نماینده مجلس: درپی تصویب طرحی برای اجازه راهپیمایی معترضان با مجوز هستیم

 محمدحسن آصفریسایت رویداد 24: نماینده اراک در مجلس می‌گوید: اعتراض به وضعیت اقتصادی حاکم بر جامعه و اساساً هر اعتراضی که بدون سلاح باشد، اجازه آن در قانون اساسی دیده شده است به همین دلیل ما در حال بررسی طرحی هستیم که اجازه راهپیمایی با مجوز را به معترضان بدهیم. حتی می‌خواهیم فضایی را ایجاد کنیم که محل تجمع را هم خود معترضان پیشنهاد کنند.

فشار سخت تورم و به خطر افتادن معیشت توده‌های مردم آن هم در چهار، پنج سال اخیر، باعث شدت پیدا کردن اعتراضات مردمی و صنفی شده است. در این بین، برخی معتقد به امنیتی کردن فضا هستند و بر این باورند که این دست کارها، تلاش ضدانقلاب برای ضربه به کیان نظام است. به نظر می‌رسد اگر اوضاع و احوال اقتصادی، روندی بهتری به خود بگیرد، شاهد به صفر رسیدن اعتراضات مردمی و صنفی که از سال ۹۶ تاکنون ظهور و بروز جدی پیدا کرده است، باشیم.

محمدحسن آصفری نماینده اراک معتقد است، هم مجلس و هم دولت متوجه شده‌اند که فشار تورم بسیار زیاد است و به تبع آن، سفره مردم نسبت به گذشته خیلی کوچک شده است. او به رویداد۲۴ می‌گوید: بخشی از فضای ایجاد شده به تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران برمی‌گردد و بخشی دیگر آن، داخلی و به خاطر تصمیمات نپخته‌ای است که از گذشته تا امروز گرفته شده است.

او می‌گوید: دولت گذشته هم، همه را معطل برجام و برداشتن تحریم‌ها کرد و هیچ‌گاه لایحه‌ای را به مجلس در جهت اصلاح ساختار اقتصاد و جراحی اقتصادی نفرستاد. اگر این روند از گذشته به مرور آغاز می‌شد، اکنون شاهد این حجم از فشار بر زندگی مردم نبودیم.

عضو کمیسیون شورا‌ها و امور داخلی کشور در ادامه می‌گوید: دیپلماسی اقتصادی ایران، ضعیف است. اگر در این حوزه فعال بودیم تاکنون به دستاورد‌های خوبی می‌رسیدیم و می‌توانستیم تا حدی سرمایه‌گذاران خارجی را جذب کنیم. این روند، یعنی خنثی کردن تحریم‌ها و تامین نیاز داخل که نهایتاً به رونق اقتصادی منجر می‌شود.

آصفری می‌گوید: به معنای واقعی عده‌ای در ایران، کاسب تحریم هستند و از این فضا، نفی می‌برند. همین شرایط برای برخی افراد در آمریکا، اسرائیل و عربستان وجود دارد. حال اگر دیپلماسی قوی اقتصادی داشته باشیم با ارتباط با دیگر کشور‌ها و مخصوصاً کشور‌های همسایه می‌توانیم بستر سوءاستفاده‌گران را خراب کنیم تا اثرات مثبت این رویکرد در زندگی مردم و اقتصاد کشور لمس شود.

وی با انتقاد از نحوه اجرای جراحی اقتصادی دولت می‌گوید: دولت در این راستا نباید با عجله و بی‌حساب و کتاب، کار را جلو ببرد. جراحی اقتصادی باید با شیب کُند صورت بگیرد که سفره‌های مردم کوچک‌تر نشود. ایراد من به دولت این است که نحوه کارشان، نان مردم را تحت تاثیر قرار داد. مجلس هیچ‌گاه به دولت اجازه نداده بود که ارز ترجیحی را به یک‌باره حذف کند. قرار بود زیرساخت‌ها مهیا شود و سپس روی به این کار بیاورند. به طور مثال، قشر دامدار کشور اگر وضعیت بهبود پیدا نکند در آینده با چالش‌های جدی روبرو خواهند شد.

