سئوال دهباشی از تیمسار هوشنگ صمدی: اگر عراق زمان شاه حمله کرده بود چقدر دوام می آوردیم؟

هوشنگ صمدی (زاده ۶ بهمن ۱۳۱۸ در کلخوران اردبیل) مشهور به ناخدا صمدی، ناخدا یکم تکاور بازنشسته نیروی دریایی ارتش ایران است، که در طول جنگ ایران و عراق فرماندهی تیپ یکم تفنگداران دریایی ایران را برعهده داشت.
صمدی فعالیت نظامی را از سال ۱۳۳۷ در نیروی زمینی شاهنشاهی ایران آغاز کرد، در سال ۱۳۵۴ به نیروی دریایی شاهنشاهی ایران منتقل شد و همزمان با آغاز جنگ ایران و عراق به‌عنوان یکی از فرماندهان ارشد گردان تکاوران دریایی بوشهر محسوب می‌شد. او در آغاز جنگ در حالی که بازنشستگی وی ابلاغ شده بود، به ارتش بازگشت و در سلسله عملیات‌های نبرد خرمشهر، حصر آبادان و آزادسازی خرمشهر به همراه دیگر تکاوران ارتش، نقش کلیدی ایفا کرد. در روزهای نخست جنگ، تیپ تکاوران تحت امر او به‌مدت ۳۴ روز در مقابل ارتش عراق از خرمشهر دفاع نمود، وی در این مدت ۸ بار مجروح شد.
 
او در چندین نبرد دیگر همچون عملیات مروارید و عملیات ثامن‌الائمه نیز حضور فعال داشت. صمدی از جانبازان جنگ ایران و عراق محسوب می‌شود.
+238
رأی دهید
-14

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۰
  Sayet uk - ناتینگهام، انگلستان

  مدت دوام بستگی به میزان حمایت کشورهای قدرتمند و تصمیم آنها برای حمایت و پشتیبانی از کدام بستگی داشت و دارد درست مانند ج ا جنگی که با ابزار غیر خودی شروع شود با تصمیم غیر خود هم ادامه یا پایان می‌شود
  120
  15
  ‌سه شنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۱ - ۱۳:۳۶
  ۵۲
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  ارتش رژه؟ اصطلاحا ارتش رژه؟؟ والده ات این اصطلاح رو درست کرده بود؟ مرتیکه عوضی ارتشی که رمقش رو توی همون ٦ ماه اول عنقلاب گرفتین جلوی عراق وایستاد. وهم برتون داشته سپاه و بسیج بودن؟؟
  10
  96
  ‌سه شنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۱ - ۱۴:۳۲
  ۱۰۵
  Kefli Iskender - مریخ، وانواتو

  بی دلیل نبود که خمینی می گفت «این جنگ نعمت است». جنگ نعمتی بود برای دزدهایی که بر سریر قدرت نشستند. نعمت جنگ بود که باعث شد دزدان فعلی از شر میلیونها جوان پر احساس و پر شور راحت شوند. میلیونها جوانی می توانستند رژیم دزدان را سرنگون کنند. جوانانی که به اسم دفاع از ناموس رفتند زیر خاک و حال ناموسشان افتاده دست این دزدان بی ناموس.
  4
  109
  ‌سه شنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۱ - ۱۴:۴۸
  ۳۶
  siavash786 - آمریکا، ایالات متحده امریکا

  اگر زمان شاه جنگ میشد ، عراق فقط از شوروی میتوانست کمک بگیرد وشاید چند هفته عراق نابود می شد. کشورهای منطقه چیزی در بساط نداشتن و همه زیر سلطه شاه بودند ، بیخودی لقب آریامهر را یدک نمیکشید . عراق قبل از این ایرانیان را از عراق بیرون کرد و اموالشان را غصب نمود ولی بدون جنگ بعد از ۴۰۰ سال درگیری و پیمان های متعدد به پیمان الجزایر ختم شد . همان پیمانی که صدام پاره کرد و جنگ را شروع نمود.
  9
  77
  ‌سه شنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۱ - ۱۵:۴۳
  ۵۷
  Attila14 - استکهلم، سوئد

  والاترین ژنرالها خلبانان و فرماندهانی که ارتش امریکا به ایران حسادت میکرد رو اعدام کردن بدستور عًنگلستان و همون ۸ سال مقاومت زورکی هم از سر صدقه تجهیزات ارتش شاه بود. پستی و رذالت از طرز جمله بندی سوال این خرفت نماینده ج ا میباره! (چقد دوام میاوردیم؟)! چنان نفرت انگیزن که بدترین فحشها تو ذهن ادم میاد ولی سریع یاد ادم میافته اینا چی هستن و فقط یه راه حل هست!.
  3
  59
  ‌سه شنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۱ - ۱۶:۱۹
  ۳۴
  khyar - اوپسالا، سوئد

  اگر عراق در زمان مم پهلوی به ایران حمله می‌کرد چی می‌شد ؟ جوابش مشخصه ، ساکش را بر میداشت و‌میگفت فرح برای شما من که در رفتم ،خاطر همین بود که به شاه چمدون بدست معروف شده بود ، مرتیکه همیشه آماده فرار بود . بحرین را بدون جنگ دو دستی تقدیم کرد ، عراق در زمون اون احمق حمله می‌کرد الان کشوری بنام ایران وجود نداشت .
  115
  13
  ‌سه شنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۱ - ۱۶:۴۹
  ۶۶
  Azadi9 - پاریس، فرانسه

