خانه را بر سر کودکان بهایی خراب می‌کنند ولی برای خیمه‌های حسین می‌گریند

ایران وایر - رقیه رضایی: روز سه‌شنبه ۱۱ مردادماه، حدود ۲۰۰ مامور از سازمان‌های مختلف دولتی، با حضور در روستای «روشنکوه»، در نزدیکی ساری، خانه‌های بهاییان این روستا را تخریب کردند. سازمان‌های حقوق‌بشری همان‌روز خبر دادند که ماموران روستاییان را در یک مکان جمع کرده و موبایل‌های آن‌ها را گرفته‌اند تا کسی نتواند از وقایع آن روز فیلم و عکس تهیه کند. اما، چند ویدیوی چند ثانیه‌ای از این حمله منتشر شده که در آن کودکان و افراد مسن گریه و زاری می‌کنند و پیرزنی که کمرش خم شده، از رنج فریاد می‌زند: «اسلام‌تان این است؛ ظلم ظلم!»

این نخستین بار نیست که خانه‌ها و اموال شهروندان بهایی در ایران مصادره و تخریب می‌شود. مقامات ایران، معمولا برای این نقض گسترده حقوق پیروان آیین بهایی و نقش حق حیات آن‌ها، بهانه‌های به ظاهر  قانونی می‌آوردند. در عین‌حال، شهروندان غیربهایی ایران، بارها در شبکه‌های اجتماعی اعتراض خود به این سیاست حذف بهاییان ایران و آزار سیستماتیک، شکنجه و زندانی کردن آن‌ها اعلام کرده‌اند.

چه‌کاری از شهروندان غیربهایی ایران در داخل و خارج بر می‌آید تا مانع تکرار این فاجعه شوند؟ برای جزییات بیشتر با «موسی برزین خلیفه‌لو»، وکیل حقوق‌بشری و مشاور حقوقی ایران‌وایر گفت‌وگو کرده‌ایم.

***
ماجرای حمله به روستای روشنکوه و تخریب خانه‌های بهاییان چیست؟در یکی از ویدیوهایی که از حمله ماموران به روستای روشنکوه در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، زنی که ویدیو را ضبط کرده می‌گوید: «این خانه آقای ثابتیان است و پارسال آمدند و بخشی از آن را تخریب کردند و حالا آن را با خاک یکسان کرده‌اند». اشاره او احتمالا به تخریب منزل مسکونی چندین خانواده بهایی در همین روستاست که در تابستان و پاییز سال ۱۴۰۰، اتفاق افتاد.
در ویدیوهای منتشر شده از حمله هفته جاری به روشنکوه، مشخص است که نیروهای حکومتی از بلدوزر برای تخریب خانه‌ها، استفاده کرده‌اند. نهادهای حقوق بشری هم می‌گویند که دست‌کم خانه ۶ خانواده بهایی در روستای روشنکوه، توسط ارگان‌های دولتی تخریب شده است. وب‌سایت «هرانا» که اخبار نقض حقوق‌بشر در ایران را پوشش می‌دهد نیز اعلام کرده که «حدود بیست هکتار از زمین‌های کشاورزی اهالی این روستا را نیز سیم خاردار زده و تصرف کردند.» هرانا همچنین نوشته است که یک شهروند بهایی این روستا به‌نام «فرید علوی» بازداشت و ماموران امنیتی یک شهروند بهایی سالمند را نیز مورد ضرب و شتم قرار داده‌اند.

در عین‌حال کاربران شبکه های اجتماعی از استفاده ماموران از گاز فلفل و تیر هوایی برای مجبور کردن روستاییان پیرو آیین بهایی به ترک خانه‌هایشان خبر داده‌اند.

بنا بر آن‌چه «سیمین فهندژ»، نماینده جامعه بهاییان در سازمان ملل متحد اعلام کرده، بیش از ۲۰۰ مامور حکومتی ایران در این حمله حضور داشته‌اند. گزارش‌هایی نیز منتشر شده که می‌گوید، علاوه بر ماموران نظامی و امنیتی، نیروهایی از وزارت جهاد کشاورزی نیز در این حمله حضور داشته‌اند.

مقامات ایران خود نیز این موضوع را تایید کرده‌اند. «سلمان ستاری»، بخشدار چهاردانگه ساری، مدعی شده که این خانه‌ها خارج از طرح «هادی روستا» و برخی نیز از اراضی ملی خارج از محدوده روستا بوده‌اند و به همین خاطر تخریب شده‌اند.

«ناصر اکبرزاده»، نماینده ویژه استاندار مازندران در مبارزه با جنگل‌خواری، نیز گفته است: «هشت فقره اجرای حکم در روستای روشنکوه اجرا شد که ۲۰ هکتار از اراضی ملی آزادسازی شده است.»

