مسیح علینژاد در اولین مصاحبه پس از سوءقصد: جمهوری اسلامی اعتماد به نفسش را از دست داده؛ نفس‌های آخر را می‌کشد

صدای آمریکا:به دنبال افشای طرح سوء قصد به مسیح علینژاد در نیویورک، این روزنامه‌نگار و فعال حقوق بشر در اولین گفت‌وگوی حضوری و اختصاصی خود با رسانه‌ها به صدای آمریکا گفت از این ماجرا هراسی ندارد چرا که «جمهوری اسلامی هدفش همین است» که مخالفان خود را بترساند.

او تأکید کرد: «وقتی مردم کف خیابان می‌روند و گلوله می‌خورند و می‌گویند این حکومت را نمی‌خواهند، وقتی زنان کف خیابان می‌روند و حجاب را از سر بر می‌دارند با این که می‌دانند ممکن است شکنجه شوند و مثل سپیده رشنو از آنها اعتراف گرفته شود، وقتی مادران کشته‌شدگان آبان با این که می‌دانند بچه‌هایشان سینه خاکند و امکان دارد با اعتراضشان با گفتن این که ما براندازیم، بچه‌های دیگرشان را تهدید کنند باز هم اعتراض می‌کنند، واقعا من دیگر این جا از چه باید بترسم؟»
بر اساس گزارش پلیس فدرال آمریکا، اف‌بی‌آی، یک مرد مسلح به اسلحه کلاشینکف که روز پنجشنبه گذشته بیرون از خانه مسیح علینژاد در بروکلین نیویورک پرسه می‌زد دستگیر شده است.

منابع و اسناد اتهامی پلیس فدرال آمریکا نشان می‌دهد که خالد مهدی‌اف، ۲۳ ساله، با اسلحه تهاجمی کلاشینکف، و بیش از هزار دلار پول نقد، دستگیر شد. این اسلحه ظرفیت بالایی برای درگیری مسلحانه دارد.

بر اساس گزارش‌ها، خالد مهدی‌اف تبعه جمهوری آذربایجان است.

گزارش شده که او به مدت دو روز اطراف خانه مسیح علینژاد پرسه می‌زد تا اینکه دستگیر شد.

مسیح علینژاد روز دوشنبه در این مورد به صدای آمریکا گفت: وقتی خبرنگار سی‌ان‌ان تاکید کرده که اگر می‌ترسی از طریق زوم مصاحبه می‌کنیم، گفتم اتفاقا من می‌آیم در نیویورک، جایی که باید از امنیت من مراقبت بشود و این دولت آمریکا است که باید تروریست‌ها را از خاک آمریکا بیرون بکند، نه این که ما بنشینیم گوشه خانه.

خانم علینژاد افزود: «خوشحالم از این بابت که اف‌بی‌آی محافظت کرد اما ناراحتم از این که هنوز دولت آمریکا آن گونه که باید، محکم نمی‌ایستد.»

به گفته او تروریست‌ها فقط دنبال ایرانی‌ها نیستند. دنبال شهروندان خود آمریکا هم هستند. علینژاد گفت: «الان اتفاقی که در بلژیک افتاد، شرم‌آور است. یعنی در تاریخ شرم می‌کنند کسانی که خودشان برگردند به عقب و نگاه کنند که طرحی را تصویب کنند که کسی که ترور کرده در خاک کشورهای اروپایی، بتواند برگردد به ایران، معلوم است که اعتماد به نفس جمهوری اسلامی که اساسا ستون اصلی‌اش بر ترور و گروگان‌گیری بنا گذاشته شده، این ستون را تنومندتر و قدرتمندتر می‌کند و جمهوری اسلامی با خیال راحت دنبال کارهای تروریستی می‌گردد.»

