دانشجویان ایرانی عمدتا از ایران: رضا پهلوی را نمادی ملی برای گذار از جمهوری اسلامی می‌دانیم

 شاهزاده رضا پهلوی صدای آمریکا: ۲۸۵ دانشجوی ایرانی که عمدتا در دانشگاه‌های داخل ایران تحصیل می‌کنند، با صدور بیانیه‌ای مقارن با سالروز ۱۸ تیر، شاهزاده رضا پهلوی را «نمادی از مبارزه برای گذار از جمهوری اسلامی» معرفی کردند.

۱۸ تیر در تقویم سیاسی ایران با حمله نیروهای امنیتی به کوی دانشگاه تهران گره خورده‌ است و یادآور مجموعه درگیری‌های مطالبه‌گرایانه دانشجویان بود که توسط نیروهای انتظامی و افراد موسوم به لباس شخصی‌ در تیرماه ۱۳۷۸ سرکوب شد.

در این بیانیه که «به کوشش موسسه ترویج جامعه باز در آلمان تهیه» شده و نسخه‌ای از آن به بخش فارسی صدای آمریکا رسیده، عنوان شده است که «۱۸ تیر ماه امسال در حالی فرا می‌رسد که جنبش ایرانی برای رهایی از جمهوری اسلامی بیش از گذشته فراگیر شده» و «دانشجویان دوشادوش دیگر گروه‌های اجتماعی همواره مطالبات آزادی‌خواهانه مردم ایران را فریاد زده و علی‌رغم همه سرکوب‌ها و فشارها و با فراز و فرودهای بسیار اما همواره در کنار مردم ایران باقی مانده و خواهند ماند.»

این بیانیه که نام امضاکنندگان آن با حروف اختصاری آن نقش بسته و اسامی کامل به دلیل «مسائل امنیتی» در موسسه ترویج جامعه باز محفوظ مانده، تأکید شده است: «حال که مدت‌ها است که تشت ناکارآمدی حکومت جمهوری اسلامی فروافتاده و راهی جز تغییر کلی و بنیادی نظام سیاسی حاکم بر ایران، باقی نمانده است؛ اعتراض‌های گسترده در سال‌های اخیر نیز به‌خوبی گویای این واقعیت است که اکثریت بزرگی از مردم ایران نیز به این نتیجه رسیده‌اند که ایران آزاد و آباد در مسیر توسعه و آرامش، تنها با عبور از جمهوری اسلامی، این حکومت ایران ویران کن تحقق‌پذیر خواهد شد.»

امضاکنندگان این بیانیه که دانشجویانی از جمله از دانشگاه‌های تهران، امیرکبیر (پلی‌تکنیک)، علم و صنعت،خواجه نصیر، صنعتی اصفهان، صنعتی سهند، شیراز، مازندران، صنعتی شاهرود، ابو علی سینا همدان، دانشگاه علوم پزشکی ایران، و چند دانشگاه آلمان هستند، با ابراز امیدواری نسبت به آزادی و آبادی ایران و گرامی‌داشت یاد جان‌باختگان راه آزادی کشور، تأکید کرده‌اند: «اعلام می‌کنیم که شاهزاده رضا پهلوی را به عنوان نمادی ملی در جریان گذار از جمهوری جهل و ظلم اسلامی، به رسمیت می‌شناسیم؛ به او اعتماد داریم و از او حمایت می‌کنیم.»

پیش‌تر، ۱۲ نهاد و تشکل سیاسی ایرانی در بیانیه‌ای مشترک با اشاره به سخنان روز ۱۳ خرداد شاهزاده رضا پهلوی بر پشتیبانی از او تأکید کرده‌بودند.

شاهزاده رضا پهلوی ۱۳ خرداد در یک کنفرانس مطبوعاتی، با بیان این که «ملت ایران جز یکدیگر یار و یاوری ندارند و باید در کنار هم ایستاده و از همدیگر حمایت کنند،» گفت که «تعریف اپوزیسیون عوض شده و حالا اپوزیسیون، مردم داخل ایران هستند.»

او با ستایش شجاعت و تداوم همبستگی ایرانیان داخل کشور، ایستادگی آنها با وجود قطع اینترنت و سرکوب را یادآور مقاومت مردم ایران در برابر تجاوزگری صدام دانست، با این تفاوت که به گفته او این بار مقاومت نه علیه صدام بلکه علیه «بیت فساد» است و خطاب به نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی گفت که «رژیم» جمهوری اسلامی رفتنی است و آنها باید به مردم بپیوندند.

