ناسا: چین با برنامه فضایی خود اهدافی نظامی را دنبال می‌کند

فضانورد چینی در بیرون از ایستگاه فضایی سرگرم کار استدویچه وله: بیل نلسون، رئیس سازمان ناسا هشدار داد که چین با برنامه فضایی خود اهدافی نظامی را دنبال می‌کند. او در گفت‌وگو با نشریه آلمانی "بیلد" ابراز نگرانی کرد که چین در پی "تصرف کره ماه است".

به گفته رئیس ناسا برنامه فضایی چین اهداف نظامی را دنبال می‌کند

بیل نلسون، رئیس سازمان فضانوردی ایالات متحده (ناسا)، در گفت‌وگویی مبسوط با نشریه آلمانی "بیلد" که روز شنبه ۲ ژوئیه (۱۱ تیرماه) منتشر شد، به برنامه فضایی چین پرداخته است.

او ضمن اشاره به "اهداف نظامی" برنامه فضایی چین و هشدار در مورد پیامدهای آن گفت: «ما باید نگران این باشیم که فضانوردان چین روی کره ماه فرود آیند و این کشور بگوید: ماه از آن ما است و جایی برای شما روی این کره نیست.»
بیل نلسون، رئیس ناسانلسون همچنین در ارتباط با همکاری‌های بین‌المللی در عرصه فضانوردی تصریح کرد، برخلاف برنامه آمریکایی "آرتمیس" چینی‌ها حاضر نیستند نتایج تحقیقات خود را به اشتراک بگذارند و به طور مشترک از ماه بهره ببرند.

بنا بر گزارش رسانه‌های دولتی چین این کشور در تلاش است تا فضانوردان خود را به کره ماه بفرستند. ظاهرا چین می‌کوشد در دهه سی میلادی قرن جاری یک ایستگاه تحقیقاتی دائمی روی کره ماه برپا کند.

این امکان وجود دارد که چینی‌ها این ایستگاه را مشترکا با روسیه راه‌اندازی کرده و مورد استفاده قرار دهند.

آمریکا در نظر دارد که از سال ۲۰۲۵ به بعد مأموریتی به سوی کره ماه آغاز کند. قرار است که در این راستا ایستگاه‌های در مدار کره ماه فعالیت کنند.

ایالات متحده آمریکا تنها کشوری است که فضانوردان آن بر کره ماه فرود آمده اند. در بین سال های ۱۹۶۹ تا ۱۹۷۲ میلادی مجموعا ۱۲ فضانورد آمریکایی در چارچوب مأموریت های ناسا بر ماه پا گذاشتند.
+3
رأی دهید
-3

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.