پوتین: با عضویت سوئد و فنلاند در ناتو مشکلی نداریم، ولی مقابله می‌کنیم

دویچه وله: به گفته رئیس جمهور روسیه نیروهای این کشور در اوکراین "در حال نزدیک‌شدن به اهداف تعیین‌شده هستند". پوتین عضویت سوئد و فنلاند در ناتو را مشکلی برای روسیه ندانسته، ولی گفته "با تهدیدات ناتو از این کشورها مقابله خواهد شد."

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه نسبت به روند جنگ در اوکراین "ابراز رضایت" کرد. به گفته او ارتش روسیه در حال پیش‌روی است و به اهداف مورد نظر نزدیک می‌شود.

رهبر کرملین  که روز چهارشنبه، ۹ تیر (۲۹ ژوئن) در حاشیه اجلاس سران کشورهای حاشیه دریای خزر در ترکمنستان با خبرنگاران سخن می‌گفت، افزود که "همه چیز طبق برنامه پیش می‌رود و کار [جنگ] اوکراین به آرامی و با هماهنگی ادامه دارد."

حملات ارتش روسیه به اوکراین روز ۲۴ فوریه (۵ اسفند) از چند جبهه شروع شد. پس از آن که بر اثر مقاومت ارتش و مردم، نیروهای روسیه از تصرف کی‌یف، پایتخت اوکراین، بازماندند حملات این نیروها بر اشغال کامل منطقه دونباس در شرق اوکراین متمرکز شده است.

پوتین در ادامه اظهاراتش گفت که هدف اصلی "ایجاد آرامش و امنیت در دونباس" و "حفاظت از ساکنان این منطقه" است.

ایجاد شرایطی که امنیت روسیه را تامین و تضمین کند" نیز هدف دیگری بود که پوتین بر آن تأکید کرد. به گفته او "ناتو قصد داشته است اوکراین را به سرپلی برای تحرکات ضدروسی خود بدل کند" و همین "عملیات ویژه ارتش روسیه در اوکراین را ضروری ساخته است."

پوتین در ادامه با بیان این که اشتباه است که "تاریخی برای پایان درگیری‌ها اعلام شود"، نبردهای سنگین و فشرده را موجبی برای تلفات سنگین نیروهای روس توصیف کرد. رهبر کرملین با "قهرمان" نامیدن سربازان روس گفت که "باید برای حفظ جان این قهرمانان از نبردهای فشرده و سنگین اجتناب شود".

سربازان روسیه در جریان جنگ جاری بارها به اعمال خشونت و تجاوزهای سنگین به شهروندان اوکراین متهم شده‌اند و اسناد و مدارک متعددی از این جنایات در اوکراین و در سطح بین‌المللی در دست بررسی قضایی است. به خصوص تصاویر و اظهارات شاهدان عینی که از جنایات انجام شده در بوچا، شهرکی در نزدیک کی‌یف به رسانه‌های جهان راه یافت، موجی از انزجار برانگیخت. مسکو این تصاویر و گفته‌های شاهدان را "صحنه‌سازی" توصیف کرده است.
"فنلاند و سوئد مواظب باشند"
رئیس جمهور روسیه در ادامه اظهارات خود گفت که کشورش مشکلی با پیوستن سوئد و فنلاند به ناتو ندارد. او با طرح این ادعا که "مثل اوکراین، با سوئد و فنلاند هم مشکلی نداریم" افزود "اما آنها باید بدانند که قبلاً هیچ تهدیدی وجود نداشت، در حالی که اکنون اگر یگان‌های نظامی و زیرساخت‌های ناتو در این دو کشور مستقر شوند، ما مقابله کرده و تهدیداتی را به همان اندازه نسبت به سرزمینی که تهدیدات علیه ما از آن ناشی می‌شود، ایجاد می‌کنیم."

این سخنان پوتین یک روز پس از امضای یادداشت تفاهم میان ترکیه، فنلاند و سوئد درباره پیوستن دو کشور اسکاندیناوی به ناتو صورت گرفت.

فنلاند و سوئد ماه مه گذشته برای پیوستن به ناتو درخواست دادند اما این درخواست با مخالفت ترکیه مواجه شده بود. امضای تفاهم میان سه کشور یادشده در آستانه اجلاس رهبران ناتو در مادرید به اختلافات آنها پایان داد و راه برای عضویت سوئد و فنلاند در ناتو هموار شد.

پوتین در ادامه مصاحبه با خبرنگاران غرب را متهم کرد که "مانع اوکراین در مذاکره با روسیه است و این کشور را به تداوم جنگ تشویق می‌کند." او همچنین ناتو را را یادگار جنگ سرد و ابزاری برای اجرای سیاست‌های ایالات متحده توصیف کرد و گفت که "آمادگی ناتو برای مقابله با روسیه از خاک اوکراین به سال ۲۰۱۴ برمی‌گردد و تازگی ندارد."
سه سناریو برای جنگ
بنا بر برآورد نهادهای امنیتی آمریکا هدف روسیه در جنگ جاری در اوکراین مثل سابق، تصرف بخش بزرگی از این کشور است. آوریل هاینز، هماهنگ‌کننده نهادهای اطلاعاتی آمریکا روز چهارشنبه در کنفرانسی در وزارت تجارت این کشور گفت "به رغم عدم تغییر در هدف جنگی روسیه، ارتش این کشور با عدم هماهنگی‌ها و نابسامانی‌هایی روبروست که پیشروی‌اش به تدریج صورت می‌گیرد."