همچنین، شورای مدیریت گذار، از گروه‌های مخالف نظام جمهوری اسلامی ایران، با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرده که «حاضر است با حفظ استقلال سازمانی و نگاه برابر» با شاهزاده رضا پهلوی همکاری کند.

شاهزاده رضا پهلوی با اعلام این که نسبت به فردای جمهوری اسلامی نگران نیست، گفت که با وجود همه محدودیت‌های گسترده در ایران نیروهای متخصص کافی برای اداره کشور وجود دارد و با تأکید بر این که جمهوری‌خواه و مشروطه‌خواه دوشادوش هم برای آینده‌ای بهتر تلاش می‌کنند، از کسانی که نگران آلترناتیو برای جمهوری اسلامی هستند پرسید: «آیا تصور می‌کنید جایگزینی برای روضه‌خوانان وجود ندارد؟»

این درحالی است که نتایج یک نظرسنجی اخیر حاکی از آن است که شاهزاده رضا پهلوی محبوب‌ترین چهره در میان ایرانیان است حال آنکه اکثریت جامعه آماری مورد بحث، با موروثی بودن، داشتن مرجعیت مذهبی، و مادام‌العمر بودن بالاترین مقام حکومت اعلام مخالفت کرده‌بودند.
+1499
رأی دهید
-377

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۵
  Vafadar - برلین، آلمان

  "این درحالی است که نتایج یک نظرسنجی اخیر حاکی از آن است که شاهزاده رضا پهلوی محبوب‌ترین چهره در میان ایرانیان است حال آنکه اکثریت جامعه آماری مورد بحث، با موروثی بودن، داشتن مرجعیت مذهبی، و مادام‌العمر بودن بالاترین مقام حکومت اعلام مخالفت کرده‌بودند."پس این آقا وارث نطفه مقدس نیست یعنی؟نکند ازآسمان نزول کرده اند؟رزومه کاریش چیست؟چه سابقه ای در مدیریت کلان کشوری دارد؟
  141
  100
  ‌سه شنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۱ - ۰۰:۱۵
  ۱۰۰
  تنها در اینجا - کپنهاگ، دانمارک

  الان باز لچکی‌ها و چپول‌ها پیدا شون میشه
  104
  130
  ‌سه شنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۱ - ۰۰:۲۲
  ۴۳
  Ashkan60 - لندن، انگلستان

  پاینده ایران جاوید شاه
  108
  154
  ‌سه شنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۱ - ۰۱:۰۳
  ۳۲
  Dermis - لندن، انگلستان

  واقعا آفرین. این از قشر تحصیلکرده و اگر از بقیه مردم ایران هم رای گیری بشه با درصد قاطع (بالای ۷۰-۸۰ درصد) همین نظر را خواهند داشت.
  92
  140
  ‌سه شنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۱ - ۰۱:۱۳
  ۴۶
  Free Press - لندن، انگلستان

  درود به شاهزاده‌ گرامی که تنها فرد شایسته برای یکپارچه کردن مردم بر علیه این نظام فاسد آخوندی است. کور شود هر آنکه نتواند سربلندی ایران را ببیند.
  88
  145
  ‌سه شنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۱ - ۰۱:۳۰
  ۳۴
  فیل آگاه - لندن، انگلستان

  گزینه بسیار مناسب
  82
  140
  ‌سه شنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۱ - ۰۱:۳۱
  ۶۱
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  درایت، عدم وابستگی و شخصیت والای شاهزاده وی را مبدل به تنها آلتراتیو حاضر در صحنه نموده و برای کسانی که قسم خورده دشمنی با خاندان پهلوی هستند هیچ بهانه ای برای ایراد گرفتن باقی نگذاشته است.
  79
  126
  ‌سه شنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۱ - ۰۲:۳۳
  ۴۹
  مسعود راستگو - تهران، ایران

  عجب منجی کاردرستی!!!! . این که تا حالا آویزونش ننش بوده و هیچ هنری هم نداره. از چاله به قعر جهنم سقوط کردن یعنی این.
  143
  76
  ‌سه شنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۱ - ۰۴:۴۴
  ۸۲
  میلاد2020 - داخائو، آلمان

