عزاداری عجیب یک هیات به سبک قهوه‌خانه‌های قجری که انگار خوانین دوره نشسته اند

تصویری عجیب از یک هیات عزاداری در فضای مجازی دست به دست می‌شود که نشان می‌دهد برخی افراد حاضر در مراسم در اقدامی حیرت‌آور اقدام به کشیدن قلیان کرده‌اند


ایلنا در یادداشتی به قلم معصومه امین‌زاده، فعال رسانه نوشت:

چند سال است که بعضی هیات‌های مذهبی، برای عزادارانِ حسینی، کنار چایِ قند پهلو، قلیان، چاق می‌کنند. شیوه جدیدی که گفته می‌شود تعدادی از هیئات و مجالس مذهبی برای جذب عزاداران به سبک قهوه خانه و به صرف چای و قلیان، باب کرده اند. پذیرایی با قلیان که با هر دلیل در مجالس مذهبی، عادی و مرسوم شده است، تناقض فاحشی است با ممنوعیت مصرف قلیان در اماکن عمومی.

محبوبیت قلیان در ایران با طعم تنباکوی اصیل ایرانی، پیشینه تاریخی دارد، اما در چند سال اخیر با افزایش تقاضا، تنباکو، مزه دار شد و تنوع آن از سیب و هلو و نعنا تا شلیل و نارگیل و پرتقالِ خونی، طرفدارانِ بیشتری جذب خود کرد.پ همه این‌ها را اگر فراموش کنیم، اما فراموشیِ ممنوعیتِ کشیدنِ قلیان در اماکن عمومی، زمانی برای ما، جای علامت سوال (؟) و تعجب (!) باز کرد که پای قلیان به هیئات و مجالس مذهبی، باز شد؛ حال به بهانه گرم شدنِ کام و سینه؛ یا گرم شدنِ مجلس؛ الله اعلم.

بهرحال اختلاف نظر راجع به مصرف دود و دَمِ قلیان به سبک قهوه خانه‌های قجری، آن هم در مجالسِ حسینی که حرمت دارد با هر دلیل و منطقی که برگزار می‌شود، جامعه، خانواده و به ویژه نسل جوان را با بلاتکلیفیِ مصرفِ دخانیات روبرو کرده است که نباید از آن غافل شد.
+12
رأی دهید
-102

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۰
  paksan - ایران، ایران

  سیرک وقت گذرونی و دورهمی و ریا و‌ ادا دراوردن شده محرم. به قیافه ها نگاه نکنید اینا اکثرا وضعشون توپه توپه از بازاری ها و‌ملاکها و کله گنده ها هستند ولی با این ریخت و قیافه ها بیرون میان.
  14
  64
  یکشنبه ۱۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۲:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  دانای نادان - آمستردام، هلند

  اینا از هر روشی برای جذب مخاطب استفاده می‌کنن. حتا در کنار مساجد و و سینه زنی‌ها دختران شل حجابی رو قرار میدن که به واسطه اون‌ها مردان رو جذب سینه زنی کنن.
  2
  30
  یکشنبه ۱۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۸:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  دانای نادان - آمستردام، هلند

  زنده نگاه داشتن ایدئو لوژی پوسیده به هر قیمتی.
  3
  32
  یکشنبه ۱۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۸:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۲
  لشکر ۹۲ زرهی اهواز - اهواز، ایران
  این هم از ۴۵ سال سلطه جمهوری اسلامی که به کثافت و لجن کشید دین و اعتقاد مردم
  12
  26
  یکشنبه ۱۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۹:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۰
  آلترناتیو - فرانکفورت، آلمان

  [::لشکر ۹۲ زرهی اهواز - اهواز، ایران::]. دین و اعتقاد مردم دینی انسانی بود با اسم اسلام، آنها همین امروز هم از اسلام همان می‌بینند که ج.ا. تا بالای ۹۰ درسد در ایران‌ویران پیاده کرده! 😖 تو اگر درس حوزه‌ای خوانده‌ای، میدانی که ج.ا. در حال پیاده کردن اسلام ناب محمدیست! هنوز حدود ۱۰ درسدی باقیست تا به طالبان ۲۰ سال پیش برسد و یا داعش حدود ۱۰ سال پیش!! 😤 زنان و انسانگراها سد راه آنها هستند! ✌️
  2
  23
  یکشنبه ۱۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.