او اضافه کرد: «شما تصویر و قیافه این مردی که جلو خانه من آمده را ببینید، ترسی در او می‌بینید؟ یک نفر هم نیست، ممکن است چند نفر دیگر هم با او باشند و بخواهند ادامه بدهند، برای این که نگرانی‌ ندارند. به همان اندازه ما هم نباید نگران باشیم. ما یعنی زنان و مردانی که در داخل و خارج از ایران هستیم و جمهوری اسلامی سال‌ها تلاش کرده با داخل‌نشین و خارج‌نشین کردن ما را از هم جدا بکند. این نشان می‌دهد تا زمانی که جمهوری اسلامی در قدرت است، ما در هیچ جای جهان امنیت نداریم.»
خانم علینژاد همچنین تأکید کرد: «من فکر می‌کنم جمهوری اسلامی کاملا می‌داند که دارد نفس‌های آخرش را می‌کشد. کاملا بی اعتماد به نفس است. کسی که اعتماد به نفس داشته باشد با شکنجه و گلوله نمی‌رود به دنبال زنی که می‌گوید من کرامت می‌خواهم. کسی که بداند پایه‌های قدرتش محکم است، خیابان‌ها را باز می‌کند. در همین آمریکا، در همین خیابان چه راهپیمایی بزرگی علیه ترامپ راه افتاد! برای این که ترامپ این اعتماد به نفس را داشت، بایدن این اعتماد به نفس را دارد، و مردم آمریکا این اعتماد به نفس را دارند که قانون این جا هست و هیچ کسی هیچ کار اشتباه دیگری نمی‌تواند بکند، در غیر اینصورت قانون یقه‌اش را می‌گیرد. چه رئیس‌جمهور باشد، چه شهروند عادی باشد. ولی در ایران قانون است که یقه تو را می‌گیرد، یقه شهروندش را می‌گیرد که تو باید برده باشی و چون اعتراض کردی گلوله نصیب تو است. و قانون است که به شهروندش می‌گوید اگر شریعت را نقد کرده باشی، طناب دار حق تو است.»

او در بخش دیگری از سخنان خود گفت حکومت بی‌اعتماد به نفس جمهوری اسلامی کاری کرده الان که داخل‌نشین و خارج‌نشین را سرکوب کند تا اقتدار پوشالی خودش را به نمایش بگذارد. چون می‌داند که هیچ گونه اقتداری ندارد، اگر داشت، انتقام سختش را از من نباید می‌گرفت در خاک آمریکا. این همه گفتند انتقام سخت می‌گیریم، از کی گرفتند؟ از مسافران بی‌گناه هواپیمای اوکراینی گرفتند. از همان طرفداران خود سلیمانی گرفتند و زیر دست و پا لهشان کردند چون عرضه نداشتند از آنها مراقبت کنند. انتقام سختی در کار نیست. جمهوری اسلامی فقط از مردم خودش انتقام می‌گیرد و این پیام روشن برای ما است از کوتاهی ما است که دیوار ظلم این حکومت این قدر بلند است.

خانم علینژاد تاکید کرد چهل سال است که همان جمهوری اسلامی ترور می‌کند، آدم‌کشی می‌کند، غرب هم عقب‌نشینی می‌کند. ما مردم داریم متحدتر می‌شویم. این است که جمهوری اسلامی را ترسانده،‌چون می‌بیند هم اپوزیسیون خارج از کشور متحد شده و هم در داخل زن و مرد متحد شده‌اند و هم در داخل زن و مرد ترسشان فرو ریخته. این جمهوری اسلامی را می‌ترساند.

مسیح علینژاد افزود شاید باورتان نشود بهترین واکنش‌ها را من از خانواده‌هایی داشتم که این چند سال عزیز از دست داده‌اند و جمهوری اسلامی عزیزشان را کشته است. چیزی که برای من جالب بود زنی بود که از داخل ایران پیام داد که وادار شد تعهد بدهد و آزاد بشود، زنی بود که زندانی شد. زنی بود که شکنجه شد. این آدم‌ها که زخم خورده‌اند، به من قوت قلب دادند. یعنی کسی که گلوله بالای سرش است، شکنجه و زندان بالای سرش است، به من می‌گوید نگرانتیم. پدری که با صدای شکننده‌اش به من می‌گوید دخترم مراقب خودت باش این‌ها رحم ندارند، خودش عزیز از دست داده است. این صداها را که می‌شنوم می‌گویم جمهوری اسلامی نمی‌داند با صورت شکنجه‌شده سپیده، چه سپیده‌هایی را تکثیر می‌کند.

این روزنامه‌نگار و فعال حقوق بشر گفت جمهوری اسلامی واقعا در بلاهت و حماقت مطلق است و نمی‌داند که با این کار چقدر زخم‌خورده‌های خودش را متحد می‌کند. و من از این بابت صادقانه می‌گویم خوشحالم. نمی‌ترسم. من یک جان دارم. یا تصادف می‌کنم می‌میرم، یا کرونا می‌گیرم و می‌میرم یا سرطان، یا بالاخره پیر می‌شوم و می‌میرم. بالأخره مرگ است دیگر! چه بهتر که جان من هم مثل جان پژمان، مثل جان پویا، مثل جان ندا، مثل جان تک تک کسانی که کف خیابان کشته شده‌اند اتفاقا برای هدفی کشته شوم که من برایش ارزش قائلم.