این در حالی است که فشارها بر بهاییان ایران در هفته اخیر، افزایش یافته است. روز یکشنبه نهم مردادماه، ده‌ها نفر از شهروندان بهایی در شهرهای مختلف ایران بازداشت شدند. وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی فردای آن روز در بیانیه‌ای اعلام کرد که اتهام این شهروندان «جاسوسی برای اسراییل» و «ترویج بی‌حجابی» است.

البته، این اولین بار نیست که منزل مسکونی و سقف بالای سر شهروندان بهایی در ایران، به بهانه‌های مشابه تخریب می‌شود. در اواخر دهه ۸۰ خورشیدی، گزارش‌هایی مبنی بر تخریب خانه‌های بیش از ۵۰ خانواده بهایی در روستای «ایول» در بخش «چهاردانگه» شهر ساری منتشر شد.

پس از آن نیز حدود یک دهه بعد، دادگاه رای به مصادره زمین‌های ۲۷ خانواده بهایی در ایول دادسازمان‌های حقوق‌بشری می‌گویند، این احکام از پیش برنامه‌ریزی شده و سیستماتیک بوده است.

همچنین، بنا بر اسنادی که «جامعه دفاع از حقوق‌بشر در ایران»، منتشر کرده، در تاریخ ۳۱ شهریور ۱۳۹۹ جلسه‌ای در دفتر فرماندار ساری برگزار شده که آزارهای دو سال اخیر بهاییان روستای روشنکوه و تخریب خانه‌های آنان در روز سه شنبه از برون‌دادهای آن جلسه بوده است.

در اسنادی که جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران منتشر کرده، آمده که نمایندگان ۹ سازمان امنیتی و اطلاعاتی جمهوری اسلامی در جلسه مذکور تصمیم بر تشدید سرکوب اقلیت‌های دینی، به‌خصوص پیروان آیین بهایی و دراویش، گرفته‌اند. در صورت‌جلسه این نشست که تحت عنوان جلسه «کمیسیون اقوام، فرق و مذاهب» برگزار شده، آمده است که سازمان‌های دست‌اندرکار باید به «کنترل دقیق تحرکات فرقه ضاله بهاییت و دراویش» و «برنامه‌ریزی در حوزه‌ دستگاه‌های فرهنگی و آموزشی» بپردازند. تصمیماتی که بسیاری از فعالان حقوق‌بشر می‌گویند، اسم رمز سرکوب و تشدید فشارها بر شهروندان بهائی اهل این منطقه بوده است.

واکنش‌های کاربران شبکه‌های اجتماعی به تخریب خانه‌های بهاییان روشنکوهدر چهار روز گذشته، بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی نسبت به تخریب منازل شهروندان بهایی در روشنکوه واکنش نشان داده‌اند. بسیاری ضمن اعلام مخالفت با این اقدام مقامات جمهوری اسلامی، موضوعاتی مانند قرار گرفتن این خانه‌ها در اراضی ملی را تنها بهانه‌ای برای سرکوب بهاییان دانسته‌اند.

برخی کاربران نیز با بازنشر تصاویری از فتاوی و نظرات فقهای شیعه، از جمله خود «علی خامنه‌ای»، رهبر جمهوری اسلامی، نگاه این نظام سیاسی و روحانیان وابسته به آن را به شهروندان بهایی غیرانسانی و «فاشیستی» قلمداد کرده‌اند.

«آتنا دائمی»، فعال حقوق بشر که خود ۵ سال و نیم را در زندان به سر برده، در توئیتر نوشته است: «بازجو‌ می‌گفت نجس هستند و دم دارند، اتهام حمایت از فرقه ضاله بهاییت زدند و… ولی در زندان تبدیل به بهترین دوستان و همنشین‌هایم شدند. چون صادق‌ترین و فرهیخته‌ترین بودند… عقیده جرم نیست! آن‌ها را از ابتدایی‌ترین حقوق محروم کرده‌اند!»
«آرش صادقی»، دیگر فعال حقوق‌بشر نیز ضمن انتشار ویدیوهای مربوط به حمله به روشنکوه، در صفحه توییتر خود نوشته است: «فیلم تخریب خانه بهاییان در روستای روشنکوه مهاجمانی که امروز خانه‌های این عزیزان را تخریب می‌کنند، در همین شب‌ها برای آتش زدن خیمه‌های حسین گریه می‌کنند و به یزید لعن می‌فرستند...»

برخی دیگر نیز به صحبت‌های «غلامحسین محسنی اژه‌ای»، رئیس قوه قضائیه که با اشاره به تخریب خانه‌های مردم فلسطین در مناطق مورد مناقشه بین اسراییل و فلسطین، گفته بود مگر فلسطینی‌ها بشر نیستند، استناد کرده و تزویر و دورویی حکومت ایران را مورد انتقاد قرار داده‌اند.

