طرح «اسکای کروز»، هواپیمای غول پیکری که هتل است و هرگز فرود نمی آید

العربیه: طراحان آینده‌نگر اخیرا طرحی برای ساخت یک هتل پرنده غول‌پیکر ارائه کرده‌اند که بیست موتور همجوشی هسته‌ای آن را در آسمان شناور نگه می‌دارد و هرگز روی زمین فرود نمی‌آید.

این هتل پرنده که «اسکای کروز» نامگذاری شده، قرار است چندین رستوران‌، یک مرکز خرید بزرگ، یک باشگاه ورزشی، سالن‌های سینما و تئاتر، و حتی استخر داشته باشد. این هتل یک سالن پانوراما هم دارد که از آن می‌شود تمام آسمان را مشاهده کرد.

این هتل-هواپیما که قرار است توسط هوش مصنوعی و بدون خلبان هدایت شود، پنج‌هزار مهمان را در خود جای می‌دهد، و برای سوار و پیاده کردن مهمانان هم روی زمین نمی‌نشیند، بلکه این کار را در ایستگاه‌های شناور در هوا می‌کند.

بسیاری از شنیدن خبر طرح «اسکای کروز» ذوق‌زده شده‌اند، و درباره آن نظرات مثبتی اظهار کرده‌اند. مثلا درباره طرح این هتل پرنده گفته شده مثل این است که سوار ماشین زمان بشوید و به سال 2070 سفر کنید، و در آینده یک طرح «پس‌آینده‌گرایانه» (retrofuturistic) بر اساس عصر ما بیابید که نشان می‌دهد مردم دوران ما چه تصوری درباره آینده داشتند.

با این وجود، «اسکای کروز» منتقدانی هم دارد، و همه فکر نمی‌کنند که این طرح عملی شود. بعضی‌ها آن را «تایتانیک جدید» نامیده‌اند، و می‌گویند اگر هواپیمایی با این عظمت با موتورهای هسته‌ای روی زمین سقوط کند، می‌تواند فاجعه به بار آورد و به آسانی شهری را نابود کند.

برخی دیگر می‌گویند چنین هواپیمایی با چنین وزنی أصلا نخواهد توانست از روی زمین بلند شود، و حتی اگر برخیزد مدام در خطر سقوط قرار دارد، و به خاطر شکل غیرآیرودینامیکش در پرواز نیز دچار مشکل خواهد شد.

دیگران روی هزینه هنگفت ساخت چنین هتل پرنده‌ای تاکید کرده و گفته‌اند حتی اگر چنین چیزی ساخته شود، از آنجایی که پول گزافی بابت تولید آن خرج شده است، تنها مهمانانی که ثروتمند هستند و توانایی خرید بلیط گران‌قیمت آن را دارند قادر خواهند بود سوار بر «اسکای کروز» سفر کنند.
+12
رأی دهید
-9

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۱۰۱
  خداوند - آسمان، ایران
  این از طرح های مفهومی هست یعنی خیال، آرزو، ایده، بعض ایرانیها رو‌دیدم در به در دنبال بلیطش میگردن!
  0
  6
  جمعه ۱۰ تیر ۱۴۰۱ - ۰۷:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.