نهایت شرق گرایی جمهوری اسلامی: گزارش به عالیجناب پوتین قبل از گزارش به تهران

آفتاب نیوز:"سیاست شرق‌گرایی در ایران به آنجا رسیده که قبل‌ از مذاکره دوحه، وزیر خارجه روسیه به ایران می‌آید، یعنی این مذاکره‌ی بدون حضور ما با اجازه‌ ماست، و بعد از مذاکره دوحه هم بلافاصله هیات مذاکره‌کننده‌ ایرانی برای دادن گزارش و دریافت رهنمود به مسکو می‌رود، بدون آنکه به مردم گزارشی داده باشد."

سفر ناگهانی و از پیش اعلام‌نشده علی باقری، مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای ایران بعد از مذاکرات دوحه به مسکو، بازتاب گسترده‌ای در فضای داخلی کشور داشته است. این سفر بازتاب خوبی در افکار عمومی نداشته و منتقدان نیز بر این نکته تاکید داشته‌اند که چرا مقامات کشور قبل از اطلاع‌رسانی و ارائه گزارش درباره وضعیت مذاکرات به مردم، به مسکو گزارش داده‌اند! آن هم در وضعیتی که رسانه‌ها و تحلیلگران خارجی فضای مذاکرات دوحه را منفی و شکست‌خورده ارزیابی کرده‌اند.

به گزارش آفتاب‌نیوز؛ سفر علی باقری به مسکو و دیدار با مقامات کرملین را حتی مسئولان کشور بعد از پایان سفر هم اعلام نکرده بودند بلکه این روس‌ها بوده‌اند که پیش‌قدم شده و خبر و گزارش این سفر و جلسه را به اطلاع مردم ایران رساندند.

با توجه به این پنهانکاری و محرم ندانستن مردم، این برداشت در افکار عمومی شکل گرفت که تهران بدون مشورت و اجازه مسکو درخصوص مذاکرات احیای برجام، تصمیمی نخواهد گرفت. برخی نیز این ادعا را مطرح کرده‌اند که ایران مسئولیت اطلاع‌رسانی درباره مذاکرات احیای برجام را به روس‌ها واگذار کرده است.
مسئولان ما منافع ملی را با منافع روسیه پیوند زده‌اند
علی مطهری، نماینده سابق مجلس دهم نیز در توئیت‌هایی به این سفر واکنش نشان داده و نوشته است: سیاست شرق‌گرایی در ایران به آنجا رسیده که قبل‌ از مذاکره دوحه، وزیر خارجه روسیه به ایران می‌آید، یعنی این مذاکره‌ی بدون حضور ما با اجازه‌ ماست، و بعد از مذاکره دوحه هم بلافاصله هیات مذاکره‌کننده‌ ایرانی برای دادن گزارش و دریافت رهنمود به مسکو می‌رود، بدون آنکه به مردم گزارشی داده باشد. بدیهی است که روسیه مایل نیست که برجام احیا و ایران وارد بازار نفت و گاز شود چون با هدف او در تجاوز به اوکراین سازگار نیست. متأسفانه مسئولان ما منافع ملی را با منافع روسیه پیوند زده‌اند.
این در حالی است که در جریان مذاکرات وین نیز شاهد کارشکنی روس‌ها بوده‌ایم و گفته شد که یکی از دلایل عدم به نتیجه رسیدن مذاکرات وین نیز مسکو بوده که اعلام کرده بود بدون تضمین منافع کرملین، برجام احیا نخواهد شد.

به هر حال، آنچه مسلم است، اینکه افکار عمومی نگاه مثبتی به روس‌ها ندارد و مسئولان نیز با این رفتارها و نامحرم دانستن مردم، این دیدگاه را تقویت می‌کنند و این مسئله باعث بلندتر شدن دیوار بی‌اعتماد بین مردم و دولت خواهد شد.
+53
رأی دهید
-8

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۹
  مسعود راستگو - تهران، ایران

  هماهنگی و مشورت همیشه بین دول متحد وجود داشته منتها این حساسیت غربی ها و عواملشون نشون میده غرب از اتحاد ایران و روسیه و چین بشدت وحشت داره اتفاقی که خواهد افتاد و غرب رو به خاک سیاه خواهد نشاند.
  66
  6
  دوشنبه ۱۳ تیر ۱۴۰۱ - ۰۸:۵۵
  ۵۲
  نسل بی سواد - اسلو، نروژ

  بیچاره ما ملت ایران. علاوه براینکه جنگ سختی داریم تا آخوند رو بیرون کنیم بعد از جمهوری اسلامی باید با روسیه و چین بجنگیم که با سند و مدرک میان جلو میگن صاحب شماها ماییم . حتی آدمها رو هم خریدیم شما مال خودتون نیستید. یهنی آخوندها تا زن و بچه‌ها ی مارو نفروشند یا اجاره ندن دست بردار نیستند.
  3
  52
  دوشنبه ۱۳ تیر ۱۴۰۱ - ۰۹:۰۹
  ۳۲
  arian1 - ابادان، ایران

  آخوندها برای مفتخوری و ماندن در قدرت حتی زن و مادر خود را می فروشند چه رسد به کشور و منافع مردم.
  11
  56
  دوشنبه ۱۳ تیر ۱۴۰۱ - ۰۹:۱۹
  ۴۸
  دو کلمه حرف حساب - حصار، ایران

  خواب بودید خیر باشه، مملکت ایران رو خیلی وقت فروختن پولشو گرفتن و با بچه ها شون فرستادن امریکا و کانادا.
  11
  49
  دوشنبه ۱۳ تیر ۱۴۰۱ - ۰۹:۲۹
  ۵۲
  نسل بی سواد - اسلو، نروژ

  من چین چند بار رفتم و حدودا ۵ ساله که بخاطر کار باهاشون در ارتباطم . حـ... و کثیفتر از مردم چین رو زمین ندیدم . یه روزی میریزن تو ایران و مردم رو بیگاری میکشن که اگه میخواین زنده بمونین باید کار کنین و اگر غذا میخواین اضافه کار. اینقدر این مردم کثیف و بی احساس و بی اعتقادی هستن که حتی به مردم خودشون هم رحم نمیکنن . باید برین داخل شرکت‌ها و روابط کارگر و کارفرما رو ببینین .
  2
  31
  دوشنبه ۱۳ تیر ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۲
  ۱۰۵
  vikingoslo - اسلو ، نروژ
  جمهوری اسلامی برای داشتن پشتیبانی و حمایت چین و روسیه هیچ چاره ایی بجز دو دستی تقدیم کردن منابع ملی ایران به این دو کشور بی‌همه چیز رو نداره ! دولت چین بار‌ها از دولت روس کثیف تر و پستره . طرف دار‌های جمهوری پشم لامی برید بدبخت‌ها اگه میخاید شرف و ناموس نداشته خودتون رو به حراج بزنید توصیه می‌کنم بدید به روس‌ها که چینی‌ها هست و نیست شما رو میبرن بعد ش هم باهاش ترشی درست میکنند صادر میکنن به خودتون . بدبخت‌های احمق .
  1
  4
  دوشنبه ۱۳ تیر ۱۴۰۱ - ۱۹:۱۴
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.