مرگ مشکوک فرماندهان نظامی: تیر خلاصی که به عباس بابایی زدند و کارش را تمام کردند

اختصاصی ایران بریفینگ/ امیر فرشاد ابراهیمی 
بعد از کشته شدن فرماندهان درهواپیمای  سی ۱۳۰ ، شهادت فرماندهان کلیدی سپاه پاسداران و ارتش در میدان‌های نبرد نیز شدت می‌گیرد:

«محسن وزوایی بهار ۶۱ ،غلامحسین افشردی معروف به حسن باقری؛ زمستان ۶۱، احمد متوسلیان؛ در بهار ۶۱ به همراه چهار تن دیگر در لبنان ناپدید می‌شود،محمد بروجردی؛ تابستان ۶۲،محمدابراهیم همت؛ زمستان ۶۲و مهدی باکری در زمستان ۶۳ »

عمده وجه اشتراک این فرماندهان نیز نارضایتی شان از نحوه اداره جنگ بوده است، ویدئوی زیر، صدای حسن باقری است، سخنان این شهید را که پس از عملیات رمضان بیان کرده نارضایتی شدید او را از نحوه عملیات و مدیریت جنگ مشاهده می کنید:« ما برایمان شهید دادن در شناسایی سخت شده، ولی خیلی راحت شده که ۳۰۰ جنازه را در عملیات وسط معرکه بگذاریم و عقب برگردیم. کار کردن قبل از عملیات خیلی سخت شده، اما تلفات دادن در داخل عملیات خیلی ساده شده و هیچ به روی خودمان هم نمی‌آوریم. هنوز مطالب این عملیات به صورت کامل در داخل مردم منعکس نشده است، الان اگر داخل مردم بروید، سرشان علامت سؤال است که جنازه بچه‌های ما کجاست. بروید شهرتان تا ببینید چه خبر است؟

او این سخنان را در قرارگاه جنوب در شهریور ۱۳۶۱ می گوید و بهمن ۱۳۶۱ در منطقه فکه هنگامی که مشغول شناسایی منطقه دشمن و آماده‌سازی عملیات والفجر مقدماتی بود، در سنگر دیده‌بان مورد اصابت گلوله خمپاره ظاهرا خودی قرار می گیرد و به شهادت می رسد.

و یا در مورد احمد متوسلیان فرمانده لشکر ۲۷ محمد رسول الله که در اوج جنگ ایران و عراق با توجه به اینکه مهمترین و استراتژیک ترین لشکر سپاه ، لشکر ۲۷ بوده است فرمانده اش به لبنان فرستاده می شود و بعد از مفقود شدنش فرمانده وقت کل سپاه می گوید: «دندان کرمی بود، کندیمش انداختیمش دور»

کامران غضنفری در هفته نامه نه دی نوشت: یکی از اعضای سپاه تعریف می کند که یک روز در جلسه ای در مقر سپاه در تهران واقع در خیابان فلسطین، از یکی از مسئولین سپاه سؤال می شود که این چه برخوردی بود که با حاج احمد متوسلیان کردید ؟ مگر قرار نبود که در تبادل با اسرائیل ، او آزاد شود؟

 اما فرد مقابل پاسخ می دهد : «احمد متوسلیان دندان کرم خورده ای بود که ما آن را کندیم و انداختیم دور»

یکی از دوستان نزدیک حاج احمد متوسلیان نیز نقل می کند که حاج احمد به دو نفر در سپاه لقب «ماست فروش» داده بود و معتقد بود که «این ها عناصر عملیاتی نیستند و فقط بلدند در ستاد بنشینند و دستور بدهند.» به نظر می رسد که همین دو نفر تشخیص دادند که احمد متوسلیان دیگر تبدیل به دندان کرم خورده شده و باید او را دور انداخت! نقل شده که وقتی این دو نفر خبر اسارت حاج احمد را می شنوند، بسیار خوشحال می شوند!
علی شمخانی : : «احمد متوسلیان دندان کرم خورده ای بود که ما آنرا کندیم و انداختیم دور»در همین مورد برادر احمد متوسلیان در مورد دندان کرم خورده بودن احمد می گوید : یک سری صحبت‌هایی همیشه در خصوص حاج‌احمد متوسلیان وجود داشته که با اسم رمز «دندان کرم خورده» مشخص می‌شود. به این معنی که اهمال‌کاری‌هایی در خصوص پیگیری سرنوشت آنها صورت گرفته است نظر شما چیست؟

