جزییات جدیدی از تیم ترور جمهوری اسلامی در استانبول با قصد کشتن گردش‌گران اسرائیلی

ایران وایر - ابراهیم رمضانی: رسانه‌های ترکیه بر اساس اطلاعات اداره پلیس استانبول، جزییات جدیدی از تیم ترور جمهوری اسلامی که قصد کشتن دیپلمات‌ها و گردش‌گران اسرائیلی را در استانبول داشتند، منتشر کرده‌اند.

اعضای این تیم ترور قبل از انجام عملیات، در اقدام به موقع سازمان اطلاعات ملی ترکیه (میت) دستگیر شدند.

خبرگزاری «آناتولی» با اشاره به این که تصاویری از مراحل و چگونگی آمادگی چندین ایرانی بازداشت شده به اتهام تدارک حمله علیه شهروندان اسرائیلی در استانبول منتشر شده، نوشته است: «صدها فیلم دوربین‌های امنیتی بررسی شده توسط پلیس لحظه به لحظه کنترل شدند و تصاویر مرتبط با این مظنونین به دقت مورد بررسی قرار گرفتند.»

***رسانه‌های ترکیه درباره تصاویر پخش شده چه می‌گویند؟ منابع امنیتی دیروز ۱۰ مرداد ۱۴۰۱، اطلاعات و تصاویر جدیدی از تیم ترور را در اختیار رسانه‌های ترکیه قرار دادند. بر این اساس، ۲۰ خرداد امسال اعضای تیم ترور جمهوری اسلامی به ترکیه آمدند و بعد از رسیدن به فرودگاه استانبول، برای اطمینان از تعقیب نشدن، به بررسی محیط پرداختند. ولی از بدو ورود، لحظه به لحظه توسط نیروهای امنیتی ترکیه تحت تعقیب قرار گرفته بودند.

به نوشته روزنامه «تقویم»، اعضای تیم ترور جمهوری اسلامی در پوشش گردش‌گر، تاجر و دانشجو به ترکیه وارد شده‌ بودند و بعد از ورود، تک‌تک اعضای تیم ترور که به صورت پیاده، با موتورسیکلت و با تاکسی به بررسی منطقه پرداخته بودند و گردش‌گران اسرائیلی را دنبال می‌کردند، توسط عوامل سازمان اطلاعات ترکیه تحت تعقیب قرار گرفتند.
به نوشته روزنامه‌های ترکیه، رییس تیم ترور، «کیوان مجدزاده»، شخصی با عنوان «جمال قدکچی» را که یک دوره‌ای در نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی خدمت می‌کرد، به طور ویژه به تیم ترور اضافه کرده و به ترکیه برده بود.

به گزارش کانال تلویزیونی «ای‌تی‌وی»، اعضای تیم ترور جمهوری اسلامی بعد از ورود به ترکیه، به تعقیب شهروندان اسرائیلی پرداخته و با تلفن‌های همراه خود، عکس و فیلم‌های اشخاص تحت تعقیب خود را می‌گرفتند.

بنابراین گزارش، قصد نیروهای جمهوری اسلامی، ترور سرکنسول سابق اسرائیل در استانبول، «یوسف لوی سفری» و نزدیکانش بود و بعد از آن، قصد داشتند یک گروه توریستی اسرائیلی را هدف حمله قرار دهند.

به نوشته روزنامه «ملیت»، اعضای تیم ترور که از روش‌های مختلف برای جلوگیری از گرفتار شدن استفاده می‌کردند، با استفاده از اسناد جعلی، اقدام به رزرو هتل کرده بودند و در نتیجه، این عملیات سه پاسپورت جعلی کشورهای ایتالیا و تاجیکستان کشف و ضبط شده است.

رسانه‌های ترکیه نوشته‌اند: «اعضای تیم ترور برای جلوگیری از لو رفتن خود، پاسپورت و شناسنامه کشورهای ثالث را به همراه داشتند و به صورت مداوم با تغییر لباس، به صورت تکی و یا چند نفره به بررسی منطقه عملیات خود می‌پرداختند.»
به گزارش کانال تلویزیونی «آخبر»، با سلاح و تجهیزات در نظر گرفته شده برای استفاده توسط تیم ترور، تیرانداز در مکان‌های مختلف به تمرین می‌پرداخته است: «تمرین نهایی در اتاق هتل انجام شد. تیرانداز، جمال قدکچی در اتاق خود در طبقه بالای هتلی در بی‌اوغلو استانبول که اسرائیلی‌ها در آن اقامت داشتند، با نصب صدا خفه‌کن، دو گلوله به تخت‌خواب شلیک کرده بود. این تصاویر هم‌چنین به صورت ویدیویی ضبط و با سایر اعضای تیم به اشتراک گذاشته شده بودند.»

پس از پی‌گیری‌های فنی و فیزیکی، با هماهنگی واحدهای اطلاعات و تروریسم اداره پلیس استانبول، یک تیم ترور ۱۰ نفره که همگی ایرانی بودند، دستگیر شدند. هفت نفر از این متهمان به اتهام «جاسوسی سیاسی و نظامی» بازداشت و سه نفر به شرط کنترل قضایی آزاد شده‌اند.

«مجید نظیره»، «علیرضا شبعدکنی»، «سیدمحمود حسینی»، «حسن هاشم‌خانی» و «مریم محمدی» ۲۷ خرداد توسط نیروهای امنیتی ترکیه دستگیر شدند. در آن زمان، دادسرای کیفری استانبول حکم بازداشت چهار نفر از این مظنونان را به «اتهام برنامه‌ریزی برای هدف قرار دادن شهروندان اسرائیلی» صادر و مریم محمدی را با قرار ممنوع الخروجی و کنترل قضایی، به طور موقت آزاد کرد.

