مذاکرات برجام؛ بازگشت دیپلمات‌های ایرانی به تهران، دیپلمات اروپایی: متن نهایی قابل مذاکره یا تغییر نیست

بی بی سی: پس از پنج روز، تازه‌ترین دور مذاکرات احیای برجام در وین پایان یافت و مذاکره‌کنندگان ایران و اروپا به زودی این شهر را ترک می‌کنند. منابع اتحادیه اروپا می‌گویند متن پیش‌نویس توافق، نهایی شده و حالا ایران باید تصمیم بگیرد.

وزارت امور خارجه ایران تایید کرده است که با پایان این دور از گفت‌وگوهای احیای برجام در وین، هیئت مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی «ساعاتی دیگر به تهران بازخواهد گشت».

این وزارت‌خانه در سایت رسمی خود نوشته است که «رایزنی‌ها و تماس‌ها با هماهنگ‌کننده و طرف‌های دیگر ادامه خواهد داشت».

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفته است که متن مورد بحث، «نهایی» است.

به نقل از یک دیپلمات اتحادیه اروپا نیز گزارش شده است که معنای آن این است که مذاکرات بر اساس پیشنهاد اتحادیه اروپا پایان یافته است.

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در مذاکرات برای احیای برجام نیز در توییتی با عنوان «خبر فوری» نوشت: «هماهنگ‌کننده اتحادیه اروپا 'متن نهایی' پیش‌نویس تصمیم‌ها برای احیای برجام را ارائه کرده است. شرکت‌کنندگان مذاکرات وین اکنون باید تصمیم بگیرند که این پیش‌نویس برای آنها قابل قبول است یا نه. اگر مخالفتی نباشد، توافق هسته‌ای احیا می‌شود.»

این مقام روس در گفت‌وگو با بهرنگ تاج دین،‌ خبرنگار اعزامی بی‌بی‌سی درباره سخنان مذاکره کنننده ارشد اتحادیه اروپا گفت این اولین بار نیست که «متن توافقنامه نهایی می‌شود.»

آقای اولیانوف گفت: «دیر یا زود متن توافقنامه باید نهایی می‌شد. اما همان‌طور که گفتم، باید ببینیم این متن نهایی هست یا نه؟‌ فکر می‌کنم در ماه مارس هم ما یک متن نهایی داشتیم و پس از آن سه، چهار اصلاحیه داشتیم. بنابراین،‌ هرگز نباید بگوییم هرگز.»

آقای اولیانوف همچنین در پاسخ به سوال بی‌بی‌سی درباره امکان اعمال تغییرات در متن توافقنامه از سوی ایران گفت:‌ «معتقدیم همه باید از نتیجه نهایی راضی باشند، مخصوصاً ایران که قربانی سیاست فشار حداکثری آمریکاست. آنها حق دارند روی خواسته‌هایشان پافشاری کنند. معتقدم اگر ایران تصمیم بگیرد که پیشنهاد دیگری را مطرح کند، مثلاً خواهان اصلاحاتی جزئی شود، روسیه قطعاً مخالفت نمی‌کند و حمایت خواهد کرد.»

یک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا هم به طور «محتاطانه» به گزارش‌ها درباره نهایی بود متن تهیه شده به وسیله اروپایی ها واکنش نشان داد و گفت:‌ «متنی که اروپایی‌ها می‌گویند «نهایی‌» است، به ما داده شده است. ما در حال مطالعه آن هستیم و پاسخهایمان را به اروپا می‌دهیم.»

پیشتر یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت که این متن «بهترین و تنها مبنای ممکن برای احیای توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ ایران است». این سخنگو گفته است که آمریکا آماده توافق سریع بر اساس متن پیشنهادی اتحادیه اروپا است.

وزارت خارجه آمریکا با اشاره به این که ایران بارها گفته است که آماده احیای توافق هسته‌ای است، گفت باید «ببینیم که آیا رفتارشان با گفتارشان یکی است».

دور جدید مذاکرات وین، در غیبت نمایندگان سه کشور اروپایی امضا‌کننده برجام برگزار شد.