احتمال دارد مسائلی پشت پرده باشد. همان زمان یک شخص امریکایی که رئیس دانشگاه‌های لبنان بوده توسط نیروهای مقاومت اسیر می‌شود که با دیپلمات‌ها معاوضه شوند منتها آن طور که می‌گویند از تهران دستور می‌آید و به بچه‌های سپاهی که آنجا بودند می‌گویند شما برگردید و دخالت نکنید. این اتفاق در اولین سال ربایش حاج‌احمد و سه دیپلمات دیگر بود. این قضیه است که باعث می‌شود احتمال سیاسی‌گری در خصوص این مسئله وجود داشته باشد. الان ۳۴ سال از ربایش حاجی و دوستانش می‌گذرد. برای ما که خانواده‌اش هستیم طی این سال‌ها به خوبی تجربه شده که هر سال در سالگرد آزادی خرمشهر و سالگرد اسارت این چهار تن مرتب از حاجی و دیپلمات‌ها می‌گویند و خبرنگاران و رادیو و تلویزیون این‌ها را مطرح می‌کنند و بعد از چند روز فراموش می‌شوند و می‌افتد سال بعد.

اما یکی دیگر از مرموز ترین مرگ مشکوک فرماندهان نظامی کشته شدن سرتیپ بابایی است که به عنوان مرموزترین کشته شدن فرماندهان نیروی مسلح و یک راز همچنان یاد می شود .
نحوه مرگ عباس بابایی همچنان به طور رسمی بیان نشده استمرگ مشکوک سرتیپ عباس بابایی معاون عملیات نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی در صبح روز پانزدهم مرداد سال ۱۳۶۶ که به گفته سورنا ستاری فرزند شهید منصور ستاری «یک راز» است به وقوع می پیوندد .

وی همراه با یکی از خلبانان نیروی هوایی (سرهنگ علی محمد نادری) به منظور شناسایی منطقه و تعیین راه کار صحیح اجرای عملیات، با یک فروند هواپیمای اف–۵ دو کابین از پایگاه هوایی تبریز پرواز و وارد آسمان عراق می شود، بابایی و نادری پس از انجام دادن مأموریت، به هنگام بازگشت، گفته می شود در منطقه عملیاتی سردشت در ۱۵ مرداد ۱۳۶۶ مورد هدف شلیک توپ ضدهوایی شیلکا ۲۳ میلی‌متری پدافند خودی قرارگرفته و از ناحیه سر مجروح و بلافاصله کشته شد. این روایتی است که اکنون جمهوری اسلامی از مرگ او گفته است، اما این روایت نمی تواند درست باشد چرا که اولا شلیکا یا (  ZSU-۲۳-۴) چهار لول هست و معمولا با اختلاف نهایت ۲۰ تا ۵۰ سانت به هدف می خورند و اگر یک گلوله شلیکا به گلوی عباس بابایی اصابت کرده باشد قطعا باید یک یا دو گلوله دیگر نیز به هواپیما اصابت کرده باشد که اینگونه نبود اما از همه مهمتر گلوله شلیکای ۲۳ میلی متری قطعا باید نه تنها کابین را منهدم کند بلکه سر بابایی را نیز می بایست متلاشی کند اما در این حمله کابین او سالم و فقط قسمت کوچکی از شیشه کابین شکسته و گلوله ای قطعا کمتر از کالیبر ۲۳ به گردن وی اصابت کرده و سر و گردن کاملا سالم هستند.
نفر اول سمت راست عظیم دربند سری محافظ و راننده عباس باباییمحافظ عباس بابایی این مطلب را تلویحا اعلام کرده :
«بابایی همیشه در مورد بیت المال سفارش می کرد، دعا می کرد خدا مرگش را شهادت قرار دهد و به نحوه ای باشه که بیت المال ضرری نبیند، آخر هم یک گلوله کوچک خورده بود به شیشه کابین که سریع هم بعدش ترمیم کردند »

کلیدی ترین و اصلی ترین سئوال این است چگونه می شود تیری با کالیبر سبک بتواند به کابین هواپیمای بابایی برسد؟

آیا غیر از این است که به عباس بابایی در داخل کابین تیر خلاص زدند؟

روایت لحظه مرگ عباس بابایی چند سال بعد در برنامه ثریا پخش شده از شبکه یک سیمای جمهوری اسلامی توسط  محمد نادری خلبان کابین دوم هواپیمای عباس بابایی و سرهنگ صمد علی بالازاده خلبان کشیک آن عملیات از آن سوراخ بسیار کوچکی که آنچنان به کابین هواپیما هم آسیب نرسانده بود «بدل می شود» به حفره بسیار بزرگی که حتی خلبان صمد علی بالا زاده می گوید فکر کردیم عباس اصلا در کابین نیست و اجکت کرده است !
ماجرای روایت و نحوه کشته شدن عباس بابایی هنگامی بحث برانگیز و مشکوک می شود که :
یکی از راویان مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ درباره این واقعه که تنها سند به جا مانده از نحوه کشته شدن وی است نوشته‌ است: «به دنبال اصابت گلوله به هواپیمای تیمسار بابایی و اختلالی که در ارتباط هواپیما و پایگاه تبریز به وجود آمد، پایگاه مزبور به رابط هوایی سپاه اعلام می کند که : « مشاهده کرده یک فروند هواپیمای خودی در منطقه مرزی سقوط کرده است» و برای کمک به یافتن خلبان و لاشه آن هر چه سریعتر اقدام نمایید.