جمهوری اسلامی دروغ می‌گوید، جنگل‌خواری و اراضی ملی، بهانه است

بنا بر آمارهای غیررسمی بیش از ۳۰۰ هزار بهایی در ایران زندگی می‌کنند. در چهل و سه سال گذشته، نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی در راستای کشف شهروندان بهائی، ممنوعیت از تحصیل و اشتغال آن‌ها، تخریب محل کسب و زندگی آنان، ترویج بهایی‌ستیزی بین شهروندان مسلمان و آزار و زندانی کردن بهائیان اقدام کرده‌اند.

«موسی برزین خلیفه‌لو»، وکیل دادگستری و مشاور حقوقی ایران‌وایر نیز معتقد است که نهادهای دولتی ایران، اگرچه تشریفات قانونی را رعایت کرده‌اند، ولی در واقع در حال تزویر، دروغ‌گویی و بهانه‌تراشی حقوقی هستند.

او در این باره توضیح می‌دهد: «تخریب منزل شهروندان بهایی، امری مسبوق به سابقه است. بعضا می‌بینیم که اصل ۴۹ قانون اساسی را مورد استناد قرار می‌دهند که اجازه مصادره ثروت‌های بادآورده، ناشی از ربا، غصب و البته ثروت افرادی که با حکومت پهلوی وابستگی داشتند را مطرح کرده است. متاسفانه در قانون اساسی از اصطلاحات کلی و تفسیربرداری استفاده شده که دست مقامات را باز می گذارد تا بهانه‌تراشی کنند.»

او ادامه می‌دهد: «در دو مورد روستای روشنکوه و ایول در استان مازندران، بهانه ماموران، بهانه‌های محیط‌زیستی بوده و مثلا با عناوینی مثل جنگل‌خواری یا اشغال اراضی ملی، اقدام به تخریب منازل این شهروندان کرده‌اند.»

به باور برزین خلیفه‌لو، «هرچند ناعادلانه، معمولا ماموران امنیتی، تشریفات قانونی را رعایت می‌کنند و حکمی از دادگاه می‌گیرند که به کار خود وجهه قانونی ببخشند.»

این وکیل دادگستری همچنین بر این باور است که این بهانه تراشی‌ها فقط شامل اموال منقول بهاییان ایران نمی‌شود و در موارد بسیاری، حتی به سنگ قبر درگذشتگان بهایی و عبادتگاه‌های آن‌ها نیز رحم نشده است.

او با تاکید بر این‌که رویکرد حکومت به حقوق بهاییان، حقوقی نیست و سیاسی است، می‌گوید: «موضوع اساسا حقوقی نیست که بتوان رویکرد حقوقی داشت و راهکار حقوقی ارائه داد. با این‌که مامورانی که برای تخریب منازل شهروندان بهائی می‌روند از دادگاه حکم دارند، نباید آن را حقوقی نگاه کرد. این مساله سیاسی است که قوه قضائیه آلت دست نیروهای امنیتی شده که البته قوه قضائیه خودش هم از همان ابتدا استقلالی نداشته و متمایل به انجام این کار است.»

برای حمایت از بهائیان ایران، چه می‌توان کرد؟موسی برزین خلیفه‌لو معتقد است که به این دلیل که مقامات جمهوری اسلامی، از جمله قوه قضائیه همگی در موضوع آزار و تخریب اموال بهاییان متفق‌القول هستند و برای این کار سندسازی می‌کنند، نمی‌توان از نظر حقوق داخلی کار چندانی انجام داد.

او در توضیح این موضوع به ایران‌وایر می‌گوید: «حذف فیزیکی و فرهنگی بهاییان ایران، یک سیاست امنیتی، قضایی و سیاسی در کل کشور است و همه مسئولان نظام هم متفق‌القول در آن راستا اقدام می‌کنند.»

او با اشاره به این‌که شهروندان می توانند با اطلاع‌رسانی و فشار بر افکار عمومی، بیشترین تاثیرگذاری را داشته باشند، می‌گوید: «از بعد داخلی زیاد نباید امیدی داشته باشیم. ولی شاید با اطلاع‌رسانی به دادستانی و مخالفت با این سیاست بتوان حکومت را کمی عقب نشاند.»

این وکیل حقوق بشری همچنین تاکید می‌کند که دشمنی جمهوری اسلامی با بهاییان ایران از زمان روی کار آمدن این نظام سیاسی، آغاز شده است.

