کوهنورد ایرانی پرچم افغانستان را بر فراز قله کوه کی ۲ برافراشت

پیکر علی اکبر سخی که یک هفته پیش در راه رسیدن به دومین بلند ترین قله کوه کی ۲ در پاکستان جان باخت هنوز پایین آورده نشده است  ایندیپندنت فارسی: ایمان احمدپور ، کوهنورد ایرانی، موفق شد دومین قله بلند جهان را فتح کند. این کوهنورد ایرانی با انتشار تصویرهایی از صعود خود به بلندترین قله کوه‌های پاکستان، اعلام کرد که هنگام رسیدن بر فراز قله‌ «کی ۲»، به یاد علی‌اکبر سخی، کوهنورد افغان که در مسیر صعود به این قله‌ها جان باخت، پرچم افغانستان را در آنجا بر افراشته است.

او در ویدیویی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده است، می‌گوید: «زنده باد افغانستان، ‌زنده باد مردم پارسی‌زبان افغانستان، علی‌اکبر سخی همیشه زنده است.»

فتح دومین قله بلند‌ جهان با تلاش ایمان احمدپور و برافراشتن پرچم افغانستان به یاد علی‌اکبر سخی، واکنش‌های بسیاری در میان شهروندان افغانستان و ایران در پی داشته است و بسیاری از کاربران ایرانی و افغان در شبکه‌های اجتماعی این کار ایمان احمدپور را «‌انسان‌دوستی‌» دانسته و آن را ستوده‌اند.

علی‌اکبر سخی کوهنوردی از افغانستان بود که می‌خواست قله «کی ۲» را در پاکستان فتح کند، اما بنا به گزارش‌ها، در مسیر صعود به قله با کمبود اکسیژن روبه‌رو شد و جان باخت. هفته گذشته، ۳۱ ژوییه، خانواده او تایید کردند که گزارش مرگ او را دریافت کرده‌اند.

علی‌اکبر سخی ساکن استان بغلان بود که کارنامه درخشانی در ورزش کوهنوردی داشت و از جمله، با گروهی از همکارانش در اوت ۲۰۲۰ میلادی «قله نوشاخ» را در شمال شرق افغانستان فتح کرده بودند. «قله نوشاخ» بلندترین قله کوه‌های افغانستان شناخته شده است.

به گفته ورزشکاران ایرانی، ایمان احمدپور در مسیر صعود به قله «کی ۲»، به پیکر علی‌اکبر سخی می‌رسد و به او رسیدگی می‌کند، و سپس،‌ هنگام فتح قله «کی ۲»، پس از برافراشتن پرچم ایران، پرچم افغانستان را نیز به یاد این دوست و کوهنورد افغان در آنجا برمی‌افرازد.

خانواده علی‌اکبر سخی پیش‌تر گفته‌ بودند که پیکر او هنوز از ارتفاعات کوهستانی پایین آورده نشده است و مسئولان نیز هنوز در آن زمینه هنوز پاسخ قطعی نداده‌اند، اما گفته‌اند که احتمال دارد در اوایل اوت که هوا بهتر می‌شود، بتوانند جسد او را از محل جان باختنش انتقال دهند. اما سخنان ایمان احمدپور نشان می‌دهد که جسد علی‌اکبر سخی هنوز هم از کوه پایین آورده نشده است.

خانواده علی‌اکبر سخی گفته بودند که با رجوع به نهاد «آقاخان» و سفارت افغانستان در پاکستان و شرکت بیمه، درخواست کرده‌اند که پیکر این ورزشکار افغان هر چه زودتر از کوه پایین آورده شود.

علی‌اکبر سخی ۳۴ ساله بود و دو فرزند از او به جای مانده است. او می‌خواست با فتح قله «کی ۲» در شرایط کنونی افغانستان، روحیه افتخار و امید را به جوانان این کشور بازگرداند.
+148
رأی دهید
-15

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۵
  hamidesabz - لندن، انگلستان

  دمت گرم کار درستی کردی که کار همپیمای افغان را به انتها رساندی ولی ایکاش میشد که به جای پرچم عنکبوت نشان جمهوری اسلامی، پرچم شیروخورشید نشان و یا دست کم پرچم سه رنگ بی علامت را بالا میبردی ولی خوب درک میکنم که برای تو که به ناچار داخل ایران زندگی میکنی نمیتوان چنین انتظاری داشت.
  6
  76
  دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۵:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  Blackcap - اینهوفن، هلند

  افرین به تو.✌✌✌
  2
  44
  دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۷:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۹
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک

  خواهشمندم نفر بعدی که صعود کرد، پرچم لا اله الا الله، محمد ان رسوال الله رو بزاره.
  41
  6
  دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۱
  Chevrolet - بروکسل، بلژیک

  [::یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک::]. Lol
  1
  28
  دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۵
  Kefli Iskender - مریخ، وانواتو
  [::یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک::]. یا فاطمه زهرا، هیمالیا رفتن دیگر کهنه شده. انشااله پرچم لااله الااله را خودمان در بلندترین قله خورشید به اهتزاز در می آوریم که بقول صمد آقا اگر کسی بخواهد آنرا در بیاورد دستش بسوزد.
  0
  4
  ‌سه شنبه ۱۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۳:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.