  بد بخت ملتی که یه فشل، ببوی زن ذلیل سرسپرده به آمریکا و اسرائیل رذل که تمام عمرش با پول‌های دزدی پدر دیکتاتورش که فقط خورده و خوابیده بیاد روی سر ملت ایران سوار بشه.. از این چرتو پرتا هم برو .....بگو،همچین ژست هم میگیره انگار همین فردا دارن با إهن و تلپ میارنش سرکار... برو بچه جان بشین تو خونه.... کشکتو بساب.. بدبخت اون احمقهایی که دنبال این .... از همه احمقتر افتادن که این بیاد از علافی و بیکاری و بیعاری نجاتشون بده...
  143
  88
  ‌سه شنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۱ - ۰۵:۳۱
  ۵۳
  ramin-cph - کپنهاگ، دانمارک

  غیر از اینم نمیتونه باشه، بعد از اخوند تو رای خودت رو بده من هم یه رای خوشگل میدم به شاهزاده.
  71
  105
  ‌سه شنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۱ - ۰۶:۰۶
  ۲۲
  راستگوی بی طرفدار - سالزبورگ، اتریش
  منهم معتقدم که گذر از رژیم با رضا پهلوی ممکن است فقط یکی باید افسار این شاه اللهی فسیل را محکم بکشد تا این مگسان دور شیرینی زوزه هم نکشند. واقعیت امر این است که این مگسان هیچوقت تاثیری در مبارزات مثبت مردم نداشتند و بیشتر بعنوان ستون هشتم یعنی ستون اسکل رژیم کارساز بوده اند مثل مترسک سر خرمن که رژیم می‌گوید ببینید مخالفان آخوندها چه اسکولهایی هستند. اینها و تجزیه طلبان کارتهای رژیم هستند که باید واقعه خفه شوند.البته اینها نه عمرشان به پیروزی می‌رسد و نه کسی در فردای ایران اینها را آدم حساب می‌کند. چون کسانی قدرت را بدست خواهند گرفت که در میدان هستند و نه در پستوی خانه در خارج مزخرفات می‌نویسند. حکایت کار اینها. مثل معروف *من آنم که رستم بود پهلوان*به اینها فقط باید خندید ولی متاسفانه گاهی مبارزان را فراری می‌دهند.
  52
  37
  ‌سه شنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۱ - ۰۶:۲۱
  ۴۲
  machan - لس انجلس، ایالات متحده امریکا
  اهل سنت ایران هم همبستگی خود را با شاهزاده پهلوی اعلام کرده بود. لینک خبر در سایت بالاترین منتشر شده بود. امید است که شاهزاده تلاش کند حقوق اقلیت های مذهبی و اهل سنت ایران را دوباره احیا کند. روزانه در بلوچستان و کردستان ده ها نفر اعدام و صدها نفر زندانی می شوند.
  44
  62
  ‌سه شنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۱ - ۰۶:۵۸
  ۶۲
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  [::Vafadar - برلین، آلمان::]. امامت پرفسور اقتصاد و مملکت داری بود؟ چطور پای ریش که وسط می‌‌یاد اینقدر دست و دل باز هستی
  36
  51
  ‌سه شنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۱ - ۰۷:۲۹
  ۶۲
