ایتالیا از قتل وحشیانه مهاجر معلول آفریقایی در خیابانی پرتردد در شوک است

یورونیوز: پلیس ایتالیا یک شهروند مرد این کشور را در ارتباط با قتل یک فروشنده مهاجر نیجریه‌ای که بر اثر ضرب و شتم او جانش را از دست داد، دستگیر کرد.

تصاویر ویدیویی ضبط شده از ضرب و شتم این مهاجر آفریقایی توسط مرد ایتالیایی در یکی از خیابان‌های شلوغ و پر رفت و آمد شهر ساحلی «چیویتانوا مارکه» با واکنش‌های زیاد همراه شد.

فیلم‌های ویدیویی این حمله که توسط عابران گرفته شده بود بلافاصله به طور گسترده در وب‌سایت‌های خبری و رسانه‌های اجتماعی ایتالیا منتشر و پخش شد.

این حادثه که همزمان با ورود ایتالیا به مبارزات انتخابات پارلمانی روی داد در حالی خشم عمومی را برانگیخته که ائتلاف احزاب راست ایتالیا مسئله مهاجرت را در مبارزات انتخاباتی خود برجسته کرده است.

انریکو لتا، نخست‌وزیر سابق و رئیس حزب چپ‌گرای دموکرات روز شنبه در توییتی با نام بردن از فروشنده نیجریه‌ای که روز جمعه درگذشت، نوشت: «قتل آلیکا اوگورچوکو هولناک و ناامیدکننده است.»

وی سپس با استفاده از عباراتی چون «وحشیگری بی‌سابقه» و «بی تفاوتی فزاینده و فراگیر» تاکید کرد که هیچ توجیهی نمی توان برای این اقدام قائل شد.

حادثه به قدری منزجر کننده بود که حتی ماتئو سالوینی، رهبر جریان راست نیز که امنیت را محور کارزار انتخاباتی خود قرار داده نسبت به مرگ مهاجر آفریقایی ابراز خشم کرد و گفت: «امنیت رنگ نمی‌شناسد و ... باید بار دیگر به یک حق تبدیل شود.»
به گفته پلیس، آلیکا اوگورچوکو مهاجر ۳۹ ساله نیجریه‌ای روز جمعه گذشته در حالی که مشغول فروش کالا در خیابان اصلی شهر کوچک «چیویتانوا مارکه» واقع دراستان ماچراتا بود هدف حمله فرد مهاجم قرار گرفت.

تصاویر ویدیویی نشان می‌دهد که مهاجم ابتدا عصای فروشنده را از زیر دستش می‌کشد و سپس او را نقش زمین کرده و مورد ضرب و شتم قرار می‌دهد.

متئو لوکونی، بازپرس پلیس در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: «مهاجم به سمت قربانی رفت، ابتدا عصا را کشید و او را نقش زمین کرد سپس با ضربات مهلک کار را تمام کرد و باعث مرگ فروشنده شد.»
وی سپس به یک شبکه خبری تلویزیون ایتالیا گفت که کالبد شکافی مشخص خواهد کرد که مرگ ناشی از ضربات، خفگی یا علت دیگری بوده است.

پلیس از دوربین‌های خیابانی برای ردیابی حرکات ضارب استفاده کرد و مردی ۳۲ ساله به نام فیلیپو کلودیو جوزپه فرلازو را بازداشت کرد. او به اتهام قتل و همچنین سرقت به دلیل گرفتن تلفن همراه قربانی دستگیر و بازداشت شد.

بازپرس پلیس همچنین گفت که مهاجم پس از درخواست مصرانه فروشنده برای دریافت پول خرد از کوره در رفت. پلیس سپس ضمن مشاهده تصاویر ضبط شده از شاهدان ماجرا تحقیق کرد و آنها گفتند که مظنون هیچ اظهارنظری نکرده است.
دانیل آمانزا، مدیر یک انجمن حامی مهاجران در منطقه مارکه می‌گوید که مقتول متاهل و دارای دو فرزند بود؛ وی پس از تصادف با ماشین و از دست دادن شغل کارگری به دلیل جراحات وارده، به فروش کالا در خیابان روی آورده بود.