ایران از سوی کشورهای اروپایی تحت فشار بوده است است تا پیش‌نویسی که اتحادیه اروپا آن را تهیه کرده، بپذیرد. اما ایران می‌گوید که هنوز مسایلی هستند که باید تغییر کنند.
متن نهایی «قابل مذاکره یا تغییر نیست»
جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره مذاکرات احیای برجام و متن پیشنهادی این اتحادیه گفته است که «درباره هر آنچه قابل مذاکره بود، مذاکره شده و اکنون این متن نهایی است.»

او در توییتی نوشت که در روزهای اخیر در جریان مذاکرات غیرمستقیم میان ایران و آمریکا در وین، چند مورد «اصلاح فنی» در متنی که در تاریخ ۲۱ ژوئیه ارائه شده بود انجام شده است.

آقای بورل نوشته است «پشت هر یک از مسائل فنی و هر پاراگرافی یک تصمیم سیاسی نهفته است که باید در پایتخت‌ها گرفته شود.»

«اگر این پاسخ‌ها مثبت باشد، می‌توانیم این توافق را امضا کنیم.»

ساعتی قبل از اعلام خبر «بازگشت» نمایندگان ایران از وین به تهران، خبرنگاران در وین به نقل از یک دیپلمات اروپایی نیز گزارش دادند که متنی که هماهنگ‌کننده اتحادیه اروپا ارائه کرده «نهایی» است و به منزله «پایان حدود یک سال و نیم مذاکره است».

به گفته این دیپلمات «الان زمان تصمیم‌گیری نهایی است». این دیپلمات گفته است که متن نهایی «قابل مذاکره یا تغییر نیست».

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران (ایرنا) یک مقام وزارت امور خارجه هم از «پیشرفت‌های نسبی» در مذاکرات احیای برجام در وین خبر داده اما گفته است مواردی مطرح شده که «نیازمند بررسی جامع هستند و ما نظرات و ملاحظات تکمیلی خود را به هماهنگ‌کننده و سایر طرف‌ها منتقل خواهیم کرد.»
نورنیوز آماده شدن متن نهایی مذاکرات را «خبری غیر واقعی» خواند
همزمان با پایان دور جدید مذاکرات وین، نورنیوز رسانه نزدیک به شورای عالی امنیت ملی ایران، جزییاتی از روند گفت‌گوها را منتشر کرده است.

نورنیوز می‌گوید «با وجود پیشرفت نسبی در موضوعات باقی‌مانده، روند پیشرفت در همه موضوعات یکسان نیست» اما در عین حال می‌توان این مذاکرات را «حرکت به سمت جلو اما با روندی کند ارزیابی کرد.» پیشتر نیز یک مقام وزارت امور خارجه ایران در خبری که به صورت مشترک در خبرگزاری‌های این کشور منتشر شد گفت که «با توجه به ادامه بحث‌ها درباره چند موضوع مهم باقی‌مانده، هنوز در مرحله‌ای قرار نداریم که از نهایی شدن متن سخن بگوییم.» نورنیوز نیز تاکید کرده است که آماده شدن متن نهایی توافق «خبری غیر واقعی» است.

اختلاف بر سر پرونده پیدا شدن آثار اورانیوم در سه مرکز از پیش اعلام نشده ایران به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از جمله مهمترین مواردی است که مانع توافق نهایی عنوان شده است.

این مقام ایرانی که نامی از وی برده نشده گفته «نتیجه گفت‌وگوها به اراده طرف مقابل برای اتخاذ تصمیمات سیاسی لازم بستگی دارد. همچنان معتقدیم در صورتی که تصمیمات مناسب طرف مقابل اتخاذ شود، می‌توان به سرعت مذاکرات را جمع‌بندی کرد، اما هنوز در این مرحله قرار نداریم.»

ایران و آمریکا به طور متقابل یکدیگر را مانع رسیدن به توافق احیای برجام عنوان می کنند.