آصفری در پاسخ به اینکه مماشات مجلس با دولت تا چه زمانی ادامه خواهد داشت؟ گفت: به اعتقاد من، دولت تاکنون در نظارت بر کار دولت، کوتاهی نکرده است. تذکر، سوال و حتی استیضاح‌هایی که در دستور کار است این گواه را می‌دهد. با این تفاسیر، دولت هم متوجه برخی مسائل شده است و از این‌رو، سرعت جراحی اقتصادی را کم کرده است.

نماینده اراک در واکنش به فضای امنیتی کشور که به تبع اعتراضات مردمی شکل گرفته است، گفت: اعتراض به وضعیت اقتصادی حاکم بر جامعه و اساساً هر اعتراضی که بدون سلاح باشد، اجازه آن در قانون اساسی دیده شده است. شایسته نیست فردی به نفسِ اعتراض مسالمت‌آمیز، اعتراض کند. موضوعی که نگرانی‌ها را زیاد کرده، حضور افرادی است که بعضاً شکم‌شان سیر است، اما در این اعتراضات مردمی و صنفی، دنبال سوءاستفاده هستند.

وی می‌گوید: به طور مثال، اعتراض بازنشسته‌ها و معلمان حق است، ولی باید افراد غیرمرتبط را از این صنف‌ها جدا کرد. از این‌رو در کمیسیون شورا‌ها و امور داخلی کشور، در حال بررسی طرحی هستیم که اجازه راهپیمایی با مجوز را به معترضان بدهیم. حتی می‌خواهیم فضایی را ایجاد کنیم که محل تجمع را هم خود معترضان پیشنهاد کنند. اگر این موضوع به قانون تبدیل شود، فضای امنیتی کمتر می‌شود، زیرا سوءاستفاده‌گران را می‌توان از معترضان واقعی تشخیص داد.
+5
رأی دهید
-36

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۳
  وطن نام تو نام نامداران - ستکهلم، سوئد

  ها ها ها, می خوان اجازه راهپیمایی بدن؟ یعنی جمهوری اسلامی میخ به تابوت خودش میزنه؟ این مسئله جزو محالاته. به هر حال ببینیم و تعریف کنیم.
  2
  32
  جمعه ۱۰ تیر ۱۴۰۱ - ۰۹:۴۰
  ۵۲
  shirzan - برلین، آلمان
  این قانون که در حال حاضر در قانون اساسی خودتون وجود داره،( آزادی اجتماعات و راهپیمایی در قانون اساسی (اصل 27)
  0
  4
  جمعه ۱۰ تیر ۱۴۰۱ - ۱۶:۵۴
  ۵۶
  ادوینو - گوالف، کانادا
  عجب حرف مسخره ای حتما در طرحشلن ذکر خواهد شد که چه شعارهایی مجاز وچه غیر مجاز است اگر قرار بود به حرف مردم گوش کنند که وضعیت مملکت این نبود یادم است در جلسه ای که احمد خمینی در آن حضور داشت شخصی گفته بود اگر مردم اعتراض کردن چه وایشان گفته بود مردم کی هستند یعنی مردم نفهم و ما قیم هستیم وحالا با این حرفهای یک من غاز وبی معنی مردم را میخواهند فریب دهند حقا که مجلس ایران طویله ای بیش نیست .
  0
  5
  جمعه ۱۰ تیر ۱۴۰۱ - ۱۸:۲۲
  ۳۹
  Aydin2009 - استانبول، ترکیه
  چقدر مسخره و وقیح،مثلا میخواد ادای کشورهای اروپایی رو در بیاره؟ این وضع افتضاح و گرونی کمرشکن،بعد لابد مردم بیان به آمریکا و اسرائیل فحش و شعار بدن و برن خونه؟
  0
  5
  جمعه ۱۰ تیر ۱۴۰۱ - ۲۰:۴۸
  ۵۲
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  هه هه! چه عکس ٣ در ١٢ کله شیری با تبعیت از مدل متفکر ارسطو انداخته. 😀
  0
  1
  جمعه ۱۰ تیر ۱۴۰۱ - ۲۱:۵۸
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.