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  خوب آتش به جان شما انداخته. هنوز درک نکرده این چیزها که می‌‌گوهید مال سال ۵۷ بود. آن زمان با گفتن این چیز‌ها می‌‌گفتند .انقلابی‌. روشنفکر. حامیان خلق و ملت مظلوم فلسطین. امروز معنی آن فرق می‌‌کند. نسل جوان می‌‌گوید. ۵۷ اتی. مجنون. روشنفکر عوام. بیسواد. دشمن ایران. کلاش .فریب کار. ورشکسته سیاسی. بسیجی. ساندیس. ماله کش آخوند. چپ نماز خوان و روزه بگیر. مسبب فاجعه ۵۷. والدین احمق و نادان. آلمانی‌ها کمی با ادب تر هستند. می‌‌گویند اختلاف نسل ها. یا ۶۸ اتی .منظور جنبش دانشجوهی سال ۶۸آلمان است. که میلیون‌ها جوان به خیابان ریختند بر ضد والدین خود و پرسش چرا؟ هیتلر که در کتاب خود کاملا دقیق توزیع داد چه خوابی‌ برا ما دیده. این سوختن شما فقط و فقط یک دلیل دارد. آنقدر "ک.." گشاد بودید. که حاضر نبودید ۳۰ صفحه رساله بخوانید. نتیجه شعار‌ها سال ۵۷. اگر در ایران امروز A به معنی پیروزی بر آخوند باشد باشد . A=X+Y+Z میشود. X به معنی گذشته . Y به معنی امروز و Z به معنی دهان خود را بسته نگر دار. با پوزش از انیشتن که که کمی وفق به ایران دادم
  31
  43
  ‌سه شنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۱ - ۰۷:۵۵
  ۵۵
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  رضا پهلوی نماد ازاد کردن مردم ایران از چنگال خونین اخوند جماعت است !
  36
  65
  ‌سه شنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۱ - ۰۸:۰۷
  ۳۴
  آزادی دموکراسی برابری - لندن ، انگلستان
  ایشان به گفته خودشان نه اپوزسیون هستند و نه اینکه در این مدت کار مبارزاتی و حتی سیاسی و حتی بیانیه ای ( فقط برای سلطنت طلبان داد ه اند ) انجام داد ه اند . نماد باید نماد دموکراسی آزادی و مردم باشد . خب دموکراسی در سلطنت هست ؟!!!! نه آزادی در دیکتاتوری هست ؟!! نه میرسیم به مردم ؛ در ایران که ما کرد و بلوچ و ترک ‌و عرب و فارس و ... داریم یک فارس حتما نماد اقوام دیگر نیست . به لحاظ اعتقادی ، ایشان نماد آتییستها نیست چون آتییست نیست . نماد مسلمونا هم نیست چون مسلمونم نیست . خب نماد مسبحیا هم نیست چون‌ میبحی نیست . نماد یهودیا هم نیست چون بهودی نیست . نماد ملی گرا ها هم نیست چون .. نماد مجاهدین هم نیست چون .. نماد مذهبیها هم نیست چون ... نماد جمهوریخواهان هم نیست چون ... نمادچپها هم هم نیست چون .......نماد ... تو رو بخدا بفرمایید نماد چی هستند ایشان ؟!!!
  46
  32
  ‌سه شنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۱ - ۰۸:۲۶
  ۳۴
  آزادی دموکراسی برابری - لندن ، انگلستان
  لطفا دقت کنید تنها راه ایران و‌مردم ایران ( تکرار میکنم ایران نه فارس نه ترک نه مسلمان تنها نه .....) . تکثر گرایی حکومته و موقت و قابل عوض کردن آن و . این در قالب حکومت سلطنتی . حکومت مذهبی . حکومت قومی . حکومت ... نمیگنجه . فقط تمام مردم فارغ از قوم و‌مذهب . فارغ از هر جیزی . بعنوان شهروند ایران و انسان . بتوانند در اداره مملکتشان شرکت کنند . سیستم پایه ای حکومت جمهوری با احزاب و مطبوعات ازاد و دادگستری مستقل . و جدایی دین از دولت .
  43
  24
  ‌سه شنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۱ - ۰۹:۳۰
  ۱۰۵
  millionaire - منچستر، انگلستان

