خودداری نخست‌وزیر سوئد از رد ادعای اردوغان مبنی بر استرداد ۷۳ نفر به ترکیه در ازای پیوستن به ناتو

 رجب طیب اردوغان در پایان نشست ناتو از «وعده سوئد» برای «استرداد۷۳ تروریست» سخن گفتیورونیوز: ماگدالنا اندرسون، نخست‌وزیر سوئد روز یک‌شنبه، ۳ ژوئیه از رد ادعای رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه مبنی بر «موافقت سوئد با استرداد ۷۳ تروریست» خودداری کرد.

خانم اندرسون در جمع خبرنگاران گفت: «من هشت سال وزیر بوده‌ام و هرگز در این دوران در مورد آنچه در پای میز مذاکره گفته شده است، صحبت نکرده‌ام.»

بنا به گزارش‌ها، سوئد و فنلاند پیش از نشست ناتو در مادرید با امضای تفاهم‌نامه‌ای با ترکیه، موافقت کردند که درخواست آنکارا را برای استرداد افرادی که «تروریست» می‌نامد، بررسی کنند.

گزارش‌های منتشر شده همچنین بر این نکته تأکید دارند که سوئد و فنلاند نه تنها در تفاهم‌نامه خود با ترکیه، هیچ تعهدی برای استرداد افراد نداده‌اند بلکه همواره تصریح کرده‌اند که این روند به نظر دادگاه‌های مستقل بستگی دارد.

اما آقای اردوغان روز پنج‌شنبه در پایان نشست ناتو در مادرید از «وعده سوئد» برای «استرداد۷۳ تروریست» سخن گفت و تهدید کرد که آنکارا در صورت عدم پایبندی طرف مقابل به تعهداتش، مانع عضویت استکهلم در ناتو خواهد شد.

سوئد و فنلاند برای عضویت در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، موسوم به ناتو به موافقت ترکیه نیاز دارند.

با وجود این خانم اندرسون که روز یک‌شنبه در یک نشست خبری در جزیره گوتلاند حاضر شده بود، در پاسخ به پرسش خبرنگاران مبنی بر اینکه آیا سوئد برای پیوستن به ناتو چنین وعده‌ای به ترکیه داده است یا خیر، گفت: «سوئد به قوانین ملی و بین‌المللی احترام می‌گذارد. هیچ تبعه سوئد مسترد نخواهد شد و تصمیم‌گیری بر عهده دادگاه‌های مستقل خواهد بود.»

او در ادامه گفت: «اگر شما در فعالیت‌های تروریستی دخالت ندارید، جای نگرانی ندارید.»
+23
رأی دهید
-9

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۸
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان
  اردوعان خیال میکند کشور های مترقی و پیشرفته اروپایی همانند ترکیه فکر میکنند یا مثل ترکیه تصمیم میگیرند.مشکل قضیه از انجاست که در کشور های مانند ترکیه که قانون و مقررات پیشرفته ندارند و خیال میکنند که دیگر کشور ها باید مثل این ها فکر کنند و تصمیم بگیرند . اقای اردوعان با ادای اینگونه اظهار نظر های عقب مانده یک جایش میخواره یعنی اصطلاحا تن او میخوارد.اخر مرد حسابی کشور های مترقی اروپایی هیچگاه تسلیم افکار کشور های عقب مانده نمیشوند.زیاد حرف یزنی حساب ترا خواهند رسید.خواهیم دید
  11
  15
  دوشنبه ۱۳ تیر ۱۴۰۱ - ۰۷:۳۱
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.