ممنوعیت دو هیئت بزرگ عزاداری شهر یزد به دلیل نوع اشعار نوحه‌های خوانده‌شده

رادیو فردا: رسانه‌های ایران و کاربران شبکه‌های اجتماعی از ممنوعیت دو هیئت بزرگ عزاداری شهر یزد به دلیل نوع اشعار نوحه‌های خوانده‌شده در این هیئت‌ها خبر داده‌اند.

بر اساس این گزارش‌ها که کانال تلگرامی روزنامه هم‌میهن چاپ تهران نیز به آنها استناد کرده، این دو هیئت یزدی «فهادان» و «بعثت» به دنبال «مانع‌تراشی، اِعمال ممیزی‌های سخت‌گیرانه و فله‌ای، و فشارهای برخی نهادهای خاص بر مداحان، هیئت و حسینیه‌ها» تعطیل شده‌اند.

برخی کاربران شبکه‌های اجتماعی نیز نوشتند که این «نهادهای خاص» گاهی «نوحه‌ها را عوض می‌کنند و حتی کار به سانسور واژگان نوحه‌ها هم رسیده» است.

همچنین بر اساس این گزارش‌ها، یکی از نوحه‌خوانان معروف یزد نیز «ممنوع‌الصدا» شده و حتی یکی از شعرهای سعید بیابانکی، شاعر نزدیک به حکومت نیز ممنوع شده است.

بنابر گزارش‌ها، یکی از شعرهای تأییدنشده توسط «نهادهای خاص» شعری است با مضمون انتقادی نسبت به دورویی برخی دینداران: «از سجده طولانی گر پیشانی‌تان پر پینه‌ست / از من که ولی اللهم، اما دلتان پر کینه است - از دین شما بیزارم، دینی که فقط بهتان است / اسلام سراپا تزویر، اسلام ابوسفیان است.»

این اولین بار نیست که گزارش‌هایی از اعمال فشار بر هیئت‌های عزاداری در ایران منتشر می‌شود.

سه سال پیش نیز انصاف‌نیوز در خبری به نقل از منابع غیررسمی نوشت: «برخی دستگاه‌های امنیتی در قالب و پوشش برخی نهادهای فرهنگی با اعمال فشار بر هیئت‌های عزاداری در یزد خواستار سانسور اشعار آنان می‌شوند.»

هیئت‌های مذهبی در ایران پیش از انقلاب از سوی گروه‌هایی از مردم اداره می‌شد، اما اکنون به عنوان یک بازوی تبلیغاتی مهم برای حکومت و به ویژه رهبر جمهوری اسلامی کارایی دارند.

چندی پیش، علی علمی، مسئول اداره ساماندهی هیئت‌ها و شورای مذهبی کشور، اعلام کرد بیش از صد هزار هیئت مذهبی در سطح ایران و ۱۷ هزار مداح تنها در استان تهران فعالند.

گسترش هیئت‌های مذهبی محدود به مرزهای ایران نیست و جمهوری اسلامی اعزام مداح به نمایندگی‌های خود در کشورهای دیگر را نیز در دستور کار خود قرار داده است.

روزنامه همشهری روز یکشنبه نوشت علی باقری، مذاکره‌کننده ارشد جمهوری اسلامی که برای مذاکرات هسته‌ای در وین به سر می‌برد به همراه دیگر اعضای تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران در مراسم عزاداری مرکز اسلامی «امام علی» این شهر شرکت کرد.
+36
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۰
  آلترناتیو - فرانکفورت، آلمان

  اسلام سراپا تزویر، اسلام راستین است! 😖 همین بازی‌ها و اسلام چیز دگریست، اسلام دین جنایت و زیرشکی را زنده نگاه داشته! کم نیستند توی همین مردم که با داستان سازی اسلام را از حکومت اسلامی جدا می‌کنند. حتا زنانی که بدحجاب نامیده می‌شوند در دامن زدن به پیرایش دین اسلام بخصوص شیعه مشغولند. این فرهنگ عقب‌افتاده به نوعی اپوزیسیون ج.ا. تلقی می‌شود. 🥴 رهایی ایران از تاریکی، جنایت و زن‌ستیزی با جدایی دین از سیاست یا بعبارتی فروپاشی حکومت اسلامی میسر است!!
  3
  38
  دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۶:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.