آمانزا اما روایت متفاوتی را در خصوص قتل آلیکا اوگورچوکو، مهاجر ۳۹ ساله نیجریه‌ای مطرح می‌کند؛ به گفته او مهاجم وقتی که فروشنده به فرد همراه وی گفته است چقدر زیباست، عصبانی و خشمگین شده است.

وی به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که «همین تعریف سبب مرگ او شد.» مدیر انجمن ACSIM در ادامه یادوآور شد: «واقعیت غم انگیز این است که افراد زیادی در آن نزدیکی بودند؛ آنها فقط تصویربرداری می‌کردند اما هیچ‌ کس جرات نکرد دو طرف را از هم جدا کند و جلوی فاجعه را بگیرد.»

شهردار «چیویتانوا مارکه» روز شنبه پس از برپایی تظاهرات و تجمع‌‌های اعتراض آمیز متعدد در این شهر کوچک سرانجام با اعضای جامعه نیجریه‌ای تبارها دیدار کرد.

وی سپس در سخنانی تاکید کرد که نه تنها جنایت صورت گرفته بلکه بی تفاوتی عابران و حاضران در جریان وقوع آن را نیز محکوم می‌کند، جنایتی که شهروندان را شوکه کرده و بسیار قابل تقبیح است.
+161
رأی دهید
-14

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۵
  Iryana2014 - بیتالمقدس، فلسطین

  غرب متمدن،،که یکمشت پلاسیده مثل وحوش خودشون از ایران جا داده به اسم آزادیخواه
  152
  46
  دوشنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۲
  لشکر ۹۲ زرهی اهواز - اهواز، ایران

  چهره بدون نقاب اروپای فاشیست و افراط گرایی نازیست، چند ماه دیگه این قاتل یک بیمار روانی شناخته میشه و از زندان آزاد میشه
  39
  113
  دوشنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  حق گو لندن - لندن، انگلستان

  یک‌همکار ایتالیای داشتم‌می گفت تمام‌این محاجران را باید با ...... ایتالیایی ها متنفر هستند از پناهنده ها اما چون مسخره هستند و پاستا و پیتزا و لیمونچلو دارند کسی زیاد افشاشون نمیکند! اروپایی ها اکثرا نژادپرست هستند . آن خبرنگار زن مادر بیکار تنها مجارستانی را یادتان میاید که‌لب مرز چطور ان‌پدر پسر بیچاره درمانده سوری را کتک مزد .
  16
  115
  دوشنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  بینوایان1 - دوسلدورف، آلمان

  ..... آدم ها در ایتالیا زندگی می کنند خیی بیشرفند کشور مافیایی
  14
  86
  دوشنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Buddliea - لندن، انگلستان

  مرگ‌بشریت وقتی اتفاق می افتاد که نظاره گر و بی تفاوت از کنار جنایات جامعه بگذریم و سرمان در لاک خودمان باشد
  5
  129
  دوشنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  shaboruz - پاریس، فرانسه

  انسان و انسانیت به چه درجه ای از وقاحت رسیده که میتونه اینطور بی تفاوت شاهد جان دادن انسان دیگه ای باشه وبه فیلمبرداریش فخر بکنه ؟؟؟؟!!!!!. آیا واقعا هنوز نفس کشیدن در این هوای مسموم ارزش جنگیدن داره ؟؟؟. هیهات از اینهمه نامردمی !
  5
  115
  دوشنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  ab5534 - هلسینکی، فنلاند

  فارغ از ملیت قاتل و مقتول ولی داستان غم انگیزی بود
  2
  93
  دوشنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Momiji0 - توکیو، ژاپن