موسی برزین خلیفه‌لو، همچنین می‌گوید: «از همان اوایل انقلاب، نسبت به بهاییان، یهودیان و حتی مسیحیان ایران یا آن‌هایی که به حکومت پهلوی نزدیک بودند، حکومت انقلابی، بهانه‌هایی تراشید تا اموال آن‌ها را بگیرد. تعداد زیادی از سرمایه‌داران غیرمسلمان را هم مصادره اموال و بسیاری را هم اعدام کردند. بهاییان، به‌عنوان پیروان دینی که در قانون اساسی ایران به رسمیت شناخته نشده، از همان ابتدای انقلاب با بازداشت، اعدام، محرومیت از تحصیل، اخراج از کار و مجموعه‌ای از اقدامات ایذایی مواجه بوده‌اند. حکومت می‌خواهد این شهروندان را آن‌قدر آزار دهد که همگی ایران را ترک کنند و بروند. جمهوری اسلامی با پیروان آیین بهایی از همان ابتدای انقلاب سر دشمنی داشته و تا امروز هم این روند ادامه یافته است.»

با این‌حال این وکیل حقوق‌بشری معتقد است که شهروندان ایرانی خارج از ایران می‌توانند در ایجاد فشار برای توقف این روند، سهیم باشند. او در این باره توضیح می‌دهد: «در مجامع بین‌المللی، خبررسانی و گزارش به نهادهای حقوق‌بشری و سازمان ملل است و شکایت در خارج از کشور، می‌تواند موثر باشد.»

برزین خلیفه‌لو همچنین با اشاره به اصل «صلاحیت جهانی» که مطابق آن، برخی کشورها جرائم به وقوع پیوسته در خاک سایر کشورها را نیز می‌توانند مورد پیگرد قرار دهند، می‌گوید: «برخی جرائم مثل شکنجه، جنایت علیه بشریت، جنایت جنگی، بر اساس این اصل در برخی کشورها قابل پیگیری است. در مورد بهاییان ایران، چون حکومت از همه جنبه‌ها در حال تسویه و پاک‌سازی این شهروندان است، این اصل می‌تواند به بازداشت و محاکمه آمران و عاملان این موضوع منجر شود.»

او همچنین ادامه می‌دهد: «بنابراین، شهروندان ایران در خارج، می‌توانند نسبت به دست‌اندر‌کاران پاک‌سازی بهاییان، طرح شکایت کنند. البته، این فقط در صورتی امکان‌پذیر است که آن اشخاص ذی‌نفع در یک کشور خارجی دستگیر شوند.»

بنا به گفته موسی برزین خلیفه‌لو، «فعلا در دیوان کیفری بین‌المللی، امکان اقدام علیه دولت ایران وجود ندارد.»

او در همین باره ادامه می‌دهد: «بنابراین، عمده کاری که می‌توان کرد گزارش به مجامع بین‌المللی، سازمان‌های حقوق‌بشری و مستندسازی و اطلاع‌رسانی برای جلب توجه بیشتر دولت‌ها و شهروندان خارجی به این مساله است.»

این وکیل حقوق‌بشر در پایان نیز می‌گوید: «دولت‌های خارجی باید تحت فشار قرار بگیرند تا به‌هر نحوی که می‌توانند از وقوع چنین جنایاتی، جلوگیری کنند. قطع روابط دیپلماتیک می‌تواند یکی از گزینه‌ها باشد. زیرا، این یک مساله شخصی و فردی نیست که بگوییم در حق یک نفر ناعدالتی صورت گرفته است. بلکه، سیاست سیستماتیک و منسجمی است که چهل سال است با هدف پاک‌سازی بهاییان انجام می‌شود.»
+218
رأی دهید
-18

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۲
  Momiji0 - توکیو، ژاپن

  خیمه حسین در اصل دکون بقالیشونه و بایدهم براش اشک تمساح بریزند ! بهایی بینوا نون و آب نداره واسه این دکانداران دینی ، کلاش و متعفن و رذل !!
  11
  183
  شنبه ۱۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۸:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۲
  arian1 - ابادان، ایران

  این قوم متعفن آخوند ثابت کردند که هر جنایتی در حق ایرانی خواهند کرد و هیچ رحم و ترحمی به کودکان و زنان ایرانی ندارند اما امامان مرده عربی را صدها سال است که برای همین ایرانی مقدس می کنند تا دین نکبتی و دکان خودشان را پر رونق نگه دارند.
  37
  151
  شنبه ۱۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۸:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  نیایش - تهران، ایران

  هر چی دین هست باید ریخت تو سطل آشغال و آتش زد همشون دکان هستند برای چاپیدن مردم نادان و بیسواد
  34
  122
  شنبه ۱۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۹:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  دانای نادان - آمستردام، هلند

  مطمئن باشید ، اگر امام حسین شون با همین مشخصاتی که میگن الان بود، یا اعدامش کرده بودن و یا تو زندان زیر شکنجه بود
  13
  113
  شنبه ۱۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۹:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  مسعود راستگو - تهران، ایران

