پلیس نیویورک: ضارب سلمان رشدی از علاقمندان به جمهوری اسلامی است

صدای آمریکا: پلیس نیویورک با اعلام هویت ضارب سلمان رشدی نویسنده کتاب «آیات شیطانی» گفت او «هادی مطر» نام دارد که اهل نیوجرسی است و ۲۴ سال سن دارد.

به گفته پلیس او از هواداران جمهوری اسلامی است و نسبت به رهبران حکومت اسلامی ارادت داشته‌ است. به گفته پلیس، هادی مطر در شبکه‌های اجتماعی خود همچون فیس‌بوک، در حمایت از جمهوری اسلامی ،‌سپاه پاسداران و شیعه‌گری مطالبی منتشر کرده‌ است.
تصاویری از روح الله خمینی و علی خامنه‌ای به همراه نیروهای سپاه پاسداران در شناسه اکانت فیس‌بوک او دیده می‌شود. پلیس گفته تحقیقات درباره انگیزه‌های هادی مطر برای حمله به سلمان رشدی ادامه دارد، اما به نظر می‌رسد او به تنهایی اقدام به این عمل کرده و گروه یا تیمی از این اقدام پشتیبانی نمی‌کرده است.

سلمان رشدی ۷۵ ساله که روز جمعه در نیویورک به هنگام سخنرانی در یک مجتمع فرهنگی مورد حمله هادی مطر قرار گرفت، از ناحیه گردن مورد اصابت چاقو واقع و به بیمارستان منتقل شد.

آخرین خبرها حاکی از آن است که سلمان رشدی ، احتمالاً بر اثر جراحات وارده از ضربه چاقو در روز جمعه، یک چشمش را از دست خواهد داد. همچنین اعلام شده است که اعصاب بازوی او قطع شده و به کبدش آسیب رسیده است و سلمان رشدی با کمک دستگاه تنفس مصنوعی نفس می‌کشد.

سلمان رشدی یک بریتانیایی-آمریکایی متولد هند است که در اواخر دهه ۸۰ میلادی با نوشتن کتاب «آیات شیطانی» مورد خشم مسلمانان قرار گرفت و روح‌الله خمینی با صدور فتوایی قتل او را واجب دانست. چند سال بعد از صدور فتوای آیت الله خمینی دو تن از ناشران کتاب «آیات شیطانی» در اروپا مورد حمله مسلمانان قرار گرفتند که یک نفر از آنها در این حمله کشته شد.

جمهوری اسلامی بعد از مرگ روح‌الله خمینی هم از موضع بنیانگذار خود کوتاه نیامد و خون سلمان رشدی را مباح دانست و حتی برای قتل او سه میلیون دلار جایزه تعیین کرد، اما در اوایل دهه ۹۰ میلادی اعلام کرد برای اجرای این فتوا و قتل رشدی اقدامی نخواهد کرد.

با این حال بنیادی موسوم به «بنیاد ۱۵ خرداد» وابسته به «ستاد اجرایی فرمان امام» که خود را بعد از کمیته امداد و بنیاد شهید ، سومین نهاد خدماتی ایران معرفی می‌کند در وبسایتش متذکر شده که یکی از اقدامات برجسته‌ این بنیاد، تعیین جایزه برای قتل سلمان رشدی، نویسنده‌ کتاب «آیات شیطانی» بوده که ضمن انعکاس گسترده‌ در جهان باعث شده این نویسنده دور از انظار عموم زندگی کند.
همزمان با حمله هادی مطر به سلمان رشدی ، برخی مقامات و طرفداران جمهوری اسلامی تلاش کردند این حمله را دسیسه غرب و در ارتباطات با توافق هسته‌ای جمهوری اسلامی با آمریکا و احیای برجام بدانند.

