم کوبنده رو نده خودت اول از همه نقض پیمان میکنی، بد جور تنت میخاره.
  16
  4
  یکشنبه ۲۳ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۹:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  آهنگران - تهران، ایران
  arian1 - ابادان، ایران
  ضربدر 100
  0
  2
  یکشنبه ۲۳ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  کوروش کبیر ایران - کپنهاگ، دانمارک
  فانتوم2 - فالکنبری، سوئد
  من چندروز وقت نکردم به این سایت سر بزنم دوباره این ساندیس خور افسار پارده کرده همش می‌خواد بره
  2
  10
  یکشنبه ۲۳ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۶:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  فانتوم2 - فالکنبری، سوئد
  [::کوروش کبیر ایران - کپنهاگ، دانمارک::]. کوروش صغیر ساندیس نود درصد شکر داره و برای سلامتی بسیار مضر بالخصوص برای ورزشکاران محترم، احتمالا مصرف شکرت بالاست که به شکر خوری افتادی و سپس پاچه گیری و دگر هیچ.
  7
  2
  دوشنبه ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۸:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.