 به گفته هاینز چشم‌انداز جنگ تیره و مبهم است و رابطه غرب و روسیه به سوی سخت‌تر شدن سیر می‌کند. او با استناد به برآورد نهادهای امنیتی آمریکا سه سناریو را برای جنگ متصور شده است: نبردهای سنگین که در آنها روسیه گام به گام پیشروی می‌کند و پیروزی‌های کوچکی به دست می‌آورد، ولی چرخشی اساسی به سود مسکو رخ نمی‌دهد یا این که روسیه به انجام چرخشی اساسی در جنگ و شکست کامل اوکراین موفق می‌شود و یا اوکراین به موفقیت‌های کوچکی در جنوب دست می‌یابد و خطوط جبهه برای مدت‌ها سفت و ثابت باقی می‌ماند.
+10
رأی دهید
-72

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۵
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  امیدوارام جنگی بین روسیه و کشورهای اروپای بخصوص سوئد از سر نگیرد و هماینطور جنگ روسیه با اوکراین هم پایان پذیرد و همه دولتهای که در روی این کره خاکی هستند با کمال ارامش و صلح زندگی کنن.
  5
  52
  ‌پنجشنبه ۰۹ تیر ۱۴۰۱ - ۱۵:۱۰
  ۳۴
  فیل آگاه - لندن، انگلستان

  شر این افراد دیوانه از سر بشریت کم بشه . دنیا به رهبرانی مثل انکلا مرکل احتیاج داره
  3
  54
  ‌پنجشنبه ۰۹ تیر ۱۴۰۱ - ۱۵:۱۰
  ۳۹
  منتظر الزورو - کپنهاگ ، دانمارک

  اگه مشکلی نداشتی که گاز فنلاند را همون فرداش قطع نمیکردی. دم خروس رو باور کنیم یا قاسم حضرت عباس پوتینو؟ اینجاست که یکی باید به پوتین بگه: اونجای بابای آدم دروغگو.
  8
  54
  ‌پنجشنبه ۰۹ تیر ۱۴۰۱ - ۱۵:۱۶
  ۶۰
  آلترناتیو - فرانکفورت، آلمان

  مشکل نداریم ولی مقابله می‌کنیم چون مشکل داریم 🥴 دیکتاتورها وقتی به بن‌بست می‌رسند دائم ضدونقیض بلغور میکنند. 😖
  2
  31
  ‌پنجشنبه ۰۹ تیر ۱۴۰۱ - ۱۵:۵۲
  ۵۹
  یا فاطمه زهرا - مونیخ، آلمان

  عمو پوتین بغیر از اینکه از قدرت بدنی بالایی برخوردار است در شطرنج هم ماهر و لحظه به لحظه توانایی عوض کردن نقشه را دارا می‌باشد.
  31
  5
  ‌پنجشنبه ۰۹ تیر ۱۴۰۱ - ۱۶:۰۸
  ۴۳
  sahandogli - لندن، انگلستان
  تمام جریانات بر عکس روس ها و توهمات پوتین پیش می رود و مطمئن باشید روسیهدر آینده بعد از اینکه در مقابل تحریمها نتوانست دوام بیاورد ناچار از اوکراین بیرون خواهد رفت و اوکراین هم عضو ناتو خواهد شد و روسیه دیگر آن توان قدیمی را نخواهد داشت. روسیه دنبال ایجاد یک قطب در مقابل غرب است اما فراموش می کند همه آن کشورها اقتصادشان وابسته به غرب است و چین هند آفریای جنوبی برزیل آرژانتین ... و به هیچ وجه روسیه را به غرب ترجیح نمی دهند چون روسیه اقتصادی ندارد بجز نفت و گاز - برکت این جنگ برای اوکراین خیلی بیشتر از ضررهایش خواهد بود و شاید اکراینی ها شکر گذار پوتین با این احمق بازی اش خواهند بود . اوکراین در روزهای اینده سیستم دفاع هوایی هم خواهد گرفت و این تنها نقطه ضعفش بود و موشکهای روسیه خیلی راحت هر جای را می خواست نابود می کرد بعد از کنترل موشکهای روسیه نوبت به هدف قرار دادن نقاطی در داخل روسیه خواهد بود جون همیشه اوکراین از انتقام روسیه و پرتاپ موشک به داخل اوکراین واهمه دارد و به همین خاطر هم زیاد به داخل خاک روسیه حمله نمی کند. و برکت زیادی از این جنگ هم نصیب کشورهای ترک خواهد شد و از شر
  0
  0
  جمعه ۱۰ تیر ۱۴۰۱ - ۱۶:۲۷
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.