مقام سابق آمریکایی: صلح خاورمیانه از مسیر سرنگونی جمهوری اسلامی و آزادی مردم ایران می‌گذرد

العربیه: کن بلک‌ول، سفیر پیشین ایالات متحده در کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل، در مقاله‌ای برای وبگاه «سی.ان.اس نیوز» می‌نویسد صلح خاورمیانه از مسیر سرنگونی جمهوری اسلامی و آزادی مردم ایران می‌گذرد، و آمریکا به این منظور باید با مردم ایران یک «اتحاد راهبردی» ایجاد کند.

به گفته بلک‌ول، «رژیم آیت‌الله‌ها» در خانه با مشکلات عدیده‌ای دست به گریبان است. اعتراضات ضد رژیم با شعارهایی همچون «مرگ بر خامنه‌ای» و «مرگ بر رئیسی» ادامه دارد، و رژیم از سرکوب آنها عاجز شده است. این نشان می‌دهد که ایران مستعد «تغییر رژیم» است.

به گفته این مقام پیشین آمریکایی، آینده ایران با تلاش برای آزادی، دموکراسی و یک سیستم کثرت‌گرا گره خورده است، که آشکارا با «دیکتاتوری شاهنشاهی» و «حاکمیت استبدادی آخوندی» تفاوت دارد.

چنانکه مایک پنس، معاون رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا اخیرا خاطرنشان کرد: «رژیم تهران تلاش می‌کند به جهان بقبولاند که معترضان در ایران خواهان بازگرداندن دیکتاتوری شاه هستند، ولی دروغ‌های آنها ما را گمراه نمی‌کند.»

بلک‌ول می‌گوید با وجودی که اختلافات بر سر سیاست بین‌الملل در عرصه سیاست آمریکا افزایش یافته است، اما «بغرنج ایران» هنوز هم مورد اجماع کمابیش جناح‌های مختلف سیاسی در ایالات متحده قرار دارد.

به گفته وی، دولت بایدن باید مذاکرات برای احیای «برجام» را متوقف کند، از مردم ایران حمایت کند، و روی این امر تاکید کند که ایالات متحده هرگز اجازه دستیابی به سلاح هسته‌ای به تهران را نمی‌دهد.

بلک‌ول در انتها تاکید می‌کند در حالی که مردم ایران شجاعانه به خیابان‌ها آمده‌اند تا کشورشان را از چنگال «آخوندهای ظالم» درآورند و سرنوشت خود را در دست گیرند، آمریکا باید با مردم ایران یک «اتحاد راهبردی» برقرار کند.

به نظر این مقام پیشین، چنین کاری هم از منظر «اخلاقی» و هم از نظر «استراتژیک» صحیح و لازم است؛ و «در حالی که به هیمنه آیت‌الله‌ها در ایران ترک افتاده، اکنون زمان عمل است.
+206
رأی دهید
-32

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۲
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان

  تنها کاری که کشورهای اروپایی و آمریکا باید انجام دهند این است که دست از تعامل با حکومت خامنه ای بردارند و این رژیم را به عنوان یک رژیم ضد مردمی بایکوت کنند آنوقت خود مردم ایران میتوانند این رژیم را سرنگون کنند
  4
  100
  ‌پنجشنبه ۰۹ تیر ۱۴۰۱ - ۰۷:۵۷
  ۳۲
  arian1 - ابادان، ایران

  بله دقیقا همینطور است. جمهوری نحس اسلامی نه تنها زندگی را بر مردم ایران حرام کرده، که با بر پایی گروه هایی مانند حشد الشعبی، حزب الله و امثالهم و جنگ در یمن و سوریه و فرستادن تروریست هایش به دیگر کشورها، زندگی را برای میلیونها انسان عملا سخت و ناگوار کرده است. سرنگون باد حکومت شیطانی آخوندی.
  4
  91
  ‌پنجشنبه ۰۹ تیر ۱۴۰۱ - ۰۷:۵۹
  ۳۴
  فیل آگاه - لندن، انگلستان

  این رو که مردم ابران ۴۰ ساله دارن به شما ها میگن ولی منافع شما اجازه شنیدن به شما ها نمیده. تا این حکومت اون منطقه رو به آشوب میکشه شماها هم خوب اسلحه میفروشید ، نفت و مواد اولیه رو مفت میخرید و خلاصه دنیا به وفق مرادتونه
  4
  100
  ‌پنجشنبه ۰۹ تیر ۱۴۰۱ - ۰۸:۰۷
  ۵۳
  وطن نام تو نام نامداران - ستکهلم، سوئد

