لوکاشنکو تهدید کرد: مراکز تصمیم‌گیری در کشورهای غربی را هدف می‌گیریم

آلکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهور بلاروسدویچه وله: بلاروس تا چه اندازه درگیر جنگ اوکراین خواه شد؟ آلکساندر لوکاشنکو، رهبر بلاروس کشورهای غربی را به "حمله بی‌درنگ متقابل" تهدید کرده است. او گفت: «به ما دست نزدید و ما هم به شما دست نخواهیم زد.»

بیش از چهار ماه از آغاز جنگ روسیه در اوکراین آلکساندر لوکاشنکو، رهبر بلاروس کشورهای غربی را تهدید کرده است.

به گزارش خبرگزاری دولیت "بلتا" لوکاشنکو در آستانه سالگرد استقلال بلاروس تهدید کرد، "اگر کشورش مورد حمله قرار گیرد، بی‌درنگ واکنش نشان خواهد داد".

او تصریح کرد: «کمتر از یک ماه پیش به واحدهای نظامی ارتش‌بلاروس دستور دادم "مراکز تصمیم‌گیری در پایتخت‌های [کشورهای غربی] را هدف بگیرند.»

لوکاشنکو از ذکر جزییاتی بیشتر در این مورد خودداری کرد و تنها گفت: «به ما دست نزنید و ما هم به شما دست نخواهیم زد.»

او پیش از آن ضمن متهم کردن اوکراین به "موشک‌پراکنی به خاک بلاروس" مدعی شده بود که ارتش بلاروس "تمامی حمله‌های موشکی را دفع کرده است".

رهبر بلاروس در این ارتباط از اقدامات "تحریک‌آمیز" اوکراین سخن گفته و مدعی شد: «سه روز پیش، شاید هم کمی پیشتر اوکراین سعی کرد اهداف نظامی در بلاروس را مورد حمله قرار دهد. خوشبختانه سامانه دفاع هوایی ما توانست این موشک‌ها را خنثی کند.»

این در حالی است که اوکراین اعلام کرده که هفته گذشته، موشک‌های از خاک بلاروس به مناطق مرزی واقع در اوکراین شلیک شده است.

لوکاشنکو اتهامات مطرح‌شده در مورد "مداخله و مشارکت" بلاروس در جنگ در اوکراین را رد کرد و گفت: «همانگونه که من بیش از یک سال پیش هم گفتم، قصد نداریم در اوکراین بجنگیم.»
لوکاشنکو (چپ) و پوتین، رهبران بلاروس و روسیه در دیداری در ۲۳ مه سال ۲۰۲۲مسکو و مینسک بی‌توجه به آنکه روسیه به اوکراین حمله کرده، همواره خود را "قربانی سیاست‌های خصومت‌جویانه غرب" به طور اعم و ناتو به طور اخص می‌دانند.

از اواخر ماه فوریه سال جاری نگرانی‌‌های زیادی به وجود آمده که بلاروس رسما وارد جنگ روسیه علیه اوکراین شود. درخور توجه آنکه لوکاشنکو اذعان داشته که در نخستین هفته‌های جنگ در اوکراین موشک‌های روس از خاک بلاروس به اوکراین شلیک شده است.

پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در نشست دوروزه اخیر خود در مادرید اعلام کرد که جبهه خود در شرق اروپا را سخت تقویت کرده و همچنین قصد پذیرفتن سوئد و فنلاند در این پیمان را دارد.
+17
رأی دهید
-44

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.