سرانجام آیا ابراهیم رئیسی ویزای آمریکا را خواهد گرفت؟

صدای آمریکا: وزارت امور خارجه آمریکا می‌گوید دولت ایالات متحده به‌ عنوان میزبان مقر سازمان ملل متحد، متعهد است، سفر نمایندگان کشورهای عضو به آمریکا را تسهیل کند.

جمهوری اسلامی، هفته گذشته اعلام‌ کرد که ابراهیم رئیسی، قصد دارد به عنوان رئیس جمهوری اسلامی ایران در مجمع عمومی امسال سازمان ملل متحد شرکت کند.

ودانت پاتل، معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، روز پنجشنبه با اشاره به توافقنامه ایالات متحده با سازمان ملل گفت: «ما این تعهدات را بسیار جدی می‌گیریم.»
او از اظهار نظر بیشتر خودداری کرد، زیرا طبق قوانین آمریکا مسائل ویزایی محرمانه هستند.

سخنرانی مقامات و رهبران کشورها در مجمع عمومی سازمان ملل از سه شنبه، ۲۹ شهریور، آغاز می‌شود. تا زمان تهیه این گزارش، سخنرانی ابراهیم رئیسی برای صبح چهارشنبه ۳۰ شهریور برنامه‌ریزی شده‌ است.

این در حالی است که نهاد غیر انتفاعی «متحد علیه ایران هسته‌ای» در آمریکا، به‌ شدت مخالف صدور ویزا برای رئیسی است.

چهارشنبه، ۱۹ مرداد، جو لیبرمن، رئیس هیئت مدیره، و مارک والاس، مدیرعامل آن نهاد، در مقاله ای در روزنامه وال استریت ژورنال، از رئیس جمهوری آمریکا خواستند با صدور ویزا برای همتای ایرانی مخالفت کند.

لیبرمن و والاس، که از سیاستمداران سابق ایالات متحده هستند به اعلام جرم وزارت دادگستری آمریکا علیه یک عضو نیروی قدس سپاه پاسداران که روز قبل اعلام شد قصد ترور مقامات پیشین ایالات متحده را داشته، استناد کردند.

آنها نوشتند: «با توجه به سابقه خونین رئیسی و ادامه تهدیدات جمهوری اسلامی برضد شهروندان آمریکایی، دولت بایدن باید تقاضای رئیسی برای صدور ویزا را رد کند.»

وزارت دادگستری ایالات متحده روز گذشته یک ایرانی وابسته به سپاه قدس با نام شهرام پورصفی را متهم کرد که سرگرم برنامه‌ریزی برای ترور جان بولتون، مشاور امنیت ملی دولت دونالد ترامپ، و یکی از دیپلماتهای ارشد آمریکا بوده‌ است.

لیبرمن و والاس همچنین خطاب به رئیس جمهور آمریکا نوشته‌اند: «حمله علیه آمریکاییها از سوی ایران صرفاً تروریسم دولتی نیست بلکه باید با آن را اعلام جنگ تلقی کرد».
به‌نظر این دو مقام آمریکایی، همین شرایط کافی است که تعهد دولت ایالات متحده برای صدور ویزا لغو شود ضمن آنکه کنگره به رئیس جمهوری اختیار داده تا بر اساس ملاحظات «امنیتی، تروریستی و سیاست خارجی» با درخواست ویزا مخالفت کند.

در صورتی که دولت بایدن تصمیم بگیرد به رئیسی اجازه ورود به خاک آمریکا ندهد، اقدامی بی‌سابقه نخواهد‌ بود.

دولت رونالد ریگان، در سال ۱۳۶۷، جلوی ورود یاسر عرفات، رئیس سازمان آزادیبخش فلسطینی را به‌ علت سوابق تروریستی او گرفت. در سال ۱۳۹۳ نیز دولت باراک اوباما از صدور ویزا برای حمید ابوطالبی خودداری کرد. ابوطالبی در حمله و تسخیر سفارت آمریکا در تهران پس از انقلاب دست داشت.