محمد مرندی مشاور تیم مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی در توییتر و به زبان انگلیسی نوشت :‌ «من برای نویسنده‌ای که نفرت و تحقیر بی‌پایان نسبت به مسلمانان و اسلام را به همراه داشته است، اشک نمی‌ریزم. او یک بازیچه امپراتوری است که به عنوان یک رمان‌نویس پسا استعماری ظاهر شده‌ است. اما، آیا عجیب نیست که با نزدیک شدن به توافق هسته‌ای احتمالی، آمریکا ادعاهایی در مورد تلاش برای کشتن جان بولتون مطرح کرده و اکنون این اتفاق می‌افتد؟»
علی‌اکبر رائفی‌پور، از نظریه پردازان جمهوری اسلامی و عبدالرضا داوری از مشاوران دولت محمود احمدی نژاد نیز در همین خط تحلیلی ، ضمن ابراز خشنودی از اتفاق حمله به سلمان رشدی آن‌را توطئه اسرائیل و آمریکا دانسته و تلاش کردند همزمانی این رخداد با روزهای پایانی مذاکرات احیای برجام را تلاشی از ناحیه غرب برای توقف مذاکرات و فشار به ایران قلمداد کنند.
گفتنی است رهبران و شخصیت‌های سیاسی و ادبی جهان حمله روز جمعه به سلمان رشدی را محکوم کردند.
+125
رأی دهید
-20

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۱
  آزاذه - تهران، ایران

  چشم جمهوری اسلامی و تمام مسلمانان جهان و خدای مهربانشان روشن هاها
  21
  49
  شنبه ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۲:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Momiji0 - توکیو، ژاپن

  بیچاره ، از چهره اش پیداست که مثل بسیاری از بسیجی‌ها از عقل و شعور طبیعی و کافی برخوردار نیست و یک عقب مانده ذهنی کامل هست که خیلی راحت میشه شستشوی مغزیش داد !
  12
  106
  شنبه ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۲:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  rahjoo - مازندران، ایران

  درود بر سلمان رشدی. درود بر کسیکه که برای آزادی عقیده و بیان کوشید
  13
  100
  شنبه ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۳:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  سیمرغ ایران - برلین، آلمان

  ضارب به جمهوری نکبت اسلامی علاقمند است یا به دلارهای که از این جمهوری نکبت میگیره همین خیار و بقیه سایبری های همین سایت هم دقیقا همینطور
  9
  96
  شنبه ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۳:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  مسعود راستگو - تهران، ایران

  به اعتقاد یک نفر هم توهین کنی احتمال داره ازش کتک بخوری این نفهم اینقدر تعطیله که به اعتقاد بیش از یک میلیارد مسلمون توهین کرده خب مسلمه که باید زندگی مصنوعی و پشت پرده داشته باشه.
  116
  18
  شنبه ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۴:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۷
  Esperanto - لندن، انگلستان

  طبق روال همیشگی ایران این تحلیل های آبکی قابل پیش بینی است همانطور که حتی فاجعه یازده سپتامبر رو کار خود آمریکا و یهودیهای آمریکا میخواستند جا بزنند. از طرف دیگه مشخصه این ماله کشی ها فقط برای خوراک فکری یک عده بسیجی و نیروهای ارزشی جهت کامنت گذاشتن آنها در شبکه های اجتماعی است . چرا که هیچ وقت اسراییل یا هیچ کشوری چنین ریسکی نمی کند بخاطر برهم زدن یک مذاکرات که خودش پا در هواست اعتبار خودش رو بخطر بندازه. دوما همین استدلال رو میشه در مورد اصولگراهایی مثل شریعتمداری که مخالف توافق برجام هستند کرد. سوما انتخاب آمریکا برای اینکار نشون میده بجز ترور سلمان رشدی هدف زیر سوال بردن امنیت داخلی آمریکاست چیزی که هیچ نفعی برای کشوری جز ایران و گروههای حامی ایران نداره.
  7
  53
  شنبه ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۴:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۰
  آلترناتیو - فرانکفورت، آلمان

  رشدی معتقد است حملات به رمان «آیات شیطانی» ناشی از جهلی است که درباره این کتاب و اساساً درباره نوشتن وجود دارد: «کسانی که کتاب را بخوانند آن را نمی‌سوزانند.» یک رمان خوب «برخلاف یک متن مقدس» عمل می‌کند. رمان "بچه های نیمه شب" او دارای چندین جایزه ادبی است. این رمان در باره دوره استقلال هند موقعی که بین سنت و مدرنیته در نوسان است، نوشته شده. آیات شیطانی با بهره‌گیری از چیره‌دستی ادبی او رمانی ست که از زندگی محمد، پیامبر اسلام الهام گرفته شده‌است. رشدی مانند کتاب‌های قبلی‌اش از واقع‌گرایی جادویی استفاده کرده. نام کتاب هم از دو آیه حذف شده در قرآن اقتباس شده، موقعی که محمد از خدای مردسالاری بسوی سه الهه بزرگ مکه روی می‌آورد و بعد از چند ماه دوباره به اعتقاد به خدای پدرش خادم بت الله (عبدالله) برمی‌گردد. رشدی با این گزینش دست روی زن‌ستیزی اسلام می‌گذارد که این هم غیرت مردان الله همچون خمینی را به‌جوش می‌اورد. آیه‌های شیطانی چهارمین رمان از رمان‌های موفق رشدی‌ست! ✨️
  11
  57
  شنبه ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۶:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  shahab46 - هانوفر، آلمان

