اسرائیل در مورد گشت زنی غیرمعمول کشتی های نظامی ایران در دریای سرخ هشدار داد

وزیر دفاع اسرائیل تصاویر ماهواره‌ای چهار شناور ایران را در دریای سرخ نشان دادبی بی سی: وزیر دفاع اسرائیل با نمایش عکس‌های جدید ماهواره‌ای از افزایش کم‌سابقه تحرکات کشتی‌های نظامی ایران در دریای سرخ خبر داده است.

بنی گانتس در همایشی در یونان، گشت‌زنی کشتی‌های ایران در دریای سرخ را «نامعمول» خواند و گفت حضور نظامی ایران در این منطقه بیش از هر زمان دیگری در یک دهه‌ گذشته بوده است.

به گزارش جروزالم پست آقای گانتس گفت «اکنون می‌توانیم تایید کنیم که ایران به صورت روشمند در حال استقرار در دریای سرخ است و کشتی‌های جنگی‌اش در بخش جنوبی این دریا گشت‌زنی می‌کنند.»

وزیر دفاع اسرائیل تصاویر ماهواره‌ای چهار کشتی نظامی ایران در دریای سرخ را نمایش داد که به ین صورت معرفی شده‌اند: کشتی آب‌خاکی «هنگام»، دو شناور کمکی «بندرعباس» و یک ناوچه «موج».

او گشتی‌زنی کشتی‌های نظامی ایران در دریای سرخ را تهدیدی مستقیم برای تجارت، انرژی و اقتصاد جهانی توصیف کرد.

تنش میان‌ ایران و اسرائیل با افزایش رویدادها و مرگ‌های مشکوک در داخل ایران و بالا گرفتن جنگ سایبری میان دو طرف ابعاد تازه‌ای پیدا کرده است.

اسرائیل که برنامه موشکی و هسته‌ای و حضور منطقه‌ای ایران را تهدیدی جدی برای خود می‌داند، در ماه‌های اخیر بارها درباره تلاش‌های ایران در حوزه‌ها و مناطق مختلف هشدار داده و گفته است که هر اقدامی از سوی ایران را پاسخ خواهد داد.
دریای سرخ کجاست؟
دریای سرخ میان دو گذرگاه حیاتی واقع شده و اهمیت تجاری و استراتژیک بسیاری دارد.

از یک سو تنگه باب‌المندب، در غرب یمن این دریا را به اقیانوس هند می‌رساند و در طرف دیگر آن کانال سوئز واقع شده که آن را به دریای مدیترانه وصل می‌کند.
دریای سرخکشورهای یمن، عربستان و اردن در شرق این دریا قرار دارند و در آن سو مصر، سودان، اریتره، جیبوتی همسایگان آن در قاره آفریقا هستند.

اسرائیل از طریق خلیج عقبه در شمال شرق دریای سرخ به این دریا دسترسی دارد. تقریبا تمام واردات اسرائیل از راه دریا انجام می‌شود.

این دریا اهمیت تجاری و استراتژیک بسیاری دارد چون یکی از مسیرهای اصلی حمل و نقل دریایی جهان برای برای عبور کشتی‌های تجاری و نفتکش‌هایی است که از کانال سوئز رفت و آمد می‌کنند.

از سوی دیگر یمن در بخش جنوبی دریای سرخ و در کنار تنگه باب‌المندب واقع شده و بعد از جنگ عربستان و متحدانش علیه حوثی‌ها در یمن، حساسیت نظامی و سیاسی این آب‌ها بیشتر شده است.
ایران در پی حضور بیشتر در دریای سرخایران سال گذشته از حضور ناوگروه ۷۹ نیروی دریایی ارتش در دریای سرخ خبر دادپیش از این هم فرماندهان نظامی اسرائیل درباره تلاش‌های ایران برای حضور نظامی بیشتر در دریای سرخ هشدار داده بودند.

سپتامبر پارسال فرمانده سابق نیروی دریایی اسرائیل گفته بود که نیروی دریایی این کشور برای روبرو شدن با «تهدید‌های فزاینده» ایران، فعالیت خود را در دریای سرخ بیشتر کرده است.

اواسط فروردین سال ۱۴۰۰ کشتی ایرانی ساویز بر اثر انفجاری در جنوب دریای سرخ دچار سانحه شد. روزنامه نیویورک تایمز در آن زمان گزارش داد که اسرائیل به آمریکا اطلاع داده که با استفاده از مین، یک شناور ایرانی را در دریای سرخ هدف قرار داده است. اسرائیل می‌گفت این کشتی در قالب شناور غیرنظامی مشغول اقدامات تجسسی بوده است.

ایران بیش از یک دهه است که تلاش می‌کند حضور نظامی خود را در دریای سرخ افزایش دهد.

در این سال‌ها نیروی دریایی ارتش ایران بارها از اعزام کشتی‌ها و ناوگروه‌های خود به باب‌المندب خبر داده است.

از جمله دی ماه سال گذشته ایران از حضور ناوگروه ۷۹ نیروی دریایی ارتش در دریای سرخ خبر داد.

ایران می‌گوید هدفش از این کار تامین امنیت کشتی‌ها و نفتکش‌های ایرانی است که در آن مسیر رفت و آمد می‌کنند.
+26
رأی دهید
-25

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۱
  رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا
  به شما چه ربطی داره که کشتی هایی ایرانی توی دریای سرخ هستند؟ شما خودتون چه غلطی میکنید در آزربایجان کوردستان عراق یا خلیج فارس؟ ... اضافی خوردید شما ها
  3
  3
  ‌چهارشنبه ۱۵ تیر ۱۴۰۱ - ۰۹:۵۵
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.