احضار کاردار سفارت آلمان در ایران به دلیل «قرآن‌سوزی در هامبورگ»

دویچه وله: رسانه‌های ایران از احضار کاردار سفارت آلمان به وزارت خارجه این کشور در تهران خبر داده و دلیل آن را "قرآن‌سوزی در هامبورگ" و "توهین به مقدسات" نامیده‌اند.

همزمان با اعلام خبر احضار کاردار سفارت آلمان در تهران در رسانه‌های ایران، خبرگزاری آلمان نیز روز دوشنبه ۱۷ مرداد (۸ اوت) ضمن تایید این خبر علت این اقدام را به نقل از وزارت خارجه ایران "قرآن‌سوزی در هامبورگ" اعلام کرد.

به نقل از منابعی از سفارت آلمان، کاردار این کشور روز دوشنبه برای انجام گفت‌وگویی به وزارت خارجه جمهوری اسلامی فراخوانده شد.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی علت این احضار را "هتک حرمت قرآن کریم و اهانت به مقدسات اسلامی در برابر مرکز اسلامی هامبورگ در آلمان" اعلام کرد.

کنعانی در گفت‌وگو با خبرنگاران در روز دوشنبه، آنچه را که "اقدام تحریک‌آمیز تعداد اندکی از معاندان در اهانت به مقدسات اسلام در برابر مرکز اسلامی هامبورگ" در روز تاسوعا خواند شدیدا محکوم کرد.

او ضمن تاکید بر اینکه دولت آلمان باید در قبال این اتفاق پاسخگو باشد، افزود: «منتظر واکنش فوری، شدید و صریح آلمان در برخورد با عوامل این اقدام توهین‌آمیز و پیگیری سریع قضایی برای پیشگیری از تکرار چنین اقداماتی هستیم.»

به گزارش پلیس هامبورگ، گروه کوچکی روز شنبه ۱۵ مرداد مقابل مرکز اسلامی هامبورگ که با عنوان"مسجد آبی" شناخته می‌شود تظاهراتی برگزارکردند که دارای مجوز بوده است.

گفته می‌شود این گروه "ضمن توهین به بازدیدکنندگان مسجد آبی، قرآنی را پاره کرده و برخی از صفحات آن را سوزانده‌اند."

هم‌چنین به گزارش همشهری آنلاین، رئیس اداره اول غرب اروپای وزرات خارجه ایران، ضمن محکوم کردن این اقدام، آن را مصداق بارز "نفرت‌پراکنی، خشونت و افراطی‌گری" برشمرده است.

اداره امنیت داخلی هامبورگ می‌گوید به اسناد جدیدی دست یافته که نشان ‌می‌دهد مرکز اسلامی هامبورگ نه فقط وابسته به حکومت ایران که "یکی از مهم‌ترین نهادهای رژیم ایران در اروپاست." فعالیت‌ این مرکز به شدت محل مشاجره است.

اداره امنیت داخلی هامبورگ سال گذشته میلادی اتهامات جدی و جدیدی علیه مسجد آبی (مسجد امام علی) یا همان مرکز اسلامی هامبورگ مطرح کرد. فعالیت‌های این مرکز در آلمان سال‌ها بحث‌برانگیز بوده است.

این اداره در سال ۲۰۲۱ اعلام کرد، به اسنادی دست یافته که نشان می‌دهد این مسجد "مرکز مستقیم فعالیت‌های رژیم اسلامی ایران" در آلمان است.

در ماه مه سال گذشته وزارت کشور آلمان فعالیت سه انجمن را که گفته می‌شد کمک‌های مالی برای حزب‌الله لبنان در این کشور جمع‌آوری می‌کردند، ممنوع کرد. طبق یافته‌های اداره امنیت داخلی هامبورگ، مسجد آبی پشتیبان "ساختارهای محلی حزب‌الله لبنان" است که فعالیت آن ممنوع اعلام شده است.

علاوه بر این دفتر حمایت از قانون اساسی هامبورگ در گزارش خود از "روابط شخصی و عقیدتی" بین مرکز اسلامی هامبورگ و حزب‌الله لبنان پرده برداشته است.
+4
رأی دهید
-37

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۲
  arian1 - ابادان، ایران
  سوزاندن آن کتاب کاری است که هر ایرانی وطن دوست بایستی انجام دهد. این کتاب بجز نفرت، پلیدی و نفاق و جنگ طلبی آموزش دیگری برای انسانها نداشته و ندارد. یک نگاه به تمام کشورهای اسلامی کافی است تا بدبختی ها و عقب ماندگی آنها را متوجه بشویم.
  3
  20
  ‌سه شنبه ۱۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۹:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.