یک مقام آگاه هواپیمایی: دلیل ترکیدگی لاستیک هواپیماها عدم رنگ‌آمیزی باند فرودگاه مشهد است

رادیو فردا: در پی سلسله حوادث مربوط به ترکیدگی لاستیک چرخ هواپیماها در فرودگاه مشهد، یک مقام آگاه در سازمان هواپیمایی روز یک‌شنبه، ۱۶ مرداد با ذکر این‌که این فرودگاه تاکنون گواهینامه تخصصی فرودگاهی دریافت نکرده است،‌ تاکید کرد که مشکل عدم رنگ‌آمیزی باند فرودگاه مشهد برای هواپیماها خطرساز است.

یک روز پس از ترکیدن لاستیک یک هواپیمای دیگر در فرودگاه هاشمی‌نژاد مشهد، یک «مقام آگاه در سازمان هواپیمایی» روز شنبه ۱۵ مرداد در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا گفت که در حال حاضر فقط فرودگاه‌های زاهدان و بندرعباس در کشور موفق به کسب گواهینامه تخصصی فرودگاهی شده‌اند.

این منبع آگاه در ادامه، «عدم رنگ‌آمیزی» باند فرودگاه مشهد را که باعث صدمه دیدن آسفالت باندها می‌شود از دیگر عوامل سوانح اخیر در هواپیماها نام برد.

او گفت که این کار «تخصصی» باید با یک «متریال تکنولوژی جدید» صورت بگیرد و به حدود «یک سال» زمان نیاز دارد و چون باند اصلی این فرودگاه که این حوادث در آن رخ می‌دهد، یکی از پرترافیک‌ترین باندهای فرودگاه‌های کشور است، امکان تعطیل کردن آن نیست.

در روزها و هفته‌های گذشته گزارش‌های متعددی از ترکیدگی لاستیک هواپیماها در فرودگاه مشهد منتشر شد.

سازمان هواپیمایی کشوری در روزهای اخیر در گزارشی رسمی درباره دلایل بروز این حادثه در هواپیماها در فرودگاه مشهد اعلام کرده بود: «تمامی حوادث ترکیدگی چرخ‌ها در باند اصلی به وقوع پیوسته» و «کیفیت نقاشی روی باند اصلی مناسب نبوده و علاوه بر تولید اجسام آسیب‌زا، برجستگی‌هایی نیز به‌وجود آورده که لاستیک چرخ‌های هواپیماها را در وزن و سرعت زیاد دچار مشکل می‌سازد.»

در این گزارش همچنین آمده بود که «تاکنون این فرودگاه برابر الزامات جدید مقررات فرودگاهی سازمان هواپیمایی کشوری موفق به دریافت گواهینامه فرودگاهی نشده» است.

پیشتر محمد محمدی‌بخش، رئیس سازمان هواپیمایی کشوری نیز گفته بود: «در حال حاضر از ۱۰ فرودگاه بین‌المللی در ایران تنها دو فرودگاه گواهی دارند و اغلب این حوادث در فرودگاه مشهد رخ می‌دهد.»

در واکنش به انتشار گزارش سازمان هواپیمایی کشوری، حمیدرضا سیدی، معاون وزیر راه و مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها، ضمن رد این گزارش، آن را «غیرکارشناسی» خوانده بود.
+2
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۶
  Free Press - لندن، انگلستان
  یعنی مشکل با یک چهار لیتری رنگ حل میشه، ملت نگران نباشند!
  0
  8
  دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۱:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.