نماینده مجلس: ما تا کی می‌خواهیم با تکنولوژی بجگنیم/۸۰ درصد مردم فیلترشکن نصب کرده اند

بی بی سی: غلامرضا نوری قزلجه نماینده مجلس شورای اسلامی ایران می‌گوید ۸۰ درصد ایرانی‌ها روی گوشی‌هایشان «فیلترشکن» دارند. او همچنین سرنوشت طرح محدودسازی اینترنت معروف به «طرح صیانت از فضای مجازی» گفت رئیس مجلس طرح صیانت را به شورای عالی فضای مجازی فرستاد.

غلامرضا نوری در مصاحبه با خبرگزاری ایلنا گفت «آمارها نشان می‌دهد نزدیک به ۸۰ درصد ایرانی‌ها فیلترشکن و وی‌پی‌ان روی گوشی‌های خودشان نصب کرده‌اند و این آمار دقیقا در کشورهای اتحادیه اروپا زیر ۱۰ درصد است»

او با انتقاد از برخورد با محدودسازی فضای مجازی گفت «یک اروپایی به راحتی می‌تواند فرزندش را بازخواست کند که چرا روی گوشی‌ات فیلترشکن داری، لزومی ندارد که داشته باشی، اما برای ما در حال حاضر آنقدر سایت‌های پرکاربرد فیلتر هستند که فرزند ما مجبور است برای این کارهای عادی‌اش «فیلترشکن» و «وی پی ان» داشته باشد و کسی نمی‌تواند بگوید چرا تو فیلترشکن داری».

او پرسید «ما تا کی می‌خواهیم با تکنولوژی بجگنیم روزگاری با رادیو، تلویزیون و ویدئو و ماهواره جنگیدیم. توانستیم جلوگیری کنیم؟ مگر می‌شود با پیشرفت تکنولوژی جنگید، ایستاد و مقابله کرد؟»
سرنوشت طرح محدودسازی اینترنت
او درباره سرنوشت طرح محدودسازی اینترنت معروف به «طرح صیانت از فضای مجازی» هم گفت «رئیس مجلس آن را به شورای عالی فضای مجازی فرستاد که آنها روی این موضوع کار کنند حال هدف چه بود، خیلی واضح نبود، این‌که می‌خواهند نظر مشورتی آنان را بگیرند یا اینکه می‌خواهند به آن‌ها اختیار داده شود در این زمینه قانون‌گذاری کنند».

در هفته اخیر، خبرهایی درباره ارسال «طرح صیانت» به شورای عالی مجازی منتشر شد که این شورا با صدور بیانیه‌ای این خبر را تکذیب کرد.

کمی بعد نامه‌ای در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که نشان می‌داد محمد باقر قالیباف، رئیس مجلس، از ابراهیم رئیسی که ریاست شورای عالی فضای مجازی را برعهده دارد، درخواست کرده تا نظرات این شورا را درباره «حکمرانی فضای مجازی» به مجلس ارائه کند.

اکنون غلامرضا نوری می‌گوید «اگر بخواهند در حوزه فضای مجازی قانون‌گذاری کنند، درستش این است که به مجلس بازگردد و در اینجا قانون‌گذاری شود».

پیشتر هم زهره الهیان دیگر نماینده مجلس گفته بود شورای عالی فضای مجازی نظراتش را درباره «طرح صیانت» به مجلس ارائه کرده است و این نظرات در طرح اعمال شده‌ است. او همچنین پیشنهاد کرده بود به جای «طرح صیانت» از عنوان «طرح نظام تنظیم مقررات کاربران مجازی استفاده شود، چرا که در شرایط فعلی این نام برای طرح مطرح است».

درباره چگونگی تدوین قوانین اینترنت در ایران، شفافیت کافی وجود ندارد و نهادها و شخصیت‌های مختلف درباره آن نظرات متناقضی منتشر می‌کنند.

در ابتدا شماری از نمایندگان مجلس به دنبال تصویب طرح صیانت بودند.

اما طرح صیانت از فضای مجازی با مخالفت‌های زیاد و کم‌سابقه‌ای حتی در میان محافظه‌کاران مواجه شده بود.

در نهایت اسفند ماه گذشته هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی ایران تصمیم کمیسیون مشترک مجلس در تصویب طرح "صیانت" برای محدودسازی اینترنت را باطل کرد.