  قیافه اش, قیافه, آش و لاش و جمهوری اسلامی پسند هست.
  9
  53
  شنبه ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۶:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  پنجاه و هفت - ریو، برزیل

  ای کاش این سلمان یک کتاب هم در مورد پایین تنه در اسلام مینوشت.
  15
  41
  شنبه ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۶:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۹
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک

  حضرت صادق ع فرمود: «خدای جبار میفرماید: به عزت و جلالم و بلندی مقامم سوگند، هر آینه امروز گرامی میدارم کسی را که تو را گرامی داشته و خوار میکنم کسی را که تو را خوار کرده است.
  68
  18
  شنبه ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۶:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  این حرف مفت است که بگویند ضارب سلمان رشدی از طرف هیچ گروه و سازمانی پشتیبانی نشده و ضارب خود جوشانه دست به این اعمال تروریستی زده است !
  5
  33
  شنبه ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۷:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۲
  راستگوی بی طرفدار - سالزبورگ، اتریش
  تروریست پدرش از عربستان سعودی است و مادرش از مصر. در مدرسه اسلامی اردن در نیویورک درس خوانده و زنش و دوست دخترش هر دو چچن هستند.دوازده سال است در مجامع وهابیون مشارکت می‌کند . یکبار سال 2015 از خیابانی که قبلا سفارت ایران بوده رد شده ونگاهی معنی داری به آن کرده. بنابراین طرفدار جمهوری اسلامی است. اقدامات دولت آمریکا: از ورود ایرانی بین سه سال تا 88 ساله که نام های ایرانی جلوگیری می‌کنند(محمد و علی و عمر و عثمون و دیگر اسامی آزادند فقط نام های اساطیری ایران) . حساب بانکی ایرانیان که بیش از ده سال در اروپا هستند را مسدود و ویزا برای ایرانیانی که هیچ رابطه ای با رژیم ندارد ممنوع است. برای دیپلمات‌های اجمهوری اسلامی و مقامات دولتی و لشکری و بسیجی و نمازخوان و کبوترهای حرم معصومه و امام رضا خانواده و خانوده شان آزاد است. بعدش هم دولت جمهوری اسلامی چند نفر ایرانی دو تابعیتی را می‌گیرد و کتک می‌زند و زندانی می‌کند و پول می‌گیرد و و اعمال آمریکا را جبران می‌کند.
  5
  24
  شنبه ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۷:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۲
  راستگوی بی طرفدار - سالزبورگ، اتریش
  [::یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک::] آقای فاطمه الزهرا اینقدر جفنگ نگو برادر. خداوکیلی چرا اینجا میایی. مگه میشه کسی از فحش خوردن حال کند. تو یک، هدف دیگر داری.
  18
  31
  شنبه ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۷:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۹
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک
  [::راستگوی بی طرفدار - سالزبورگ، اتریش::]. شما از من اشکال نگیر، جانم. کسانی که با کلام بد نوشته می‌زنند، شخصیت خانوادگی خودشان را می‌رسانند.
  24
  6
  شنبه ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۹:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  وطن نام تو نام نامداران - ستکهلم، سوئد

  [::یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک::]. بعله, اتفاقا امام باقر هم بعد از دادن قر فرمودند: به خریت و حماقت پیروانم قسم, هر که در زمینه ترور و تروریسم فعالت کند لاجرم از ماست. بکشید و خون بریزید که شیعه ما باید ثابت کند که بویی از انسانیت نبرده.
  1
  33
  شنبه ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۵
  hassan1326 - تهران، ایران
  [::یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک::]. نظرت را در مورد تبخیز هم بگو ، اگر یک سید بزرگوار از تو بخواهد که بچه شیرخوارت را برای عمل مقدس تبخیز باو بدهی ، چه میکنی ؟!؟
  0
  14
  شنبه ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  shahab46 - هانوفر، آلمان
  [::یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک::]. حضرت صادق ع ,شکر مفت خورد با ....که قرقره میکنی
  0
  5
  یکشنبه ۲۳ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۶:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.