  از وقتیکه تلفن‌های همراه ، دوربین دار شدند علاقمندی مردم به ویدئو گرفتن هم بطور فاجعه بار و غیر قابل تصور زیاد شده ، بطوریکه اگر فاجعه ای حتی برای فردی از اعضاء خانواده یا دوست و آشنایی در شُرُف وقوع باشه ، بجای کمک رسانی سریعاً دست به دوربین میشن و مهارتشون رو نمایش میدن ! فکر میکردم از این بی رگ و ریشه ها فقط در ایران هستند ، حالا میبینم که دوربین بازهای اروپایی هم دستکمی از تماشاچیای فیلمبردار مملکت خودمون ندارند !! غربیها همیشه ادای دموکراسی و حمایت و حفظ حقوق بشر رو در میارن و ظاهراً اعتقادی به این چیزها ندارند و تنها بقول آیت الله قتلعام پروپاگانی بیش نیست !!
  10
  89
  دوشنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان

  [::Iryana2014 - بیتالمقدس، فلسطین::]. دست کمی از این‌ها ندارید. شکنجه سپیده رشنو را فرامش کرد؟ خودت را قاطی آدم‌ها نکن. بدترین فاشیست‌ها مذهبی نشسته در وسط شما.
  11
  69
  دوشنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۷:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  دنیا به سمت دیوانگی داره میره. واقعا بعد از این کووید همه جا به طرز عجیب غریب و مشکوکی بهم ریخته.
  6
  52
  دوشنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۷:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  [::Iryana2014 - بیتالمقدس، فلسطین::. بگیر بخواب تو بابا. هر کی میگه پنیر تو سرتو بذار ..میر
  10
  44
  دوشنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۷:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  ساتراپ11 - تهران، ایران

  در صد وحشی‌گری رفته بالا ، در تمام دنیا ، در یکجا،،، اگر کسی مخالف دین باشه آتیشش میزنن در جایی دیگر اگر دیندار باشی تروریست هستی در جایی دیگر نژادپرستی و ..... جنگ راه می اندازن برای قدرت و منافع بیشتر و مردم را مجبور به مهاجرت میکنن ، دنیای عجیبی هست..
  3
  44
  دوشنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۸:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۹
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک

  دو چیز در این حادثه مشکوک میزنه. چگونه معلولی هست که دست و پاهایش داره حرکت میکنه؟ فروشنده خیابونی! اصلأ بساطی نیست فقط یک عصا!
  63
  14
  دوشنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۸:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  [::یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک::]. چه عجب یه روایت از باقر و صادق نیاوردی 😀
  6
  38
  دوشنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۹:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۵
  hassan1326 - تهران، ایران