  جانا سخن از زبان ما می گویی. بالاخره یک امریکایی روشنفکر که دو کلمه حرف حساب زد. ولی از این امامزاده ها معجزه ای دیده نشده. برای امریکایی ها و همینطور اروپایی ها هیچوقت مردم ایران مهره ای نبودن که روش سرمایه گذاری کنن. متاسفانه کمتر از دمکراسی و مردمسالاری برای ملت ایران صحبت میشه.
  6
  79
  ‌پنجشنبه ۰۹ تیر ۱۴۰۱ - ۰۸:۵۰
  ۲۲
  varied - ریزه، ترکیه

  اینها در ظاهر شعار میدهند و در باطن با طویله رهبری عشق بازی میکنند
  4
  89
  ‌پنجشنبه ۰۹ تیر ۱۴۰۱ - ۰۸:۵۶
  ۳۴
  khyar - اوپسالا، سوئد

  به گفته این مقام پیشین آمریکایی، آینده ایران با تلاش برای آزادی، دموکراسی و یک سیستم کثرت‌گرا گره خورده است، که آشکارا با «دیکتاتوری شاهنشاهی» و «حاکمیت استبدادی آخوندی» تفاوت دارد. جالبه امریکا هم میگه مم پهلوی و رژیم سابق دیکتاتور بود ولی چهار تا فسیل توی این سایت میخان بزور بخورد دیگران بدن که نه رژیم شاه رژیم عشق و خال بود و مردم از خوشی زیاد اردنگی به شاه زدن .
  51
  7
  ‌پنجشنبه ۰۹ تیر ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۵
  ۵۵
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  خب ایینو همه مییدونند ولی اون موقع منبع در آمد شما قطع میشه. شماها از آشوب و جنگ تو منطقه پول کمی در نمیارید
  1
  28
  ‌پنجشنبه ۰۹ تیر ۱۴۰۱ - ۱۳:۲۸
  ۶۱
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  [::khyar - اوپسالا، سوئد::]. شما که اربابت آمریکا را دشمن معرفی میکنه حالا از طرف آمریکا میخواهی به سایر بسیجی ها تلقین کنی که نظام پادشاهی مناسب نیست؟ در این مورد هم کور خوندی، شاهزاده قبل از تو اعلام کرد که به نظر او جمهوری شاید مناسبتر باشه. اما با این شعار گوشنوازی که مردم رضاشاه را میطلبند و گدا علی و اصحابش رو به وحشت انداخته چه خواهید کرد؟ برو بشین ....جای تو توی سالاد نیست!
  5
  28
  ‌پنجشنبه ۰۹ تیر ۱۴۰۱ - ۱۴:۰۰
  ۵۵
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  در حقیقت نظام اخوندی ایران نه فقط با مردم ایران بلکه با کشورهای دیگر هم نمی تواند سازگار باشد .
  2
  28
  ‌پنجشنبه ۰۹ تیر ۱۴۰۱ - ۱۵:۱۷
  ۸۲
  میلاد2020 - داخائو، آلمان

  اولا همون که مقام سابق بوده و الان هیچ بوقی نیست و این.خیلی برای شما اصحاب ضد ایران مهمه، هرچی ببو و خائن هست شماها دنبالش میدوین.... دوما الان 70 ساله رژیم کثیف صهیونی» تخم حـ... آمریکا و اروپا» باعث آوارگی و بدبختی ملت‌ها در غرب آسیا شده.. تا زمانی که شاه بود شماها جنگ برای عربها به آرمان آوردید، بعد که جمهوری اسلامی اومد جنگ برای ایران و بقیه کشورها برای فروش اسلحه و ثابت کردن جای پای رژیم منحوس صهیونی براه انداختید... آمریکا، اروپا و اسرائیل کثیف فقط از طریق خون دیگران روی پا زنده هستن.. زهی خیال باطل که یکسری احمق اینجا فکر میکنن اژدها اگر بیاد صلح و صفا و حال و شیرینی میاره با خودش... فعلأ با جمهوری اسلامی روزهای خوشی دارین.. ببینیم مریم لچک یا رضا دماغ بیان چه آشی برای ملت و شما دستمال بگیرا درست میکنن..
  22
  2
  ‌پنجشنبه ۰۹ تیر ۱۴۰۱ - ۱۶:۰۸
  ۶۸
  senator x - تهران، ایران
  همانطور که صلح و آرامش بعداز شاهنشاهی ایران از خاورمیانه رخت بربست و این هرج و مرج و ترور ونابسامانی در منطقه تا همین دقیقه ادامه دارد و با تمام قدرت و توان باید گفت ای خاک فاضلاب برسر سیاستمداران آمریکائی
  1
  20
  ‌پنجشنبه ۰۹ تیر ۱۴۰۱ - ۱۸:۴۲
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.