چند نکته کلیدی «طرح صیانت»
 *  نهادی جدید برای «مرزبانی مجازی» تاسیس می‌شود

 *  اعضای این نهاد عبارتند رئیس مرکز ملی فضای مجازی و نمایندگان این نهادها:سازمان اطلاعات سپاه، قوه قضائیه، سازمان پدافند غیر عامل، ستاد کل نیروهای مسلح، وزارت اطلاعات و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات

 *   این نهاد جدید وظیفه دارد ورود و خروج اطلاعات اینترنتی از تمامی گذرگاه‌های مجازی را کنترل کند

 *   فروش وی‌پی‌ان و فیلترشکن خارج از نظارت حکومتک ممنوع می‌شود

  *  همه شبکه‌های اجتماعی و شبکه های پیام‌رسان مانند اینستاگرام و واتساپ باید در ایران ثبت شوند
    صندوق حمایت از محتوا و پیام‌رسان‌های داخلی تاسیس می‌شود
+67
رأی دهید
-0

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۲
  Momiji - توکیو، ژاپن

  به رهبر اُلاغت بگو ، در ضمن فیلتر شکن رو هم برادران قاچاقچی ، احمدی نژاد وارد میکنن ! خودشون فیلتر میکنن تا مردم فیلتر شکنهای وارداتی رو بخرند !!
  0
  34
  ‌چهارشنبه ۱۵ تیر ۱۴۰۱ - ۰۷:۴۶
  ۵۹
  یا فاطمه زهرا - میلان، ایتالیا

  با تکنولوژی مخالفتی نداریم، بلکه با فرهنگ مبتذل غربی.
  38
  1
  ‌چهارشنبه ۱۵ تیر ۱۴۰۱ - ۰۷:۵۰
  ۴۲
  Momiji - توکیو، ژاپن

  [::یا فاطمه زهرا - میلان، ایتالیا::]. فاطی چرا چرند میگی ؟ تو با فرهنگ بقول خودت مبتذل مخالفی ، چرا رفتی و در کشوری با فرهنگ مبتذل ( از دید شما عصر حجریها ) زندگی میکنی ! جواب بر من نوشته و روان کن !!
  0
  20
  ‌چهارشنبه ۱۵ تیر ۱۴۰۱ - ۱۰:۰۸
  ۳۶
  siavash786 - آمریکا، ایالات متحده امریکا
  [::یا فاطمه زهرا - میلان، ایتالیا::]. شماها اگر با فرهنگ غربی مخالف هستید در غرب چه علطی دارید می کنید؟ چرا به افغانستان و سعودی عربی اقامت نمی کنید؟ چرا فرزندانتان را برای تحصیل و زندگی به غرب می فرستید؟ تکنولوژی و علم آیه و حدیث نیست که بخواهید روزانه کشف و تهیه کنید.
  0
  16
  ‌چهارشنبه ۱۵ تیر ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۳
  ۵۹
  یا فاطمه زهرا - میلان، ایتالیا
  [::Momiji - توکیو، ژاپن::]. این فریضه بر هر فرد مسلمانی واجب است که با کوشش‌ و مودت سعی در گسترش دین برحق الهی اسلام تا جهانیان به کمال و مقام انسانیت برسند. باید از نزدیک با این تعلیمات آشنا شوند، از همین باب بالاجبار در دول غربی به سر میبرم.
  16
  0
  ‌چهارشنبه ۱۵ تیر ۱۴۰۱ - ۱۰:۳۱
  ۳۶
  siavash786 - آمریکا، ایالات متحده امریکا
  [::یا فاطمه زهرا - میلان، ایتالیا::]. خودت می فهمی مقام انسانیت چیست ؟ آیا دین تو و یا آن هرزه گویی و حدیث و روایات تو را به انسانیت می رساند ؟ یک گرگ وحشی همیشه گرگ است و یا هر حیوان دیگری یک حیوان باقی می ماند. اما انسان با خون و خونروزی و ظلم و ستم نمیتواند به مقام انسانیت برسد. شکی نیست که آنها انسان هستند ولی به مقام انسانیت نمیرسند ، چون خوی و سیرت آنها درنده خویی است همانند هیتلر ، موسولینی ، خمینی و غیره . در ضمن ، عصر فعلی فقط با یک قرن گذشته خیلی تفاوت دارد و احتیاجی به سفر شما به غرب نیست که بخواهی تحقیق و تبلیغ کنی . برگرد به همانجایی که به آن باور داری تا مبادا با دیدن مهرویان و خوش قامتهای سکسی به گناه مرتکب شوی و به دین آنها برگردی ، چون هیچ دینی بجز دین انسانیت صحیح نیست. اما تو و امثال تو هیچوقت به آن مقام نمیرسید چون در خرافات مسخ شده اید .
  1
  13
  ‌چهارشنبه ۱۵ تیر ۱۴۰۱ - ۱۲:۲۸
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.