چه کسی سر حُسِین بن علی را از بدنش جدا کرد؟ شمر نبود!

خبرگزاری خبرآنلاین: محمدفیلی درباره یک اشتباه رایجی که وجود دارد توضیح می‌دهد که خیلی‌ها فکر می‌کنند شمر سر مبارک امام‌حسین(ع) را از تنش جدا کرد. درحالی‌که این، سنان بن انس بوده که این کار را انجام داده است.

محمد فیلی بازیگر نقش شمر در سریال «مختارنامه» درباره یک اشتباه تاریخی و قاتل امام حسین(ع)، با اشاره به میزان مطالعه درباره نقش شمر می‌گوید:«ما روایت مفصلی درباره شمر نداریم. شمر دو جا درتاریخ است؛ یکی جنگ صفین که در کنار حضرت علی(ع) در راه اسلام شمشیر می‌زند و دیگری هم او را در وقایع کربلا می‌بینیم که آن‌گونه وارد میدان می‌شود و علیه امام حسین(ع) گام بر می‌دارد.

خیلی زیاد درباره او نکته‌ای نیست. مقداری روایت وجود دارد که آن هم در تعزیه خوانده می‌شود.»

او درباره کسی که امام حسین(ع) را به قتل رساند ادامه داد: «در این سریال نه من، بلکه همه بچه‌ها باید مطالب جدیدی از عاشورا می‌آموختیم، مطالبی که در نتیجه مطالعه علما و کارشناسان این حوزه به‌دست آمده بود؛ مثلا یک اشتباه رایجی که وجود دارد این است که خیلی‌ها فکر می‌کنند این شمر بود که سر مبارک امام‌حسین(ع) را از تنش جدا کرد.

درحالی‌که این، سنان بن انس بوده است که این کار را انجام داده. یا موضوع خیلی مهمی که وجود دارد این است که شمری که در رکاب امام‌علی(ع) بود، با وسوسه پست و مقام و قدرت حاضر می‌شود مقابل پسر مولایش بایستد و حتی او را به شهادت برساند! اینها موضوعاتی است که هم ما با ایفای نقش در این سریال بیشتر از آنها درس گرفتیم و هم مردمی که آن را تماشا کردند از آنها مطلع شدند.»
+67
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۹
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک

  لعنت خداوند بر او باد، حالا هر کی که بود.
  142
  38
  یکشنبه ۱۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۹:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۰
  آلترناتیو - فرانکفورت، آلمان

  شمر کیه، سنان بن انس چه کسیست؟! همه این داستان‌ها نقل قوله و هیچ سند معتبر علمی برای وجود محمد و امامان حتا وجود بنی‌امیه نداریم! اینا مرتبط با تاریخ نقلی‌ست و حکایات که دهان به دهان به ما رسیده، بعضی فراموش شده بعضی هم مقدس شده و تو تاریخ نقلی پایدار مانده! 🥴😖🥴
  17
  117
  یکشنبه ۱۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۵
  Kefli Iskender - مریخ، وانواتو

  [::یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک::]. «آیا قلبی پیدا می‏شود که وقتی درباره کربلا سخن می شنود، آغشته با حزن و الم نگردد؟ «سر ادوارد براون- مستشرق یهودی انگلیسی»
  106
  19
  یکشنبه ۱۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۵
  Kefli Iskender - مریخ، وانواتو

  مثل همیشه حق با شماست. سر ادوارد براون (مستشرق یهودی انگلیسی) نیز مانند امام خمینی همواره.تآکید داشتند و توصیه می فرمودند که مصلحت دولت فخیمه در اینست که ایرانیان عزیز کشته شده در راه خدا و نوشیدن شربت شیرین شهادت را بچشند.کتاب ایشان Hussain the global idol به تمام شهادت طلبان مخصوصا از نوع ....توصیه می شود.
  17
  50
  یکشنبه ۱۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Momiji0 - توکیو، ژاپن

  اینها همه داستان‌های مندرآوردی بیزینس شیعه است ! برای خام کردن و کولی گرفتن از مردم ساده لوح و احمق !
  11
  71
  یکشنبه ۱۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  وطن نام تو نام نامداران - ستکهلم، سوئد

