مصاحبه علی رضوانی، بازجو خبرنگار با محمد بلندیان، اسیر ایرانی زندان ابوغریب - ویدیو

محمد بلندیان، اسیر ایرانی زندان ابوغریب مهمان این هفته ی بخش «بدون تعارف» اخبار ۲۰:۳۰ بوده و برای نخستین بار از ماجرای اسارتش و آنچه در آنجا به او گذشت، گفته است.

محمد بلندیان که حالا نزدیک به ۴۲ سال دارد، پس از ۱۹ سال سکوت، حالا از دوران اسارتش در زندان آمریکایی ابوغریب در عراق گفته است.

به گفته ی بلندیان، او شهریور سال ۸۲، چند ماهی پس از حمله ی آمریکا به عراق و سقوط صدام، به قصد زیارت عتبات عالیات راهی عراق می شود. آن زمان شب ها در عراق حکومت نظامی برقرار می شد. یک شب به خاطر نبود غذا در هتل، حوالی غروب تصمیم می گیرد برای خوردن غذا به رستوران رو به روی هتل برود. در رستوران با شنیدن صدای تیراندازی از بیرون، آنجا را ترک می کند. در خیابان با یک پلیس عراقی که در حال گشت زنی بود، مواجه می شود. این پلیس از بلندیان می پرسد که آنجا چه کار می کند و وقتی بلندیان خود را یک ایرانی معرفی می کند، او را سوار ماشین خود می کند. پس از آن، بلندیان را به زندان ابوغریب در نزدیکی بغداد منتقل می کنند و او ۱۶-۱۷ ماهی را در آنجا سپری می کند.


بلندیان درباره ی علت اسیر شدنش گفت آمریکایی ها به او اتهاماتی جعلی تحت عنوان حمله به نیروهای نظامی آمریکا و منفجر کردن هتلی در بغداد زدند. این در حالی بود که در زمان انفجار این هتل، بلندیان در زندان ابوغریب اسیر بود.

بلندیان در ادامه درباره ی تصاویر شکنجه هایش در زندان ابوغریب که در فضای مجازی منتشر شد، صحبت کرد، تصاویری که بلندیان را برهنه و در حالی که مورد حمله ی سگ های آمریکایی ها قرار گرفته بود، نشان می دهد.

بلندیان گفت در زندان ابوغریب اسرا را پس از شکنجه های فراوان به یک کمپ منتقل می کردند و هر زمان که جمعیت کمپ زیاد می شد، با زدن خمپاره، زندانیان را قتل عام می کردند.

بلندیان درباره ی نحوه ی آزادی اش گفت از آنجایی که بی دلیل اسیر شده بود، آمریکایی ها پس از مدتی خود تصمیم به آزاد کردنش گرفتند.

بلندیان در ادامه از آثار مخرب دوران اسارتش در زندان ابوغریب بر زندگی اش گفت. او گفت پس از این اتفاق ۲۰ سال از زندگی خود را از دست داد چرا که آثار روانی ناشی از آن باعث شد قدرت ریسکش را از دست دهد و نتواند شغل مناسبی برای خود دست و پا کند. او حالا به کار رنگرزی مشغول است.

او در پایان گفت که یک شهروند عادی است و تنها هدفش از این مصاحبه این بود که مردم ایران بدانند آمریکا، کشوری که داعیه ی حمایت از حقوق بشر در دنیا را دارد، یک مدینه فاضله و آن چیزی نیست که در هالیوود نشان می دهند.

زندان ابوغریب کجا است؟زندان ابوغریب زندانی در نزدیکی شهر بغداد در عراق است که در دهه ی ۱۹۵۰ فعالیت خود را آغاز کرد. پس از حمله ی نیروهای ناتو به سرکردگی آمریکا به عراق، کنترل این زندان به دست نیروهای آمریکایی افتاد.

نام این زندان پس از انتشار تصاویری از شکنجه ی زندانیان آن توسط نظامیان آمریکایی در سال ۲۰۰۴ بر سر زبان ها افتاد. انتشار این تصاویر  لطمه ی زیادی به وجهه ی سیاسی و حقوق بشری آمریکا در دنیا وارد ساخت. دادگاه‌ های نظامی آمریکا، ۱۱ نفر از زندان‌ بانان و مسئولین زندان که متهم به اعمال شکنجه، آزار زندانیان یا قصور در گزارش تخلفات به مسئولین ارشد ارتش بودند را به ۳ تا ۱۰ سال زندان محکوم کردند.