  این کار برا مبارزه با جنگلخواری بوده ضمنا بهاییت دین نیست و مثل وهابیت زایده سیاست انگلستان است.
  160
  31
  شنبه ۱۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۹:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  Vafadar - برلین، آلمان

  آقای نیایش از تهران(?!).یک سیستم یاحکومت دارای سه مولفه اصلی است:1-ایدئولوژی(=مرام)2-سیاست 3-دین(=مذهب).ایدئولوژی شامل جهان بینی است و یک مرام نامه برای آن ایجادمیشود.سیاست که نیاز به توضیح من ندارد و بطورکلی خط تقابل بین دوستان و دشمنان رانشان میدهد.دین هم که واضح است.معمولا وقتی سیستمی ساقط میشود،دین رسمی در سیستم جدیدعوض نمیشود،بلکه شاید خط مذهب عوض شود(نمونه در تاریخ زیاد داریم).بهرحال هیچ حکومتی بدون این سه مولفه دردنیانیست.شایدگاهی یکی ازاین سه کمرنگ باشد،اما دلیل نبودن آن نیست.
  74
  13
  شنبه ۱۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  vg2000 - اسلو، نروژ

  جمهوری اسلامی فرقه کثیفیه که برای نابودی ایران و ایرانی اومده
  21
  102
  شنبه ۱۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  مهدی52 - روتردام، هلند

  [::مسعود راستگو - تهران، ایران::]. واقعا فکر میکنی شیعه و شیعه گری یک دینه ؟ اگر قرار باشه فرقه فرقه گری که هیچ ربطی به دین اسمان نداره همین اسلام ناب محمدی که آیت‌الله های من درآوردی درست کردند است و فراموش نکن که تفکر فعلی شما درآینده نه چندان دور دقیقا به شکل حزب نازی آلمان هیتلری باعث تنفر و نفرین مردمان ایران و جهان خواهد شد
  13
  61
  شنبه ۱۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  [::مسعود راستگو - تهران، ایران::]. فقط یک پرورش یافته حوزه و بشکه میتونه اینقدر وقیح باشه
  24
  71
  شنبه ۱۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۶
  Azadi9 - پاریس، فرانسه

  [::مسعود راستگو - تهران، ایران::]. عزیز برادر، شما یه خط کامنت نوشتی که دو تا غلط داشت! ۱ مبارزه با جنگل خواری! اکثر این خونه ها قدمتی بالای ۷۰ سال دارند و از کجا معلوم که در زمان شاه با مجوز ساخته نشده باشند ؟ ۲ دین ساخته انگلستان! شما مراجعه کن به قران سوره سجده آیه ۴ و همچنین سوره اعراف آیه های ۳۴ تا ۳۶، متوجه خواهی شد که بعد از اسلام دین دیگری خواهد امد و حتی زمانش هم مشخص شده. فی امان الله...
  13
  47
  شنبه ۱۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  [::Vafadar - برلین، آلمان::]. خوب بلدی زیر کلمات قلمبه سلنبه افکار اسلام فاشیست را به عنوان منطق سقراط به خورد ما می‌‌دهی. همه آن به خاطر چی‌ ؟ یک تکه ........ این را دیگر از کجا بیرون کشیدی ؟ :۱-ایدئولوژی(=مرام)۲-سیاست ۳-دین(=مذهب).ایدئولوژی شامل جهان بینی است . این چیز‌ها توی حوزه به شما یاد می‌‌دهند ؟ اخر .....این جنایت دیگر ماست مالی‌ کردن دارد؟ کجا دنیا بجز مملکت خراب شده ایران مذهب قسمتی‌ از حکومت است؟ چقدر شما بی‌ شرف هستید. که قتل و آزار یک مشت هم وطن را به همین راحتی به اسم "خوب اینجوری است " . ماست مالی‌ می‌‌کنید. چون به آن ریش کثیف اقاتون اعتقاد ندارند.چه .....از شما ساخته. حتا یک قبیله میمون هم رهبری گروه به دست یک میمون احمق نمی‌‌دهند . انگار در بین شما مریدان ریش تکامل ۱۰۰ هزار سال اثری نداشته
  67
  52
  شنبه ۱۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  ordak - بن، آلمان

  تعجب میکنید،مگر حسین هم مثل این مردار پرستها راهزن و آدمکش و قدرت طلب نبود.چرا نمیکید قاضی کوفه حکم بغی علیه حسین صادر کرد چون حسین چند شتر حامل مالیات خلیفه وقت یعنی یزید یا به گفته حسین پسر عم او را غارت کرد. .این را تو اکثر آثار مردار پرستی نوشتن
  18
  40
  شنبه ۱۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  Vafadar - برلین، آلمان