علاوه بر این، سال گذشته دولت بایدن محدودیتی را اعلام‌ کرد که بر اساس آن اشخاصی که علیه مخالفان خود در خارج از کشور خارج از چارچوب قضایی، اقدام می‌کنند از دریافت ویزا محروم خواهند شد.
+10
رأی دهید
-37

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۵
  hassan1326 - تهران، ایران

  در مطالب فوق هیچ اشاره ای به کشتار ۶۷ توسط رییسی نشد ، بنظر من اگر بایدن به رییسی ویزا داد ، گروهای سیاسی رییسی را بدادگاه های مشابه عباسی با اسدی جهت محاکمه هدایت کنند
  9
  34
  جمعه ۲۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Momiji0 - توکیو، ژاپن

  خیلی هم راحت بهش ویزا میدن ، رژیم جمهوری ترمالی ، رژیمیست که آمریکا سر کار آوردش و تا به امروز هم تمامی منافع آمریکا رو در منطقه ، با تمامی جفتک و چهارکشهاش تأمین کرده ، مابقی سر و صداها و هیاهو همه و همه اش جنگ زرگریست ، تا چند وقت دیگه هم با تکمیل پروژه سلاح هسته ای به کلوپ کشورهای دارای سلاح اتمی وارد میشه و ایران و مردم ایران هم از همیشه بیچاره تر و مستعصل تر !!
  6
  37
  جمعه ۲۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۰
  آلترناتیو - فرانکفورت، آلمان