در سال ۲۰۰۵ به درخواست مقامات عراقی حدود ۱۰۰۰ زندانی توسط نیروهای آمریکایی از این زندان آزاد شدند.

در سال ۲۰۰۶ نیروهای آمریکایی ابوغریب را ترک کردند و ۴۵۰۰ زندانی باقیمانده را به زندان‌ های دیگر فرستادند. زندان ابوغریب طبق توافقات به نیروی زمینی عراق تحویل داده شد و این مجموعه با تصمیم مقامات عراقی در سال ۲۰۰۹ به عنوان زندان مرکزی بغداد مجدداً آغاز به کار کرد.

در سال ۲۰۱۳ فراری دسته جمعی از ابوغریب رخ داد و دست کم ۵۰۰ زندانی از ابوغریب فرار کردند.

درسال ۲۰۱۴ با تصمیم وزارت دادگستری عراق و به دلیل نگرانی از تسلط داعش بر این زندان، ۲۴۰۰ زندانی موجود به سایر زندان‌ های فوق امنیتی عراق فرستاده شدند و زندان برای مدتی نامعلوم تعطیل شد.
+14
رأی دهید
-68

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۱۰۵
  millionaire - منچستر، انگلستان
  آخوندها چون زیاد میکن مرگ بر آمریکا ملت افتادن رو دور لجبازی و شدن عشق آمریکا و انگلیس ، تو ایران به زور کلمات انگلیسی رو تو فارسی تزریق میکنند ، انگلیس که همسایه ما نیست ، معمولن زبان همسایه ها تو هم نفوذ میکنه و این طبیعی یه ، کردی تو فارسی یا عربی تو فارسی یا فارسی تو اردو بالاخره نفوذ میکنه فرانسوی هم تو انگلیسی زیاده یا آلمانی تو انگلیسی ، ولی چرا جوونهای ما انقدر انگلیس و انگلیسی رو از ما بهترون میدونن ؟!!!!! اینها به خدا هیچی نیستن ما رو ریز میبینند ما رو از بالا نگاه میکنند (میگن برا کسی بمیر که برات تب بکنه )
  5
  12
  یکشنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۱ - ۱۰:۳۲
  ۵۲
  پاینده ایران و ایرانی - مالمو، سوئد

  تو کلاش گفتی و ما هم مثل هالو باور کردیم .اول اینکه اون مهمان کذایی ایرانی نیستی بلکه (عراقی) هست , دوم اینکه تا دیدید ولایتتان واقعاً در خطره و ملت واقعاً و جدی ماهیت کثیفتان رو فهمیدن مثل همیشه یک داستان دیگه, واینکه چیزی از درون مملکت برای مظلوم نمای ندارید رفتید از عراق و از یک عراقی سوژه و خبر درست کردید بعد نوزده سال چرا حال افشاگری , اصلاً به ایران و ایرانی چه دخلی داره که به ایرانی دارین ربطش میدین اونا تو عراق وعراقی رو شکنجه کردن . در اخر به تو بازجو خبرنگار ولایت از روز جزاعت چیزی نموند
  4
  29
  یکشنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۱ - ۱۰:۴۲
  ۵۲
  100Haloo - تهران، ایران

  تمام این عکسها دروغ هست، مربوط به این شیاد نیست، اسم شخص در عکس، محمد یوسف صالح و از بعثی های عراق هست، این مردک شیاد فقط از عکسهای اون بدبخت بعثی داره سوء استفاده میکنه و در ضمن کلیه افسران و درجه داران توبیخ شدند و این ماجرا در امریکا هم صدا کرد و همه امریکایی ها ناراحت، بله در ابو غریب جنایات شد اما به اندازه جنایات رژیم جمهوری اسـ... و کلیه تروریستها نشده و در ثانی، سن این شیاد که گفت داره چهل و دو را تمام میکنه و بیست و چهار سال داشته صدام در ١٤ دسامبر ٢٠٠٣ دستگیر و با توجه به زر این شیاد در ژانویه ٢٠٠٤ این شخص در بیست و چهار سالگی به زیارت رفته، معمولا افراد در بیست و چهار سالگی به زیارت حمام با صابون گلنار میروند و اشخاص ٤٠ به بالا برای توبه به زیارت میروند😂😂 این رژیم و این خبر نگار خودیشان از هیچ جنایت و دروغی ابا ندارند ، صرفا جهت آگاهی.
  6
  35
  یکشنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۱ - ۱۱:۰۸
  ۷۵
  hassan1326 - تهران، ایران