  [::یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک::]. خودت فهمیدی که چی نوشتی ،؟!؟ چرا هواداران نظام نکبت اسلامی همه مثل رییسی بیسواد و نفهم قاتل هستند ؟!؟
  6
  34
  دوشنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۹:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۲
  راستگوی بی طرفدار - سالزبورگ، اتریش
  نژاد پرستان و نازی های اروپایی همان جانوران اسلامی اشغالگر ایران هستند. من نمیفهمم وقتی ما از توحش توله سگهای هیتلر می‌گوییم چرا ساواکی ها عکس‌العمل نشان می‌دهند و فکر می‌کنند به باباهاشون توهین شده
  13
  14
  دوشنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۰:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۹
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  البته این کار صحیحی نیست ولی کسانیکه حدود 60 سال پیش به ایتالیای زیبا سفر کرده اند می بینند این مهاجرین مسلمان چه بلائی سر ان کشور در اورده اند. با فرهنگ جنایتکارانه ی اسلام وطن خودشان را به حضیض ذلت کشانیده و حالا در حال تخریب اروپا هستند.
  15
  34
  دوشنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۰:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۵
  millionaire - منچستر، انگلستان
  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. حداقل شرقیها با خواهش و پناهندگی وارد اروپا میشن ، اروپایی‌ها که هزاران ساله با زور و تجاوز وارد مشرق زمین شده و میشن
  9
  10
  ‌سه شنبه ۱۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۰:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  سوسمار ولایت - دهلی، اتریش
  میتونید نژادپرستی را تو این ملت ببینید، وقتی کسی حتی حاضر نشد این طرف رو از روی معلول بلند کنه، انگار که همشون لذت بردن از این داستان، شخصا از اکثر سیاه ها چیز خوبی ندیدم ولی از ایتالیایی ها هم همینطور. البته بگم ایران هم همینه
  5
  9
  ‌سه شنبه ۱۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۱:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۹
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::millionaire - منچستر، انگلستان::]. مهم اینست که وقتی وارد کشوری میشوی تمدن می بری یا وحشیگری. فعلا تنها جائیکه میتوان بدون وحوش اسلامی نفسی کشید امریکای جنوبی هست و عاقبت مسلمین سنگ پرست انجا را هم به لجن خواهند کشید
  3
  11
  ‌سه شنبه ۱۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۴:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  rahjoo - مازندران، ایران
  نزاد پرستی رو میشه در اسلام بطور کامل دید.هرکی مسلمان باشه مهدوالدم هست در صورتیکه زور مسلمین بهشون برسه!. ینی یک عقیده ثبت و ضبط شده.حالا کیا باید گورشون تو این دنیا کنده شه؟!!! غیر مسلمین هم که همه نجس.مسیحی هم باشی میگن این تاعتقاد به تثلیث داره و نجسه.بودایی ک بماند. حالا همه مسلمین جهان بطور سیستماتیک وحشی و متعصب و موهوم پرست هستن یا نه؟!!
  3
  10
  ‌سه شنبه ۱۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۴:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::millionaire - منچستر، انگلستان::]. هه هه! زردک رو ببین داخل میوه ها شده. بیخود ژست دفاع از مظلوم نگیر. مسلمونا اگر زورشون برسه بدتر وارد میشن. مگه زمان عمر و عثمان تا وسط اروپا نرفتن؟ خیلی مثلا ایران رو با لطافت در نوردیدن؟
  5
  16
  ‌سه شنبه ۱۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۵:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۵
  millionaire - منچستر، انگلستان
  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. انگلیس به قصد بردن تمدن وارد مستعمراتش می‌شد ؟؟!!!!! فرانسه سیاهپوستان رو متمدنانه به بردگی میکشید ؟؟!!!!! آمریکای جنوبی و مرکزی برای فرار از تمدن و پیشرفت ، با پرتقال و اسپانیا جنگیدند ؟؟!!!! اتحاد جماهیر شوروی به کشورهای اروپای شرقی تمدن برد ؟؟!!!! آمریکا با ویتنام و عراق و افغانستان و لیبی و کلمبیا و پاناما و نیکاراگوئه و هندوراس و کوبا و هائیتی و گوتمالا متمدنانه جنگید و تمدن صادر کرد ؟؟!!!!! فرانسه به مالی و الجزایر و تونس و مراکش و موریتانی و ساحل عاج و کنگو و کامرون و لائوس و …تمدن برد؟؟!!!! کشورهایی که انگلیس به تنهایی تمدن براشون برد!!!!!!! رو هم که همه میدونن اگه بخوام بنویسم سه صفحه باید اسم بنویسم ، نه عزیز برادر هیچ گربه ای محض رضای خدا موش نمیگیره ، اینها هدفشون مثبت نبوده ونیست . کشورهای غیر غربی هم انقدر درگیر مبارزه و جنگ و مقابله و گدایی و فقر و بدبختی بودن و هستند که تمدن شون گم شده ، با اینکه دل رحم تر و مهربانتر و گرم تریم ولی اونها مغرور و فاتح و اربابند