  لزومی نمی بینم برای کسانیکه سال 2015 وارد آلمان شدند توصیحی بدهم.برای آقا (شایدهم خانم)نیایش نوشتم که دین را نمیشود حذف کرد.درهمین آلمان که سیستم سوشال کاپیتالیستی(social kapitalistisch)داردشما مولفه دینی کاتولیسیسم می بینی.افراد بله بیدین میتونند باشند ولی سیستم موجود اینطورنیست.فرق داستان آلمان باایران اینستکه درآلمان آنقدر مالیاتهای جورواجور برگردن همه گذاشته اندکه کسی فکرش دیگرکارنمیکند.اگر میتوانستند ازاکسیژن هوای تنفس میکنیم هم مالیات میگرفتند.آلمان فقط یک جنگل منظم است.همین وبس.وقتی بالای بیست سال درآلمان ماندی،بعداینحرف مرا بیادت بیاور.
  46
  21
  شنبه ۱۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  ordak - بن، آلمان
  [::Vafadar - برلین، آلمان::]. واقعا باید یک مثبت سفارشی به شما بدم،تو همین آلمان بدون مجوز کلیسای کاتولیک هیچ استادی ن نمود نمیده،کلیسا در تمام دانشگاه صندلی های و رای خاص خود را داره. د را دارع.
  10
  8
  شنبه ۱۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۵:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  ordak - بن، آلمان
  در ضمن مالیات اکسیژن را هم به این مالیات محبت زیست و هوای پاک سالهاست میگیرن
  7
  6
  شنبه ۱۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۵:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۹
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  این فاشیست ها از کفتار بدتر هستند
  7
  21
  شنبه ۱۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۷:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  مسعود راستگو - تهران، ایران
  Azadi9 پاریس . دقیقا مثل انگلیسی ها که از دروغ وهیچ این خط فکرها رو به نام دین ایجاد کردن ادرس های تو هم شارلاطان بازیه چون ایه ۴ سوره سجده و یا هیچ کجای قران شیادی شما رو توجیه نمیکنه و برعکس چندین بار قید شده که دین دیگری نخواهد امد.واقعا نمیشه شرایط معلق بودن شما رو درک کرد کی میخواهید از کج راهه برگردید البته اگر هم برنگردید به جهنم اسفل السافلین.
  21
  13
  شنبه ۱۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۷:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  منجلاب حوزه علمیه مثلاً خواستی‌ چه بگی‌؟ "کسانی که ۲۰۱۵ وارد آلمان شدند" . می‌‌خواهید ما را بترسانی.بله می‌‌دانیم چه کسی‌ هستید؟ از "...ها آن زمان که نامت مسافر بود هم زیاد می‌‌کردی. اخر در آلمان چه کسی‌ با شما کار دارد. مگر به قول خودت در آلمان نیستی‌. کاتولیک به تنهایی چه ربطی به آلمان دارد؟ در آلمان ۲۶ درصد کاتولیک هستند. ۲۵ درصد پروتستان بقیه هم پاپتیست . یهودی و سنی.تازه چه ربطی دارد؟ کجا کاتولیک‌ها در آلمان به سنی‌ها حمله می‌‌کنند ملک آن را غصب می‌‌کنند. کتک می‌‌زنند. ؟ آن نماز که می‌‌خوانی به کمرت بزند. هموطن است. اخر می‌‌شود کسی‌ را زجر داد.کتک زد. اموال او را غصب کرد. چون به آن خدای لعنتی شما اعتقاد ندارد. نطفه شما را در حوزه ابلیس بسته که اینقدر وقیع و بی‌ شرم هستید ؟ از تو را انتظاری نیست.معلوم است اخورت به کجا وصل است. این ننگ به گردن کسانی است. که سال ۵۷ به اسم روشنفکر این آش راا برای ما درست کردند.
  37
  19
  شنبه ۱۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۷:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۶
  Azadi9 - پاریس، فرانسه
  [::مسعود راستگو - تهران، ایران::]. اسلام آخرین دین نیست چون که در قرآن برای هر امتی اجلی تعیین شده: سوره اعراف، آیه ۳۴ "هر امتی را مدت عمری است. چون اجلشان فراز آید یک ساعت هم پیش و پس نمیشوند". .این اجل برای اسلام هزار سال است: سوره سجده، آیه ۴- "«خداوند» امر خود را از آسمان به زمین تدبیر میکند، «امری» که سپس به سوی او بر میگردد در مدت هزار سال از آن چه که میشمارید". و در نهایت میفرماید که برای شما رسولانی خواهند آمد. سوره اعراف، آیه ۳۵: "ای فرزندان آدم، هر گاه پیامبرانی از خود شما خواهند آمد و آیات مرا برشما بخوانند، کسانی که پرهیزگاری کنند و به صلاح آیند بیمی بر آنها نیست و خود غمگین نمیشوند". کجای قران گفته شده که اسلام آخرین دین هست !؟
