وحشت خامنه ای از نفوذ «دشمن» درپی بازداشت فرمانده حفاظت اطلاعات سپاه به جرم جاسوسی

نیویورک تایمز: رئیس پیشین حفاظت اطلاعات سپاه بازداشت شده است
به نوشته نیویورک تایمز برکناری طائب از رأس سازمان اطلاعات سپاه بی‌ارتباط با بازداشت علی نصیری، رئیس سابق حفاظت اطلاعات سپاه نبوده است. همین گزارش از نقش اسرائیل در حمله سایبری اخیر به چند مجتمع فولاد ایران خبر می‌دهد.
علی نصیری، رئیس پیشیین سازمان حفاظت اطلاعات سپاه پاسدارانروزنامه نیویورک تایمز روز چهارشنبه، ۲۹ ژوئن (۸ تیر) در گزارشی اختصاصی نوشت که سرتیپ پاسدار علی نصیری، رئیس پیشین حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران ایران، اوایل ماه میلادی جاری به اتهام "جاسوسی برای اسرائیل" بازداشت شده است.

طبق این گزارش، بازداشت نصیری دو ماه پس از رشته بازداشت‌هایی صورت می‌گیرد که در جریان آنها ده‌ها نفر از کارکنان وزارت دفاع به ظن افشای اطلاعات محرمانه، از جمله اطلاعات طراحی موشک‌های ایران به اسرائیل، روانه زندان شدند.

این روزنامه به نقل از مقامات امنیتی- نظامی ایران و اسرائیل که نخواسته‌اند نامشان فاش شود، نوشت که بازداشت نصیری فضای "بی‌اعتمادی فزاینده" در سطح رهبری جمهوری اسلامی را نشان می‌دهد که پیامد مجموعه عملیاتی است که به اسرائیل نسبت داده می‌شود.

در گزارش نیویورک تایمز تاریخ بازداشت نصیری حدود دو ماه پس از انجام چندین عملیات‌ علیه چهره‌های امنیتی و نظامی ارشد جمهوری اسلامی ذکر شده است. مقام‌های جمهوری اسلامی انجام این ترورها را به "درز اطلاعات طبقه‌بندی شده و دسترسی اسرائیل به این اطلاعات" نسبت می‌دهند.

سه سال پیش هم خبرهایی از فرار نصیری به اسرائیل منتشر شد که بعداً خود او در مصاحبه‌ با رسانه‌های داخل این خبرها را تکذیب کرد.

نیویورک تایمز در گزارش خود یادآور شده است که بازداشت نصیری مدتی قبل از برکناری حسین طائب، رئیس سازمان اطلاعات سپاه، در اوایل ماه ژوئن، صورت گرفته است.

مقام‌های اسرائیلی به نیویورک تایمز گفته‌اند که برکناری طائب حاصل "فعالیت بلندمدت" این کشور و "افزایش حملات علیه تأسیسات هسته‌ای و دانشمندان نظامی و نیروهای امنیتی رژیم بود." این حملات "ضعف‌ و حفره‌های امنیتی جمهوری اسلامی" را برملا کرد و به "ایجاد اختلاف میان نهادهای سیاسی و نظامی ایران منجر شد."
برکناری طائب مقدمه برکناری‌های دیگر
نیویورک تایمز در ادامه از قول همین مقام‌های اسرائیل نوشته است که طائب قبل از ناموفق‌ماندن طرح‌های تروریستی‌اش علیه شهروندان اسرائیلی در ترکیه "شکست‌ناپذیر" به نظر می‌رسید، ولی "خنثی شدن این طرح‌ها توسط اسرائیل صبر رهبری ایران را پایان برد و برکناری ناگهانی طائب از ریاست سازمان اطلاعات سپاه و انتصاب محمد کاظمی، از افسران ارشد سپاه و رئیس سازمان حفاظت اطلاعات این نهاد، به جای او را رقم زد."

بنا بر گزارش‌ها، تل‌آویو از قبل به آنکارا اطلاع داده بود که نهاد تحت مدیریت طائب در حال برنامه‌ریزی برای عملیات تروریستی علیه شهروندان اسرائیلی در خاک ترکیه است. با این وجود در گزارش نیویورک تایمز تاکید شده که رهبری جمهوری اسلامی قبل از شکست خوردن عملیات ترکیه و در واقع پس از بازداشت نصیری در صدد برکنارکردن طائب بوده است.

برکناری حسین طائب مقدمه‌ای بر چند جابه‌جایی دیگر در نهادهای امنیتی سپاه پاسداران بود. برکناری حسن مشروعی از مقام فرماندهی "سپاه حفاظت ولی امر"  و انتصاب ابراهیم جباری به جای او یکی از این جابه‌جایی‌های مهم بود. سپاه حفاظت ولی امر که گفته می‌شود یک نیروی ۱۲ هزار نفری را در اختیار دارد وظیفه حراست از خامنه‌ای و بیت او را بر عهده دارد.

