حکومت طالبان نوروز و عاشورا را از تقویم رسمی افغانستان «حذف» کرد

رادیو فردا: شبکه افق افغانستان گزارش داد که حکومت طالبان برخی مناسبت‌ها در تقویم کشور را حذف و شماری مناسبت جدید مربوط به خود طالبان را به آن اضافه کرده است.

بر اساس سندی که به دست شبکه افق رسیده، عید نوروز، عاشورا، روزهای همبستگی زنان و روز جهانی منع خشونت علیه زنان از تقویم رسمی کشور حذف شده ‌است.

این گزارش می‌افزاید با تغییراتی که از سوی طالبان در تقویم رسمی آمده، بسیاری از مناسبت‌هایی که در نظام قبلی وجود داشت، برداشته شده‌است.

شبکه افق در ادامه می‌نویسد در تغییرات تازه، طالبان دست کم ۱۵ مناسبت مربوط به خود، از جمله روز انتخاب ملاهبت الله آخوندزاده به عنوان رهبر این گروه را در تقویم رسمی اضافه کرده‌ است.

بر اساس این سند، طالبان تنها روزهای «استقلال افغانستان»، «شکست شوروی سابق در تسخیر افغانستان» و «شکست آمریکا و ناتو از گروه طالبان» را روزهای تعطیل عمومی تعیین کرده‌اند.

هنوز به طور رسمی تغییرات تقویم از سوی حکومت طالبان منتشر نشده است.

طالبان اواخر زمستان پارسال نیز اعلام کرده بود عید نوروز ربطی به اعیاد اسلامی ندارد و از تعطیلات رسمی حذف می‌شود.

همان زمان خبرگزاری رویترز از قول مقامات طالبان گزارش داده بود که عید نوروز دیگر جشن ملی افغانستان نیست، اما طالبان از برگزاری عید توسط اشخاص نیز ممانعت نخواهد کرد و در کل این یک موضوع شخصی است.

برخلاف سال‌های گذشته، مردم افغانستان امسال نوروز را نتوانستند به صورت عمومی جشن بگیرند و طالبان به طور شفاهی به ادارات اعلام کرد که طبق روزهای عادی فعالیت خود را ادامه داده و تعطیل نکنند.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان نیز اعلام کرده بود «هر مراسمی را که در اسلام نیست، ما تجلیل نمی‌کنیم».
+101
رأی دهید
-15

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۳
  مستانه شرق - هایدلبرگ، آلمان

  عاشورا رو خوب کردند که حذف کردن اما نوروز را نه ، عید باستانی رو چرا حذفش کردید احمقها
  4
  61
  شنبه ۱۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۰
  آلترناتیو - فرانکفورت، آلمان

  طالبان بالای ۵۰ درسد جمعیت افغانستان رو تشکیل میده و اگر حکومت مرکزی بجای ایالتی‌ولایتی باشد، خوب تعطیلات غیر سنی بیرون می‌افته، یعنی از حکومت کثیف اسلامی انتظار می‌رفت، اما مشکل حذف جشن ملی نوروز رو چطور می‌خوان حل کنن با توجه به حماقت نوروز‌ستیزی برادرانشان در ج.ا. ایران؟! 😖 که هیچوقت نتیجه نداد و نخواهد داد!!
  6
  50
  شنبه ۱۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Herzl - امستردام، هلند

  پرچم سید علی بالا.
  8
  41
  شنبه ۱۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  در صدر اسلام هم همینطور بود. یه مشت الاغ افتاده بودند به جون مردم!
  2
  50
  شنبه ۱۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  ادوینو - گوالف، کانادا
  اینها مسلمان واقعی هستند و دقیقا همان کاری را میکنند که به آنها تکلیف شده در اسلام شما مصاحبه خمینی را بشنوید در یوتیوب است که گفت ما رجال ملی و ملی گرانمیخواهیم واسلام در وحله اول مهم و واجب است بشما اطمینان میدهم که اگه اون فسیل عقل چلمک بیخرد چند سالی بیشتر زنده میبود همین کار طالبان را میکرد والو اینکه مردم را به خاک وخون میکشید این است واقعیت .
  0
  8
  شنبه ۱۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۵:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۲
  ضحاکیان - ملایر ، ایران
  این سنی ها که اربابشون عربستان سقوطی است از هر لحظه قدرت بر علیه شیعه ها( ایرانی ) استفاده میکنند البته منظورشان در اصل شیعه ها نیست بلکه پشت پرده ایران را در نظر دارند
  3
  8
  شنبه ۱۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۸:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  Chokam - ری، ایران
  اونا جنگ دارن با هزاره، چون هزاره فارس و شیعه هستن برای همین نوروز و عاشورا. چون افغانستان جنگ اقوامه. تمام کشورهای منطقه جز ایران جنگ اقوامه،ایران رو عشق است، اروپا بدتر، تاهمین الان ده هزار کشته توی اوکراین بخاطرروسی تباهای شرق ، امریکابازبدتر، به سیاپوستا میگن افریقایی تبار مثل اینکه شمابه بندریا بگیافرقایی تبار به جای ایرانی
  1
  1
  یکشنبه ۱۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۱:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.