  قبلا دیده بودم ، ولی فکر میکنم این عکس ها مربوط باین فرد نباشد ،لحن بازجو چه مظلومانه است و ضمنا بلندیان را با کت و شلوار و بدون ریش نشان میدهند یعنی بلندیان از ما نیست و یک شهروند عادی است
  3
  27
  یکشنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۱ - ۱۱:۱۰
  ۲۲
  varied - ریزه، ترکیه

  عجب دروغی سرهم کردند ولی چرا بعد از 19 سال
  3
  37
  یکشنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۱ - ۱۱:۲۴
  ۴۳
  سیمرغ ایران - برلین، آلمان

  آره جانم آمریکا خیلی بد و اخ هست اما با این همه معلوم نیست که هزاران هزار انگل زاده چه جوره که دارن اونجا زندگی می‌کنند شهروندیشون رو هم گرفتند برو این گریه هاتو برا اونها بکن. بقول معروف مرگ بر آمریکا رو مردم عادی باید بگن ولی عشق و حال تو آمریکا زندگی کردن مال توله های خودشونه
  2
  24
  یکشنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۵
  ۴۲
  اقاجان - دبی، امارات متحده عربی

  میخوان بگن که ما اگر شکنجه میکنیم و میکشیم هر روز در زندان و خیابان . امریکا هم ۲۰ سال قبل این کارو انجام داده..
  2
  25
  یکشنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۱ - ۱۲:۲۰
  ۴۸
  ab5534 - هلسینکی، فنلاند

  عجب دروغی سال ۸۲ یاهمان ۲۰۰۳ آمریکا به عراق حمله کرد ایشون درآنزمان ۲۲ ساله بوده، آخه کدوم آدم عاقلی درآن زمان پامیشه میره عراق واسه زیارت
  2
  27
  یکشنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۱ - ۱۲:۲۲
  ۴۲
  اقاجان - دبی، امارات متحده عربی

  فکر کنم یادشون رفته که امریکا براشون کربلا را ازاد کرده
  2
  27
  یکشنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۱ - ۱۲:۲۳
  ۵۷
  Attila14 - استکهلم، سوئد
  [::varied - ریزه، ترکیه::]. خوب گفتی!. این تا حالا کجا بود؟ خوراک پروپاگاندای ج ا بود اگه راست میگه! شوخی یا جدی فردا پس فردا تو چند تا از فیلمهای ایرانی نقشهای خوبی بهش میدن
  2
  17
  یکشنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۱ - ۱۳:۲۱
  ۱۰۵
  منوچهری - کرمان، ایران
  اینکه آمریکاییها کارهای خیلی بدی کردن و میکنن شکی درش نیست! ولی اگر این همه مدرک و عکس داری و بیگناهی, چرا شکایت نکردی؟ چرا به سازمان ملل ارایه نکردی تا غرامت بگیری؟ چطور امریکائیها حتی این دستبند رو که تو انواع و اقسام مصیبتها با تو بوده و پاره نشده رو هم بهت دادن؟ خودت گفتی که این دست بند در بدو ورود دستت بوده و نمیتونسته تمام وقت دستت باشه!ماشاءالله از ۱۲ تا عکس درز کرده از زندان ابوغریب هشتاش مال توئه! ببین آخوندا دنبال ملافه مفت میگردن بکشن رو خودشون مطمئن باش اگر صحت داشت تا حالا پیراهن عثمانش کرده بودن. خوب شد نگفتی جهیزیه دخترم رو هم آتیش زدن!!
  0
  5
  یکشنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۱ - ۲۱:۳۷
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.