  12
  17
  شنبه ۱۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۱:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  مسعود راستگو - تهران، ایران
  Azadi9 پاریس . اولا برای هر امتی اجلی قرار دادیم منظور قوم ها و تمدن هاست که هزاران از انها امده اند و می روند. هم من و شما وهم کل دنیا پس اینقدر دروغ به آیات خداوند نبند. دوما هیچ دینی هم از بین نمیره و داری می بینی یهودیت و مسیحیت و زرتشتی گری و. ولی به مرور زمان و مخصوصا هنگام ترجمه از زبان های باستانی دستخوش تغییرات ناخواسته میشه که در مورد عربی و اسلام صدق نمیکنه چون عربی از زبان های زنده دنیاست. سوما ایه ۴۰ سوره احزاب مخصوصا و صریحا آمده : ما کانَ مُحَمَدٌ أَبا أَحَدٍ مِن رِجالِکُم وَ لکِن رَسُولَ اللَهِ وَ خاتَمَ النَبِیِینَ. محمد (ص) پدر هیچ یک از مردان شما نیست؛ بلکه فرستادة خدا و پایان بخش پیامبران است». احتمالا خودت میدونی باز هم از این نشانه ها در قران موجوده البته اگه کسی بخواد قبول بکنه. چهارما تو تاریخ معاصر بی ربشگی و ارتباط باب و بها با سیاست انگلستان و مصنوع بودن ان کاملا مشخص و بارزه و مطمئن باش بها و پیروانش به دلیل پا گذاشتن در راه کج به جهنم خواهند رسید.
  18
  13
  یکشنبه ۱۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۲:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۶
  pirzan e irani - استکهلم، سوئد
  فلاکت در جامعه ما با برکت دین به اوج رذالت و پستی رسیده است. پست تر از همه کسانی هستند، که میخواهند این رذالت و پستی را از بیرق جمهوری اسلامی پاک بکنند.
  11
  16
  یکشنبه ۱۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۷:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۶
  Azadi9 - پاریس، فرانسه
  [::مسعود راستگو - تهران، ایران::]. اینهم ترجمه سوره احزاب آیه ۴۰ ، از الهی قمشه ای : "محمد (صلی اللَه علیه و آله و سلم) پدر هیچ یک از مردان شما (زید یا عمرو) نیست (پس زینب زن فرزند پیغمبر نبود و پس از طلاق او را تواند گرفت) لیکن او رسول خدا و خاتم انبیاست، و خدا همیشه (حکمش وفق حکمت و مصلحت است، زیرا او) بر همه‌ی امور عالم آگاه است. (40)" - همانطور که میبینی موضوع اصلا آخرین دین نیست و اشاره میشه که حضرت محمد با زن پسرش (زید) ازدواج نکرده، بلکه "رسول خدا" و "خاتَمَ النَبِیِینَ" هست. "خاتَمَ" به فتح ت معنی نگین و مهر انبیا هست و خاتم به کسر ت به معنی پایان هست و هیچ معنی دیگری نداره، حتما دلیلی داشته که در قرآن از واژه "خاتَمَ" استفاده شده. در ضمن جواب دو آیه دیگه رو ندادی، مخصوصا ایه ۳۵ از سوره اعراف که اشاره صریح به ظهور رسولانی در آینده میکنه. خوب فکر کن قبل از نوشتن پاسخ.
  8
  11
  یکشنبه ۱۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  مسعود راستگو - تهران، ایران
  [::Azadi9 - پاریس، فرانسه::]. عزیز برداشت شما کاملا اشتباه و تفسیر به رای است دلیل نمیشه اول ایه در مورد زید و همسرش باشه ولی اخر ایه معنی ختم رسل نباشه. ایه ۳۵ سوره اعراف هم گفتم در مورد امت ها و انقراض انهاست. ایه بعدی هم که در قران شبیه به ان کم نیست توصیه به انسانها برای عمل به ایاتی است که پیامبران اورده اند و اینکه جدال پیروان پیامبران رو نهی کرده و حتی گفته اگر کسانی بدون عناد به راه و روش پیامبران قبل مثل موسی و عیسی و غیره هم عمل کنند از انها پذیرفته خواهد شد. عزیزم شما ظاهرا انسان خوش قلبی هستی حیف است که پیرو دین دست ساز و تقلبی باشی توصیه میکنم ترجمه های بهتر قران مثل مکارم شیرازی رو بخون احتمال زیاد جواب سئوالات و تردید ها رو خواهی گرفت.
  8
  5
  یکشنبه ۱۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۷:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  samisan - توکیو، ژاپن