به نوشته رسانه‌های ترکیه، در عملیات دوم دستگیری تیم ترور جمهوری اسلامی در تاریخ ٢٣ تیر، سه شهروند ایرانی دیگر به نام‌های کیوان مجدزاده به اتهام «سازمان‌دهی عملیات»، جمال قدکچی به اتهام «برنامه‌ریزی برای اقدام به ترور» و «ایمان شجاعی» به اتهام «شناسایی و بررسی منطقه عملیات ترور در اطراف هتلی در تکسیم» بازداشت شدەاند.

خبرگزاری آناتولی نوشته است در این عملیات، سه قبضه اسلحه، دو دستگاه لیزر، سه عدد صدا خفه‌کن و تعداد زیادی گلوله کشف و ضبط شده است.

۳۱ تیر ۱۴۰۱، روزنامه «ملیت» با انتشار تصاویری از افراد دستگیر شده، از قرار بازداشت هفت مظنون این گروه ترور خبر داده بود.

به نوشته رسانه‌های ترکیه، به جز مریم محمدی، دو متهم دیگر نیز با قرار ممنوع الخروجی و کنترل قضایی به طور موقت آزاد هستند.
+124
رأی دهید
-15

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۰
  آلترناتیو - فرانکفورت، آلمان

  این اطلاعات از کجا بدست مقامات امنیتی ترکیه رسیده، غیر از اینه که تو سازمان امنیت ایران اسلامی اعم از اطلاعات سپاه و وزارت اطلاعات برای چندره‌غاز پول، ناموس شیعه رو به باد می‌دهند!! پس کو این تربیت اسلامی که شما بالای ۱۲۰۰ ساله دنبالشید؟! همه جا ناراضی همه جای سیستمتان اسیر و ابیر! 😖 حکومت اسلامی از روز اول با بن‌بست روبرو بود با جنگ جمل با جنگ خوارج و و و. اسلام هیچوقت بدیل برای حکومت نبوده و نخواهد بود!
  5
  81
  ‌پنجشنبه ۱۳ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۸:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  جمهوری کثیف اخوندی ترور کردن دیگر جواب نمی دهد تا کی میخواهید نظام عوضیتان را عوضی تر کنید؟
  4
  74
  ‌پنجشنبه ۱۳ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۹:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  ابن ملجم(ع) - مونیخ، آلمان

  به قول یه بنده خدا ما که نمی‌دونیم عامل بدبختی ملت کی است ولی هر کی است خدا دست چپش را هم مثل دست راستش چلاق کنه.
  4
  70
  ‌پنجشنبه ۱۳ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۹:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  vg2000 - اسلو، نروژ

  اگه وجود دارید مثل اسرائیل یا بکشید آدم های کلیدی و نظامی رو نه مردم بی گناه که برای گردش به کشور دیگه میرن جمهوری اسلامی فرقه خیلی کثیفیه
  4
  70
  ‌پنجشنبه ۱۳ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۹:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  Iryana2014 - بیتالمقدس، فلسطین

  [::دوستدار - استهکلم، سوئد::]. واقعا نظرهای شما این سایت متحول کرده فکر نکنم این جماعت قدرت و عمق نظرهای شما را درک کنند،،، راستی از هوای تیرانا چه خبر؟
  65
  11
  ‌پنجشنبه ۱۳ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  sahandogli - لندن، انگلستان
  این اطلاعات و عملیات را موساد به دست سازمان امنیت ترکیه رساده است و آفرین به موساد که در تمام سازمانهای اطلاعات و امنیت ایران نفوذ کرده و از همه عملیات با خبر است. یک عمری می کفتند اطلاعات ایران بهترین در دنیا است و همیشه می گفتند ایرانی در خارج خیلی موفق هستند و ایرانی را بالای سرشان می گذارند وقتی در خارج زندگی کردیم دیدیم که ایرانی ها را اصلا ادم حساب نمی کنند و و ایران و ایرانی یک ضد ارزش است . ایرانی ها فقط رز می زنند مانند آن پهلوان پنبه سجاد غریبی که قبل از مسابقه همه را تهدید می کرد اما در رینگ مثل اینکه در محله خودش با بچه های محله شان دعوا می کرد و سوژه خنده برای سالیان سال شد
  7
  11
  ‌پنجشنبه ۱۳ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۵:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۹
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  مردم ترکیه از جهت فرهنگی بسیار از ایرانیان پیشرفته تر هستند و علیرغم بعضی تعصبات مذهبی جهت منافع خودشان را خیلی خوب تشخیص میدهند.
  5
  10
  ‌پنجشنبه ۱۳ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۷:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  ادوینو - گوالف، کانادا
  خیلی باحال شده این مسخره بازی وانتقام سخت حکومت ناب محمدی در غیبت امام زمان که اسراییل با اشراف ونفوذ امنیتی و مخابراتی این احمقان را بدام می اندازند ناز شستتان.
  3
  10
  ‌پنجشنبه ۱۳ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۹:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  [::Iryana2014 - بیتالمقدس، فلسطین::]. همان خبریست که تو در سفارت نظام پست اخوندی ایران واقع در فلسطین دارید تروریستهای عرب را بر علیه مردم اسرائیل اموزش میدهید.
  7
  3
  ‌پنجشنبه ۱۳ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۱:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  Iryana2014 - بیتالمقدس، فلسطین
  [::دوستدار - استهکلم، سوئد::]. ما اینجا به ریش شما دلقک‌های خائن میخندیم
  5
  9
  جمعه ۱۴ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.