  رئیسی: "آمریکا هیچ غلطی نمیتونه بکنه، من خودم از مملکت نیایورگ ویزا میگیرم"، 🥴 ا، ولی نیویورک یکی از شهرهای آمریکاست! رئیسی: "جدی میگید؟! 🥴خوب باشه بازم آمریکا هیچ غلطی نمیتونه بکنه" 🥴
  2
  31
  جمعه ۲۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۰
  آلترناتیو - فرانکفورت، آلمان
  [::Momiji0 - توکیو، ژاپن::]. رژیم ضد بشری حکومت اسلامی در ایران با توافق چپ نادان و مذهبی جانی بوقوع پیوست! آن دسته از مردم هم که پیش‌زمینه مذهبی داشتند دنبال این مثلن انتلکتویل‌های نادان افتادند، با مرگ بر شاه و مرگ بر امریکایشان. 🥴 اینکه آمریکا یا هر کشور دگری منافع خود در سرزمینی چون ایران را حفظ می‌کند یا در صدد حمایت از منافعشان برمی‌اید، به‌هیچوجه کار مقبوح و ناشایستی در سیطره سیاست خارجی نیست، بل این امت است که مملکت و جامعه را به قهقرا رهنمون کرد. کارتر یا الیزابت‌دوم و هر سیاستمدار خارجی دگری اگر از این آب گل‌آلوده ماهی گرفتن، برای ملتشان بوده و هست. این ایرانیست که باید در وهله اول جواب‌گو باشد، چرا بعد از شکوفایی و توسعه پهلوی‌ها، ایران را به ویرانه تبدیل کردند؟! 😖
  2
  14
  جمعه ۲۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۲
  مطالبه گر - تورنتو، کانادا
  دیگه به مرحله ای رسیدم که از زنده بودن خودم حالم بهم میخوره مردم دنیا همه سر کارن با این سیاستمدارهای حقه باز همه پشت پرده دستشون توی دست همه این جنایتکار رئیسی مگه تحریم نبود !!!!!!!
  1
  15
  جمعه ۲۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Momiji0 - توکیو، ژاپن
  [::آلترناتیو - فرانکفورت، آلمان::]. سیاست در واقع بسان بازی شطرنج هست ، همانطور که شما هم اشاره کردید ، کارتر و دولت انگلیس و و و بدنبال منافع خود هستند و برایشان فرقی نمیکنه که اون منافع نامشروع رو تاجدار یا عمامه بسر و یا کلاه بسر تامین و تحکیم میکنه ! آمریکا همیشه مهرهای سیاسی با ارزشی رو از اکثر کشورها ، خصوصاً کشورهای جهان سوم در خود نگهداری میکنه تا بوقتش از اونها برای عوض کردن معادلات سیاسی اقتصادی اجتماعی و برای حفظ منافع خود استفاده کُنه ! احتمالا شما هم از ماجرای سفر ژنرال آمریکایی هویزر و در بحبوحه شورش پنجاه و هفت و دستور اکید او به فرمانده هان بلند پایه ارتش شاهنشاهی ، برای همراهی با خمینی و مثلاً انقلابیون با خبرید ! شما فکر میکنید زمانیکه خمینی ملعون با یک فروند هواپیمای ایرفرانس وارد آسمان ایران شد ، نیروی هوایی نمیتوانست هواپیما رو سرنگون کُنه !؟ خمینی در حقیقت مهره ای بود که آمریکا از او در یک بازی بیشرمانه ، علیه شاه استفاده کرد البته نه به این معنا که خمینی مستقیماً از دولت آمریکا دستور میگرفت ، ولی آمریکائیها میدونستند که چگونه با جابجایی مهره ها شاه رو .. ادامه
  3
  9
  جمعه ۲۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۶:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Momiji0 - توکیو، ژاپن
  [::آلترناتیو - فرانکفورت، آلمان::]. ادامه ....شاه رو که دیگر خواسته های غرب رو تمکین نمیکرد از سر راه بردارند ! در اونزمان چپها رقمی نبودند و این مذهبیون بودند که در باور و اعتقادات ایرانیان خرافه پرست و ساده لوح عمیقاً رخنه کرده بودند و باعث و بانی وقاحت و حماقت ، پنجاه و هفت شدند !! .
  3
  9
  جمعه ۲۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۷:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۰
  آلترناتیو - فرانکفورت، آلمان
  [::Momiji0 - توکیو، ژاپن::]. (فرقی نمیکنه که اون منافع نامشروع رو تاجدار یا عمامه بسر و یا کلاه بسر تامین و تحکیم میکن)، برعکس برای تمام سیاستمداران چه از طرف ج.ا. با نادانیشان و چه متخصصان غربی، این مهم قابل تمایز است! مشکل غربی‌ها اون موقع دو مسئله مهم بود. یکی نفوذ شوروی سابق از طریق چپ‌ها که در طبقه دانشجو و تحصیل‌کرده جای محکمی داشت و دگر افکار عمومی با جهت‌گیری مذهبی برای سرنگونی رژیم شاهی! ایندو مهم بعلاوه پدیده‌های کوچکتر دست بدست هم دادن تا خارجیان بخصوص غربی‌ها از حرکت و تظاهرات ایرانیان تاثیر بگیرند و مثلن ژنرال هویزر را برای ترمیم منافع‌شان در جهت همان دو مهم که در بالا عرض شد روانه ایران کنند. تصمیمات میتونند در برهه‌ای غلط تا بسیار بجا نوسان کنند. کارتر در تصمیماتش به بیراهه رفت و ریگان در پی ترمیم برآمد. آمریکا ریگان یا کارتر نیست، دولت در آمریکا مانند تمام کشورهای با سیستم دموکراسی از گرفتن تصمیم‌های غلط به نفع ملتشان جابجا می‌شوند آنهم با رای همان ملت که منافعشان می‌تواند به خطر بیافتد! امیدوارم مطلب رو گرفته باشی، که رتبه اول در شورش ۵۷ در ید مسئولیت ایرانیان بود!
  0
  2
  جمعه ۲۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۷:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  واروژان - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  به یه شرط که از رو کاغذ حرف نزنه هاهاها کلی میخندیم بذارید بیاد این پدر. یعنی موندم دیگه دره ای هست که این یارو توش امامشو پایین نذاشته باشه؟ یعنی به سر در سازمان ملل که شعر زیبای سعدی رو چسبوندن سر درش بعد اشخاصی مثل این زاده میاد ساعتها توش زر بزنه یعنی من تو گوش و حلقوم و بینی همه این سران کشورها که نشینن اراجیف این آنگوزمان زاده رو گوش کنن. یعنی لوکوموتیر تو حلقوم اون کسی که بهش ویزا بده.
  0
  2
  جمعه ۲۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۲:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  اگر امریکا ویزا بدهد احتمال دارد رئیسی این طلسم دستگیر شدن را توسط پلیس اینترپل را بشکند و به امریکا برود.
  0
  0
  جمعه ۲۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۳:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.