  اخه یکی به این اسکل جماعت سینه زن و ابله و نادان نمیگه بابا این اخوندها که همش از معجزه علی که ماه رو دونصف کرده و نمیدونم حسین چیکار کرد و حسن چیکار کرد و معجزه های گونا گون اینها میگن خوب دو سه تا معجزه میکردن بغلشون چاه اب فواره زنان اب بیاد بیرون درخت نخل هم خرما بده هی بخورن و با فاملیشون سر قدرت بزن سر کله هم تا شماها بعد هزارچهارصد ال سر کله خودتان نزنید ابلها
  4
  2
  یکشنبه ۱۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۱:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۶
  Azadi9 - پاریس، فرانسه
  [::مسعود راستگو - تهران، ایران::]. نه جانم، منظور آیه ۳۵ سوره اعراف این هست. ترجمه الهی قمشه ای: "ای فرزندان آدم، چون پیغمبرانی از جنس شما بیایند و آیات مرا بر شما بخوانند، پس هر که تقوا پیشه کرد و به کار شایسته شتافت هیچ ترس و اندوهی بر آن‌ها نخواهد بود. (۳۵)" لطف کن و توضیح بده، چون که دراین آیه صحبت از آمدن رسولانی در آینده هست.
  5
  9
  یکشنبه ۱۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۱:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۶
  Azadi9 - پاریس، فرانسه
  [::مسعود راستگو - تهران، ایران::]. اینهم همون آیه، ترجمه مکارم شیرازی: ایه ۳۵ سوره اعراف. ای فرزندان آدم! اگر رسولانى از خود شما به سراغتان بیایند که آیات مرا براى شما بازگو کنند، (از آنها پیروى کنید;) کسانى که پرهیزگارى پیشه کنند و عمل صالح انجام دهند (و در اصلاح خویش و دیگران بکوشند)، نه ترسى بر آنهاست و نه غمناک مى شوند. (۳۵)
  6
  8
  یکشنبه ۱۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۱:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  مسعود راستگو - تهران، ایران
  [::Azadi9 - پاریس، فرانسه::]. ببین عزیزم دقیقا نکته اینجاست که این خطاب به فرزندان ادم و یک نوع خطاب عام هستش و منظور پیروان ادیان دیگر اسمانی و همچنین انسانهایی است که دین به انان نرسیده و همه را دعوت به پذیرش دین اسلام میکنه و مخاطب اون پیروان دین اسلام نیست چون در آن صورت میگفت یا ایهالذین امنوا و یا یا ایها الذین اسلموا. البته کسانی از پیروان ادیان اسمانی در صورتی که شامل (من التقی) یعنی تقوای الهی و نداشتن عناد- نیز دینشان پذیرفته است ولی در ایه بعدی وَالَذِینَ کَذَبُوا بِآیَاتِنَا وَاستَکبَرُوا عَنهَا أُولَٰئِکَ أَصحَابُ النَارِ ۖ هُم فِیهَا خَالِدُونَ ﴿٣٦﴾. که دقیقا بهائیت نیز را شامل میشه و متاسفانه به خداوند دروغ بستند و انچه ساخته خود بوده به کذب و دروغ به خداوند نسبت دادن وعده عذاب الهی و ماندن تا ابد داده. باز هم در صورتیکه دارای عناد و لجاجت نیستید به جنابعالی توصیه میکنم از این دین من دراوردی که به کذب به خداوند نسبت داده شده فاصله بگیرید تا مصداق این ایه نباشید.
  8
  5
  دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۳:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۶
  Azadi9 - پاریس، فرانسه
  [::مسعود راستگو - تهران، ایران::]. توضیح شما در مورد این آیه متقاعد کننده نیست، چون که میفرماید که بدون تردید در آینده رسولانی خواهند آمد (ن تاکید در "یَأتِیَنَکُم"). این رو از مهاجرین عرب تبار یاد گرفتم که در فرانسه زندگی میکنند و به واسطه این ایه بهایی شده اند. توصیه میکنم که یک بار دیگه و بدون پیش داوری این آیه و آیه های دیگر رو مطالعه کنید. چندی پیش یک کتاب در فرانسه منتشر شدد به نام "انسان در مقابل پیامبران" (Homme face aux prophètes)که ثابت میکنه که موضوع آخرین دین پذیرفتنی نیست، حتی باستناد به آیات قرآن و کتب ادیان دیگر. اگر به زبان فرانسه مسلط هستید میتونم لینک این کتاب رو براتون بنویسم. موفق باشید.
  4
  9
  دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۹:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۱
  farda2000 - واشینگتون، ایالات متحده امریکا
  اسلام گاوه محمدی.
  3
  2
  ‌پنجشنبه ۲۰ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۹:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.