  اینکه چه کسی سر حسین را در 1400 سال قبل از تن جدا کرد چه اهمیتی برای ما ایرانی ها در حال حاظر داره ؟ واقعه کربلا در واقع یک مشاجره ( فامیلی ) بود که بین حسین نوه محمد و بستگان دور و نزدیکش انجام شد و به دلیل ( سهم خواهی ) حسین از حکومت بنی امیه انجام شد.
  12
  71
  یکشنبه ۱۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  arya_japan - توکیو، ژاپن

  دین اسلام دقیقا مانند احکامش من در آوردی و نا واضح هست .از آن کتابش کرفته تا او روایات و احادیث. هرکسی یک جوری روایت میکند ...خلاصه هر که بود دستش درد نکند باید زودتر این کار را میکرد .....
  8
  64
  یکشنبه ۱۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  siah76 - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا

  هرکسی بوده دستش درد نکنه...
  12
  66
  یکشنبه ۱۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  Abukhalid - دبی، امارات متحده عربی

  این خرافات رو بندازین دور لطفا. حسین شهید شد که شد به شما ها جه؟. 363 روز کثافتکاری 2 روز عاشووا و تاسوعا به سر و سینه میزنی و معصیتهات از بین رفت,,,. به این فکر باش. این خرافاتی بیش نیست. 1400 سال بیش این اتفاق افتاده . تا خر هست خر سوار هم هست.
  9
  69
  یکشنبه ۱۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان

  کسی سر حسین را نبرید چرا که این سر ارزشی برای کسی نداشت، سرحسین فدای زیر شکمش شد مثل اجداد و اسلافش .در هر حال کاش ابن ملجم چند سال پیشتر یعنی قبل ازانکه این دوانگل یعنی حسن و حسین را پس می انداخت اون ضربه را میزد تا جان هزاران ایرانی را را وناموس انها را نجات میداد، سرنوشت هزاران دختر ایرانی که توسط لشکر مسلم باحلی(امام زاده مسلم در نزدیکی گیلان) آستادی که به حسن و حسین گردن زدن مجوسیها و تجاوز به ناموس انها و به اسرات گرفتن دخترهای ایرانی را اموخت ،را بکلی عوض میکرد.ولی افسوس.
  9
  34
  یکشنبه ۱۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۵:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۴
  ab shangooli - لندن، انگلستان

  بنظر من چه اینکه گاو با شاخش زده به شکم گراز و یا اینکه خر جفتک زده به میمون هیچ فرقی نمیکنه ، عاشورا بر تمامی شیرزنان و بزرگمردان ایرانی کسانیکه خون کوروش کبیر ، نادر، داریوش ، . در رگهای آنهاست مبارکباد. عاشورا مبارک
  10
  31
  یکشنبه ۱۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۶:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  ordak - بن، آلمان
  چرا نمیگی عاشورا بر باربران چنگیز غلامان قوبیلای مغول و مغلکها مبارک، تو کجات میسوزه و از وی میسوزه بر همه روشنه،لامصب پوتینهای رضا شاه چنان معجزه ای کردند که تا امروز هم تویله آبهای پیشه خری و نوکران باقرف ماتحتشون میسوزه وقتی این تجربه اتروپاتکان را میبرند
  9
  8
  یکشنبه ۱۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۹:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۲
  Maghshoosh - میامی، ایالات متحده امریکا
  ای بابا! پس ما که تموم عمرمون به شمر ملعون و یزید قاتل فحش خوارمادر دادیم و هرسال تو دهه محرم تو سرمون زدیم، گل مالی کردیم ، سینه زدیم و زنجیر زدیم وخودمونو جردادیم چه میشه؟؟ یا حضرت شمر و حضرت یزید مارو ببخشین! تقصیر این آخوندها و مداح های حلالزاده بود! مارو حلال کنین !
  6
  10
  یکشنبه ۱۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۱:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  samisan - توکیو، ژاپن
  اخه یکی به این اسکل جماعت سینه زن و ابله و نادان نمیگه بابا این اخوندها که همش از معجزه علی که ماه رو دونصف کرده و نمیدونم حسین چیکار کرد و حسن چیکار کرد و معجزه های گونا گون اینها میگن خوب دو سه تا معجزه میکردن بغلشون چاه اب فواره زنان اب بیاد بیرون درخت نخل هم خرما بده هی بخورن و با فاملیشون سر قدرت بزن سر کله هم تا شماها بعد هزارچهارصد ال سر کله خودتان نزنید ابلها
  4
  12
  یکشنبه ۱۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۱:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.