  [::آزادی دموکراسی برابری - لندن ، انگلستان::]. عزیز برادر این چه سؤالیه !؟ کاملن مشخصه که ! ایشان نماد ..... و فریبکاری و تفرقه و نطفه مقدس پرستیه دیگه ، آ آ …، ببخشید ، خیالبافی و برادرکشی هم بهش اضافه کنید
  55
  35
  ‌سه شنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۱ - ۱۰:۰۰
  ۶۱
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::آزادی دموکراسی برابری - لندن ، انگلستان::]. آره بابا تو نماد هستی، بیا مارو رهبری کن که خیلی مثلا دانشمندی!
  29
  33
  ‌سه شنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۱ - ۱۰:۳۰
  ۴۳
  سیمرغ ایران - برلین، آلمان
  [::آزادی دموکراسی برابری - لندن ، انگلستان::]. شاید درکش برای خیلی ها مشکل باشه اما آدم میتونه نماد انسانیت باشه همه اونهایی که شمردی بدون انسانیت هیچه
  21
  24
  ‌سه شنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۱ - ۱۰:۵۹
  ۶۲
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  راسو راستگو دروغگو دلم را کباب کردی. این نتیجه این است که سروان هر ننه قمری که پیدا کرد ,می‌ آورد در بسیج سایبری. دیروز فحش خواهر مادر به عمری‌ها می‌‌دادی.کمتر از نیمی از هموطن سنی ایرانی‌. امروز دوباره رضا شاه دوست شدی. سروان دوباره بفرست میدان توپخانه, هر که چار قاپ بازی که نمی‌‌شود فیلسوف جهان اسلام
  20
  27
  ‌سه شنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۱
  ۴۳
  sahandogli - لندن، انگلستان
  دنبال این خاندان کودتایی و نوچه غرب و دزد که پدرش میلیونها دلار از ایران دزدید بودن نشان از عقب ماندگی و رشد نیافتن فرهنگ مردم ایران است . زمان سلطنت ها و دیکتاتور ها به سر آمده و برای داشتن یک کشور مدرن باید روی حزبها و نهادهای سیاسی مدرن سرمایه گذاری کرد نه این مرد . به همین خاطر ایران نیاز به تغییر فرهنگ و شعور سیاسی دارد نه حکومت
  42
  23
  ‌سه شنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۱ - ۱۱:۵۲
  ۶۲
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  [::آزادی دموکراسی برابری - لندن ، انگلستان::]. بهتر نیست قبلا برنامه خود را مشخص کنند؟ مثلاً مریم بگوید چرا زمانی که به دیدار می‌‌رود با مردان دست نمی‌‌دهد؟ همین انتظار را از زنان ایران دارد؟ یا فرخ و حزب توده بگویند در آینده ایران پوتین و روسیه چه نقشی‌ دارند؟ ضد امپریالیست است یا سوسیال فاشیست ؟ من نماینده هیچ حزبی نیستم ولی عقیده. رابطه با روسیه باید به حد کوتاه رساند. بهتر این است که قطع رابطه فقط در حد دیپلمات. بستن سفارت فلسطین و باز کردن دوباره سفارت اسراهیل و آمریکا. نیرو‌ها سپاه را از همه جا بیرون کشیم و اعلام ما هیچ کسی‌ دعوا نداریم.تمام منابع سپاه را ملی‌ کرد. رابطه با غرب و آمریکا گسترش داد. اگر راهمان دادند .تقاضا ورود به ناتو. دست کم مثل ترکیه. حاضرید به عنوان یک دمکرات با این برنامه کنار بیاد قول می‌‌دهید اگر ۸۰ درصد مردم ایران همین را گفتند. دوباره دست به سلاح نبرید به خاطر خلق و ملت مظلوم فلسطین ؟
  18
  21
  ‌سه شنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۱ - ۱۲:۴۷
  ۵۴
  Ahoora Mazda - اکلند، نیوزلند
  [::sahandogli - لندن، انگلستان::]. پاچه شماره ۴۰
  23
  14
  ‌سه شنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۳
  ۵۴
  Ahoora Mazda - اکلند، نیوزلند
  [::آزادی دموکراسی برابری - لندن ، انگلستان::]. پاچه شماره ۴۱
  22
  13
  ‌سه شنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۳
  ۳۴
  khyar - اوپسالا، سوئد
  اسکول رضی دماغ ، بین خود شاهی ها هم طالب نداره حالا خیلی ها میخان با کرم و وازلین به ایرانی ها قالبش کنند .
  37
  20
  ‌سه شنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۱ - ۱۳:۴۴
  ۴۵
  Vafadar - برلین، آلمان