همچنین با انتصاب محمد کاظمی به ریاست سازمان اطلاعات سپاه، مجید خادمی جانشین او در ریاست سازمان حفاظت اطلاعات سپاه شد.

سازمان اطلاعات سپاه پاسداران نهادی موازی وزارت اطلاعات و در کار جاسوسی و عملیات اطلاعاتی در داخل و خارج از کشور است. در کنار طراحی عملیات اطلاعاتی و خرابکاری علیه "کشورهای خصم" شماری از پرونده‌های بازداشت فعالان مدنی و سیاسی از جمله فعالان محیط زیست و ربایش مخالفان در خارج از کشور هم به این نهاد نسبت داده می‌شود.

سازمان حفاظت اطلاعات سپاه در کار فعالیت‌های ضداطلاعاتی و ممانعت از جاسوسی درون این نهاد است.
اسرائیل در پشت حمله به صنایع فولاد ایران؟
گزارش تازه نیویورک تایمز با استناد به اظهارات مقام‌های آمریکایی و اسرائیلی در حالی منتشر شده است که اوایل خرداد امسال روزنامه "یدیعوت آحارونوت" نوشت نهادهای اطلاعاتی این کشور از انتشار گزارش روزنامه نیویورک تایمز مبنی بر اینکه اسرائیل در مورد ترور حسن صیاد خدایی به آمریکا اطلاع‌رسانی کرده، رنجیده و خشمگین هستند. ده روز پیش نیز شبکه تلویزیونی خبری سی‌ان‌ان گزارش داد که اسرائیل همزمان با گسترش عملیات خود علیه صنایع و افراد مرتبط با برنامه‌های هسته‌ای، موشکی و پهپادی ایران، برخلاف روال معمول دولت آمریکا را در "بی‌خبری گذاشته است."

گزارش تازه نیویورک تایمز اما شاید حاکی از آن باشد که تبلیغ و تمرکز روی ضرباتی که اسرائیل به اهداف امنیتی و صنعتی و تسلیحاتی ایران وارد می‌کند و پخش ولو غیرمستقیم خبر آنها، در قیاس با مسکوت‌گذاشتنشان، تاثیرات بیشتری در کارزار تل‌آویو علیه جمهوری اسلامی دارد.

در همین راستا بخش دیگر گزارش نیویورک تایمز در باره عاملیت اسرائیل در حمله اخیر به چند مجتمع فولاد در ایران هم کم‌‌اهمیت نیست.

در این بخش از گزارش به نقل از یک مقام اطلاعاتی غربی گفته می‌شود که اسرائیل رأساً مسئول حمله‌های سایبری روز دوشنبه به سه کارخانه فولاد خوزستان، مبارکه اصفهان و هرمزگان بوده است.

نیویورک تایمز می‌نویسد که حمله سایبری اسرائیل به این مجمتع‌های فولاد ایران در تلافی حمله سایبری هفته گذشته علیه اسرائیل صورت گرفته است که به صدا درآمدن آژیرهای خطر در شهرهای اورشلیم و ایلات را در پی داشت.

به گفته این مقام اطلاعاتی غربی به نیویورک‌تایمز، "سه کارخانه فولاد ایران که مورد حمله سایبری قرار گرفتند از تامین‌کنندگان اصلی فولاد برای سپاه پاسداران هستند."

حمله هکری روز دوشنبه به صنایع فولاد یادشده در ایران را گروه هکری "گنجشک درنده" به عهده گرفت. این گروه عکس‌ها و تصاویر ویدئویی نیز از عملیات خود که از دوربین‌های مداربسته این صنایع هک کرده بود منتشر کرد.

گروه "گنجشک درنده" هک جایگاه‌های سوخت در ایران در آبان ماه گذشته را نیز در کارنامه خود دارد. در آن حمله سامانه هوشمند سوخت ایران مورد حمله سایبری قرار گرفت و همه ۴۳۰۰ جایگاه سوخت‌رسانی از خدمات‌دهی خارج شدند. بر روی بیلبوردهای دیجیتال در برخی شهرهای ایران نیز عبارت "خامنه‌ای بنزین ما کو؟" ظاهر شد.

در پی این حمله، گروه "گنجشک درنده" مسئولیت آن را پذیرفت اما غلامرضا جلالی، رئیس پدافند غیر عامل ایران، اسرائیل و آمریکا را به دست داشتن در آن متهم کرد.