نیم ساعت بعد از اعلام این موضوع فرد مذکور مجدداً تماس می گیرد و می گوید: هواپیمای مورد نظر توسط خلبان به زمین نشست، ولی یکی از سرنشینان آن به علت اصابت تیر در داخل کابین کشته‌ شده‌ است»

ظاهرا هواپیمای خودی که قرار بوده در منطقه مرزی مورد اصابت قرار گیرد توانسته جان سالم به در ببرد و دیده بان مذکور کمی زود اعلام کرده !
نیم ساعت بعد از اعلام مشاهده شدن سقوط هواپیمای بابایی فرد مذکور مجدداً تماس می گیرد و می گوید: هواپیمای مورد نظر توسط خلبان به زمین نشست، ولی یکی از سرنشینان آن به علت اصابت تیر در داخل کابین کشته‌ شده‌ است»

هاشمی رفسنجانی ، در خاطره روز ۱۸ مرداد سال ۱۳۶۶ نوشته است : با برخی از فرماندهان ارشد سپاه در جلسه‌ای مشغول بررسی عملیات بودیم که تلفنی خبر کشته‌شدن تیمسار بابایی را دادند با شنیدن این خبر، جلسه تعطیل شد و اشک در چشمان حاضرین به خصوص آنان که آشنایی بیشتری با عباس بابایی داشتند، حلقه زد.

هاشمی نمی نویسد البته کدام عملیات ؟ چرا که در آن تاریخ هیچ عملیاتی نبوده در واقع در سال ۱۳۶۶ عملیاتها در این تواریخ بوده است :

عملیات کربلای ۱۰ در ۲۵ فروردین ۱۳۶۶ تا ۵ اردیبهشت ۱۳۶۶

عملیات بیت‌المقدس ۲ در ۲۵ دی ۱۳۶۶ تا ۲ بهمن ۱۳۶۶

عملیات والفجر ۱۰ در ۲۴ اسفند ۱۳۶۶ تا ۲۹ اسفند ۱۳۶۶

ضمن آنکه هاشمی رفسنجانی با عباس بابایی همواره بر سر عملیاتهای هوایی مد نظر او  اختلاف نظر داشتند حالا باید دقیق شد که فرماندهان سپاه و هاشمی در آن روز منتظر چه عملیات و خبری بودند ؟

در واقع هیچ وقت بررسی نمی شود که دیدبان و راوی مذکور که بلافاصله خبر مشاهده کردن انفجار و سقوط هواپیما را در سردشت اعلام می کند بر چه اساسی بوده ؟ کدام هواپیما را ایشان سقوطش را «مشاهده کرده» و گزارش کرده و چرا و کدام پدافند آن هم در نزدیکی تبریز هواپیمای خودی را هدف قرار داده ؟

مرگ مشکوک فرمانهان نیروهای مسلح البته به زمان جنگ فقط مربوط نمی‌شود، قهرمانان زنده جنگ ایران و عراق، فرماندهانی که در آن سال‌ها نامور بوده‌اند پس از جنگ نیز یکی پس از دیگری کشته‌شده‌اند .

مرگهای مشکوک فرماندهان نظامی در جمهوری اسلامی سپهبد قرنی آغاز شد اما پایان نیافت و تا امروز نیز ادامه یافته .
+137
رأی دهید
-10

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۳
  بینوایان1 - دوسلدورف، آلمان

  هرچه بیشتر بهتر اینا انسان نیستند دیون
  16
  84
  دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۲
  راستگوی بی طرفدار - سالزبورگ، اتریش

  با رفتن شاه فقید یک جنگ نامرئی بین نوکران شوروی و جاسوسان آمریکا شروع شد اینها همه در رده های بالای حکومت جدید نفوذ کرده بودند و هدف خود را پیش می‌بردند. فرماندهان با لیاقت نظامی زمان شاه که با رفتن شاه و شروع جنگ به دفاع از میهن مشغول بودند هدف آسانی برای این جانوران اسلامی بودند تا از پشت هدف قرار گیرند. آمریکا انگلیس و روسیه و آلمان حامیان جانوران اسلامی اشغالگر ایران بوده و هستند.
  7
  113
  دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  khyar - اوپسالا، سوئد