  این آقا فقطو فقط نماد سلطنت است،نه چیزدیگر.باید سوگند پادشاهی را که 40 سال قبل خوانده لغو کند و از اعمال پدرش برضد ملت برائت بجویدودرنهایت اعلام کند که پادشاه یا رهبر نخواهدشد.همگی مان یکبار از این سوراخ گزیده شده ایم و خاطره جمعی خوبی نسبت به آن نداریم.خیلی مایلم نام دانشجویان را بدانم.چون به قول یکنفر،مبادا از نام آنها سواستفاده شود و به کام دیگران ختم بشود.
  26
  19
  ‌سه شنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۱ - ۱۴:۱۰
  ۶۲
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  [::khyar - اوپسالا، سوئد::]. کرم و وازلین در حوزه مصرف زیاد دارد. اینجا را اشتباه گرفتی
  23
  28
  ‌سه شنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۱ - ۱۴:۲۶
  ۵۱
  آزاذه - تهران، ایران
  تنها کسی که اعتماد مردم را دارد
  31
  33
  ‌سه شنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۱ - ۱۵:۲۰
  ۳۲
  Dermis - لندن، انگلستان
  آیدیهای توله آخوندها و سایبریها و همینطور تو سری خورده های شکست خورده طرفدار مجاهدین کثیف به تکاپو افتادن تا منفی بزنند،اما جلوی واقعیت و آمار واقعی و نظر مردم ایران رو‌نمیتونید بگیرید بدبختها!
  18
  21
  ‌سه شنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۱ - ۱۷:۰۹
  ۳۲
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان
  [::sahandogli - لندن، انگلستان::]. حالا تو خودت آیا تغییری در فرهنگ و شعور سیاسی خودت ایجاد کردی؟
  20
  20
  ‌سه شنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۱ - ۱۸:۰۲
  ۳۴
  آزادی دموکراسی برابری - لندن ، انگلستان
  [::سیمرغ ایران - برلین، آلمان::] دوباره کلی گویی مثل خمینی لعنتی قبل از انقلاب ، بی برنامه ، بی حزب ، بی ..
  10
  13
  ‌سه شنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۱ - ۲۰:۵۰
  ۳۴
  آزادی دموکراسی برابری - لندن ، انگلستان
  [::zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان::]. [::zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان::]. خب هموطن عزیزم . مشخص کردند ، شما هر حزبی را بروید ببینید منیفست و برنامه دارد ، ولی صحبت سر شخصیت اقای رضا پهلوی نیست . مثلا عموی منم‌ ادم خوبیه ولی ایا صلاحیت مملکت داری داره . بهترین نظر دهندگان نخبه های مردم در قالب احزاب و‌گروهها و‌مطبوعات و . هستند و مردم عادی مثل من و شما هم میبینم خوب بودند به انها برای دوره کوتاهی فرصت میدهیم و اگر در عمل موفق بودند دوباره انتخابشان میکنیم .نه اینکه مادام العمر ، یا بی برنامه ، بی حزب ، شعار توخالی .....
  6
  12
  ‌سه شنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۱ - ۲۰:۵۵
  ۳۴
  آزادی دموکراسی برابری - لندن ، انگلستان
  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. من یه ادم معمولی هستم و فقط میخام ایران دیکتاتوری نشه دوباره ، کشوری داشته باشیم مردم آزاد و مرفه باشند با استقلال و ....
  4
  16
  ‌سه شنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۱ - ۲۰:۵۷
  ۷۸
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان
  نسل جوان و تحصیلکرده ایرانی که سالیان درازی است تحت ستم رژیم ملا ها و روضه خوانها است با انرزی و روحیه قوی در حال مبارزه پنهان و اشکار با این قوم عقب مانده ارتجاعی است. رهبر این حکومت ملا ها یعنی همان سید روح الله بمحض نشستن بر صندلی قدرت بار ها و بار ها اعلام کرد که( ما هر گرفتاری و مشکلی داریم از این دانشگاه است) این قوم روضه خان حداکثر زور و فشار خود را باین طبقه از افراد تحصیلکرده و مطلع کشور روا داشت.لذا امروزه همین جوانان با هدایت و رهبری شاهزاده جوان ایرانی که تمام عمر را در کانون سیاست جهانی گذرانده و دارای کارنامه و عملکرد درخشانی است. و خاندان پهلوی تنها گزینه مثبت و شناخته شده ملت ایران میباشد . جوانان دانشجو و تحصیلکرده ایرانی بخوبی در یافته اند که شورای گذار خود انها و مردم ساکن ایران میباشند. جوان دانشجوی ایرانی امید وارند با همت و درایت شاهزاده ایران کشور بسر منزل مقصود ترقی و تعالی برسد . همانگونه که پدر و پدر بزرگ ایشان توانستند کشور موفقی از ایران بجهانیان عرضه نمایند . بامید انروز و بامید رهایی ملت از دست این قوم نابکار و عقب مانده تازی مستقر در کشور