مسیح علینژاد گفت: گاهی وقت‌ها ته دلم خالی می‌شود وقتی که بچه‌های کامبیز، همسرم را می‌بینم، همسایه‌های خودم را می‌بینم که اگر این مرد واقعا تیراندازی می‌کرد، واقعا چند نفر کشته می‌شدند؟! ولی تهش می‌گویم یک چراغی روشن بشود شاید این جامعه جهانی ببیند. اگر من هم بمیرم، چشم دنیا باز بشود که جمهوری اسلامی فقط مردم خودش را نمی‌کشد. در خاک شما آدم می‌کشد، اگر هنوز بخواهید بروید مذاکرات هسته‌ای داشته باشید. اگر هنوز فقط و فقط بخواهید با این حکومت بیزنس اقتصادی داشته باشید. این حکومت دانه دانه شما را می‌کشد و فرقی با داعش ندارد. این حکومت داعش مستقر است. به دست مردم ایران می‌رود و شرم می‌ماند برای دولت‌هایی که سکوت کنند. من دارم می‌روم که در تمام دیدارهای رسمی‌ام همین را بگویم.

بعد از اعلام خبر بازداشت یک مرد مسلح در مقابل منزل مسیح علینژاد، روزنامه‌نگار و فعال حقوق بشر، صدای آمریکا با انتشار بیانیه ای از این واقعه ابراز تاسف کرد.

صدای آمریکا با صدور بیانیه‌ای ضمن اعلام همکاری مسیح علینژاد به عنوان همکار این موسسه به صورت قراردادی و اجرای برنامه تلویزیونی «تبلت» نوشت که از دستگیری فردمهاجم مسلح در مجاورت منزل مسکونی او در روز گذشته به شدت منزجر است.
+224
رأی دهید
-50

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  مهدی52 - روتردام، هلند

  آقای خامنه ای دوران بزن در رو تمام شده ، اون زمان مواد آتش زا آماده کردی که ۴۰۰ نفر رو تو سینما رکس آبادان زنده زنده بسوزانی و بختیارها و فرخزادها سلاخی کنید تمام شده، بدجوری تشت رسوائیت از پشت بوم افتاده
  19
  103
  ‌سه شنبه ۱۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۴:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  Chokam - ری، ایران

  یه جور میگه نفسای اخر که انگار لشکر امریکا تا پشت مرز امده فرداست که حمله کنه. اصلا زن نباید مثل مردا وارد سیاست بشه، بایدمثل زنا واردسیاست بشه، اینااز موقعی که ادای مردا رو در اوردن بدتر بضرر زنها شد. چون قدیما زنهابیشتر بر دنیامسلط بودن تا الان.خانم ویکتوریای انگلیس یک چهارم دنیا رو مستعمره کرده بود، خانم کاترین روس مثل اسکندراروپاروفتح کرده بود.
  119
  21
  ‌سه شنبه ۱۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۵:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  مسعود راستگو - تهران، ایران

  جمهوری اسلامی نفس های آخر رو میکشه!! چند دهه داره میشه که اینو میشنویم! واقعاً اینا مردم بقیه جهان رو اسگل فرض کردن چون مردم ایران علی رغم دل پرخون از مشکلات هیچ امیدی به امثال اینا و رضا بچه ننه و . ندارن. نمایش های طنز این زنیکه هم بیشتر جنبه فان داره براشون.
  106
  28
  ‌سه شنبه ۱۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۶:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  Ahoora Mazda - اکلند، نیوزلند

  [::Chokam - ری، ایران::].[::مسعود راستگو - تهران، ایران::]. شما اراذل و اوباش ساندیسی سایبری اصلا به فکر رنج و فقر و بدبختی ملت ایران نیستین و هیچگونه همدردی نمیکنید، فقط جیره میگیرید برای پستهای خانواده پهلوی و مسیح علی نژاد. شرمتان باد وطن فروشها
  28
  90
  ‌سه شنبه ۱۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۶:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  اخوند شیپیشو - اندیمشک، استرالیا

