تحلیلگر نظامی اسرائیل هویت عامل استقرار سامانه های دفاع هوایی ایران در سوریه و لبنان را فاش ساخت

 فریدون محمدی سقایی، معاون هماهنگ‌کننده نیروی هوافضای سپاه پاسدارانرادیو فردا: یک تحلیلگر نظامی اسرائیلی که یک سایت اطلاعاتی «مستقل» به نام اینتلی‌تایمز را اداره می‌کند، روز دوشنبه ۱۳ تیر مدعی شد سرتیپ فریدون محمدی سقایی، یک مقام ارشد سپاه پاسداران، عامل استقرار سامانه‌های دفاع هوایی ایران در سوریه و لبنان است.

به گفته رونن سولومون، مدیر اینتلی‌تایمز، سرتیپ سقایی، معاون هماهنگ‌کننده نیروی هوافضای سپاه پاسداران، ماموریت استقرار سامانه‌های دفاع هوایی ایران در سوریه و لبنان را برعهده دارد.

روزنامه اسرائیلی جروزالم پست روز دوشنبه به نقل از آقای سولومون نوشت که او در تماس با «منابع اطلاعاتی آمریکا» به نام درست این نظامی ارشد ایرانی دست پیدا کرده است.

ابتدا رسانه‌های وابسته به عربستان سعودی روز ۱۰ تیر، ساعاتی پس از حمله هوایی منتسب به اسرائیل به شهرک حمیدیه در بندر طرطوس سوریه، به نام سرتیپ سقایی اشاره کردند.

رسانه‌های عرب‌زبان منطقه روز ۱۱ تیر اعلام کردند که محموله نظامی تازه رسیده از ایران هدف حمله هوایی منتسب به اسرائیل قرار گرفته است.

رسانه‌های دولتی سوریه گزارش داده بودند که آن حمله چند مرغداری را ویران و دو غیرنظامی، از جمله یک زن را زخمی کرد.

اسرائیل مسئولیت حمله به طرطوس را بر عهده نگرفته اما همواره گفته است با هر اقدامی که در راستای تثبیت نظامی ایران در سوریه باشد، مقابله خواهد کرد.

هر چند مقامات رسمی اسرائیل به نام سرتیپ سقایی به عنوان کسی که مسئول استقرار پدافند هوایی ایرانی در سوریه است، اشاره نکرده‌اند اما رسانه‌ای شدن نام مقامات ایرانی، ممکن است به این معنی باشد که او در سیبل اهداف اسرائیل قرار گرفته است.

سرتیپ پاسدار سقایی معاون امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه است.

ایران و سوریه دو کشور متحد راهبردی دارای پیمان‌های متعدد نظامی دفاع مشترک هستند. این پیمان‌ها در سفرهای سال‌های گذشته مقامات ارشد سیاسی و نظامی به پایتخت‌های یکدیگر تقویت شده است.
+25
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۲
  arian1 - ابادان، ایران
  با تشکر از نیروهای غیبی موسی لطفا این جانور سپاهی را هم مثل بقیه کتلت کنید و قلب مردم ایران را شاد کنید.
  3
  10
  ‌سه شنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۱ - ۰۶:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  sahandogli - لندن، انگلستان
  در عرض چند مثل دوستانش ترور می شود. عجب سیستم اطلاعاتی دارد این اسراییل
  0
  1
  ‌سه شنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۱ - ۱۲:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.