  8
  12
  ‌سه شنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۱ - ۲۱:۵۹
  ۳۵
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  [::zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان::]. می توانید لطفا روشن تر بیان کنید که نام رژیمی که شما دنبال آن هستید چیست؟ پادشاهی؟ اوکی! قانون اساسی هم خواهد داشت؟! مجلس چطور؟! قوه ی قضایی و دادگاه؟!، نه، نچ! تفره نروی جناب زرتشت! و جواب بده! چون در کامنت بالای شما تمام این ارگان ها محو و نابود شده اند( مدرک داریم! )، مانند اینکه می گویی: » رابطه با روسیه باید به حد کوتاه رساند. بهتر این است که قطع رابطه فقط در حد دیپلمات«! پس نقش قانون، مجلس، رای اکثریت در تعیین سیاست خارجی مان از هم اکنون پوچ انگاشته شده است،( وای بر ما! قرن بیست و یکم! )، انگاه به یک بالش دیگر تکیه می دهی و می گویی سپاه پاسداران را چنین و چنان کنیم، و خدا می داند که چه افکاری در مورد احزاب، مردم، جوان ها( و افکارشان)، و دانشجویان و کارگران کشورمان در سر همایونی شما که نمی چرخد، و وای بروزی که یک نفر »در آن ایران« دم از دموکراسی بزند! وای. اورا به جرم خلقی بودن، 57 تی بودن، سرسپرده ی روس بودن، به سیخ خواهید کشید، وجدانا : این طور نیست؟!!
  6
  10
  ‌سه شنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۱ - ۲۳:۲۰
  ۲۲
  راستگوی بی طرفدار - سالزبورگ، اتریش
  [::azadi2011 - تورنتو، کانادا::]. واقعا چرندیات این زر دوست را میخوانی؟؟؟چیزی ازش میفهمی؟؟ منکه فقط میخندم. 😂😂😂مثلا این A=F+B+C ای خدا یک ساعت داشتیم میخندیدم😂😂😂😂😂. پیرمرد قاط زده خودش را با انیشتین مقایسه می‌کند. بعد سبک مغز بهش میگه استاد 😂😂😂😂😂. وای خدا اگه اینها نباشند زندگی خسته کننده میشود😂
  12
  8
  ‌چهارشنبه ۱۵ تیر ۱۴۰۱ - ۰۶:۴۵
  ۶۲
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  [::azadi2011 - تورنتو، کانادا::]. هیچ وقت از جواب به شما طفره نرفتم. بار‌ها اسانترین پرسش‌ها را کردم پاسخی ندادید.بخصوص در مورد سپاه و بسیج. اگر عقیده دارید که سپاه و بسیج قسمتی‌ از آینده ایران هستند.پس آشکار بگوهید. عقیده را بر حسب ترس از منفی دادن یا ندادن نمی‌‌شود پنهان کرد. ولی پاسخ شما. قبول دارید که حزب توده جاسوس KGB بود؟ این را من نگفتم.خودشان آشکار کردند. منابع حزب کمونیست روسیه دستور استالین برا ایجاد حزب دمکرات ازربیجان و موافقت KGB.چه کسی‌ رهبر حزب توده باشد. حاضرید یک جاسوس را نماینده مجلس کنید ؟ کجا دنیا چنین چیزی وجود دارد؟ ویلی برانت خودش سوسیالیست بود. زمانی آشکار شد .منشی‌ او جاسوس بود. با تمام کابینه استیفا داد. منشی او به آلمان شرقی فرار کرد. حالا خودتان .اگر یک جاسوس رجب که کوشش می‌‌کند ایران را تجزیه کند. حاضرید از او نماینده مجلس کنید؟ ضمنا من نگفتم باید اینجوری باشد. گفتم عقیده من است. چطور است بگذاریم ملت ایران تصمیم بگیرد ؟ آمریکا اروپا اسراهیل یک طرف. روسیه کوبا کره شمالی یک طرف.
  6
  10
  ‌چهارشنبه ۱۵ تیر ۱۴۰۱ - ۰۹:۰۷
  ۶۲
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  بزمجه راستگو خودت را قاطی آدم بزرگ‌ها نکن.اینقدر هم لوس بازی در نیار برو ریش بلیس
  10
  10
  ‌چهارشنبه ۱۵ تیر ۱۴۰۱ - ۰۹:۰۸
  ۳۵