  3
  8
  ‌سه شنبه ۱۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۹:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۵
  millionaire - منچستر، انگلستان
  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. آمریکای جنوبی رفتی عزیز برادر ؟ کجاش بی خطره ؟!! لجنی نیست ؟؟!!!میشه نفس کشید ؟؟!!!!
  2
  5
  ‌سه شنبه ۱۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۹:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  [::Buddliea - لندن، انگلستان::]. کاش میدونستم می به کومنت ایشان منفی داده و چرا. در حوابشوت هم باید گفت:نشاید که نامت نهند آدمی....البته ما ایرانی جماعت هم دست کمی از اینها نداریم ،یادتونه با افغانستان هم ا چه میکردند و بعضا هم میکنند
  1
  1
  ‌سه شنبه ۱۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۹
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::millionaire - منچستر، انگلستان. عزیزم اتفاقا سالی یکبار به امریکای جنوبی میروم. بهشت روی زمین است و ممکن است چند جا در این پهنه ی بزرگ ناارام باشد اما کلا من که بیشتر به مکزیک میروم چنان مردم شادی می بینم که در جاهای دیگر دنیا باید با ذره بین دنبالش رفت. استعمار هم شمشیر دو لبه است. حتما امریکا باعث پیشرفت ویتنام و ژاپن شد. انگلستان هم خیلی به هندی ها و استرالیائی ها و کانادائی ها یاد داد. این مربوط به خاصیت مردم یک کشور است که در مقابل چیزی بگیرند و یا فقط دهنده باشند. مهمان من بیا برویم مکزیک. مطمئن باش کسی تلنگری به تو نمیزند. از تحقیرهای نژادی هم خبری نیست. عده ای دراگ دیلر در بعضی جاها هستند که به امثال من کاری ندارند. یک شلوار جین و مثل خودشان در می ایم. ساده و بی الایش. این مردم هنوز طبیعی باقی مانده اند تا گند پول و تمدن ان ها را هم درهم بریزد
  0
  5
  ‌سه شنبه ۱۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۵:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۵
  millionaire - منچستر، انگلستان
  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. زنده باشی ۱۰۰۰ سال ، اتفاقن جاتون خالی من هم همین یک ماه پیش برزیل بودم ملت شادی داره همش دارن میرقصن ، ولی خطریه ، تنها بیرون رفتن مخصوصن شبها کار خطرناکیه البته به قول شما مثل خودشون باید پوشید و توشون گم شد ولی نمیدونم چه حکایتی یه باز هم میفهمند که از اونها نیستی و اگه تنها باشی ممکنه دردسر درست شه ، ولی از لحاظ خطری مقایسه کن عزیز برادر ، اونطور که نوشته بودی « …تنها جایی که میشه نفس کشید… » من تعجب کردم چون برای من برعکس بود به شدت نا امنی حس میکردم ، کشورهای اروپایی تو هیچکدومشون ذره ای اون احساس ناامنی را نمیشه داشت ، تایلند هند ژاپن چین فیلیپین حتا پاکستان و بنگلادش و دیگر کشورهای غیر از آمریکای جنوبی اصلن نا امن نیستند برو نصف شب بیرون کسی کاریت نداره ،ولی کشورهای آمریکای جنوبی همه خطری یند شما برعکس گفتید ،
  1
  1
  ‌چهارشنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۲:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  واقع گرا - زوریخ، سوییس
  به نظر من این اتفاقی که اینجا افتاد ، نه ربطی راسیستی و خارجی بودن داره. چون دعوا کردن در کشورهای اروپایی کم پیش می اد، و چیره غیر نرمالی است ، برای همین کسی خودش را درگیر نمی کنه، چون از عواقب دادگاهی و جریمه شدن می ترسه . و متاسفانه بعدش اینطور اتفاقاتی می‌افتد.
  1
  1
  ‌چهارشنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۵:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۰
  آلترناتیو - فرانکفورت، آلمان
  [::واقع گرا - زوریخ، سوییس::]. آفرین که تا اینجا بهترین کامنت رو تو گذاشتی! نشون میده که واقعن تو اروپای غربی زندگی کردی یا میکنی! این مردم اونقدر به مشکلات نژادپرستی حساسن که میزنه تو مایه naive (یعنی ساده انگاری) و راحت گول خوردن که تو ایران دهاتی هم معنی میده! یعنی درست برعکس نژادپرستی! با این همه فراری از همه جای دنیا به اروپای غربی پناهنده شدن، اون هم از دهه ها پیش اینطرف!
  0
  0
  ‌چهارشنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۵:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.