ایران از تزریق گاز به سانتریفوژهای جدید خبر داد

آمریکا، بریتانیا و فرانسه در بیانیه‌ای بار دیگر از ایران خواسته‌اند به توافق هسته‌ای و قطعنامه مربوط به آن برگردد.

سازمان انرژی اتمی ایران از آغاز تزریق گاز هگزا فلورید اورانیوم به صدها سانترفیوژ جدید از جمله ۵۰۰ «ماشین‌‌ پیشرفته ۶-IR» خبر داده است.

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران با اعلام این خبر گفت این کار با هدف ارتقای ظرفیت غنی‌سازی ایران «به ۱۹۰ هزار سو انجام شده که کف نیاز کشور است.»

آقای کمالوندی که دوشنبه شب با شبکه یک سیما صحبت می‌کرد، گفت ایران به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در این‌باره اطلاع داده است.

به گفته آقای کمالوندی این تصمیم در راستای قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها اتخاذ شده است.

خبر تزریق گاز به سانتریفوژهای جدید در ایران در حالی اعلام شده است که به رغم بن بست ایجاد شده در مذاکرات احیای برجام، دیپلمات‌ها از ابتکارعمل جدید اتحادیه اروپا برای افزایش احتمال موفقیت گفت‌وگوها خبر داده‌اند.

هم‌زمان آمریکا، بریتانیا و فرانسه در بیانیه‌ای بار دیگر از ایران خواسته‌اند به توافق هسته‌ای و قطعنامه مربوط به آن برگردد.

این کشورها در این بیانیه که در آغاز دهمین کنفرانس بازنگری ان‌پی‌تی صادر شد، ابراز تاسف کرده‌اند که «با وجود تلاش‌های فشرده دیپلماتیک، ایران هنوز از موقعیتی که برای از سرگیری اجرای کامل برجام ایجاد شده، استفاده نکرده است.»

آمریکا، بریتانیا و فرانسه همچنین از ایران خواستند که «فورا به سوالات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره مواد هسته‌ای و فعالیت‌های اعلام نشده احتمالی در چارچوب توافق ان‌پی‌تی پاسخ دهد».

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا هم در سخنانی جداگانه هشدار داد که «ایران همچنان در مسیر تشدید تنش‌های هسته‌ای قرار دارد.»

به گفته آقای بلینکن، به رغم ابراز تمایل ایران برای احیای برجام، این کشور از پذیرش توافقی که به بازگشت دوجانبه واشنگتن و تهران به توافق هسته‌ای منجر شود، خودداری می‌کند.

آقای بلینکن گفت: «ایران از ماه مارس از پذیرش توافقی که دقیقا منجر به دستیابی به این هدف (احیای برجام)‌ باشد، خودداری کرده یا قادر به پذیرش آن نبوده است.»

به گفته آقای بلینکن، بازگشت به برجام بهترین گزینه برای آمریکا، ایران و جهان است.
+9
رأی دهید
-4

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.