  درود به همه شهدای ایران از جمله شهید بابایی ، همت ، سردار سلیمانی ❤️و ،،، و ننگ بر ایران ستیزان خوک صفت ،
  144
  37
  دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  khyar - اوپسالا، سوئد

  [::بینوایان1 - دوسلدورف، آلمان::]. انسان اون حرومی پهلوی و هوادارانش بودن که ایران را به عربها فروختن ، خوشبختانه خون اینها باعث شد جسم کثیف ایران ستیزان هزار کیلومتر از ایران دور و‌دورتر بشه و به یاری مزدا همونجا هم مثل ....چال میشن ،
  76
  21
  دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  ordak - بن، آلمان

  این انتقام خدا از این به قول بختیار پوفیوزهای ارتشی بود که در حساسترین لحظه تاریخ به کشور و ملت پست کردند و افتادند دنبال یک سیکزاده یک گله جبل آملی و سوری و عراقی و لبنانی، خمینی هم به پاس این خوش‌خدمتی به او و باندش و خیانت به شاه و ملت سرنوشت همه را داد دست یک آخوند روانی بنام خلخالی که گله گله براشون سینه دیوار....
  8
  49
  دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۶:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  paksan - ایران، ایران

  دقت کنید بهشتی بعد از اینکه خلخالی رو‌بر کنار کرد با حمایت و هدایت عوامل خلخالی و به دست فلان گروه کشته شد ولی جالبه خود خلخالی کشته نشد!؟ تصور عمومی اینه که مجاهدین خلق دشمن اصلی ایناست ولی وقتی دقیق بشید میبینید عمده ترورها و عملیاتهای مجاهدین خلق بیشتر به نفع عواملی بوده که دنبال قبضه کردن قدرت بودند و مجاهدین خلق بسیار خدمت کردند به رفسنجانی و خود خامنه ای که رهبر بشه و به بهانه های امنیتی هرکسی رو دلشون خواست و میخوان میگیرند و به بهانه مجاهدین و فضای خوبی که مجاهدین خلق درست میکنند اعدام میکنند و کلا صحنه فکری و اجتماعی و خبری کشور میشه همین موضوعات ولی در پشت صحته چپاول اقتصادی اختلاسها و دزدی ها بشدت انجام میشه کسی هم جرات حرف زدن نداره. بخشی از مجاهدین خلق در خدمت عوامل خمینی بودند و هستند که اهداف حذفی رقیبان داخلی حکومت رو تامین میکنند.
  7
  46
  دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۶:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  ordak - بن، آلمان

  [::paksan - ایران، ایران::]. کثیفتر از منافقین به خلق و باند رجوی بعثی و مریم تشک بعثیها تو این مملکت حتی نموتونن خلخالی با لاجوردی باشن،ابن دو راس انگل اجل نگذاشت به مرحله ای از خیانت و جنایت برین که بهشون رجوی چی معروف به منافق بگن
  4
  36
  دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۶:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  پنجاه و هفت - ریو، برزیل

  [::khyar - اوپسالا، سوئد::]. اگر اسمتو زرشک و یا زپرشک بذاری خیلی بیشتر بهت میاد.
  6
  30
  دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۸:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۰
  آلترناتیو - فرانکفورت، آلمان

  #بابایی دعا می کرد خدا مرگش را شهادت قرار دهد!# 🥴🥴 چی میگن و چی آرزو دارن این شنگول منگولهای اسلامی؟! 😖 اونجور که رفسنجانی، پسر منتظری، رضایی شوت یا دوزدوزانی و کلاهدوز میگن بمیریم، غلطه! باید اینجور که بابایی و متوسلیان یا باکری میگن بمیریم! 🥴😖🥴 همه زیر پرچم حماقت دینی که تو دست احمقترینشون همانا خمینی بی‌شعور و جانی باشه، بودند!! 😤 ننگ ما انقلاب خانمان برانداز ۵۷ !!
  3
  33
  دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۹:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Momiji0 - توکیو، ژاپن
  جزء به جزء ، قتل تمام فرماندهان ارتش در زمان جنگ و بعد از جنگ رو باید از زبان محسن رضایی شنید ، چون او در اکثر این قتلها یا مستقیم و یا غیر مستقیم دست داشته !! این ....یکی از بیشرفترین و پست ترین ارکان رژیم منحوس جمهوری ترمالیست که خیلی راحت و با چراغ سبزی که داد پسرش رو در دُبی سلاخی کردند !!!
  1
  15
  ‌سه شنبه ۱۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۲:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.