ابطحی: گستره وسیع عملیات اسرائیل بخش اطلاعاتی ایران را واقعاً ضعیف کرده است

رادیو فردا: محمدعلی ابطحی، رئیس دفتر پیشین محمد خاتمی، می‌گوید گستره وسیع عملیات اسرائیل علیه ایران قوی‌ترین سازمان اطلاعاتی جمهوری اسلامی را «واقعاً ضعیف» کرده است.

آقای ابطحی در گفت‌و‌گوی تلفنی با روزنامه نیویورک تایمز همچنین به «نقایص ساختار امنیتی» در داخل ایران اشاره کرده و آن را نیز در کنار عملیات اسرائیل از دلایل برکناری حسین طائب از مقام ریاست سازمان اطلاعات سپاه عنوان کرده است.

به گفته وی، برکناری حسین طائب اعتراف تهران به این بود که «مقابله با تهدید اسرائیل مستلزم رهبری جدید و تنظیم مجدد استراتژی‌ها و پروتکل‌ها» است.

رئیس دفتر پیشین محمد خاتمی در این گفت‌و‌گو به‌صراحت گفته که ساختار امنیتی جمهوری اسلامی در یک سال گذشته «آسیب» دیده است.

او در این مصاحبه تلفنی تأکید کرد که «استحکام بخش امنیتی ما همواره زیربنای اصلی جمهوری اسلامی بوده و این امر در یک سال گذشته آسیب دیده است.»

حسین طائب چند روز پس از گمانه‌زنی‌هایی در شبکه‌های مجازی و سال‌ها انتقاد از او، سرانجام پس از ۱۳ سال از مقام خود در سازمان اطلاعات سپاه برکنار شد.

وی در دوران فعالیت خود بر این سازمان، پرونده‌سازی‌های گسترده‌ای برای فعالان سیاسی و مدنی منتقد حکومت کرده بود، اما در زمینه جلوگیری از اقدامات اسرائیل در داخل خاک ایران به ویژه در یک سال اخیر، عملکرد انتقادبرانگیزی داشت.

او منتقدانی نیز در داخل بدنه حکومت داشت که وی را به پرونده‌سازی و موازی‌کاری با وزارت اطلاعات متهم کرده‌اند.

در یک سال اخیر برخی تاسیسات هسته‌ای ایران و افراد مشغول در این تاسیسات در نقاط مختلف ایران هدف خرابکاری یا سوقصد قرار گرفتند که جمهوری اسلامی، اسرائیل را «عامل» این اقدامات معرفی می‌کند.

پس از برکناری طائب، روابط عمومی سپاه پاسداران از تغییر ابراهیم جباری با حسن مشروعی‌فر در مقام «فرمانده سپاه حفاظت ولی‌امر» هم خبر داد.

سپاه حفاظت ولی‌امر یگان ویژه‌اى است که مسئولیت حفاظت فیزیکی از رهبر جمهوری اسلامی، بیت رهبرى، نهاد رهبرى و ساختمان‌هاى زیرمجموعه آن را که همگى در مقر موسوم به «شهید مطهرى» قرار دارند، بر عهده دارد و شمار پرسنل آن بیش از ۱۲ هزار نفر تخمین زده شده است.

دو روز بعد از این تغییر اعلام شد که مجید خادمی نیز با حکم رهبر جمهوری اسلامی به ریاست «سازمان حفاظت اطلاعات سپاه» منصوب شده است.

با آن‌که شماری از نمایندگان مجلس و کاربران نزدیک به حاکمیت در فضای مجازی تلاش می‌کنند این تغییرات را «عادی و طبیعی» جلوه دهند، اما روزنامه آمریکایی نیویورک‌تایمز نیز روز چهارشنبه، هشتم تیر، گزارش داد که یکی از فرماندهان ارشد سپاه پاسداران به نام علی نصیری در ماه جاری میلادی به ظن جاسوسی برای اسرائیل بازداشت شده است.

نیویورک تایمز به نقل از منابع نزدیک به سپاه پاسداران که خواستند نامشان فاش نشود، خبر از دستگیری سرتیپ علی نصیری، فرمانده سابق حفاظت سپاه داده و نوشته است که این بازداشت نشان‌دهنده سطح فزاینده‌ای از بی‌اعتمادی در رهبری کشور به دنبال عملیات متعدد اخیر منتسب به اسرائیل در ایران است.

بر اساس این گزارش، خبر بازداشت سرتیپ علی نصیری دو ماه پس از بازداشت ده‌ها نفر از مقام‌های مرتبط با برنامه موشکی ایران به ظن درز دادن اطلاعات محرمانه به اسرائیل صورت گرفته است.
+27
رأی دهید
-3

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.