سی‌ان‌ان: آموزش نیروهای روسیه برای استفاده از پهپادهای رزمی ایران آغاز شده است

بی بی سی: شبکه سی‌ان‌ان گزارش داده است که آموزش نیروهای روسیه برای استفاده از پهپادهای رزمی ایرانی از چند هفته پیش در ایران آغاز شده است.

یک مقام آمریکایی به این شبکه گفت که به عنوان بخشی از توافق انتقال هواپیماهای بدون سرنشین از ایران به روسیه، مقام‌های روس طی چند هفته گذشته در حال آموزش در ایران بودند.

یک ماه پیش مقام‌های آمریکایی خبر دادند که ایران قصد دارد پهپادهای جنگی به روسیه بفروشد تا در حمله این کشور به اوکراین مورد استفاده قرار گیرد.

در آن زمان جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید گفت که روسیه می‌خواهد «صدها پهپاد» از ایران بخرد و افزود که اطلاعات آمریکا نشان می‌دهد که ایران برای آموزش استفاده از این هواپیماهای بدون سرنشین به نیروهای روسیه آماده می‌شود.

 چند روز بعد از اعلام این خبر سی‌ان‌ان گزارش داد که ایران در ماه ژوئن (دو ماه پیش) پهپادهای شاهد ۱۹۱ و شاهد ۱۲۹ را -که قادر به حمل موشک‌های هدایت‌پذیر هستند- در پایگاهی در کاشان برای مقام‌های روسیه به نمایش گذاشته است.
پهپاد شاهد ۱۲۹بنا بر آن گزارش یک هیئت روسی دست‌کم دو بار از این پایگاه در مرکز ایران بازدید کردند تا پهپادهای ایران را بررسی کنند.

در آن زمان حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران در تماسی تلفنی با دمیترو کولبا، همتای اوکراینی‌اش ارسال پهپاد به روسیه را رد کرد و گفت که جمهوری اسلامی به هیچ یک از طرف‌های درگیر جنگ کمک نمی‌کند.

با وجود این مقام‌های نظامی آمریکا درباره چنین کاری به ایران هشدار دادند. لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده گفت «این واقعا فکر بدی است و اگر من جای آنها بودم، آن را کنار می‌گذاشتم.»

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در آن زمان گفت که سابقه همکاری ایران و روسیه در زمینه «فناوری‌های نوین به پیش از آغاز جنگ در اوکراین برمی‌گردد و در مقطع اخیر هیچ تحول خاصی در این ارتباط رخ نداده است.»
واکنش آمریکا به پرتاب ماهواره خیامگزارش تازه سی‌ان‌ان در حالی منتشر شده که پرتاب یک ماهواره متعلق به ایران با پرتابگر روسیه از پایگاه بایکونور قزاقستان با انتقاد آمریکا روبرو شده است.

روز سه‌شنبه ماهواره خیام -که شرکت‌های روسی به سفارش ایران ساخته‌اند- با ماموریت «پایش محیط زیست»، با موفقیت در مدار ۵۰۰ کیلومتری زمین قرار گرفته است.

در واکنش به پرتاب این ماهواره، واشنگتن «همکاری روزافزون» روسیه با ایران را «تهدید جدی» توصف کرد.

یک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت: «ما از گزارش‌ها درباره این که روسیه یک ماهواره با قابلیت جاسوسی چشمگیر را برای ایران به فضا فرستاده آگاهیم.»

رئیس سازمان فضایی ایران ادعای جاسوسی بودن ماهواره خیام را رد کرده و گفته «این حرف از پایه کودکانه است».
+8
رأی دهید
-7

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.