  موقعی که من در دزفول سرباز بودم، میگفتند که یک سال قبل از انقلاب، لشکر زرهی اهواز با لشکر زرهی کرمانشاه یک مانور نظامی برگزار کرده بودند، و ارتش عراق از ترس آماده باش قرمز گرفته بود! من حرفهای این تیمسار رو کاملا تایید میکنم، ارتش عراق واقعا در اون سالها عددی نبود که در مقابل ارتش ما عرض اندام کنه. حتی بعد از انقلاب هم ما خیلی قویتر بودیم و حمله عراق و طولانی شدن جنگ دلایل دیگه ای داشت (سیاسی !) که خیلی مفصل هست و در این مقوله نمیگنجد. پاینده ایران !
  2
  67
  ‌سه شنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۱ - ۱۷:۴۴
  ۳۲
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان

  [::Sayet uk - ناتینگهام، انگلستان::]. تسمه حاضره حالا بندازم گردنت؟ مگه مجبوری ......نظر کنی جوجه حزب اللهی
  8
  57
  ‌سه شنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۱ - ۱۷:۵۲
  ۶۶
  Azadi9 - پاریس، فرانسه

  [::khyar - اوپسالا، سوئد::]. عزیز برادر، تو کدوم سیاره زندگی میکنی ؟! نشنیدی ارتش ایران چه ضرب شستی در جنگ ظفار از خودش نشون داد ؟ مخصوصا بین سالهای ۱۳۵۴ ۱۳۵۶.
  3
  55
  ‌سه شنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۱ - ۱۹:۱۵
  ۵۲
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  [::khyar - اوپسالا، سوئد::]. حیف که تو سالاد شیرازی بالاخره یه مقدار ترشی هم باید بریزن، وگرنه یه چیزی میشدی.
  5
  43
  ‌سه شنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۱ - ۱۹:۵۴
  ۵۲
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  [::khyar - اوپسالا، سوئد::]. .... مرتیکه، یعنی فکر میکنی ایران رو اون محسن رضایی که از ..... .... نگه داشت؟ 😀 ....
  3
  35
  ‌سه شنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۱ - ۱۹:۵۶
  ۶۰
  Sayet uk - ناتینگهام، انگلستان

  [::گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان::] گروهبان قندلی اگر قلاده خودت را باز کردی و منتظر استخوان از صاحب خود نشدی بهتر متوجه گندی که به کشور زدید و میکنید میشوی.خوشبختانه نسل شما یک پاشون لب گوره و تا نرسیده به توالت بلللله . باشد که نسل جدید آزاد اندیش و جانسوز برای مردم باشند.طبق معمول هر کس موافق سادیسمی مثل تو نشد متهم به حزب الهی می‌شود . تا امثال تو هستند ایرانی درخشان خوابی بیش نیست و این رژیم از خون شماهای نادان تغذیه می‌کند . داروهات یادت نره.
  32
  4
  ‌سه شنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۱ - ۲۱:۴۴
  ۱۰۰
  تنها در اینجا - کپنهاگ، دانمارک

  [::khyar - اوپسالا، سوئد::]. سالاد بهت نمیاد که سر سفره بابات بزرگ شده باشی‌ تو با نون و نمک حروم بزرگ شدی
  0
  34
  ‌چهارشنبه ۱۵ تیر ۱۴۰۱ - ۰۴:۳۰
  ۳۲
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان

  [::Sayet uk - ناتینگهام، انگلستان::]. جوجه حزب اللهی این تو هستی که با شصت سال سن زودتر ... رحمت رو سر میکشی و شر .....رو کم میکنی از چشم و چال کورت و هوش و حواس پرتت معلومه که چیزی نمونده تا عزراییل رو ملاقات کنی برو پیش رهبر عزیزت خمینی اونجا منتظرت هست با یک تسمه و چماق
  2
  30
  ‌چهارشنبه ۱۵ تیر ۱۴۰۱ - ۰۵:۲۵
  ۵۲
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  [::Sayet uk - ناتینگهام، انگلستان::]. .... نزن بابا. بخواب یخ کرد
  2
  25
  ‌چهارشنبه ۱۵ تیر ۱۴۰۱ - ۰۵:۲۶
  ۱۰۵
  millionaire - منچستر، انگلستان

  شاهنشاه عاری از مهر ( خدا نیامرز ) بدون هیچ حمله ای استان بحرین ما رو دو دستی تحویل داد ، تجهیزات خریده بود زیاد داشت ولی عرضه نداشت
  51
  0
  ‌چهارشنبه ۱۵ تیر ۱۴۰۱ - ۰۸:۵۱
  ۱۰۰
  تنها در اینجا - کپنهاگ، دانمارک

  [::millionaire - منچستر، انگلستان::]. تو هم انگاری با خیار سر یک سفره بزرگ شدی
  2
  40
  ‌چهارشنبه ۱۵ تیر ۱۴۰۱ - ۱۰:۰۰
  ۶۳
  بینوایان1 - دوسلدورف، آلمان
  [::hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا::]. ارتش رژه یعنی منظم و مرتب شتباه نگیرید از ارتشی ها بپرسید توضیح میدهند دهباشی نمی تواند بگوید ارتش منظم شاه
  0
  10
  ‌چهارشنبه ۱۵ تیر ۱۴۰۱ - ۱۶:۰۴
  ۶۸
  senator x - تهران، ایران
  مرگ بر آمریکا
  13
  0
  ‌چهارشنبه ۱۵ تیر ۱۴۰۱ - ۲۱:۴۵
  ۱۰۵
  millionaire - منچستر، انگلستان

  [::تنها در اینجا - کپنهاگ، دانمارک::]. زر نزن
  30
  2
  ‌پنجشنبه ۱۶ تیر ۱۴۰۱ - ۰۹:۵۲
  ۱۰۰
  تنها در اینجا - کپنهاگ، دانمارک

  تو هم زیاد نخور
  0
  21
  جمعه ۱۷ تیر ۱۴۰۱ - ۰۸:۱۳
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.