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  [::zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان::]. »منطق« در گفتار شما می لنگد، برای همین جواب را سخت می کند، برای نمونه می گویید که جاسوس ک گ ب نمی تواند نماینده مجلس شود! پر روشن است که هیچ جاسوسی توانایی اینکار را نخواهد داشت! ولی اگر یکی بگوید جناب زرتشت جاسوس سیا و موساد است، چه باید بکنیم؟! البته که قانون دادگاه باید بر اساس مدارک گناه یا بیگناه را از هم جدا کند، نه »تهمت«!، دوم اینکه از نظر من حتی یک جاسوس در زندان هم »حق« دارد خودش را کاندید کند! مجرم هم »انسان ایرانی« است! ولی در مورد ارتش( سپاه و بسیج و غیره): آنها بر طبق قانون باید وظایف خودشان را انجام دهند، مگر نه؟ در ترکیه ارتش رجب چه چه می کند، در ایران هم همانطور! اگر شکایتی از فردی وجود داشته باشد، باید به دادگاه ارائه داد! یا می خواهی »خلخالی« بیاید برای یک ملت 90 میلیونی تصمیم بگیرد؟ کمی به آینده ی بشر، جامعه و قانون دموکراسی فکر کن، و از هوای دموکراتیک فرانکفورت بیاموز!
  3
  6
  ‌چهارشنبه ۱۵ تیر ۱۴۰۱ - ۱۰:۳۸
  ۳۵
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  [::راستگوی بی طرفدار - سالزبورگ، اتریش::]. گرامی با سپاس از اینکه گفتگوها را رصد می کنی، البته عنایت کن نظرات خودت را متوجه یک موضوع اجتماعی، تاریخی و سیاسی بفرما، و کامنت شخصی را از گفتار خودتان کنار بگذارید، چون در سر این چهار راه، هرچه »گل« به سوی همدیگر پرت کنیم، نه تنها به جایی نمی رسیم، بلکه مانند بومرانگ به خودمان برمی گردد. مبنا باید احترام به همدیگر باشد، ولی نقد می تواند گزنده و نابود کننده باشد، ولی نقد ایده ها باشد، نه نقد آدم ها. نظرات شما هم البته همیشه همینطور است( تا آنجا که یادم است). روزتان شاد
  3
  6
  ‌چهارشنبه ۱۵ تیر ۱۴۰۱ - ۱۵:۴۲
  ۲۲
  راستگوی بی طرفدار - سالزبورگ، اتریش
  [::azadi2011 - تورنتو، کانادا::]. حق با شماست در گفتگوی شما نباید وارد میشدم.برایم جالب بود که آیا چیزی از کامنتهای زرد دوست میفهمی. این جمله هایش نه فعل داره و نه معنی😂😂
  7
  4
  ‌چهارشنبه ۱۵ تیر ۱۴۰۱ - ۲۰:۴۰
  ۶۱
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::azadi2011 - تورنتو، کانادا::]. ایده ال هایی که شما لیست می‌کنید زیبا هستند. بدون شک اگر سلطنت محمدرضا شاه ادامه پیدا میکرد به مرحله‌ای که شما و اکثر هم میهنان آرزویش را دارند میرسیدیم. رسیدن به آن درجه از فهم و درک و فرهنگ برابری و مساوات یا همان دمکراسی نیاز به آموزش و با سواد شدن و تعلیم و تمرین مداوم دارد که در دستور کار پهلوی بود و ما ملت آنرا نیمه کاره گذاشتیم. حال اگر شما گمان می‌کنید که در طی تقریبا نیم قرن حکومت آخوند این ارزش‌ها در ملت ما بنیادی و تقویت شده، نظر من کمی متفاوت است. به همین جهت اگر گاهی نوشته‌ای از من می‌بینید که در آن بوسه به چکمه رضا شاه میزنم نه از آن خاطر است که ۴۳ سال زندگی در غرب چیزی از دموکراسی به من نیاموخته، از این بابت چکمه را راه حل میبینم که اوضاع فعلی مملکت آنرا ایجاب می‌کند. با وجود این، تلاشی که شاهزاده برای متحد کردن همه در راه تغییر نظام می‌کند را ستایش می‌کنم و اطمینان دارم که جناب زرتشت نیز چنانچه به وضوح مرقوم میکنند مثل من تابع رای اکثریت در یک رای گیری سالم و عادلانه خواهند بود.
  4
  8
  ‌پنجشنبه ۱۶ تیر ۱۴۰۱ - ۰۱:۳۸
  ۶۱
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::azadi2011 - تورنتو، کانادا::]. این را هم اضافه کنم که برای کسانی که به میهن عشق میورزند، همانطور که شاهزده ترجیح خود به جمهوری را اعلام کرده ا‌ند، نوع حکومت اصلا نباید مطرح باشد. مهم به کار گرفتن اشخاص لایق در مصدر امور است.
  4
  8
  ‌پنجشنبه ۱۶ تیر ۱۴۰۱ - ۰۱:۳۹
  ۴۲
  sasan87 - سیاتل، ایالات متحده امریکا
  چندتا دانشجو ؟ . این یا که پخمس میخواد گذار چی کنه ؟ . مردم رهبری قدرتمند و غیر وابسته می خوان نه پسر یه دزد رو
  1
  3
  یکشنبه ۱۹ تیر ۱۴۰۱ - ۰۵:۱۱
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.