دور جدید مذاکرات وین برای احیای توافق هسته‌ای برجام که از فروردین ۱۴۰۰ آغاز شد و در اسفند همان سال متوقف شد، پس از پنج ماه از روز سیزدهم مرداد ۱۴۰۱ از سرگرفته ‌شد.
+97
رأی دهید
-10

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۵
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  ببینیم این دفه چه خاکی بر سرشون کردند. جز گند زدن کاری بلد نیستند
  13
  45
  ‌سه شنبه ۱۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۱:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Momiji0 - توکیو، ژاپن

  سناریویی مسخره ، تکراری و سرِکاری !! تعجبم ضحاکعلی که از کِش خوشش نمیاد و همیشه گندکاریارو میگه کشش ندین ، اینجا چطور خفه شده !!؟ شایدم این کِش با کشای دیگه فرق داره و برای خرید وقت و رسیدن به سلاح هسته ایست !!
  12
  52
  ‌سه شنبه ۱۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۳:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۰
  آلترناتیو - فرانکفورت، آلمان

  برجام (= غلط کردیم بفکر بمب اتمی افتادیم) داره به نقطه پایانی نزدیک میشه. بعد از این فضاحت قراردادی بین ج.ا. و افکار عمومی دنیا بسته خواهد شد مبنی بر اینکه ما غلط کردیم که چرا از برجام خارج شدیم. 🥴 برجام اینطرف، برجام اون طرف، آخرش جام زهر مینوشیم! 😖
  11
  44
  ‌سه شنبه ۱۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۶:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  مسعود راستگو - تهران، ایران

  به نظرم حالا وضعیت کاملا عوض شده و ایران چون از اضطرار خارج شده و شرایط اروپا و غرب و همچنین تعهد غرب برا تحریم روسیه رو میبینه و نیاز مبرم اونا به انرژی مخصوصا در زمستان رو درک کرده دیگه از حق و حقوقش کوتاه نمیاد که البته درستشم اینه که غرب بخاطر خیانت در برجام و پایمال شدن حقوق ایران و فشار اقتصادی کمرشکن بایستی گوشمالی بشه. در ثانی ایران میتونه کارهای دیگه ای هم انجام بده که روزگار غرب سیاه تر هم بشه مثل فرمان شلیک به تاسیسات نفتی عربستان و امارات و هم زمان قطع صادرات نفت ایران و روسیه و ونزوئلا. در کل غرب اگه عاقل باشه همه شروط ایران رو باید بپذیره.
  50
  19
  ‌سه شنبه ۱۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۶:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  khyar - اوپسالا، سوئد

  بعد از پاره کردن برجام توسط ترامپ و از همه مهم‌تر پس از ترور سردار سلیمانی ایران تصمیم گرفته که دهن طرف را آسفالت کنه و چه با درایت هم داره این کار را به پیش میبره ، بچه سولی مثل باقری را فرستاده مذاکرات تا طرف خوب ایستگاه بشه . تا چند وقت دیگه طرف مقابل برای پابوسی ایران باید اجازه بگیره .
  48
  11
  ‌سه شنبه ۱۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۷:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۰
  آلترناتیو - فرانکفورت، آلمان

  خامنه‌ای دادش در اومده من جام زهر نخواهم نوشید، چون میدونم چی بسر خمینی اومد! 🥴 من جور دیگه به گ خوری میفتم که همانا نرمش قهرمانانه باشد 🥴😖🥴 این دفعه هم جوری نرمش می‌کنیم که طرف متوجه بشه ما در حال قر و قمیش برایشان هستیم! 😖
  5
  32
  ‌سه شنبه ۱۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۵
  hassan1326 - تهران، ایران

  اگر منافع روسیه تامین شود ، مذاکره نتیجه خواهد داد ، در غیر اینصورت منافع مردم ایران برای ج.ا باندازه پشکل ارزش ندارد ،همه این بازی ها برای پا برجا ماندن جمهوری نکبت اسلامی و تامین منافع رهبر منحرف قاتل و بیت منحوسش میباشد.
  4
  25
  ‌سه شنبه ۱۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۶
  sabbas - لندن، انگلستان
  جمهوری اسلامی مزدور و ترروریست مثل خر پاش تو گل گیر کرده. نه راه پس داره نه پیش. برجام رو قبول کنه باید سپاه آدم کش و حـ... رو بزاره کنار و اگه قبول نکنه میزننش. اینه سیاست یه مشت آخوند و سپاهی بی مخ و خود فروخته. .
  0
  4
  ‌سه شنبه ۱۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۸:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.