گروه سایبری "گنجشگ درنده" در کانال تلگرامی خود علت حمله به مجتمع‌های سه‌گانه فولاد در ایران در روز دوشنبه را واکنش به "‌تجاوزگری‌های جمهوری اسلامی" اعلام کرده است.
+86
رأی دهید
-8

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۳
  وطن نام تو نام نامداران - ستکهلم، سوئد

  شما رو به خدا, مواظب نفوذ دژمن باشید. این دژمن هر لحظه داره به من نزدیکتر میشه. من باید دستور دستگیری چند نفر دیگه رو بدم که از نفوذ دژمن جلوگیری بشه. من یه مملکت رو دادم بچاپید و فقط یه توقع ازتون دارم, و اون اینکه اجازه ندید دژمن به من نزدیک بشه. خدا ازتون نگذره, این سهل انگاری شما باعث میشه که آخر دژمن میاد اون یکی دست منم چلاق میکنه!!!
  4
  65
  ‌پنجشنبه ۰۹ تیر ۱۴۰۱ - ۱۴:۲۵
  ۶۵
  Zebelemahal - تهران، ایران

  تنها راه جلوگیری از نفوذ اسرائیل فی مابین سران حکومتیه ایران این أست که تحقیق مفصلی انجام دهد تا راههای نفوذشان را پیدا کند و قیمتی که به جاسوسان پرداخته میشود وهمچنین نحوه دادن دستمزد آنان را .
  54
  8
  ‌پنجشنبه ۰۹ تیر ۱۴۰۱ - ۱۴:۴۰
  ۳۴
  فیل آگاه - لندن، انگلستان

  به قول زی زی دختر قاسم کتلت تو ترس زندگی کن البته این زیر خواب عربها این جمله رو واسه امریکایی ها گفته بود ولی بیشتر به درد رهبر چلاقش میخوره
  6
  64
  ‌پنجشنبه ۰۹ تیر ۱۴۰۱ - ۱۵:۱۲
  ۵۲
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  هه هه! ما فکر میکردیم سریال تهران رو کشکی ساختن، تو نگو سناریوش رو از موساد گرفته بودن
  3
  23
  ‌پنجشنبه ۰۹ تیر ۱۴۰۱ - ۱۵:۴۸
  ۵۲
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::Zebelemahal - تهران، ایران::]. نکشیمون کیسینجر! خوبی دکتر عباسی؟
  3
  20
  ‌پنجشنبه ۰۹ تیر ۱۴۰۱ - ۱۵:۴۹
  ۳۶
  siavash786 - آمریکا، ایالات متحده امریکا
  فکر کردی همه بله قربان گوی شماها هستند؟ نفاق و دشمنی بین همه گدایان و جیره خواران هست و آن از همان سالی شروع شد که شماها در کمین حذف همدیگر و پر خوری و پست مقام بودید. چطور شما خصلت آخوند را پی نبردی و منتظر چنین روزهایی نبودی ؟ نمیخواهم داستانهای آن زمان های دور را تعریف کنم ولی همیشه بین دو تا آخوند برای پیشنمازی و منبری و گرفتن خمس و ذکات و فطریه جدال و حتی کتک کاری هم شده بود . زنده یاد زم جاسوسان را حتی از بیت تو در آستینش داشت . نمیگم اینها خیانت به تو و رژیم کردن چون اگر خیانت بود سالها قبل حذف شده بودی . شاید آنها فهمیده اند که مرگ تو و رژیم منفورت رسیده و تو نادان هنوز در خوابی . بجاست که از گذشته درس عبرت بگیری و همانند رضا شاه و پسرش که برای کشته نشدن هموطنان و پاره پاره نشدن کشور رفتن شما هم حتما با یک الاغ برو . هوایی امن نیست .
  3
  18
  ‌پنجشنبه ۰۹ تیر ۱۴۰۱ - ۱۶:۲۴
  ۳۲
  پیر خردمند - تورونتو، کانادا
  ج اس ملت رو سر کارگذاشته. ۲ سال پیش تو بوق و کرنا کردن سردار علی نصیری در بحرین دستگیر شد به جرم فروش اسرار سپاه به امریکا. حالا میگن رفته طرف اسراییل. ج اس روی ابلیس رو سفید کردی
  2
  20
  ‌پنجشنبه ۰۹ تیر ۱۴۰۱ - ۱۷:۲۴
  ۴۶
  تحت تعقیب وزارت - لندن، انگلستان
  سرتیپ دوم علی نصیری در آخرین سمت خود ریاست سپاه حفاظت بود یعنی انجائیکه وظیفه اسکورت و محافظت از شخصیتها غیر از رهبر را بر عهده دارد. علی نصیری قبل از آن فرمانده لشکر ۱۰ سیدالشهدا تهران بود که وظیفه سازمانی آن حفاظت از تهران و البرز را در شورش های خیابانی است. در سال های قبل آن هم که نصیری سرتیپ شود با درجه سرهنگی فرمانده یگان قرارگاه لشکر ۲۷ محمد رسول الله تهران بود. نکته بسیار جالب اینجاست در تمام این سال ها نصیری به سختگیرترین فرد در سپاه از نظر دیسیپلین معروف بود و آنهایی که او را از نزدیک می شناسند می دانند که به شدت خود را ولایی نشان می داد و برخوردهای بسیار جدی با پرسنل سپاه داشت . موساد عجب شکارچی کار بلدیست و خشن ترین سردار سپاه می شود جاسوس . یاد حرف احمدی نژاد افتادم که می گفت رئیس میز اسراییل در وزارت اطلاعات هم خودش جاسوس اسرائیل بود.
  1
  5
  ‌پنجشنبه ۰۹ تیر ۱۴۰۱ - ۲۱:۲۸
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.