  این نظام بزودی رفتنی است - استالینها رفتن - هیچ کسی فکر نمیکرد شوروی سقوط کنه - تازه اون زمان برای ١ نفر - ٣ تا جاسوس کا گ ب بود - کسی نفس نمیتونست بکشه . ولی شکستن و نابود شدن . ایران هم زمانش میرسه - تنها و تنها راه پیروزی ایران اتحاد مردم ایران برای نجات خودشونه و لاغیر - هیچ کشوری در دنیا به اندازه پَشیزی به ایرانی کمک نخواهد کرد که این شیاطین ایران ترک کنند - فقط خود مردم ایران فرشته نجات خودشون هستند . حرف بسیار زیبایی زد در این مصاحبه - همه میمیرن یک روزی پس بهتره برای یک هدف ارزشمند باشه - نجات ایران .
  13
  63
  ‌سه شنبه ۱۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۸:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  فانتوم2 - فالکنبری، سوئد

  نمی‌دونم چرا اینقدر مخالفان جمهوری اسلامی ایران عزیز قیافه هاشون بی ریخت و کلا ضایعس،تو سوئد هم هر از گاهی ی چند ....جمع میشن باید ریخت قیافشون رو ببینی حالت بهم میخوره خوش تیپشون همین آقا یا خانم یا نمی‌دونم مسیح پولی نژاد،بعد چرا اینقدر ترسو هستند،خودم تو سوئد ی بار با چند .....از آنها درگیر شدم و خب اونور پلیس بود و بهشون گفتم هر سه تا تون رو میخوابونم فقط بیان خیابون پشتی که پلیس نباشه ما رفتیم ی ربع واستادیم خبری نشد در رفتن.
  68
  17
  ‌سه شنبه ۱۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۸:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۲
  راستگوی بی طرفدار - سالزبورگ، اتریش

  [::مسعود راستگو - تهران، ایران::]. ناراحت نباش. نیازی به آمریکا نیست. خودمان دارتان میزنیم.اصلا نگران نباش
  9
  33
  ‌سه شنبه ۱۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  Chokam - ری، ایران

  [::Ahoora Mazda - اکلند، نیوزلند::]. اون همدردیت بخوره توی ....، که رنج و فقر و بدبختی ملت ایران رو رها کردی رفتی نیوزلنددنبال نفع خودت. اصلا این همدردی ریشه همه بدبختی ملته،چون پشتش منافع شخصیه نه همدردی.توی نوعی ،نه تو، چون زیادین،برای همین گفتم اگه روزی شعار همدردی رو گذاشتین کنار. و صادقانه گفتین که دنبال منافع خودتونین نه همدرد،بدبختی ازبین میره.
  32
  7
  ‌سه شنبه ۱۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  رژیم عشقوحالگر - لندن، انگلستان

  دیگه از اون محمدحسینی که توتلویزیون ایشیم بالا ایشیم بالا میکرد که بالاترنیستی🤨😆تازه اون خیلی به بمبگزاری و ترکوندن بمب علاقه داشت....اونم الان ازش خبری نیست.گفت ندا یاد نداوپدرام دستفروش افتادم که همشهری وهم دهاتی این مصومه بودن.پیج شون خیلی وقته اپدیت نشده.سایتشون همdownشده.اینوگفتم که اگه خوابید بیشتر بخوابید.منم برم بخوابم یارانه رو ریختن خبرم کنین.🤣
  33
  3
  ‌سه شنبه ۱۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  رژیم عشقوحالگر - لندن، انگلستان
  آقای اهورامزدا ماذا فازا؟یعنی فازتو خریدارم داداش🤣
  10
  2
  ‌سه شنبه ۱۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۶:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۹
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک
  #شهر که خلوت بشه، قورباغه هفت تیر کش میشه# شده روایت این. حالا خاله سوسکه هم میخواد با این برنامه هماهنگی شده از قبل، خودش رو مطرح کنه.
  4
  6
  ‌چهارشنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۵
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  مگر این طرف که رفته بودبا کلاشینکف سراغ این خانم، ترک اهل باکو نبود؟! چرا روز روشن و مدرک هم روی میز دارید آدرس عوضی می دهید؟!
  0
  2
  ‌چهارشنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۹:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  samisan - توکیو، ژاپن
  جریان این مسیح لجن نژاد مثال جریان این سجاد غریبی تاپاله هست حالا کیه هستن این زنیکه دو رو و فاسد و پول پرست و مردم رو نردبان بالا رفتن خودش کرده که با اخوندها هم همدست هست و همش نمایش هست وگرنه کشتن این زنیکه هرزه و پرستو کاری نداره برای اخوندها که قبلا خیلی از سران ارتش و مخالفان سر سخت رو با همکاری غربی ها کشتن رو اینطور بزک میکنن و مثل مرغ قد قد میکنه معلوم نیست خرد هم چیز خوبی هست که مردم ما ندارن
  1
  1
  ‌پنجشنبه ۱۳ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۰:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.