واشینگتن‌پست: فرمانده سنتکام بر بی‌پاسخ نماندن حملات ایران تأکید دارد

 ژنرال مایکل کوریلا اوایل بهار امسال ریاست ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده (سنتکام) را برعهده گرفترادیو فردا: روزنامه واشینگتن‌پست در گزارشی تازه می‌نویسد ژنرال مایکل کوریلا که اوایل بهار امسال ریاست ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده (سنتکام) را برعهده گرفت، بر این تأکید دارد که «فعالیت تهاجمی ایران» در منطقه نباید بی‌پاسخ بماند و این مسئله از «دغدغه‌های اصلی» او در ارتباط با منطقه است.

واشینگتن‌پست در گزارش خود، روز یک‌شنبه ۱۲ تیر، نوشت که ژنرال کوریلا در این مورد «مرتباً به تحلیل تازه [شبکه خبری] ان‌بی‌سی اشاره می‌کند که از اکتبر، ۲۹ حمله علیه اهداف آمریکایی را برشمرده است؛ حملاتی که پاسخی قوی به آنها داده نشده است.»

واشینگتن‌پست این گزارش خود را با اعزام خبرنگار به پایگاه نظامی آمریکا در التنف در شرق سوریه تهیه کرده و نوشته است که ژنرال کوریلا در اواخر ماه ژوئن با ده‌ها نفر از حدود سیصد سرباز، نیروی عملیات ویژه و کارآموزان خارجی مستقر در پایگاه التنف دیدار کرد.

او در این بازدید درباره اقدامات تهاجمی روسیه علیه آمریکا در خاورمیانه نیز گفت: «ما از خود دفاع خواهیم کرد. ما در پاسخگویی تردید نخواهیم کرد.»

واشینگتن‌پست هدف از این بازدید را بررسی اولیه ژنرال کوریلا درباره بازنگری در امر بازدارندگی در برابر دشمنان آمریکا در منطقه، بدون ایجاد درگیری گسترده‌تر عنوان می‌کند.

به نوشته این روزنامه آمریکایی، در ماه ژوئن، مقام‌های آمریکایی موارد متعددی از اقدامات «تحریک‌آمیز»، «تنش‌زا» و «ناامن و غیرحرفه‌ای» روسیه و ایران در منطقه را محکوم کردند.

همچنین دیدار ژنرال کوریلا از پایگاه التنف تنها چند روز پس از آن انجام شد که جنگنده‌های روسی به یک پاسگاه نظامی متعلق به نیروهای مخالف رژیم بشار اسد حمله کردند.

به گفته یک مقام ارتش آمریکا، مقام‌های روسیه فقط ۳۵ دقیقه قبل از این حمله، آمریکایی‌ها را از قصد خود مطلع کردند.

با این حال، به نوشته واشینگتن‌پست، در این حمله روسیه در منطقه التنف، به هیچ پرسنل آمریکایی آسیبی نرسید.

همچنین در پایگاه التنف که در امتداد مرزهای سوریه با اردن و عراق واقع است، هنوز آثار ناشی از حمله شبه‌نظامیان تحت حمایت جمهوری اسلامی در ماه اکتبر گذشته وجود دارد.

به نوشته رسانه‌ها، ژنرال کوریلا که بیشتر زمان خود در فصل بهار را به سفر به کشورهای منطقه و ملاقات با همتایان خود در این کشورها گذرانده، بیشتر بر فعالیت تهاجمی جمهوری اسلامی تمرکز دارد.

پیشتر ژنرال کوریلا در جریان نخستین سفر منطقه‌ای خود که به مصر، امارات و عربستان سعودی انجام داد، ایران را «بی‌ثبات‌کننده‌ترین عامل در خاورمیانه» توصیف کرده بود.

در یکی از آخرین موارد اقدامات جمهوری اسلامی، مقام‌های نیروی دریایی آمریکا روز ۳۱ خرداد اعلام کردند یک ناو جنگی این کشور در تنگه هرمز با قایق‌های تندرو سپاه پاسداران «که مستقیماً به سمت ناو آمریکایی می‌آمدند»، برخورد تنش‌آمیز داشته‌است.

ژنرال کوریلا در جریان بازدید خود از پایگاه التنف درباره تلاش دشمنان آمریکا برای تسلط بر منطقه گفت: «آنان در حال پیشروی به سمت چیزی هستند که فکر می‌کنند حد و حدود ماست و بعد خطوط قرمز را دوباره تعیین کنند.»

واشینگتن‌پست به نقل از مقام‌های آمریکایی نوشت که ارتش آمریکا به اندازه کافی قدرت نظامی در این پایگاه برای پاسخگویی به یک حمله را دارد. اما بیشتر اوقات، مانند توانایی‌های آمریکا در سایر نقاط منطقه، بدون استفاده می‌ماند زیرا خطرات ناشی از واکنش نظامی آمریکا بسیار زیاد ارزیابی می‌شود.

با این حال، یک سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا که نامش فاش نشده، به واشینگتن‌پست گفت که جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا «هیچ چیزی را بیشتر از امنیت پرسنل آمریکایی مستقر در خارج از کشور جدی نمی‌گیرد.»

او افزود که دولت بایدن پس از آغاز کار خود، به سرعت برای جلوگیری از حملات گروه‌های مورد حمایت ایران، با استفاده از ابرازهای مختلف از جمله حملات نظامی و اقدامات دیپلماتیک و قهری، عمل کرده است.

سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا تأکید کرد: «هر پاسخی قابل مشاهده نیست، اما ایران کاملاً فهمیده که آمریکا آماده پاسخ مستقیم به هرگونه تهدید علیه پرسنل آمریکایی است.»
+20
رأی دهید
-8

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۰
  solswe - مالمو، سوئد
  شما دیگه حرف مفت نزنید، دستتون با ج ا تو یه کاسست ، دنیا رو چهار دههست که اسکل خودتون کردین و دارین استفادشو میبرید .
  1
  3
  دوشنبه ۱۳ تیر ۱۴۰۱ - ۲۳:۰۷
  ۵۱
  رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا
  اصلا بشار اسد آدم بد، روسیه و ایران هم بد شما که خوب هستید وسط سوریه چه غلطی میکنید؟ تو عراق چی کار می‌کنید؟
  4
  2
  دوشنبه ۱۳ تیر ۱۴۰۱ - ۲۳:۱۷
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.